Jump to content

60L nano reef


thab

Recommended Posts

Και με το δικό μου αυτά ακριβώς έχω διαπιστώσει στην πράξη. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες τώρα διάβασα το ύψος του ενυδρείου. Όντως τα 40εκ είναι λίγο.

Αν και για εμένα το λιγότερο που θέλει ένα ρεεφ ενυδρείο είναι 3 τ5 για να έχω φάσμα, ένταση και ένα όμορφο χρώμα. 

Πάντα να έχετε υπ'όψη ότι αν έχεις το φάσμα, την ένταση την ελέγχεις με την φωτοπεριοδο και το ύψος που θα βάλεις το φωτιστικό. 

Επίσης πρέπει να δούμε και το κόστος γιατί θεωρητικά θα αλλάξει το ενυδρείο σε 6 μήνες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι 3 λάμπες θα πρότεινεςαν ήταν? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Τι 3 λάμπες θα πρότεινεςαν ήταν? 

2 blue plus, 1 coral.

Ξεκινάει η 1 blue και κορυφώνεται με την άλλη blue ταυτόχρονα με την coral.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιρνει πολυ ενδιαφερουσα τροπη η κουβεντα!

 

Οπως ειπε κι ο fishbone, το συγκεκριμενο ενυδρειο θα ειναι σχετικα προσωρινο..δεν ξερω αν θα ειναι για 6μηνο, ισως ειναι λιγο παραπανω...

Το κοστος φυσικα θα ληφθει υποψη, αλλα θελω με το συγκεκριμενο φωτιστικο να δω αν μπορεσω να φτιαξω κατι αξιολογο, ωστε με καταλληλες τροποποιησεις να το χρησιμοποιησω στο μεγαλο ενυδρειο..(για την ιστορια, εχω παρει απο ενα παιδι ενα kessil a360we με τον controller, με την προοπτικη να ψαξω για δευτερο..ομως αρχιζουν να μου μπαινουν ιδεες να παω σε Τ5, ειτε ετοιμο ειτε diy...οποτε με το συγκεκριμενο φωτιστικο θα δω και τις τ5 και που μπορω να φτασω με το diy ^_^)

 

Για τις e27, τουλαχιστον απο ebay, δε διαβασα και πολυ καλες κριτικες...τωρα αν υπαρχουν και επωνυμες, η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ψαξει..

 

Επισης, το φωτιστικο θα γινει ειτε κρεμαστο ειτε θα στηριχθει στο τζαμι..

Παντως ειναι πολυ χρησιμες οι πληροφοριες του bbetta!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

2 blue plus, 1 coral.

Ξεκινάει η 1 blue και κορυφώνεται με την άλλη blue ταυτόχρονα με την coral.

Εχω δει να προτεινεται αυτος ο συνδυασμος και η αληθεια ειναι οτι απο αμελεια δεν εχω ψαξει καμια εικονα/βιντεο να το δω πώς φαινεται και στο ματι...

 

Παντως σαν τροπο λειτουργιας σκεφτομουν ακριβως αυτο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thab έγραψε:

Εχω δει να προτεινεται αυτος ο συνδυασμος και η αληθεια ειναι οτι απο αμελεια δεν εχω ψαξει καμια εικονα/βιντεο να το δω πώς φαινεται και στο ματι...

 

Παντως σαν τροπο λειτουργιας σκεφτομουν ακριβως αυτο!

 

Γενικά είναι ένα αποτέλεσμα προς το μπλε.

Όμως εκτός από το αισθητικό έχει και αντίκτυπο στις άλγες. 

Έτσι όσο πιο κόκκινο το φάσμα σου δηλαδη θερμο φως τόσο ευνοϊκό προς τις άλγες. 

Το αντίθετο συμβαίνει με το μπλε, άρα ψυχρό φως που πάνω από τα 12000κ αρχίζει και μπλεδιζει!

 

Εγώ πχ έχω στο σαμπ την χαετο(μακροαλγη) με 6500Κ λάμπα δηλαδή daylight που λέμε , άλλοι βάζουν και 4500Κ ακόμα και λιγότερα κελβιν. 

 

Αν δεν έγινα κατανοητός πες μου ?

Link to comment
Share on other sites

Εγινες πληρως κατανοητος!

Ευχαριστω

 

Μενει να τσεκαρω το αισθητικο κομματι..

Link to comment
Share on other sites

Καντο κρεμαστό από την αρχή για να μπορείς να παίξεις με το ύψος. Σε κάποια κοράλλια ακόμη και 10 πόντοι διαφορά παίζουν ρόλο 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος thab έγραψε:

Εγινες πληρως κατανοητος!

Ευχαριστω

 

Μενει να τσεκαρω το αισθητικο κομματι..

 

πριν 5 ώρες, το μέλος thab έγραψε:

Παιρνει πολυ ενδιαφερουσα τροπη η κουβεντα!

 

Οπως ειπε κι ο fishbone, το συγκεκριμενο ενυδρειο θα ειναι σχετικα προσωρινο..δεν ξερω αν θα ειναι για 6μηνο, ισως ειναι λιγο παραπανω...

Το κοστος φυσικα θα ληφθει υποψη, αλλα θελω με το συγκεκριμενο φωτιστικο να δω αν μπορεσω να φτιαξω κατι αξιολογο, ωστε με καταλληλες τροποποιησεις να το χρησιμοποιησω στο μεγαλο ενυδρειο..(για την ιστορια, εχω παρει απο ενα παιδι ενα kessil a360we με τον controller, με την προοπτικη να ψαξω για δευτερο..ομως αρχιζουν να μου μπαινουν ιδεες να παω σε Τ5, ειτε ετοιμο ειτε diy...οποτε με το συγκεκριμενο φωτιστικο θα δω και τις τ5 και που μπορω να φτασω με το diy ^_^)

 

Για τις e27, τουλαχιστον απο ebay, δε διαβασα και πολυ καλες κριτικες...τωρα αν υπαρχουν και επωνυμες, η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ψαξει..

 

Επισης, το φωτιστικο θα γινει ειτε κρεμαστο ειτε θα στηριχθει στο τζαμι..

Παντως ειναι πολυ χρησιμες οι πληροφοριες του bbetta!

 

 

Αυτο το kessil πόσα βαττ είναι???

Αν το βάλεις ψηλά και σε χαμηλή ένταση δεν κάνει δουλειά?

Για να μην ταλαιπωρηθείς με φωτιστικό και πληρώνεις λεφτά χωρίς λόγο το λέω???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος thab έγραψε:

Παιρνει πολυ ενδιαφερουσα τροπη η κουβεντα!

 

Οπως ειπε κι ο fishbone, το συγκεκριμενο ενυδρειο θα ειναι σχετικα προσωρινο..δεν ξερω αν θα ειναι για 6μηνο, ισως ειναι λιγο παραπανω...

Το κοστος φυσικα θα ληφθει υποψη, αλλα θελω με το συγκεκριμενο φωτιστικο να δω αν μπορεσω να φτιαξω κατι αξιολογο, ωστε με καταλληλες τροποποιησεις να το χρησιμοποιησω στο μεγαλο ενυδρειο..(για την ιστορια, εχω παρει απο ενα παιδι ενα kessil a360we με τον controller, με την προοπτικη να ψαξω για δευτερο..ομως αρχιζουν να μου μπαινουν ιδεες να παω σε Τ5, ειτε ετοιμο ειτε diy...οποτε με το συγκεκριμενο φωτιστικο θα δω και τις τ5 και που μπορω να φτασω με το diy ^_^)

 

Για τις e27, τουλαχιστον απο ebay, δε διαβασα και πολυ καλες κριτικες...τωρα αν υπαρχουν και επωνυμες, η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ψαξει..

 

Επισης, το φωτιστικο θα γινει ειτε κρεμαστο ειτε θα στηριχθει στο τζαμι..

Παντως ειναι πολυ χρησιμες οι πληροφοριες του bbetta!

 

 

Καλησπέρα φίλε , μελλοντικά όπως λες μπορείς να συνδυάσεις t5 με το η τα kessil. Στο ebay θα δεις και έτοιμα φωτιστικά που βάζεις ανάλογα με το μήκος τ5 που θα βάλεις και τα αντίστοιχα kessil. 

Link to comment
Share on other sites

Το kessil ειναι 90w, dimmable και εχει και τον κοντρολλερ...καλυπτει επιφανεια 60×60..αγοραστηκε απο αγγελια, με την προοπτικη να παρω και δευτερο, ωστε να καλυψω επιφανεια 120×60..

 

Για το συγκεκριμενο ενυδρειο (60λ) θα ειναι απλα τελειο!

 

Λεω να μην το χρησιμοποιησω, ομως, για τους εξης λογους..

1)Δε θελω να το επιβαρυνω με ωρες λειτουργιας, ετσι ωστε να ειναι οσο πιο κοντα με το δευτερο που θα αγορασθει (σε περιπτωση που ειναι καινουριο), αν αγορασθει...

2) Αρχιζω να εχω ενδοιασμους για το αν παω με δυο kessil στο μεγαλο...αρχιζω να σκεφτομαι και τις T5...οποτε μεσα μου αυτη τη στιγμη παιζει το μεγαλο διλλημα Τ5 vs LED..:cigar:

3) Μου αρεσουν οι κατασκευες..επισης θα δοκιμασω τις τ5...αν το αποτελεσμα (κατασκευαστικο και οπτικο) με ικανοποιησει, παω για τ5 diy...με κοστος πολυ μικροτερο των kessil..

Εν ολιγοις, αν αποφασισω να δωσω το kessil, με το συγκεκριμενο budget και λιγο ψαξιματακι θεωρω οτι μπορουν να γινουν ωραια πραγματα!

 

Θελει σκεψη..και βασικα να κατσω να βγαλω ενα κοστολογιο..αλλα δε μας πιεζει κανεις χρονικα!

 

Το φωτιστικο θα ειναι κρεμαστο..

Εχοντας υποψη το υψος του ενυδρειου, σε τι με καλυπτουν 2×24w και σε τι 3×24w?

Εννοω απο κοραλλια...απλα για να εχω μια εικονα, επειδη ειναι η πρωτη μου προσπαθεια με τη θαλασσα..

Έγινε επεξεργασία - thab
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος thab έγραψε:

Το kessil ειναι 90w, dimmable και εχει και τον κοντρολλερ...καλυπτει επιφανεια 60×60..αγοραστηκε απο αγγελια, με την προοπτικη να παρω και δευτερο, ωστε να καλυψω επιφανεια 120×60..

 

Για το συγκεκριμενο ενυδρειο (60λ) θα ειναι απλα τελειο!

 

Λεω να μην το χρησιμοποιησω, ομως, για τους εξης λογους..

1)Δε θελω να το επιβαρυνω με ωρες λειτουργιας, ετσι ωστε να ειναι οσο πιο κοντα με το δευτερο που θα αγορασθει (σε περιπτωση που ειναι καινουριο), αν αγορασθει...

2) Αρχιζω να εχω ενδοιασμους για το αν παω με δυο kessil στο μεγαλο...αρχιζω να σκεφτομαι και τις T5...οποτε μεσα μου αυτη τη στιγμη παιζει το μεγαλο διλλημα Τ5 vs LED..:cigar:

3) Μου αρεσουν οι κατασκευες..επισης θα δοκιμασω τις τ5...αν το αποτελεσμα (κατασκευαστικο και οπτικο) με ικανοποιησει, παω για τ5 diy...με κοστος πολυ μικροτερο των kessil..

Εν ολιγοις, αν αποφασισω να δωσω το kessil, με το συγκεκριμενο budget και λιγο ψαξιματακι θεωρω οτι μπορουν να γινουν ωραια πραγματα!

 

Θελει σκεψη..και βασικα να κατσω να βγαλω ενα κοστολογιο..αλλα δε μας πιεζει κανεις χρονικα!

 

Το φωτιστικο θα ειναι κρεμαστο..

Εχοντας υποψη το υψος του ενυδρειου, σε τι με καλυπτουν 2×24w και σε τι 3×24w?

Εννοω απο κοραλλια...απλα για να εχω μια εικονα, επειδη ειναι η πρωτη μου προσπαθεια με τη θαλασσα..

 

Είπες μέχρι LPS.

Θα δεις μέχρι που πάει.

Για να κρατήσεις Κοραλία δεν φτάνει μόνο ο φωτισμός. 

Θέλεις καλό νερό,  και σωστές ροές. 

Δεν πας να έχεις το τέλειο φωτιστικό και χάλια νερό (σωστές παραμετρους) τα κοράλλια θα ψοφάνε το ένα μετά το άλλο. 

Άρα πρέπει πρώτα να φτιάξεις σωστές παραμέτρους,  μετά σωστές ροές,  και τέλος ένα φωτιστικό που να καλύπτει τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

σκέψου και τη κατανάλωση ρευματος επισης. Ακομη ειναι κρίμα να μην αξιοποιησεις κατι που εχεις ήδη και ειναι και καλής ποιοτητας. στο τελος της ημέρας ολα καταλήγουν στο χρηματικο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πιστεύω ότι το kessil το έχεις. 

Βάλε χαμηλή ένταση και είσαι super.

Σιγά για 6 μήνες τι θα πάθει το led που έχει τόσες χιλιάδες ώρες?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

σκέψου και τη κατανάλωση ρευματος επισης. Ακομη ειναι κρίμα να μην αξιοποιησεις κατι που εχεις ήδη και ειναι και καλής ποιοτητας. στο τελος της ημέρας ολα καταλήγουν στο χρηματικο παντως.

 

Με πρόλαβες για δευτερόλεπτα :hehe!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικά να βαλω 3η λαμπα????

1 minute ago, fishbone! said:

 

Με πρόλαβες για δευτερόλεπτα :hehe!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα, εννοειται οτι ισχυει αυτο με τις παραμετρους..ειναι πιο σφαιρικο το ζητημα...απλα ρωτουσα για να καταλαβω τη διαφορα στη μια λαμπα..:D

 

Δε θελω και πολυ για να ψηθω να βαλω το kessil..εκτος του οτι ειναι ετοιμο, ειναι και ψιλοκαψουρα το συγκεκριμενο...

Ισως αυτη θα πρεπει να ειναι η πρωτη δοκιμη μου, εδω που τα λεμε...εφοσον το εχω, να δω μεχρι πού μπορει να με παει το συγκεκριμενο...

Το να εχω το λεντ  να καθεται χωρις δοκιμη, για να δοκιμασω τις T5 που δεν εχω,  ειναι και λιγο αναποδο εδω που τα λεμε :lolu:

 

@bbetta δεν εχεις αδικο!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Κατά την άποψή μου 120χ060  με 2 kessil δεν καλύπτονται. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Κατά την άποψή μου 120χ060  με 2 kessil δεν καλύπτονται. 

Με κάτι τέτοιο μπορεί να σταθεί. Με δυο θέσεις...

71AYwBlRWTL._SX425_.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Με κάτι τέτοιο μπορεί να σταθεί. Με δυο θέσεις...

71AYwBlRWTL._SX425_.jpg

Για γίνε ποιο σαφής διότι δεν καταλαβα:hehe:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Για γίνε ποιο σαφής διότι δεν καταλαβα:hehe:hehe

Στο 120 που λέει ο φίλος με δύο κεσιλ και  4 τ5 . Έτοιμη λύση που προσαρμόζεται επάνω το led  και όλοι είναι χαρούμενοι :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Στο 120 που λέει ο φίλος με δύο κεσιλ και  4 τ5 . Έτοιμη λύση που προσαρμόζεται επάνω το led  και όλοι είναι χαρούμενοι :)

Ααα τώρα μπήκα :thumbsu:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, salamander said:

Στο 120 που λέει ο φίλος με δύο κεσιλ και  4 τ5 . Έτοιμη λύση που προσαρμόζεται επάνω το led  και όλοι είναι χαρούμενοι :)

η ΔΕΗ ιδίως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...