Jump to content

Ερώτηση για αλλαγή νερού σε νεο ενυδρείο


Recommended Posts

Πέρασαν 5 μέρες από το ξεκίνημα του νέου ενυδρείου 65 λίτρων. Μπήκαν κάποια φυτά,  4 tetra, 4 corydora και ένας μονομάχος. Είμαι πάνω στο στρώσιμο και θα ήθελα να ξέρω πότε ενδείκνυται  να κάνω την πρώτη αλλαγή νερού. Οι μετρήσεις σε όλα είναι ΟΚ! .

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οκ?

Πες μας και εμας ποσο ειναι για να σου πουμε :)

Link to comment
Share on other sites

στρωνεις 5 μερες ενυδρειο κ ειναι ολα οκ? μηπως εβαλες μπολι? πες κατι παραπανω να ξερουμε κ εμεις τι θα σου πουμε!! :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Οταν λες οκ?

Πες μας και εμας ποσο ειναι για να σου πουμε :)

ΝΟ3 = 0

ΝΟ2= 0

GH = 7

KH =6

pH = 5

CL2 = 0

:)

 

Και έχω βάλει μπόλι από το παλιό ενυδρείο

01.jpg

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Είναι με χαρτάκια οι μετρήσεις που δεν μετράνε αμμωνία....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Nh3;

 

Το πιο σημαντικο σε νεο ενυδρειο!

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Είναι με χαρτάκια οι μετρήσεις που δεν μετράνε αμμωνία....

 

Σωστά οι μετρήσεις είναι με το Test 6in 1 της Tetra και της JBL.

Μέτρησα επίσης  ΝΗ4 και είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες κάποιο παρασκεύασμα έτοιμων βακτηρίων; Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει στρώσει σε 5 μέρες το ενυδρείο οπότε εγώ θα πρότεινα να περιμένεις χωρίς αλλαγή νερού και με μετρήσεις ανά 2 μέρες να δούμε πως προχωράει. Από φίλτρα είναι ό,τι φαίνεται στις φωτογραφίες; Αν ναι, το μπόλι σου είναι μάλλον μικρής ποσότητας, σωστά; Επίσης, NO3 μηδέν;; Τα φυτά σου έχουν κίτρινα φύλλα ή έτσι φαίνεται στη φωτο.;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μήπως ξεκίνησες με πολλά ψάρια; Τώρα για τη σύνθεση δεν γνωρίζω να πω κάτι αλλά ο Μονομάχος θα είναι οκ με τα υπόλοιπα;  Δε γνωρίζω, απλά ρωτάω.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Χρησιμοποίησες κάποιο παρασκεύασμα έτοιμων βακτηρίων; Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει στρώσει σε 5 μέρες το ενυδρείο οπότε εγώ θα πρότεινα να περιμένεις χωρίς αλλαγή νερού και με μετρήσεις ανά 2 μέρες να δούμε πως προχωράει. Από φίλτρα είναι ό,τι φαίνεται στις φωτογραφίες; Αν ναι, το μπόλι σου είναι μάλλον μικρής ποσότητας, σωστά; Επίσης, NO3 μηδέν;; Τα φυτά σου έχουν κίτρινα φύλλα ή έτσι φαίνεται στη φωτο.;

 

Χρησιμοποίησα επίσης στο ξεκίνημα εκτός από το μπόλι και   ένα μπουκαλάκι 10ml FilterStart της JBL

ΝΟ3 δεν γνωρίζω. Ν04 με το test της JBL είναι στο κατώτερο σημείο απόχρωσης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Επίσης, μήπως ξεκίνησες με πολλά ψάρια; Τώρα για τη σύνθεση δεν γνωρίζω να πω κάτι αλλά ο Μονομάχος θα είναι οκ με τα υπόλοιπα;  Δε γνωρίζω, απλά ρωτάω.

 

Για να μην τα ξαναγράφω σου στέλνω το νήμα όπου ξεκίνησα την παρουσίαση :)

 

Link to comment
Share on other sites

συνοψιζοντας, εχεις βαλει εδω και 5 μερες μπολι στο ενυδρειο και τα ψαρια και τα φυτα, αν καταλαβα καλα. εκτοτε δεν εχεις κανει αλλαγη νερου, κανεις μετρησεις με τα τεστ και ειναι ολα στο 0, αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα, αλλα και στο αλλο ενυδρειο που ειχες με τα ιδια τεστ ηταν ολα παντα στο 0. αν κατι καταλαβα λαθος, διορθωσε με, το αλλο θεμα σου το ειχα διαβαζει απο την αρχη που το ανεβασες. 

προτεινω να αλλαξεις τα τεστ απο ταινιες σε υγρα γτ οι μετρησεις σου ειναι λιγο υποπτες

αλλαγη νερου κανουμε καθε εβδομαδα, για να απαντησω και στην αρχικη σου ερωτηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος fwtini έγραψε:

συνοψιζοντας, εχεις βαλει εδω και 5 μερες μπολι στο ενυδρειο και τα ψαρια και τα φυτα, αν καταλαβα καλα. εκτοτε δεν εχεις κανει αλλαγη νερου, κανεις μετρησεις με τα τεστ και ειναι ολα στο 0, αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα, αλλα και στο αλλο ενυδρειο που ειχες με τα ιδια τεστ ηταν ολα παντα στο 0. αν κατι καταλαβα λαθος, διορθωσε με, το αλλο θεμα σου το ειχα διαβαζει απο την αρχη που το ανεβασες. 

προτεινω να αλλαξεις τα τεστ απο ταινιες σε υγρα γτ οι μετρησεις σου ειναι λιγο υποπτες

αλλαγη νερου κανουμε καθε εβδομαδα, για να απαντησω και στην αρχικη σου ερωτηση

 

Πολύ σωστά έχεις καταλάβει. ;)

Σχετικά με τα test σκοπεύω να τα εφοδιαστώ. Ήδη πήρα το ΝΟ4 με τα μπουκαλάκια.

 

Οπότε αλλαγή νερού σε μια εβδομάδα!

 

Σας Ευχαριστώ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασα το προηγούμενο θέμα με την παρουσίαση του νέου ενυδρείου. Θα σου πω τι έκανα στο παρελθόν και εγώ και στην πορεία όσο σκέφτομαι τις ρουτίνες, την κατάληξη και τη γενικότερη εμπειρία μου με τα ψαράκια βλέπω κάποιες ομοιότητες στις κινήσεις σου.

Αρχικά έβαζα λίγα λίγα τα φυτά, τα διακοσμητικά, τα όποια βελτιωτικά κλπ.. Διαπίστωσα πως όσο πιο συχνά παρεμβαίνεις τόσο πιο πολύ στρεσάρεις τα ψαράκια όπως επίσης κινδυνεύεις να διαταράξεις την ισορροπία του ενυδρειακού σου οικοσυστήματος γενικότερα. Οπότε βάλε μια και καλή ξύλα, βράχους, φυτά, διακοσμητικά κλπ. και άφησε το σύστημα να λειτουργήσει.

Επίσης, αυτό με τα τεστ μου θυμίζει ακριβώς εμένα. Είχα ξεκινήσει με κάτι ταινίες της Esha (απορώ γιατί πουλάνε τέτοια πράγματα) και μόλις πήρα για όλες τις μετρήσεις υγρά τεστ είδα πράματα και θάματα.

Οπότε, προχώρα σιγά σιγά όπως προτείνουν και τα παιδιά που ξέρουν πολλά πράγματα και σιγά σιγά θα είναι όλα τέλεια. Εγώ θα πρότεινα απλά την αναβάθμιση της φίλτρανσης και φυσικά την "αποβολή" του άνθρακα. Στη θέση του βάλε καλύτερα βιολογικό υλικό που σίγουρα είναι πιο χρήσιμο από το μαύρο σφουγγάρι! ;)

Να το χαίρεσαι και εσύ και τα ψαράκια σου το νέο ενυδρείο!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ξαναδιάβασα το προηγούμενο θέμα με την παρουσίαση του νέου ενυδρείου. Θα σου πω τι έκανα στο παρελθόν και εγώ και στην πορεία όσο σκέφτομαι τις ρουτίνες, την κατάληξη και τη γενικότερη εμπειρία μου με τα ψαράκια βλέπω κάποιες ομοιότητες στις κινήσεις σου.

Αρχικά έβαζα λίγα λίγα τα φυτά, τα διακοσμητικά, τα όποια βελτιωτικά κλπ.. Διαπίστωσα πως όσο πιο συχνά παρεμβαίνεις τόσο πιο πολύ στρεσάρεις τα ψαράκια όπως επίσης κινδυνεύεις να διαταράξεις την ισορροπία του ενυδρειακού σου οικοσυστήματος γενικότερα. Οπότε βάλε μια και καλή ξύλα, βράχους, φυτά, διακοσμητικά κλπ. και άφησε το σύστημα να λειτουργήσει.

Επίσης, αυτό με τα τεστ μου θυμίζει ακριβώς εμένα. Είχα ξεκινήσει με κάτι ταινίες της Esha (απορώ γιατί πουλάνε τέτοια πράγματα) και μόλις πήρα για όλες τις μετρήσεις υγρά τεστ είδα πράματα και θάματα.

Οπότε, προχώρα σιγά σιγά όπως προτείνουν και τα παιδιά που ξέρουν πολλά πράγματα και σιγά σιγά θα είναι όλα τέλεια. Εγώ θα πρότεινα απλά την αναβάθμιση της φίλτρανσης και φυσικά την "αποβολή" του άνθρακα. Στη θέση του βάλε καλύτερα βιολογικό υλικό που σίγουρα είναι πιο χρήσιμο από το μαύρο σφουγγάρι! ;)

Να το χαίρεσαι και εσύ και τα ψαράκια σου το νέο ενυδρείο!

 

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...