Jump to content

Recommended Posts

Τα έκανα λίγο πιο ψηλά ώστε να μπορέσω να τοποθετήσω ανεμηστηρακια στις δύο άκρες και να δροσιζουν λίγο τις λάμπες 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίοι έγιναν οι ανακλαστήρες. 

Οι λάμπες πάντως δεν χρειάζονται ψύξη. (Το καλοκαίρι μονο αν σου ανεβαζουν τη θερμοκρασια του νερου). Φρόντισε μόνο να μην ακουμπάνε τίποτα καλώδια πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Πολύ ωραίοι έγιναν οι ανακλαστήρες. 

Οι λάμπες πάντως δεν χρειάζονται ψύξη. (Το καλοκαίρι μονο αν σου ανεβαζουν τη θερμοκρασια του νερου). Φρόντισε μόνο να μην ακουμπάνε τίποτα καλώδια πάνω τους.

Γιατί Αντώνη να μην έχουν ψύξη οι λάμπες?

Χωρίς να είμαι ειδικός , εγώ βάζω παντού ανεμιστηρακια :zoro:!

Δεν ξέρω άλλα νομίζω ότι δίνουν χρόνο στις λάμπες είτε  Τ5 είτε λεντ .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και εγώ σε ένα φωτιστικό με 4 λάμπες Τ5  που έχω φτιάξει, έχω βάλει ένα ανεμιστηρακι να διώχνει τη θερμότητα. Αλλά όχι για τις λάμπες, αλλά για τους μετασχηματιστές πιο πολύ, που είναι στο ιδιο "κουτι". Οι φθοριου γενικότερα παράγουν πολύ θερμότητα που δεν τις επηρεάζει ιδιαίτερα. Όχι τόσο που να μας νοιάζει ιδιαίτερα. (Σε αντίθεση με τα led). Μάλιστα αποδίδουν περισσότερα λουμενς σε υψηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος (πάλι σε αντίθεση με τα led). 

Στο ενυδρείο του συνονόματου οι λάμπες αναπνέουν σχεδόν ελευθερα. Γι'αυτό έγραψα ότι δεν χρειάζεται να μπλέξει με ανεμιστηρακια.  Εκτός αν οι λάμπες είναι πολύ κοντά στο τζαμί η στο νερό με αποτέλεσμα να ανεβάζουν τη θερμοκρασία του.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...