Jump to content

60L nano reef


thab

Recommended Posts

Σε εμπιστευομαι, οποτε αλλαξα τη συγκεκριμενη ρυθμιση σε 45%!

 

Πριν λιγο, καθως παρατηρουσα το βραχο, ειδα κατι που μαλλον ηταν απταισια...λογω θεσης δε μπορεσα να τη φωτογραφισω...εβγαλα το κομματι και το καθαρισα...ελπιζω να ηταν η μονη...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος thab έγραψε:

Σε εμπιστευομαι, οποτε αλλαξα τη συγκεκριμενη ρυθμιση σε 45%!

 

Πριν λιγο, καθως παρατηρουσα το βραχο, ειδα κατι που μαλλον ηταν απταισια...λογω θεσης δε μπορεσα να τη φωτογραφισω...εβγαλα το κομματι και το καθαρισα...ελπιζω να ηταν η μονη...

 

άμα είχες την δυνατότητανα βγάλεις το κομμάτι βράχου έξω πιο σωστό είναι να σπάσεις το σημείο και όχι απλά να το καθαρίσεις γιατί έτσι δεν καταφέρνεις τπτ ίσα ίσα που μπορεί να εξαπλωθεί περισσότερο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

άμα είχες την δυνατότητανα βγάλεις το κομμάτι βράχου έξω πιο σωστό είναι να σπάσεις το σημείο και όχι απλά να το καθαρίσεις γιατί έτσι δεν καταφέρνεις τπτ ίσα ίσα που μπορεί να εξαπλωθεί περισσότερο...

+1000

Μην παίζεις με τις απταιζιες. 

Μετά δεν θα μπορείς να τις ξεφορτωθείς. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοουσα, οτι εβγαλα το κομματι του βραχου και εσπασα το σημειο που υπηρχε η απταισια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα!

 

Αυτη τη βδομαδα θα παραγγειλω αυτοματη αναπληρωση..τελικα κλινω προς την hydor smart level, που απ ο.τι διαβασα αρκετα μελη τη συνδυαζουν με αντλια max 400lt/h..αρα καπως ετσι θα κινηθω κι εγω...

 

Και το κομματι του εξοπλισμου θα κλεισει με το σκιμμερακι που περιμενω απο κινα..

Μετα θα αρχισω να στοκαρω σιγα σιγα κανενα κοραλακι...

 

Εδω και δεκα περιπου μερες εχω προσθεσει στο ενυδρειο 3 nassarius και 2 trochus..

Λεω να βαλω μια γαριδα...ειμαι μεταξυ stenopus hispidus και cleaner shrimp...

Η πρωτη μου αρεσει περισσοτερο και εχω δει οτι αρκετοι χομπιστες τη διατηρουν σε νανο..απο την αλλη, διαβαζω για τον επιθετικο της χαρακτηρα (αλλοι γραφουν προς ασπονδυλα, αλλοι και προς ψαρια)

Δεδομενου οτι υπαρχουν τα σαλιγκαρια  που ανεφερα και οτι απο ψαρια θα προστεθουν δυο κλοουν αργοτερα, πιστευετε οτι θα δημιουργησει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Η Stenopus έχει περιγράφει ως κακός χαρακτήρας από παρα πολύ κόσμο για να έπαιρνα ρίσκο να την βάλω... έχω διαβάσει ότι ενόχλησε και κοράλλια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος thab έγραψε:

Καλημερα!

 

Αυτη τη βδομαδα θα παραγγειλω αυτοματη αναπληρωση..τελικα κλινω προς την hydor smart level, που απ ο.τι διαβασα αρκετα μελη τη συνδυαζουν με αντλια max 400lt/h..αρα καπως ετσι θα κινηθω κι εγω...

 

Και το κομματι του εξοπλισμου θα κλεισει με το σκιμμερακι που περιμενω απο κινα..

Μετα θα αρχισω να στοκαρω σιγα σιγα κανενα κοραλακι...

 

Εδω και δεκα περιπου μερες εχω προσθεσει στο ενυδρειο 3 nassarius και 2 trochus..

Λεω να βαλω μια γαριδα...ειμαι μεταξυ stenopus hispidus και cleaner shrimp...

Η πρωτη μου αρεσει περισσοτερο και εχω δει οτι αρκετοι χομπιστες τη διατηρουν σε νανο..απο την αλλη, διαβαζω για τον επιθετικο της χαρακτηρα (αλλοι γραφουν προς ασπονδυλα, αλλοι και προς ψαρια)

Δεδομενου οτι υπαρχουν τα σαλιγκαρια  που ανεφερα και οτι απο ψαρια θα προστεθουν δυο κλοουν αργοτερα, πιστευετε οτι θα δημιουργησει θεμα?

εγώ προσωπικά που την είχα σε 60 λίτρα ενυδρείο μόνο προβλήματα μου δημιουργούσε...κυνήγαγε ψάρια,μου έφαγε έναν ερημίτη που είχα(ξύπνησα ένα πρωί και την είδα μπουκωμένη με κάτι μπλε ποδαράκια να προεξέχουν απ το στόμα της) και γενικά στρέσαρε όλο το ενυδρείο...δεν έχω ξαναβάλει από τότε...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που την έχω σε 500+ ενυδρείο έχει τρομερά χωροκατακτητικο χαρακτήρα. 

Δεν κολλάει να την πέσει ακόμα και σε τάνγκ. 

Μόνο στο μελανουρο κάνει την κότα :innocent:!!!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Την εχω ξεχασει ηδη!

Αν ειναι να το κανει ανω κατω και να μου σπαει τα νευρα, μακρια κι αγαπημενοι! B)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω εδω και μερικες μερες (και κακως δεν εδωσα σημασια) μια γκριζα επικαλυψη σε ενα κομματι βραχου..τι ειδος αλγης να ειναι?

Σημερα παρατηρησα οτι αρχιζει να εξαπλωνεται και σε αλλα σημεια..

 

Μια φωτογραφια..

20181206_111935_zpswnrftb2f.jpg

 

Σημερα ειναι να κανω αλλαγη 20 λιτρα και να αλλαξω ανθρακα και αντιφωσφορο...

Θα κανω και μετρησεις και θα τις ανεβασω..

Link to comment
Share on other sites

είναι σίγουρα γκρίζα η επικάλυψη???περίεργο μου φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται,

Τί βακτήρια χρησιμοποιείες και πόσο συχνά ρίχνεις?

Κι επίσης ποια είναι η τιμή του μαγνησιου σου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η επικαλυψη ειναι γκριζα..

Ανεβαζω αλλες δυο φωτογραφιες απο αλλα σημεια του βραχου...

 

20181206_183531_zpshjl9vkir.jpg

 

20181206_183440_zpsw8kmnemq.jpg

 

Βακτηρια χρησιμοποιω τα microbacter7,  μια φορα τη βδομαδα, με την αλλαγη..

 

Μαγνησιο μολις μετρησα 1350 με τεστ της salifert..

Έγινε επεξεργασία - thab
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν το φυσήξεις πετάγεται σαν κομμάτια σκόνης? μήπως ειναι detritus? 

 

Οχι, το σκεφτηκα κι εγω...εβαλα το χερι και ειναι συμπαγες και σκληρο..

 

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Πόσο καιρό τρέχει? 

 

Ο βραχος μπηκε στις 10/11, δηλαδη κοντευει μηνα...τον πηρα απο αγγελια..ζωντανο..

 

Καθισα και εψαξα να βρω τι μπορει να ειναι..γκουγκλαρα "grey algae reef"..

Σε ενα αισιοδοξο σεναριο, μπορει να ειναι κοραλλινη γκρι, που στην πορεια θα μωβισει (???)...σε εικονες απο φορουμ του εξωτερικου εμοιαζε αρκετα...

Παντως ο βραχος μου εχει κηλιδες κοραλλινης απο τοτε που τον πηρα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος thab έγραψε:

 

Οχι, το σκεφτηκα κι εγω...εβαλα το χερι και ειναι συμπαγες και σκληρο..

 

 

Ο βραχος μπηκε στις 10/11, δηλαδη κοντευει μηνα...τον πηρα απο αγγελια..ζωντανο..

 

Καθισα και εψαξα να βρω τι μπορει να ειναι..γκουγκλαρα "grey algae reef"..

Σε ενα αισιοδοξο σεναριο, μπορει να ειναι κοραλλινη γκρι, που στην πορεια θα μωβισει (???)...σε εικονες απο φορουμ του εξωτερικου εμοιαζε αρκετα...

Παντως ο βραχος μου εχει κηλιδες κοραλλινης απο τοτε που τον πηρα..

Φίλε μου κοραλινη σε ενός μήνα ενυδρείο, δεν παίζει. Σο 6ηνο και μετά και αυτό επειδή έχεις ζωντανό βραχο γιατί εάν είχες νεκρό στο 12 με 18μηνο

Αλγη είναι που θάβει τον κύκλο της, δες τα φωσφορικά εσύ, παίξε επιθετικά με βακτήρια, καλό νερό,, - όσμωση και θα φύγει. 

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, γι αυτο και ειπα οτι ειναι αισιοδοξο το σεναριο, παροτι εμοιαζε στις φωτογραφιες!

 

Βασικα αυτο πιστευω κι εγω...καποια αλγη ειναι...

 

Οταν λες να παιξω επιθετικα τα βακτηρια...σε τι συχνοτητα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος thab έγραψε:

Το ξερω, γι αυτο και ειπα οτι ειναι αισιοδοξο το σεναριο, παροτι εμοιαζε στις φωτογραφιες!

 

Βασικα αυτο πιστευω κι εγω...καποια αλγη ειναι...

 

Οταν λες να παιξω επιθετικα τα βακτηρια...σε τι συχνοτητα?

Ρίξε παραπάνω από ότι λέει ένα 20%και βλέπεις. Κανείς δεν κάνεις αλλαγή και βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επειδή πιστεύω οτι δεν είναι άλγη θα σου πρότεινα να μειώσεις τα βακτήρια και να παρακολουθείς γιατί αυτό σαν υπερπληθυσμό βακτηρίων μου φαίνεται που θα κατακλειστεί από detritus.

Υπομονή και παρακολούθηση, αν είναι αυτό που λέω δεν είναι επικίνδυνο αλλά δεν είναι και ωραίο.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο ειναι αποικια βακτηριων, δεν θα ηταν καλυτερα να εισαγω mb7 ωστε να λειτουργησουν ανταγωνιστικα?

 

Εντωμεταξυ εχω αλλαξει λιγο τις ροες...εχω στρεψει το wavemaker ωστε να χτυπαει απευθειας το βραχο και ιδιαιτερα στα σημεια εκεινα...

 

Και κατι ακομα...

Θα πρεπει να ανησυχησω για αυτα? Ειναι απταισια? 

2018-12-07 14.02.03_zpsnot9yiox.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολύ καλή η φωτογραφία και δεν θέλω να σε ανησυχήσω..τράβα μία καλύτερη για να είμαστε σίγουροι...τώρα που έστρεψες τον κυκλοφορητή σε εκείνα τα σημεία άρχισε να φεύγει ή όχι η επικάλυψη που λες????

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θέμα είναι ενδιαφέρον και όχι κάτι απλό  γιατί όπως καταλαβαίνεις οι απόψεις διαφέρουν και θέλει λίγο προσοχή πως θα το χειριστείς.

Καλά έκανες κι έστρεψες τους κυκλοφορητές για να δεις αντιδράσεις.

Όσο για την ερώτησή σου για αιπτάζιες συμφωνώ με τον dano23 οτι θέλουμε λίγο καλύτερες φωτό για να σου απαντήσουμε με σιγουριά.Κάνε κι ένα check μόνος σου και δες αν από εκεί που βγαίνουν υπάρχει κάποιος σωλινίσκος μικρός ή αν βγαίνουμ μέσα από τις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οποτε παω να τα φωτογραφισω, με το που βλεπουν το κινητο κλεινουν...

Ας.τα περιγραψω...ειναι λευκα, λεπτα, χωρις κεφαλι και οι πολυποδες(?) δημιουργουν σχημα σαν αστερι...δε φαινεται να εχουν καποιο σωληνισκο...θα μπορουσαν να ειναι σκουληκια? Θα ψαξω φωτογραφιες στο ιντερνετ μηπως και ταιριαξουν με τα δικα μου...

 

Βασικα, καθως τα παρατηρουσα και προσπαθουσα να τα φωτογραφισω, βρηκα και μια απταζια (η οποια ηταν καφετι και γενικοτερα καμια σχεση με τα αλλα...αρα για εκεινα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι αλλο ειναι!)...εβγαλα το βραχο και εσπασα  ενα κομματακι για να την ξεφορτωθω...

 

Η επικαλυψη δεν εφυγε, αλλα θα δω πώς θα αντιδρασει...η υφη της παντως ειναι σαν τσιμεντο ενα πραμα!

 

Έγινε επεξεργασία - thab
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...