Jump to content

Προτάσεις για εξωτερικό φίλτρο


ataktoulis

Recommended Posts

Για ενυδρείο 400-420lt με χρυσόψαρα μπορείτε να προτείνετε κάποιο εξωτερικό φίλτρο που θα μπει συνδυαστικά με το 1 εκ των 2 Fluval 206 που έχω;

Μήπως δεν υπάρχει λόγος να μπω σε διαδικασία αγοράς αν χρησιμοποιήσω και τα 2 Fluval 206 με 3lt Siporax συνολικά; Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα που ξεκίνησα, σκέφτομαι σε βάθος χρόνου 2-3 Comet και 5-6 Fancy πάνω κάτω μαζί με 2-3 Apple Snails. (Χονδρικά 30-37lt/ψαράκι δηλαδή).

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Διορθωσα τον τιτλο.Θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις με κεφαλαια γραμματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα 206 στα λίτρα που σκέφτεσαι να τα βάλεις μπορεί από άποψη βιολογίας να είναι μια χαρά

αλλά από ροή και κυκλοφορία θα είναι πολύ λίγα.

Χρειάζεσαι πολύ πιο δυνατά φίλτρα για να καλύψεις σωστά αυτά τα λίτρα ή τουλάχιστον

το ένα από τα δυο σε συνδυασμό με το 405/406 ή κάποιο με αντίστοιχη ροή. . .

Σαν οικονιμική λύση μπορείς να κοιτάξεις και το Astro 2212

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω σε καλύπτουν από άποψη βιολογίας αν τηρείς τις ρουτίνες σου, ίσως κοιτούσα στην θέση σου κάποιον κυκλοφορητη (wavemaker) για το θέμα της κυκλοφορίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου.

θα  συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο @rastaman για την επιλογή του Astro 2212 μιας και το δουλεύω στο δικό μου 300λιτρο χρυσοψαραδικο ταυτόχρονα με το fruval 306. Το Astro μπουκόνει πιο δύσκολα από το 306.

Επίσης το άστρο με το μπαστούνι του σπρέι μπαρ που έχει θα σου κάνει καταπληκτική δουλειά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας.. Νομίζω πως το ποσό αυτό δεν είναι απαγορευτικό για εξωτερικό φίλτρο. Είναι καλύτερη η λύση αυτή η πρόταση με τον κυκλοφορητή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι τα χρυσόψαρα αφηνουν πολλούς ρύπους, θα ήταν σίγουρα καλύτερο να έχεις ακόμα περισσότερων φιλτρανση (βιολογική και μηχανική) από απλώς περισσότερη κυκλοφορία. Αν μπορείς να πάρεις εξωτερικό, ειναι καλύτερα.0

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι τα χρυσόψαρα αφηνουν πολλούς ρύπους, θα ήταν σίγουρα καλύτερο να έχεις ακόμα περισσότερων φιλτρανση (βιολογική και μηχανική) από απλώς περισσότερη κυκλοφορία. Αν μπορείς να πάρεις εξωτερικό, ειναι καλύτερα.0


Μάλιστα. Οπότε μάλλον το φιλτράκι που αναφέρθηκε θα είναι καλή λύση και οικονομική.
Σας ευχαριστώ όλους και πάλι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μια γρήγορη αναζήτηση σε τιμές για τα προϊόντα που προτείνατε σκέφτηκα τον εξής συνδυασμό:

1) Fluval 206

2) Dophin AS2212

3) Κυκλοφορητής (?)

Βρήκα έναν (τον Sun Sun JVP-102) με ροή 5.000lt/ώρα. Είναι καλό να έχει τόσο μεγάλη κυκλοφορία ή θα γίνει πλυντήριο το ενυδρείο μου; Γενικά για τα λίτρα μου ποια είναι η καλύτερη δυνατή κυκλοφορία σε συνδυσμό με τα 2 παραπάνω φίλτρα;

Επίσης, ο κυκλοφορητής σε ποιο ύψος τοποθετείται και τι άλλο χρειάζεται για να λειτουργήσει; (π.χ. σωληνάκια κλπ.).

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι δυο δυνατα και μεγαλα φιλτρα.

Οσο περισσοτσρες συσκευες βαζεις,τοσο περισσοτερο χωρο θα καταλαμβανουν στο ενυδρειο (κυριως για εμφανιση το λεω) θα γεμιζεις πολυμπριζα,καλωδια και τελικα ισως να μην βγαινει και τοσο οικονομικα..Καλυτερα βαλε το φιλτρο που εχεις και παρε ενα δυνατο και μεγαλο.Αντι να δωσεις επιπλεον χρηματα για κυκλοφορητες (κανα 30αρι) αστο στην ακρη και στο μελλον βαζεις λιγα ακομα και παιρνεις και το δευτερο μεγαλο φιλτρο.

 

Να ξερεις οτι ενα φιλτρο που σε υπερκαλυπτει σε βιολογια και ροη,σε γλιτωνει απο παρα πολυ κοπο.Με ανεπαρκης φιλτρανση θα εισαι συνεχεια απο πανω με σκουπα,αλλαγες και αρκετα προβλημματα.

Με σωστη φιλτρανση δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα εκτος απο τις καθιερομενες αλλαγες σου,ταισμα και που και που τα τζαμια.

 

 

Σχετικα με τα αστρο,εχω ολα τα μοντελα της σειρας αρκετο καιρο και ειμαι πολυ υχαριστημενος.Ομως σε 400 λιτρα θελεις 2χ2212 δεν ξερω αν θα σε καλυψουν..

Προσωπικα θα αγοραζα ενα 2212 και θα εβαζα και το 206,αφου το εχεις,αλλα με την προοπτικη στο μελλον να παρω ενα μεγαλυτερο για να αντικαταστησω το 206 πχ το fx4.

Φυσικα το fx4 εχει πολυ δυνατη ροη και δεν μπουκωνει αλλα δεν θελει τσιγκουνιες στο βιολογικο.Χωραει λιγο αρα θα πρεπει να ειναι καλο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κι εγω με τι σειρα μου οτι ειχα και αφρικανες και γεωφαγους μεγαλους και το 400αρι το δουλεύω με 2 Jebao 1200 λίτρα/ωρα και ειναι φουλ βιολογια και μεχρι σημερα δουλευουν σαν σκυλιά...  οι κυκλοφορητες ναι μεν μπορει να αναταρασουν την βρωμια αλλα χανεις το χωρο της βιολογιας... τα χρηματα ειναι παραπλήσια και με δυο φιλτρα εχεις το πλεονεκτημα για μενα οτι και κατι να παθει το ενα σιγουρα εχεις το αλλο και δεν αγχώνεσαι μην μεινεις απο βιολογια και ψαρια!!! 

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί ψάχνω φίλτρα και διαβάζω γνώμες σε διάφορα Sites.. Λοιπόν, καταλήγω στο εξής και θέλω τη γνώμη σας.

 

1) Fluval 206 όπως ήταν στημένο με 1.5-2lt Siporax και

2) Fluval FX4 με 2-2.5lt Biomax.

Ούτε κυκλοφορητές ούτε κάτι άλλο. Και εάν δε στήσω κάποιο από τα παλιά ενυδρεία έχω και καβάτζα ακόμη ένα Fluval 206 σε περίπτωση βλάβης.

Να καταλήγω σε ένα ένα μπας και σκεφτώ και καμία άλλη απορία που θέλω να μου λύσετε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, argy1 said:

Η γνωμη μου ειναι δυο δυνατα και μεγαλα φιλτρα.

Οσο περισσοτσρες συσκευες βαζεις,τοσο περισσοτερο χωρο θα καταλαμβανουν στο ενυδρειο (κυριως για εμφανιση το λεω) θα γεμιζεις πολυμπριζα,καλωδια και τελικα ισως να μην βγαινει και τοσο οικονομικα..Καλυτερα βαλε το φιλτρο που εχεις και παρε ενα δυνατο και μεγαλο.Αντι να δωσεις επιπλεον χρηματα για κυκλοφορητες (κανα 30αρι) αστο στην ακρη και στο μελλον βαζεις λιγα ακομα και παιρνεις και το δευτερο μεγαλο φιλτρο.

 

Να ξερεις οτι ενα φιλτρο που σε υπερκαλυπτει σε βιολογια και ροη,σε γλιτωνει απο παρα πολυ κοπο.Με ανεπαρκης φιλτρανση θα εισαι συνεχεια απο πανω με σκουπα,αλλαγες και αρκετα προβλημματα.

Με σωστη φιλτρανση δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα εκτος απο τις καθιερομενες αλλαγες σου,ταισμα και που και που τα τζαμια.

 

 

Σχετικα με τα αστρο,εχω ολα τα μοντελα της σειρας αρκετο καιρο και ειμαι πολυ υχαριστημενος.Ομως σε 400 λιτρα θελεις 2χ2212 δεν ξερω αν θα σε καλυψουν..

Προσωπικα θα αγοραζα ενα 2212 και θα εβαζα και το 206,αφου το εχεις,αλλα με την προοπτικη στο μελλον να παρω ενα μεγαλυτερο για να αντικαταστησω το 206 πχ το fx4.

Φυσικα το fx4 εχει πολυ δυνατη ροη και δεν μπουκωνει αλλα δεν θελει τσιγκουνιες στο βιολογικο.Χωραει λιγο αρα θα πρεπει να ειναι καλο.

+1000 έχω στο 250 αρη δυο 305 fluval και δεν το έχω μετανιώσει βάλε δυο δυνατά φίλτρα και θα είσαι οκ  

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, με πείσατε. Θα αγοράσω το FX4, θα χρησιμοποιήσω και το ένα εκ των δύο 206 που έχω και δεν ασχολούμαι άλλο με τα φίλτρα.

Πόσο μπόλι θα χρειαστώ αν καταφύγω σε αυτή τη λύση; Να ξέρω να έχω έτοιμη συσκευασία καινούριου υλικού για τον δότη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ψηνεσαι να ξοδευτεις [emoji14]:hehe


Ε απ'το να φάω το κράξιμο μετά.. Χαχα.. Θέλω να γίνει εξ'αρχής σωστά αυτή τη φορά με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες οπότε θα επενδύσω!! Θα είμαι οκ με την απόφαση που ανέφερα, τι λες;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για μένα fluval είναι σιγουριά και ασφάλεια!!

Από εκεί και πέρα τα 200 ευρώ που κάνει το συγκεκριμένο πονάνε. . .

Επίσης πρέπει να δεις τις διαστάσεις του και να υπολογίσεις αν χωράει στο ντουλάπι σου.

Τα astro από την άλλη αν και δεν τα έχω δουλέψει δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι κακό γι αυτα

και καλός ή κακός εμπιστεύομαι τον @argy1 που τα χρησιμοποιεί!!

Στα συν για την παραπάνω εταιρία τα φθηνά ανταλλακτικά. . .

 

Σίγουρα κάποια στιγμή θα τα τιμήσω . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Το αστρο Βασιλη ειναι παρα πολυ καλο για τα χρηματα του.Στα δικα μου ενυδρεια δουλευουν ρολοι σχεδον τρια χρονια τωρα.Εχω ομως κατα πολυ λιγοτερα λιτρα αναλογικα με αυτα που προτεινονται.

Εχω δηλαδη το 2208 σε ενα 60 λιτρα και ενα 2212 μαζι με το 2210 σε 240 λιτρα.Σε ενυδρειο φιλου ομως που εχει 400 αρι με 2χ2212 δεν ειναι και τοσο καλα τα πραγματα.Απο βιολογια ειναι κομπλε αλλα η ροη ειναι λιγη με ανεπαρκη μηχανικη φιλτρανση,συσωρευονται σωματιδια στον βυθο και χρειαζεται σκουπα.

Γι'αυτο θα προτεινα στον φιλο εδω ενα 2212 για βιολογια και ενα fx4 για δυνατη ροη και αρκετη μηχανικη φιλτρανση.

Τα χρηματα του οντως πονανε και με αυτα τα λεφτα παιρνεις τρια αστρο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες που φέρνουν το νερό από τα φίλτρα στο ενυδρείο είναι προτιμότερο να τοποθετηθούν σε μία πλευρά ή απέναντι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω απέναντι για να εχεις παντου κυκλοφορια οπως και η εισαγωγη του φιλτρου απέναντι για να τραβανε απο δυο σημεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Έτσι τα είχα και στο παλιό ενυδρείο απλά αναρωτιόμουν εάν είναι το σωστό ή όχι. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε.

Το fx 4 ειναι παλιο φιλτρο. Γιατι να πας σε αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε.
Το fx 4 ειναι παλιο φιλτρο. Γιατι να πας σε αυτο; 


Τι εννοείς παλιό; Υστερεί σε κάτι τεχνολογικά; Τι προτείνεις στην κατηγορία αυτή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι επιμένω σε δυο φίλτρα και όχι ένα όχι για θέμα υποστήριξης αλλά για ασφάλεια και για άνεση σε ότι αλλαγή θες να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...