Jump to content

Στρώσιμο με μπόλι


Recommended Posts

Αν χρησιμοποιήσω μπόλι αμέσως μετά τα γέμισμα του ενυδρείου μου σε τι άλλες ενέργειες πρέπει να προβώ πριν βάλω τα πρώτα μου ψαράκια; Πρέπει να περιμένω 1-2 βδομάδες ή κατευθείαν ξεκινάω με ψάρια και τάισμα;

Σίγουρα θα χρησιμοποιήσω Sera Nitrivec όπως και κατά το παρλθόν και ίσως και Biostart. Ή το 2ο είναι παραπανίσιο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν με ψάρια και τάισμα αν ξεκινήσεις με μπολι γιατί τα βακτηρίδια χρειάζονται να φάνε για να μην ψοφήσουν από την πείνα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία στο μπόλι. Βάζω το υλικό στο ένα από τα 2 φίλτρα ή μισό μισό στο κάθε φίλτρο;;;
Και αμέσως αρχίζω προσαρμογή τα ψαράκια ή αφήνω να περάσει κάποιο διάστημα 5-6 ωρών ας πούμε;
Μπορείς να μου πεις αναλυτικά; π.χ.
1) Μπόλι,
2) Λειτουργία Φίλτρων
3) Nitrivec
4) Τροφή
5) Ψαράκια

Μετρήσεις πόσες μέρες μετά να πάρω; 1η Αλλαγή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι καλύτερα να χωρίσεις το μπολι στα δύο φίλτρα. Αναλόγως πόσο μπόλι πάρεις βάζεις και τα αντίστοιχα ψάρια Π.χ. στα δύο λίτρα μπολι βαλτα όλα, στο ένα τα μισά, και ούτω καθεξής έβαλες μπολι; βάλε ψάρια. Θα σου πρότεινα να πάρεις το seachem stability  και οπωσδήποτε seachem prime. Μετρήσεις νερού καθημερινά για αμμωνία,νιτρώδη, νιτρικά με υγρά τεστ εννοείτε  για καμιά βδομάδα μην πάει τίποτα στραβά με την μεταφορά της βιολογίας. Τάισμα με μέτρο μέχρι να σιγουρευτούμε. Την αλλαγή νερού θα καταλάβεις πότε είναι απαραίτητη με τα τεστ

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τι ποσότητα δίνουν όσοι έχουν περίσσευμα; Ρωτάω για να προμηθευτώ αντίστοιχη (μεγαλύτερη βασικά) ποσότητα νέου υλικού για τον δότη που θα με βοηθήσει.
Αν πάρω 2lt Siporax θα είναι οκ; Το Fluval Biomax 500gr σε πόσα lt αντιστοιχεί; 0.5lt ας πούμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με 2 litters siporax θα είσαι οκ για το fluval biomax δεν γνωρίζω. Κάτι άλλο ο πιο εύκολος τρόπος να καθαρίσεις καινούργιο χαλίκι είναι να το πλύνεις πάνω σε πλαστική σιτα

Υ.Γ. βρήκες ενυδρείο, φίλτρο/ά;

Link to comment
Share on other sites

Με 2 litters siporax θα είσαι οκ για το fluval biomax δεν γνωρίζω. Κάτι άλλο ο πιο εύκολος τρόπος να καθαρίσεις καινούργιο χαλίκι είναι να το πλύνεις πάνω σε πλαστική σιτα
Υ.Γ. βρήκες ενυδρείο, φίλτρο/ά;


Καλημέρα!
Ενυδρείο θα κάνω το χειροποίητο που σκεφτόμουν αρχικά με διαστάσεις 140Χ50Χ60. Για φίλτρανση θα χρησιμοποιήσω το ένα από τα 2 Fluval 206 που έχω ήδη και θα αγοράσω και το FX4.
Χαλίκι έχω το 90% της ποσότητας που χρειάζομαι από τα προηγούμενα ενυδρεία μου και θα προσθέσω άλλα 8-10kg.
Από φυτά θα βάλω σίγουρα Ανούμπιες και ίσως καμιά Vallisneria και Κρυπτοκορίνες και εφόσον ξεκινήσω με μπόλι θα βάλω αρχικά 1 Comet και 2 Fancy, 2 Apple Snails και μετά το 2ο μήνα σκέφτομαι εφόσον όλα πάνε καλά να βάλω ακόμη 1 Comet και 2 Fancy. Τον 4ο μήνα ακόμη 2 Fancy και τέλος! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λίγο φορτωμένο αλλά θα έχεις αρκετό φιλτράρισμα από φωτισμό θα σου έλεγα να βάλεις ταινίες λεντ

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Giannis_62518 έγραψε:

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λίγο φορτωμένο αλλά θα έχεις αρκετό φιλτράρισμα από φωτισμό θα σου έλεγα να βάλεις ταινίες λεντ

 

Εννοείς για αρχή ή συνολικά στο φουλ της ιχθυοφόρτισης που αναφέρω; Μπορεί να το γεμίσω και πιο αργά αλλά σαν τελικός αριθμός δε νομίζω ότι σε 380Lt περίπου καθαρά είναι πολλά 2 Comet και 6 Fancy. Αν συνοπολογίσω και τα 2 σαλιγκάρια αναλογούν 38lt νερό/οργανισμό που νομίζω με τα παραπάνω φίλτρα είναι κομπλέ. Αν αναλογιστείς και το μήκος του ενυδρείου θα έχουν αρκετό χώρο για κολύμπι. Βέβαια θα τα δείξουν οι μετρήσεις τα παραπάνω αλλά πιστεύω πως εάν η βιολογία ενισχυθεί γρήγορα θα είναι οκ.

Μένει να ολοκληρωθεί η μετακόμιση που λόγω δουλειάς προχωράει αργά και να στηθεί το ενυδρείο σιγά σιγά..

Link to comment
Share on other sites

To Aquel Bioceramax το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Στα χαρακτηριστικά αναφέρει 600m2 επιφάνεια για κάθε λίτρο υλικού, την ώρα που το Siporax αναφέρει 270m2.. Τι λέτε οι πιο ειδικοί;;;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Εννοείς για αρχή ή συνολικά στο φουλ της ιχθυοφόρτισης που αναφέρω; Μπορεί να το γεμίσω και πιο αργά αλλά σαν τελικός αριθμός δε νομίζω ότι σε 380Lt περίπου καθαρά είναι πολλά 2 Comet και 6 Fancy. Αν συνοπολογίσω και τα 2 σαλιγκάρια αναλογούν 38lt νερό/οργανισμό που νομίζω με τα παραπάνω φίλτρα είναι κομπλέ. Αν αναλογιστείς και το μήκος του ενυδρείου θα έχουν αρκετό χώρο για κολύμπι. Βέβαια θα τα δείξουν οι μετρήσεις τα παραπάνω αλλά πιστεύω πως εάν η βιολογία ενισχυθεί γρήγορα θα είναι οκ.

Μένει να ολοκληρωθεί η μετακόμιση που λόγω δουλειάς προχωράει αργά και να στηθεί το ενυδρείο σιγά σιγά..

Ίσως είμαι λίγο παρανοϊκός λογικά θα είναι εντάξει δεν έφερε και κανένας άλλος αντίρρηση οπότε είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Giannis_62518 έγραψε:

Ίσως είμαι λίγο παρανοϊκός λογικά θα είναι εντάξει δεν έφερε και κανένας άλλος αντίρρηση οπότε είναι οκ.

 

 

Χαχα, όχι και παρανοϊκός, εντάξει, είπαμε. Πάντως είναι και κάποιοι που λένε 60lt/Comet αλλά σε κάθε περίπτωση πιστεύω είναι συνδυασμός λίτρων, διαστάσεων γυάλας, φίλτρου, κυκλοφορίας κλπ., οπότε θα είμαι προσεκτικός και δε θα κάνω υπερβολές. Επειδή λατρεύω τα χρυσόψαρα μπήκα σε διαδικασία τόσο πολλών λίτρων οπότε θα είμαι υπομονετικός και προσεκτικός! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι 75lit/ comet/common!

Όταν λέω παρανοϊκός δεν με πιστεύεις!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι 75lit/ comet/common!
Όταν λέω παρανοϊκός δεν με πιστεύεις!



Λιγάκι υπερβολικός μπορεί να αρχίσω να το πιστεύω! :P
Άλλαξε το πλάνο και θα είμαι +50lt πάντως! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

 


Λιγάκι υπερβολικός μπορεί να αρχίσω να το πιστεύω! :P
Άλλαξε το πλάνο και θα είμαι +50lt πάντως! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ ωραία βάλε και κανένα microsorum  περιμένουμε φωτογραφίες! Έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία βάλε και κανένα microsorum  περιμένουμε φωτογραφίες! Έτσι;



Εννοείται!! Μόλις στηθεί θα κάνω παρουσίαση! ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...