Jump to content

60L nano reef


thab

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Πριν δυο χρόνια μου μπήκε η ιδέα να ξεκινήσω ένα reef (υπάρχει και το σχετικό θέμα στην ανάλογη κατηγορία), αλλά για διάφορους λόγους κόλλησα στα σχέδια..ωστόσο η σκέψη δεν έφυγε ποτέ και να που τώρα αναθερμάνθηκε! Αλλά με κάποιες αλλαγές στα πλάνα..

Για να μην τα πολυλογώ, η σκέψη για ένα reef γύρω στα 300-400L υπάρχει ακόμα..σκέφτομαι κάποια στιγμή να ξεκινήσω να μαζεύω τον ανάλογο εξοπλισμό.

Μέχρι τότε, λέω να αξιοποιήσω τον υπάρχοντα εξοπλισμό (ασχολούμαι με το γλυκό γύρω στα 10 χρόνια), να πάρω και ό,τι άλλο χρειάζεται και να ξεκινήσω ένα nano..η λύση αυτή είναι πιο εφικτή τη συγκεκριμένη περίοδο..

 

Ως προς το τι θα φιλοξενήσω, σκέφτομαι για εύκολα κοράλια, μαλακά και lps..από ψάρια κλπ 2 κλοουνάκια, έναν αστερία, σαλιγκάρια και ίσως καμιά γαρίδα..

 

Οπότε σας παραθέτω τον εξοπλισμό που διαθέτω, τις προσθήκες που θα χρειαστώ και περιμένω τις γνώμες/συμβουλές σας!

 

Προς το παρόν διαθέτω:

- Ενυδρείο 60x30x40

- Φίλτρο eheim ecco pro 130 (το προορίζω για χημική φίλτρανση)

- Θερμαντήρα jager 75w

- A/O 3 σταδίων

- stc-1000 (πρέπει να ασχοληθώ με τις συνδέσεις)

- ρεφρακτόμετρο (έρχεται σύντομα!)

- κυκλοφορητή fluval cp1 (900 l/h)

- diy κρεμαστό φωτιστικό με 1 Τ8 (θα γίνει μετατροπή σε 2x24w Τ5)

 

Και πάμε σε αυτά που χρειάζομαι..

Για φωτισμό σκέφτομαι να πάω σε 2x25w T5 λάμπες..εμπειρία πάνω σ' αυτό το κομμάτι δεν έχω καθόλου. Ένας συνδυασμός που μου άρεσε ψάχνοντας είναι 1 ati coral plus + 1 ati blue plus..;έχετε να σχολιάσετε ή να προτείνετε κάτι άλλο?

Επίσης, επειδή αυτή τη στιγμή διαθέτω ένα ηλ. μπάλλαστ για 1x24w, να πάρω άλλο ένα ίδιο και να έχω τις λάμπες ανεξάρτητες μεταξύ τους ή να πάω σε ένα μεγαλύτερο και να τις συνδέσω και τις δυο μαζί?

Κλίνω προς την πρώτη επιλογή αλλά περιμένω και επιβεβαίωση!

 

Για κυκλοφορία λέω να πάω σε μια rw-4, που έχω δει να προτείνεται για αυτά τα λίτρα...συν ότι μπορώ να την υπολογίζω και μελλοντικά για μεγαλύτερο ενυδρείο..ίσως  πάω και σε hydor, δεν καταλήξει ακόμα..έχω στο νου μου και τις αγγελίες..

 

Skimmer...κάτι σχετικά μικρό σε μέγεθος αλλά αποδοτικό..εδώ θέλω κάτι που αξίζει..έκλινα προς tunze 9001..είδα πρόσφατα την επιλογή του μέλους bbetta (bubble magus qq1) και διάβασα καλές κριτικές...έχετε κάτι άλλο κατά νου?

 

Βιολογία...Η ιδέα εδώ ήταν για ΝΒ αποκλειστικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...απλά τα 8μηνα που διαβάζω για στρώσιμο του νεκρού βράχου παραείναι μεγάλο διάστημα..ο ΖΒ είναι ρίσκο, δεδομένου ότι δεν έχω γνωστό άτομο να μου δώσει κάποιο καθαρό κομμάτι..

Εδώ σκέφτηκα το εξής..να χρησιμοποιήσω ένα 20λιτρο ενυδρειάκι που έχω σαν καραντίνα, να βάλω ένα κομμάτι ΖΒ και να το παρακολουθώ όσο ετοιμάζω το κυρίως ενυδρείο..Αυτό το θεωρώ το σημαντικότερο σημείο του συγκεκριμένου ποστ!! Απόψεις??

 

Επίσης, από αραγωνίτη έχω μαύρα μεσάνυχτα..."να μην είναι τοσο λεπτός για να μη σηκώνεται με το παραμικρό"..ωραία! 

Στο μυαλό μου τον έχω λεπτόκοκκο σχετικά..ποιο μέγεθος όμως είναι αυτό που δεν το σηκώνει ένας wavemaker? 2mm πχ?

Αν πχ θελήσω να να βάλω ένα goby..παίζει ρόλο η κοκκομετρία?

 

Και τέλος, αναλώσιμα..

- για αλάτι σκέφτομαι να πάω σε tropic marin pro reef

- βακτήρια special blend

- τεστ νερού πάω για salifert..σε πρώτη φάση θα μου χρειαστούν για αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη, φωσφορικά..σωστά?

- προτάσεις για άνθρακα και αντιφώσφορο? Επειδη θα αλλάξω μεμβράνη στην Α/Ο απο waterwaves, τι άποψη έχετε για τα υλικά του συγκεκριμένου καταστήματος?

 

Αυτά τα πολλά για αρχή! :) 

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σκέφτηκες καλά, φιλαράκι; Ενδεικτικά να σου πω το χρόνο παρουσίας των αλμυρών σε κάθε συγκέντρωση του ΑΖ: έρχονται στις 6:30'μμ και φεύγουν στις 7 μμ, για να προλάβουν να κάνουν καινούρια μέτρηση στο φώσφορο/PH/κλπ του θαλασσινού τους ενυδρείου, την 15η μέτρηση μέσα στη μέρα... :bigemo_harabe_net-163:

 

Αφού όμως είσαι αποφασισμένος, προχώρα, και αν ξαναπάς διακοπές μεγαλύτερες των 2 ωρών, κοινοποίησε και σε μας το κόλπο... :lmao:

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος thab έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Πριν δυο χρόνια μου μπήκε η ιδέα να ξεκινήσω ένα reef (υπάρχει και το σχετικό θέμα στην ανάλογη κατηγορία), αλλά για διάφορους λόγους κόλλησα στα σχέδια..ωστόσο η σκέψη δεν έφυγε ποτέ και να που τώρα αναθερμάνθηκε! Αλλά με κάποιες αλλαγές στα πλάνα..

Για να μην τα πολυλογώ, η σκέψη για ένα reef γύρω στα 300-400L υπάρχει ακόμα..σκέφτομαι κάποια στιγμή να ξεκινήσω να μαζεύω τον ανάλογο εξοπλισμό.

Μέχρι τότε, λέω να αξιοποιήσω τον υπάρχοντα εξοπλισμό (ασχολούμαι με το γλυκό γύρω στα 10 χρόνια), να πάρω και ό,τι άλλο χρειάζεται και να ξεκινήσω ένα nano..η λύση αυτή είναι πιο εφικτή τη συγκεκριμένη περίοδο..

 

Ως προς το τι θα φιλοξενήσω, σκέφτομαι για εύκολα κοράλια, μαλακά και lps..από ψάρια κλπ 2 κλοουνάκια, έναν αστερία, σαλιγκάρια και ίσως καμιά γαρίδα..

 

Οπότε σας παραθέτω τον εξοπλισμό που διαθέτω, τις προσθήκες που θα χρειαστώ και περιμένω τις γνώμες/συμβουλές σας!

 

Προς το παρόν διαθέτω:

- Ενυδρείο 60x30x40 Εαν φαρδυνει και αλλο ακομα καλυτερο για σενα,θα το καταλαβεις.

- Φίλτρο eheim ecco pro 130 (το προορίζω για χημική φίλτρανση) χωρις σφουγγαρια

- Θερμαντήρα jager 75w

- A/O 3 σταδίων

- stc-1000 (πρέπει να ασχοληθώ με τις συνδέσεις)

- ρεφρακτόμετρο (έρχεται σύντομα!)

- κυκλοφορητή fluval cp1 (900 l/h)μικρος

- diy κρεμαστό φωτιστικό με 1 Τ8 (θα γίνει μετατροπή σε 2x24w Τ5)

 

Και πάμε σε αυτά που χρειάζομαι..

Για φωτισμό σκέφτομαι να πάω σε 2x25w T5 λάμπες..εμπειρία πάνω σ' αυτό το κομμάτι δεν έχω καθόλου. Ένας συνδυασμός που μου άρεσε ψάχνοντας είναι 1 ati coral plus + 1 ati blue plus..;έχετε να σχολιάσετε ή να προτείνετε κάτι άλλο?Μια χαρα

Επίσης, επειδή αυτή τη στιγμή διαθέτω ένα ηλ. μπάλλαστ για 1x24w, να πάρω άλλο ένα ίδιο και να έχω τις λάμπες ανεξάρτητες μεταξύ τους ή να πάω σε ένα μεγαλύτερο και να τις συνδέσω και τις δυο μαζί?Εαν το μπαλαστ ειναι για μια λαμπα ναι θα παρεις δευτερο.

Κλίνω προς την πρώτη επιλογή αλλά περιμένω και επιβεβαίωση!

 

Για κυκλοφορία λέω να πάω σε μια rw-4, που έχω δει να προτείνεται για αυτά τα λίτρα...συν ότι μπορώ να την υπολογίζω και μελλοντικά για μεγαλύτερο ενυδρείο..ίσως  πάω και σε hydor, δεν καταλήξει ακόμα..έχω στο νου μου και τις αγγελίες..Μια χαρα αλλα για μεγαλυτερο θα το δουμε εαν κανει εξαρτατε.

 

Skimmer...κάτι σχετικά μικρό σε μέγεθος αλλά αποδοτικό..εδώ θέλω κάτι που αξίζει..έκλινα προς tunze 9001..είδα πρόσφατα την επιλογή του μέλους bbetta (bubble magus qq1) και διάβασα καλές κριτικές...έχετε κάτι άλλο κατά νου?Οκ

 

Βιολογία...Η ιδέα εδώ ήταν για ΝΒ αποκλειστικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...απλά τα 8μηνα που διαβάζω για στρώσιμο του νεκρού βράχου παραείναι μεγάλο διάστημα..ο ΖΒ είναι ρίσκο, δεδομένου ότι δεν έχω γνωστό άτομο να μου δώσει κάποιο καθαρό κομμάτι..

Εδώ σκέφτηκα το εξής..να χρησιμοποιήσω ένα 20λιτρο ενυδρειάκι που έχω σαν καραντίνα, να βάλω ένα κομμάτι ΖΒ και να το παρακολουθώ όσο ετοιμάζω το κυρίως ενυδρείο..Αυτό το θεωρώ το σημαντικότερο σημείο του συγκεκριμένου ποστ!! Απόψεις??Ειναι μια λυση αλλα οχι οτι 100% ασφαλης,παλι θες χρονο.

 

Επίσης, από αραγωνίτη έχω μαύρα μεσάνυχτα..."να μην είναι τοσο λεπτός για να μη σηκώνεται με το παραμικρό"..ωραία! 

Στο μυαλό μου τον έχω λεπτόκοκκο σχετικά..ποιο μέγεθος όμως είναι αυτό που δεν το σηκώνει ένας wavemaker? 2mm πχ?Παιζει ρολο πως θα τοποθετηθει ο κυκλοφορητης.

Αν πχ θελήσω να να βάλω ένα goby..παίζει ρόλο η κοκκομετρία? .Εννοειτε τον χονδρο δεν μπορει να τον δουλεψει.

 

Και τέλος, αναλώσιμα..

- για αλάτι σκέφτομαι να πάω σε tropic marin pro reef

- βακτήρια special blend

- τεστ νερού πάω για salifert..σε πρώτη φάση θα μου χρειαστούν για αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη, φωσφορικά..σωστά?Σωστα.

- προτάσεις για άνθρακα και αντιφώσφορο? Επειδη θα αλλάξω μεμβράνη στην Α/Ο απο waterwaves, τι άποψη έχετε για τα υλικά του συγκεκριμένου καταστήματος?Μια χαρα ολα.

 

Αυτά τα πολλά για αρχή! :) 

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!

 

Με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος worldiver έγραψε:

Το σκέφτηκες καλά, φιλαράκι; Ενδεικτικά να σου πω το χρόνο παρουσίας των αλμυρών σε κάθε συγκέντρωση του ΑΖ: έρχονται στις 6:30'μμ και φεύγουν στις 7 μμ, για να προλάβουν να κάνουν καινούρια μέτρηση στο φώσφορο/PH/κλπ του θαλασσινού τους ενυδρείου, την 15η μέτρηση μέσα στη μέρα... :bigemo_harabe_net-163:

 

Αφού όμως είσαι αποφασισμένος, προχώρα, και αν ξαναπάς διακοπές μεγαλύτερες των 2 ωρών, κοινοποίησε και σε μας το κόλπο... :lmao:

:lolu::lolu::lolu::lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Όπως κατάλαβες μόλις είδα το θέμα σου ήθελα να απαντήσω πρώτος :hehe!

 

Σοβαρά τώρα, φαίνεσαι  πολύ ψαγμένος και καλά διαβασμένος. 

Όλα είναι αρκετά σωστά.  Πάντα το ΤΙ θέλει ο καθένας είναι υποκειμενικό. 

Μόνη ένσταση ο φωτισμός: είναι λίγος ακόμα και για εύκολα lps. 

Σωστός συνδυασμός λαμπρών άλλα επί δύο ή αν είναι για λίγο , βάλε μια λεντοταινια μπλε .

Επίσης για τον βράχο μην τρελαίνεσαι. Ότι και να κάνεις μπορεί μήνες αργότερα ή και χρόνια να μπει ένα παράσιτο από κάποιο κοραλλι.

 

Ξεκινά και εδώ θα είμαστε να βοηθήσουμε όπου χρειάζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα είπαμε και ιδιαιτέρως, αλλά δεν θα μπορούσα να φανταστώ τόση ομοιότητα στον εξοπλισμό! Θα σου πω κάποια πράγματα που αν πήγαινα τον χρόνο πίσω θα έκανα διαφορετικά, και αν είχα την οικονομική δυνατότητα!

Στην θέση σου θα πήγαινα σε mix ΖΒ και ΝΒ. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, με προσεκτική παρατήρηση πιστεύω ότι μπορείς να βρεις κάτι χωρίς παράσιτα. Αν σου κάτσει όμως την έκατσες, είναι γεγονός! Τον νεκρό στο βαρέλι όταν τον κουράρεις βαλε ανθρακα.

 

 

Αν δεν μου τύχαινε η βρωμερή εφύλια τόσο νωρίς, δεν θα είχα παραγγείλει σκίμμερ ακόμα. Αν μπορείς ξεκίνα το εγχείρημα με σκίμμερ όμως. Σε ένα μήνα θα έχω βγάλει πόρισμα αν το bubble magus είναι παπαριά ή όχι, θα δεις και τότε. Πάντως είναι hang on και κερδίζεις σίγουρα σε ομορφια και χώρο. 

 

Ξεκίνα με αλάτι για reef, καλής ποιότητας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Κάνε κάτι με τον φωτισμό σου γιατι δεν νομίζω να κάνει για reef... Εγώ τις Τ5 τις έδωσα μόλις τις αγόρασα επειδή έβγαζαν απίστευτη θερμότητα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

 

@niknik το ξερω για τις διαστάσεις..αν αλλάξουν όμως θέλω και άλλη βάση..μετά θα σκεφτώ για σαμπ και πάει λέγοντας :P ...αυτά όλα έχουν περάσει απ το μυαλό μου, γι αυτό το λέω..οπότε δε θα σταματάνε οι αναβαθμίσεις!

 

Ο φωτισμός θα είναι όντως ανεπαρκής ή το λέτε να πάω σε κατι άλλο με την προοπτική να αυξηθούν μελλοντικά οι απαιτησεις? γτ αν πάω σε τ5, λάμπες, μπάλλαστ κλπ θα κοστίσουν ανετα ενα 50αρι..οπότε να κοιτάξω κάτι σε λεντ πχ?

 

Επίσης, για τον ζωντανο βράχο το έλεγα επειδή μου φαίνεται πιο εύκολο να τον ελέγξω σε ένα bare bottom ενυδρειάκι..συν του ότι μπορεί να ξεκινήσει σχετικά άμεσα αυτό, ενώ μαζεύω εξοπλισμό, αφού ό,τι χρειάζεται για την καραντίνα υπάρχει ήδη

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος thab έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

 

@niknik το ξερω για τις διαστάσεις..αν αλλάξουν όμως θέλω και άλλη βάση..μετά θα σκεφτώ για σαμπ και πάει λέγοντας :P ...αυτά όλα έχουν περάσει απ το μυαλό μου, γι αυτό το λέω..οπότε δε θα σταματάνε οι αναβαθμίσεις!

 

Ο φωτισμός θα είναι όντως ανεπαρκής ή το λέτε να πάω σε κατι άλλο με την προοπτική να αυξηθούν μελλοντικά οι απαιτησεις? γτ αν πάω σε τ5, λάμπες, μπάλλαστ κλπ θα κοστίσουν ανετα ενα 50αρι..οπότε να κοιτάξω κάτι σε λεντ πχ?

 

Επίσης, για τον ζωντανο βράχο το έλεγα επειδή μου φαίνεται πιο εύκολο να τον ελέγξω σε ένα bare bottom ενυδρειάκι..συν του ότι μπορεί να ξεκινήσει σχετικά άμεσα αυτό, ενώ μαζεύω εξοπλισμό, αφού ό,τι χρειάζεται για την καραντίνα υπάρχει ήδη

2Τ5 είσαι οκ Εάν ο βράχος εμφανίσει πχ απταζιες είτε bare bottom είσαι θα πρέπει να βγει. Οπως ειπε και ο @fishbone! μπορεις να παρεις οποιαδηποτε στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκες καλά, φιλαράκι; Ενδεικτικά να σου πω το χρόνο παρουσίας των αλμυρών σε κάθε συγκέντρωση του ΑΖ: έρχονται στις 6:30'μμ και φεύγουν στις 7 μμ, για να προλάβουν να κάνουν καινούρια μέτρηση στο φώσφορο/PH/κλπ του θαλασσινού τους ενυδρείου, την 15η μέτρηση μέσα στη μέρα... :bigemo_harabe_net-163:
 
Αφού όμως είσαι αποφασισμένος, προχώρα, και αν ξαναπάς διακοπές μεγαλύτερες των 2 ωρών, κοινοποίησε και σε μας το κόλπο... :lmao:
Ρε παιδια τωρα ξεκιναω και εγω ενα θαλασσινο ενυδρειο. Για την ακριβεια ειναι το πρωτο μου. Δεν ειχα ποτε ενυδρειο. Ουτε γυαλα. Δηλαδη δε μπορεις καν να φυγεις διακοπες 1 εβδομαδα; τι δεσμευση ειναι αυτη; Εκτος και αν ηταν χιουμορ και δεν το επιασα

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gio7 έγραψε:

Ρε παιδια τωρα ξεκιναω και εγω ενα θαλασσινο ενυδρειο. Για την ακριβεια ειναι το πρωτο μου. Δεν ειχα ποτε ενυδρειο. Ουτε γυαλα. Δηλαδη δε μπορεις καν να φυγεις διακοπες 1 εβδομαδα; τι δεσμευση ειναι αυτη; Εκτος και αν ηταν χιουμορ και δεν το επιασα

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπορείς να φύγεις βάζεις ταιστρα και μεγάλο δοχείο αναπλήρωσης.Το μοναδικό θέμα που έχουμε είναι μην πέσει το ρεύμα και λείπουμε απλά.Αυτο ισχύει για ΌΛΟΥΣ. 

Link to comment
Share on other sites

Τρομαξα ετσι οπως το ειπε το αλλο παληκαρι για 2 ωρες μονο. Λεω πκυ παω να μπλεξω

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Τρομαξα ετσι οπως το ειπε το αλλο παληκαρι για 2 ωρες μονο. Λεω πκυ παω να μπλεξω

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το άλλο παληκάρι (ο γράφων δλδ), είναι μονίμως μέσα στ'αλάτια: θάλασσα 12 μήνες το χρόνο, με snorkelling, diving ανά τον κόσμο κλπ, εξ'ου και το όνομά του :P, οπότε δεν του λείπουν τα αλμυρά ψαράκια, ούτε τα χρώματα.

 

Τώρα για το αν ήταν χιούμορ, ναι, ήταν, αλλά με μεγάλες δόσεις αλήθειας... Ένα ξενόφερτο μικρόβιο στο βράχο, μια ανεμώνη να ψοφήσει κλπ και σου τινάζει το ενυδρείο στον αέρα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλωνοποιηθείς, για ν'αφήνεις τον κλώνο σου να το προσέχει όσο θα είσαι διακοπές. Εγώ δεν έχω φτάσει ακόμα σ'αυτό το σημείο, οπότε μένω στο γλυκό νερό :D Άσε το μεγάλο κόστος απόκτησης εξοπλισμού ή ζωντανών, που θα πρέπει να ξαναγοράσεις στην περίπτωση που σου κάτσει η στραβή...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα ενυδρείο 60-100 λίτρα με εύκολα ψαράκια του γλυκού νερού, να δεις κατά πόσο μπορείς να τα βγάλεις πέρα, και αφού αποκτήσεις κάποια εμπειρία, μετά από 1-2 χρόνια γυρνάς και στ'αλάτια.

 

Εναλλακτικά, έρχεσαι στην επόμενη συνάντηση του ΑΖ (11 Νοεμβρίου) και το συζητάμε από κοντά. :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε θελω να χαλαω τωρα το θεμα του παιδιου που ανοιξε το τοπικ, αλλα να ενηνερωσω πως γενικα ειμαι ανθρωπος που δυσκολα μενει σε ενα χομπι. Μαραζι κι ολας το ειχα οτι πιανομαι με κατι και μετα βαριεμαι. Αλλα οσον αφορα το ενυδρειο που μου αρεσει να το χαζευω πολυ, λεω θα το κανω που θα το κανω ας το κανω στξ μαξιμουμ που μου αρεσει. Ε και πηρα 80 λιτρα θαλασσινο. (Εχει φυγει μια περιουσια) μεχρι τωρα με ενυδρειο, συνπραγκαλα και ακομα δεν εχω βαλει ακομα νερο γιατι δε ξερω τι να κανω με την οσμωση. Και βλεπω οτι για να πω οτι ξεκινησα πρεπει να φυγει ενα χιλιαρικο.χαχχα. πολλα!

By the way για 80 λιτρα cardinal 100gpd ή rx-afro3 aqua filter 75gpd ? Σκεφτομαι και το κοατος συντηρησης. Γενικοτερα 2 κλοουν θα βαλω μεσα ςν μπορεσω και κατι παραπανω θα το ηθελα πολυ και εφιλιες και κανα μαλακο ευκολο κοραλακι αν γινεται.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Τρομαξα ετσι οπως το ειπε το αλλο παληκαρι για 2 ωρες μονο. Λεω πκυ παω να μπλεξω

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Gio7 έγραψε:

Λαθος χομπι ξεκιναω μαλλον... emoji52.png

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Οχι μονο δεν ξεκινας λαθος χομπι αλλα θα καταλάβεις απο την ζηλια των γλυκών ποσο σωστά κάνεις!

 

Ας τους να λενε !  Οσα δεν φτανει η αλεπου......:bigemo_harabe_net-119:

 

Ανοιξε ενα καινούργιο θεμα να τα πουμε εκει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν παίζει τόσο ρόλο η εμπειρία όσο η διάθεση και το ενδιαφέρον, το ψάξιμο κτλ κτλ

κι εγώ το πρώτο μου ενυδρείο ήταν θαλασσινό μιας και ένα 30αρί γλυκό με πλαστικά φυτά μάλιστα, βρέθηκε στα χέρια μου ώς φιλοξενούμενο απο τον αδερφό μου και κατέληξε μεσα σε 1-2 μήνες σε νανο reef. 

μην απογοητεύεσαι, διάλεξες ένα πολύ ενδιαφέρον και πολύ όμορφο χόμπι που μέσα απ αυτό θα νοιώσεις ενθουσιασμό, χαρά, ικανοποίηση αλλα και απογοήτευση. Ολα μέσα στο παιχνίδι είναι

 

οπλίσου με υπομονή, υπομονή και υπομονή και απόλαυσε το :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα!

 

Λοιπον, ενα χρονο μετα τα δεδομενα εχουν ως εξης..

Συνεχιζω να μαζευω εξοπλισμο για το reef (120×60×60) που σχεδιαζα, αλλα επειδη ο προγραμματισμος για διαφορους λογους πηγε λιγο πισω, λεω να χρησιμοποιησω ο.τι εξοπλισμο εχω και με 2-3 προσθηκες να στησω το 60αρι, επειδη βαρεθηκα να περιμενω B)

 

Οποτε παω για κατι απλο, πρωτον επειδη δεν υπαρχει απλετος χρονος και δευτερον για να μν ξεφυγω απο το στοχο μου που ειναι το μεγαλο reef!

 

Στα παλιοτερα ποστ ειχα γραψει τον εξοπλισμο που διαθετω..

 

Ως προς την κυκλοφορια, περιμενω εναν jebao ow-10 (ευκαιρια να δοκιμασω τη συγκεκριμενη σειρα)

 

 Σκιμμερακι κλινω προς το bubble magus qq1...προτιμω hang on, δε θα προχωρησω σε υπερχειλισεις, sump κλπ, οποτε γλιτωνω χωρο..

 

Και παμε στον φωτισμο..

Εδω θα παω σε diy τ5 φωτιστικο και εχω καποιες ερωτησεις...

1) ποσες 24αρες λαμπες? Στα παλιοτερα ποστ εγραφα για 2 και καποια μελη συμφωνησανε, αλλα ο @fishbone ανεφερε οτι θα ειναι λιγος ο φωτισμος..

Υπενθυμιζω οτι παω για ευκολες καταστασεις, μ****α και lps..και κανενα clam..να παω για 3×24?

2) το σωμα του φωτιστικου σκεφτομαι να το κανω μεταλλικο σε στραντζα..οι λαμπες και τα μπαλλαστ θα βιδωθουν σε λαμαρινα, μεσα στο κυριως σωμα..η ερωτηση που εχω εδω εχει να κανει με την ψυξη..σκεφτομαι να βαλω ανεμιστηρακια στην πανω επιφανεια του κυριως σωματος..

Ποσα θα χρειαστω? Σκεφτομουν δυο, που θα χτυπουν προς το εσωτερικο..θα χρειαστει και καποιο που θα βγαζει τον αερα προς τα εξω? 

 

 

Έγινε επεξεργασία - thab
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι θα έλεγα οτι αφου πας για τόσο απλές καταστάσεις 3χ24 δεν θα ήταν άσχημα.

 

Για τα ανεμιστήρια θα έλεγα να δουλέψουν με την λογική που δουλεύουν στον Η/Υ. Να βγάζουν δηλαδη θερμότητα, και όχι να φυσάνε μέσα. Γενικότερα στις ηλεκτρονικές συσκευές έχω προσέξει οτι αφαιρούν θερμότητα και οχι να φυσάνε μέσα.

Οπότε, αν το κάνεις έτσι θα πρέπει να έχεις δεξιά και αριστερά γρίλιες, για να εισέρχεται ο αέρας και απο πάνω με τα ανεμιστήράκια να κάνεις εξαγωγή θερμότητας.

3 ανεμιστήρια είναι καλά πιστεύω.

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα πάμε σε 60λίτρα. 

Με 4 24αρεςτ5 είσαι καλυμμένος. 

Με μια λεντοταινια για moonlight.

Ακόμα και αν δεν αγοράσεις 4 λάμπες Κάνε αναμονές.

Επίσης προτίμησε το αλουμίνιο για πιο ελαφρύ. 

Ανεμιστήρακια 2 είσαι τέλεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν κάνει δουλειά με δύο λάμπες μόνο σε αυτό το ύψος ενυδρείου? Εγώ με 2 έχω κάποια θέματα με πολύ φως σε κάποια σημεία και αναγκαστικά μετακίνησα κάνα δυο κοράλλια στον πάτο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Σίγουρα δεν κάνει δουλειά με δύο λάμπες μόνο σε αυτό το ύψος ενυδρείου? Εγώ με 2 έχω κάποια θέματα με πολύ φως σε κάποια σημεία και αναγκαστικά μετακίνησα κάνα δυο κοράλλια στον πάτο. 

Φυσικά κάνει το είπε και ο @fishbone! ποιο πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού οfishbone πριν από μενα προτείνει 4 Τ5 όχι δύο γιαυτό ανέφερα το θέμα του χαμηλού ύψους του ενυδρείου. Βέβαια εσείς ξέρετε καλύτερα αλλά αν είναι να βάλω και εγώ δύο ακόμη Τ5 να δω προκοπή! 

Εχουμε ίδιες διαστάσεις με το παιδί εδώ από ότι βλέπω. Κοιτάω μπας και κλέψω ιδέες.... 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, 2 (ούτε καν παραπάνω) Τ5 σε ύψος καπακιού τόσο μικρού ενυδρείου και χαμηλού, με τα απλά κοράλλια που θα βάλει και χωρίς dimmer (άρα θα δουλεύουν στο 100%) είναι συνταγή για απόλυτη καταστροφή (εκτός αν έχουμε φουλ ακτινικό φάσμα πάνω στο οποίο δεν έχω εμπειρία και δεν είναι και λογικό να υπάρχει).

 

Οι Τ5 είναι ΠΟΛΥ δυνατές λάμπες. Πρέπει ή να σηκωθούν αρκετά πιο πάνω (πόσο μάλλον αν είναι 4) ή να υπάρχει Dimmer και να δουλεύουν σε ένα 30%. Προφανώς και με 4 Τ5 έχεις καλύτερο φάσμα από σχεδόν οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά με οποιαδήποτε τιμή, δεν αντιλέγω. Όμως, για softies που θέλουν ένταση και φωτισμό σε συνθήκες βυθού, οι Τ5 θέλουν άπειρη προσοχή όταν είναι στο καπάκι (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα τις βάλει στο καπάκι, αλλά κάποια πράγματα καλό είναι να υπάρχουν γραμμένα μπας και τα αναζητήσει άλλος). Είμαι παθών και το κατάλαβα αργά κιόλας.

 

Έτσι όπως θέλει να το κάνει, με 2 Τ5 είναι καλυμμένος. Προσωπικά δεν θα πήγαινα καν σε Τ5 και θα έπαιζα με e27 LED λάμπες όσο πιο ευρύτερου και καταλληλότερου φάσματος μπορούσα να βρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...