Jump to content

Άρρωστος μονομάχος?


anda

Recommended Posts

Δεν έχω ιδέα από ψάρια αλλά παρόλα αυτά κατέληξα να φιλόξενω ένα μονομάχο. .

Ο αδερφός μου (πρώην λάτρης του χομπυ) βλέποντας φωτογραφίες του μου είπε πως κάτι έχει. . Εγώ μέχρι τότε θεωρούσα την άσπρη κουκιδα στο πτερύγιο νορμάλ. .

Πήγα με τη φωτογραφία στο κοντινότερο κατάστημα ενυδρείων και μου έδωσαν API melafix ..

Από τότε κατά τη γνώμη μου το ψάρι εξωτερικά χειροτερεύει μέρα με τη μέρα. . Και επίσης υποθέτω πως αυτό που έχει είναι ick. .

Ιδού και φωτογραφίες. . Λίγο θολές δυστυχώς. .

(Αν καταφέρουν να μπουν σωστά είναι με χρονολογική σειρά και τα άσπρα στα πτερύγια χειροτερευουν. .)

 

Θα ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε βοήθεια. .

(Από ορεξη πάντως το ψάρι μια χαρά ειδικά από τότε που πήρα τροφή ειδικη για μονομάχους. . Αυτή που μου έδωσαν μαζί με το ψάρι δεν του άρεσε ιδιαίτερα κατά τη γνώμη μου..)

Ευχαριστώ πολυ15798dff57584f137617e037710a6078.jpg375ce5a9377ba38e5e6420a617bd49ae.jpgcf58cbff91cc9c48cdb709ac654d1270.jpg

 

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα απο μένα και καλός ορισες..!!είναι 5-6 πραγματακια βασικά που πιθανών δεν εχεις και "σκοτωνεις" το ψαράκι σου...χρειαζεσε ενα ενυδρείο 30 λίτρων ενα φίλτρο ενα θερμοστάτη και είσαι εντάξει..όλα αυτά όμως μονο κ μονο εαν το ενυδρείο είναι στρωμένο..(ρίξε μια ματια στον κυκλο του αζώτου) που λέμε να πάρεις μια εικόνα..αντιχλωριο βακτήρια και σε 20-30 μέρες θα είναι ο χώρος σου έτοιμος να υποδεχθεί αυτό το ψαράκι και κανένα άλλο το τονίζω :)

Οτι θέλεις είμαστε εδώ..το ικ  πιθανών το έπαθε απο μη σωστη προσαρμογή,η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας..

Link to comment
Share on other sites

Σταματα το μελαφιξ δεν κανει για αυτα τα ειδη ψαριων και θα χειροτερεψει την κατασταση του...

Για τα  βεττα εχει βγει το bettafix μιας και η Api μετα απο συνεχομενα "κρουσματα" το εψαξε λιγο παραπανω...

Εγω προσωπικα δεν διακρινω σημαδι απο ικ...

Καποια ταλαιπωρημενα πτερυγια μονο (οχι ολα)που μπορει να εχουν γινει απο οποιονδηποτε λογο!!

Θα ηθελα μια γενικη εικονα του ενυδρειου και να αναφερθει αν εχεις πλαστικα ειδη μεσα...

Το πιο σωστο βεβαια θα ηταν να συμπληρωσεις την φορμα ασθενειων..

Οπως θα ηθελα να μας πεις και αν υπαρχει διαφορα στα ματια του σε σχεση με τον χρωματισμο και την διαυγεια τους απο τοτε που το πηρες μεχρι σημερα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

πηρα ενυδρειο, το φύτεψα και τον περιμένει.. θα ήθελα να το μετακομίσω όσο το δυνατόν νωρίτερα,,  αλλά τι να το κάνω αφού είναι άστρωτο; δυστυχως ως τότε ο καημένος ο μονομάχος θα πρέπει να τη βγάλει εκεί που είναι.. έτσι δεν είναι? και ακόμα και αν ήταν αλλιώς θα εισήγαγα το ick στο καινουριο ενυδρειο.. ίσως αυτό δεν είναι πρόβλημα;

 

γνωρίζω πως το ψάρι ζει σε λιγότερο από ιδανικές συνθήκες αλλά δυστυχώς θα πρέπει να κάνει υπομονή εκτός και αν κάποιος έχει μια καλή ιδέα..  από την Τρίτη που μου παρατήσανε το ψάρι δεν έχω σταματήσει να διαβάζω..

 

το ερώτημά μου παραμένει.. θα κάνει δουλειά το melafix; είναι φυσιολογικό να χειροτερεύει η κατάσταση πριν βελτιωθεί;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος anda έγραψε:

το ερώτημά μου παραμένει.. θα κάνει δουλειά το melafix; είναι φυσιολογικό να χειροτερεύει η κατάσταση πριν βελτιωθεί;

Το μελαφιξ χειροτετευει την κατασταση στα συγκεκριμενα ειδη τις περισοτερες φορες..

Αν μπορεις απαντησε στα ερωτηματα ή ακομα καλυτερα συμπληρωσε την φορμα ασθενειων για να δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε!!

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω την φόρμα ασθενειών.. :(

Το ενυδρείο είναι πλαστικό και μεγέθους περίπου 4 λίτρων.. η κρυψώνα κεραμική υποθέτω... αλλαγή νερού κάνω κάθε δύο μέρες η συχνότερα.. Τις τελευταίες δύο φορές έβαλα πρώτη φορά αντιχλώριο.. Την θέρμανση την παρέχει το πίσω μέρος του ψυγείου και η θερμοκρασία είναι 24-25 βαθμούς.. στο νερό μπαίνει επίσης το sera bio nitrivec..

Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στα μάτια (αλλά δεν θα με χαρακτήριζα ως το πιο παρατηριτικό άτομο..)

Μου έδωσαν το ψάρι σε ένα ενυδρέιο του 1.5 λιτρου πριν απο μια εβδομάδα.. όταν του άλλαξα το δοχείο έγινε κινητικότερο και όταν του άλλαξα και το φαγητό ακόμη περισότερο..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!
πηρα ενυδρειο, το φύτεψα και τον περιμένει.. θα ήθελα να το μετακομίσω όσο το δυνατόν νωρίτερα,,  αλλά τι να το κάνω αφού είναι άστρωτο; δυστυχως ως τότε ο καημένος ο μονομάχος θα πρέπει να τη βγάλει εκεί που είναι.. έτσι δεν είναι? και ακόμα και αν ήταν αλλιώς θα εισήγαγα το ick στο καινουριο ενυδρειο.. ίσως αυτό δεν είναι πρόβλημα;
 
γνωρίζω πως το ψάρι ζει σε λιγότερο από ιδανικές συνθήκες αλλά δυστυχώς θα πρέπει να κάνει υπομονή εκτός και αν κάποιος έχει μια καλή ιδέα..  από την Τρίτη που μου παρατήσανε το ψάρι δεν έχω σταματήσει να διαβάζω..
 
το ερώτημά μου παραμένει.. θα κάνει δουλειά το melafix; είναι φυσιολογικό να χειροτερεύει η κατάσταση πριν βελτιωθεί;
Θες μπολι για να μπορεσεις να βαλεις το ψάρι χωρίς στρώσιμο άμεσα.

Σε ποια περιοχή είσαι;
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος anda έγραψε:

Δεν βρίσκω την φόρμα ασθενειών.. :(

Το ενυδρείο είναι πλαστικό και μεγέθους περίπου 4 λίτρων.. η κρυψώνα κεραμική υποθέτω... αλλαγή νερού κάνω κάθε δύο μέρες η συχνότερα.. Τις τελευταίες δύο φορές έβαλα πρώτη φορά αντιχλώριο.. Την θέρμανση την παρέχει το πίσω μέρος του ψυγείου και η θερμοκρασία είναι 24-25 βαθμούς.. στο νερό μπαίνει επίσης το sera bio nitrivec..

Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στα μάτια (αλλά δεν θα με χαρακτήριζα ως το πιο παρατηριτικό άτομο..)

Μου έδωσαν το ψάρι σε ένα ενυδρέιο του 1.5 λιτρου πριν απο μια εβδομάδα.. όταν του άλλαξα το δοχείο έγινε κινητικότερο και όταν του άλλαξα και το φαγητό ακόμη περισότερο..

 

Στην φορμα ασθενειων μπαινεις πατωντας στον συνδεσμο που σου εχω παραθεσει..

Κοψε το μελαφιξ και συνεχισε ετσι..

Παρε μπολι απο καποιο παιδι (οπως ο Κωστας) αν μπορεις για να υπαρχει μεγαλυτερη ασφαλεια αν και με αλλαγες τις ταξης του 30% ανα δυο μερες ακομα και σε 4 λιτρα δυσκολα να εχεις τοξικα..

Οπως επισης δεν βλεπω επικινδυνες συνθηκες διαβιωσης για το συγκεκριμενο ειδος!!

Μπορει βεβαια κατι να μου διαφευγει!

Διαβασε το προφιλ του ψαριου...

Οπωσδηποτε αντιχλωριο σε καθε αλλαγη και ακομα καλυτερα με αλοε βερα...

Και που και που ταιζε τον και κανα bloodworm (κατεψυγμενο σκουλικακι)...

Μην αγχωνεσαι αργα και σταθερα κανε κινησεις για να φτιαξεις την διαβιωση του..

Ασε τα φαρμακα για τελευταια σταδια..

Καλη αρχη!!

;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την καθυσηχαση.. αδερφος και πετσοπας με αγχώσανε..

τι αλόε βέρα του βάζω στο νερό; τζέλ; αυτό δεν το είχα δει πουθενά...

(αν γνωρίζετε μέρος που να πουλάει καταψυγμένα σκουλίκια στο Ηράκλειο ενημερώστε με...)

 

PS: και μια φωτό του μελλοντικού ενυδρείου.. αν υπάρχουν ίσως tips..

20171011_094232_Richtone(HDR).jpg

Έγινε επεξεργασία - anda
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την πορεια του ψαριου μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε..

Και σιγουρα κινησεις πανικου μονο κακο κανουν..

Εσυ φτιαξε της συνθηκες οσο γινεται πιο ευνοικες και βλεπουμε..

Στο Ηρακλειο εγω προσωπικα μονο τον Μυρσιλη τον Γιωργο γνωριζω αλλα δεν ξερω τι προιοντα εμπορευεται..

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/294-μυσιρλής-aquarium-pet/

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οπως επισης δεν βλεπω επικινδυνες συνθηκες διαβιωσης για το συγκεκριμενο ειδος!!

Μπορει βεβαια κατι να μου διαφευγει!

 

 

 

Και μονο που ζει σε ενυδρειακι τεσσαρων λιτρων ζει σε  επικινδυνες συνθηκες διαβιωσης.Anda

προτεινω να βαλεις το ψαρι στο μεγαλυτερο ενυδρειο που εχεις ετοιμασει ασχετα που δεν εχει

στρωμενο φιλτρο(μηπως αυτο που το εχεις εχει στρωμενο φιλτρο;).Μην ριχνεις φαρμακα,ταιζε

ελαχιστα μεχρι να στρωσει το φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δε βλέπω Ικ πάντως. Μακάρι να γίνει γρήγορα καλά και να προσαρμοστεί στο νέο του σπίτι. Τι ενυδρείο πήρες; Διαστάσεις, φίλτρο κλπ.;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το ενυδρείο είναι το SunSun HR 320 32x23x38cm, 25 λίτρα λέει στη σελίδα που το πήρα..

Το φίλτρο είναι ενσωματομένο στο ενυδρειο, βιολογικό υλικό κάτω, σφουγγάρι από πάνω και το νερό της αντλίας πέφτει όλο πάνω εκεί (έκλεισα τις άλλες εξόδους της αντλίας γιατί έπαιρνε τον κόσμο).. Το νερό στη συννέχεια διαχέεται μέσω των τρυπών που έχει το φίλτρο.

4 Watt η led λάμπα, ένας θερμοστάτης 25 Watt, χαλίκι 1-3 mm, φυτά και ένα πήλινο κύπελο ως κρυψώνα..

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το ψαρι στο ενυδρειο και ας ειναι αστρωτο.Σιγουρα με τοσα φυτα εχει περισσοτερα βακτηρια απο την γυαλα 4 λιτρων.Επισης τα λιγο περισσοτερα λιτρα νερου θα βοηθωσουν στην ποιοτητα του νερου ωστε να μην εισαι συνεχεια απο πανω με αλλαγες.

Το επομενο βημα ειναι να ρυθμισεις τον θερμοστατη σε μια καλη θερμοκρασια,αν το ψαρι τωρα ειναι σε θερμοκρασια δωματιου μην το καψεις με την αποτομη αλλαγη.. Μια θερμοκρασια 24-26 βαθμων ειναι καλη και κανε αργη προσαρμογη.

Θα σε συμβουλευα να προσεξεις Παρα Πολυ το ταισμα! Ολοι στην αρχη ταιζουνε παρα πολυ και δεν το καταλαβαινουμε.Δυο με τρια μικρα πελετακια την ημερα ειναι οκ φαντασου.Σκουληκια κτλ αστα για δυο με τρεις μηνες μετα.Επιβαρυνουν πολυ το νερο και ειναι καινουριο το ενυδρειο.

Τελος θα προτεινα να προμηθευτεις υγρα τεστ ωστε να ελεγχεις την ποιοτητα του νερου,να ξερεις ποτε εχεις αμμωνια και νιτρωδη που ειναι επικινδυνα.Επισης μετρωντας τα νιτρικα θα ξερεις ποτε πρεπει να κανεις αλλαγη νερου.

 

Αυτα εν συντομια απο εμενα,το ψαρακι δεν εχει τιποτα.Οταν κανεις τα παραπανω θα ειναι μια χαρα.Τα φαρμακα σταματησε τα και αλλαξε νερο να φυγουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Βαλε το ψαρι στο ενυδρειο και ας ειναι αστρωτο.Σιγουρα με τοσα φυτα εχει περισσοτερα βακτηρια απο την γυαλα 4 λιτρων.Επισης τα λιγο περισσοτερα λιτρα νερου θα βοηθωσουν στην ποιοτητα του νερου ωστε να μην εισαι συνεχεια απο πανω με αλλαγες.

Το επομενο βημα ειναι να ρυθμισεις τον θερμοστατη σε μια καλη θερμοκρασια,αν το ψαρι τωρα ειναι σε θερμοκρασια δωματιου μην το καψεις με την αποτομη αλλαγη.. Μια θερμοκρασια 24-26 βαθμων ειναι καλη και κανε αργη προσαρμογη.

Θα σε συμβουλευα να προσεξεις Παρα Πολυ το ταισμα! Ολοι στην αρχη ταιζουνε παρα πολυ και δεν το καταλαβαινουμε.Δυο με τρια μικρα πελετακια την ημερα ειναι οκ φαντασου.Σκουληκια κτλ αστα για δυο με τρεις μηνες μετα.Επιβαρυνουν πολυ το νερο και ειναι καινουριο το ενυδρειο.

Τελος θα προτεινα να προμηθευτεις υγρα τεστ ωστε να ελεγχεις την ποιοτητα του νερου,να ξερεις ποτε εχεις αμμωνια και νιτρωδη που ειναι επικινδυνα.Επισης μετρωντας τα νιτρικα θα ξερεις ποτε πρεπει να κανεις αλλαγη νερου.

 

Αυτα εν συντομια απο εμενα,το ψαρακι δεν εχει τιποτα.Οταν κανεις τα παραπανω θα ειναι μια χαρα.Τα φαρμακα σταματησε τα και αλλαξε νερο να φυγουν.

 

Θα συμφωνήσω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο εμενα! ουτε εγω βλεπω ικ στο ψαρακι. στην τελευταια φωτο μονο φαινεται σα να εχει σκιστει λιγο ενα πτερυγιο μπροστα? ετσι μου φαινεται. απο φαρμακα δεν εχω ιδεα οποτε δε θα πω τπτ.. αυτο που εχω να πω ειναι να προσεχεις μηπως στρεσαρεται το ψαρακι και την ακουσε λιγο. επισης, εχεις καινουργιο ενυδρειο ειπες. πως το στρωνεις? ελπιζω να βρεις μπολι γρηγορα και να μετακομισεις εκει τον ψαρη σου για να μην εχεις θεματα με αμμωνιες και αλλαγες νερου ολη την ωρα! 

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπε ο @stathis spithas βάλε το ψάρι στο νέο ενυδρείο άμεσα και κοιτάς και για μπόλι στην πορεία. 

 

Κάνε αλλαγές νερού καθημερινά και τάισμα με φειδώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας άκουσα λοιπόν και τον έβαλα μέσα μετά από μια μεγάλη αλλαγή νερού για παν ενδεχόμενο. . Τώρα τριγυρνάει στο ενυδρείο και δοκιμάζει μπας και τρώγονται τα φυτά. .
Σας ευχαριστώ πολύ. .
Ελπίζω όλα να πάνε καλά. .

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος άφησε τα φυτα και ξεκίνησε να απειλεί τον εαυτό του.. θα το συνηθίσει η θα πεθάνει τώρα από αλλού είδους στρες?
Πρώτη φορά τον βλέπω με όλα τα πτερύγια ανοιχτά. . Μέχρι τώρα πίστευα δεν είχε τη δύναμη να τα ανοίξει. .

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εκει που τον εχεις καπου καθρεπτιζεται, γι'αυτο το κανει.. τσεκαρε το

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, anda said:

Ο μονομάχος άφησε τα φυτα και ξεκίνησε να απειλεί τον εαυτό του.. θα το συνηθίσει η θα πεθάνει τώρα από αλλού είδους στρες?
Πρώτη φορά τον βλέπω με όλα τα πτερύγια ανοιχτά. . Μέχρι τώρα πίστευα δεν είχε τη δύναμη να τα ανοίξει. 

Flaring λεγεται, αυτο το κανει γιατι τα φωτα του ενυδρειου ειναι πιο δυνατα απο του εξωτερικου χωρου και οντως βλεπει την αντανακλαση του νομίζοντας οτι ειναι αλλο ψάρι. Εχε ενα φως πχ του δωματιου αναμμένο και λογικα θα σταματησει να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ξανά ^_^

Ο κυρ Roger κόβει βόλτες μέσα στα φυτά... βγήκε λίγο πιο επιθετικός από ότι θα το περίμενα ο κύριος.. το πρωί της πρώτης μέρας ανακάλυψα πρώτα εγώ και μετά αυτός ένα σαλιγγάρι λαθρεπιβάτη πάνω στην βουκεφαλάνδρα.. δυο τσιμπιές αργότερα το σαλιγγάρι είχε χαθεί στη βλάστηση και από τότε αγνοείται η τύχη του.. κρίμα γιατί σκευτόμουν να του πάρω κανένα σαλιγγάρι να καθαρίζει.. 

 

Πάνω στην επιφάνεια του νερού έχει δημιουργηθεί ενα φίλμ που κρατάει φυσαλλίδες εντός του ενυδρείου.. Το βρήκα να το λένε στα γερμανικά kahmhaut... δεν με ενοχλεί οπτικά αλλά ενοχλεί ίσως τον μονομάχο ή το στρώσιμο του ενυδρείου; μου είχε ξαναδημιουργηθει στη μικρή γιαλα όταν είχα βάλει τη σωστή ποσότητα sera bio nitrivec και όχι λίγο λιγότερη..

 

Κληρονόμησα ένα τεστ PH της API (έχουνε ημερομηνία λήξης αυτά;) και το νερό που παίρνω από το σταθμό αφαλάτωσης είναι στην καλύτερη περίπτωση κάτι ανάμεσα σε 7,2 και 7,6.. το νερό της βρύσης δε είναι σίγουρα 7,6 και πάνω.. Τα υπόλοιπα τεστ θα τα πάρω/παραγγείλω στο επόμενο ρεπό (από ρεπό σε ρεπό γίνονται εδώ οι δουλείες). Το τέστ αμμωνιίας της Salifert είναι ok? 

θα χρειαστώ τεστ για GH και KH; αλλιώς θα πάρω απλά και ένα NO2 και  NO3 ξεχωριστά αντί για το όλο τεστ σετ της Aquili...

Link to comment
Share on other sites

Δυνάμωσε την κυκλοφορία στην επιφάνεια του νερού και το βιοφίλμ θα διαλυθεί.

Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε το δεύτερο κεφάλαιο στο παρακάτω άρθρο.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...