Jump to content

Ασχετος και 80λιτρα Θαλασσινο


Gio7

Recommended Posts

Νομιζω πως ο τιτλος τα λεει ολα. Δεν εχω ιδεα απο ενυδρεια....και γιατι να χανουμε χρονο; ....κατευθειαν στα αλατια.

 

Με βοηθεια ενος φιλου και οτι μου λενε στο πετ, προχωραω λοιπον.

 

-Εχω ενα ενυδρειο innovative marine fusion 20 (80lt)

 

-Πηρα ανα κουβα 25 κιλα αλατι tropic marine

 

-θερμοστατη 75w και καβατζα εναν 50αρη

 

-πηρα και ενα βαρελι 75λιτρα. Αν και σε καθε αλλαγη το θεωρω μανικι να κουβαλαω το γαιδουρι. Καλυτερα κανα πιο μικρο.

 

-ενα ρεφρακτομετρο dd.

 

 

Γιατα παρακατω θα ηθελα τη γνωμη σας:

Τωρα ειμαι σε φαση να παρω 2 κυκλοφορητες 2000λιτρα ο καθε ενας. Μου ειπαν οτι θα χρειαστω 2 στο μαγαζι. Μια αντλια να σπαω το αλατι αλλα και για αλλαγες αλλα και καβατζα μην παθει κατι του ενυδρειου, κανα σωληνα που να κουμπωνει και στην αντλια, βραχια, τεστ και για τελος μια οσμωση.

 

Σκεφτομαι η την cardinal 100gpd ή την rx-afro3 aqua filter 75gpd.

 

Τι λετε??????

 

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε!

Καλώς όρισες στη μαγεία της θάλασσας. 

 

Η όσμωση είναι μεγάλη. Και 50gpd είναι σωστότερη για τα λίτρα  σου .

Φίλτρο ή σαμπ έχεις?

ΠΆΡΕ κοντρολερ   stc να ελέγχεις την θερμοκρασία σου .

 

Διάβασε αυτό για τιμές μήν σε πιάνουν κορόιδο 

 

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που σκεφτομουν την 100αρα ειναι γιατι θα ηθελα να μην περιμενω και 30χρονια τουρκικα να φτιαξω νερο. Γιαυτο. Οπως επισης και τα ανταλλακτικα. Να ειναι οικονομικα.

Αυτες που εχω δει κανουν 67 και 109 ευρω αντιστοιχα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς μπακάλικα θα σου πω, 

 

Παίρνεις το Ενυδρείο και: 

1) γέμισμα με νερό όσμωσης

2) αλάτι και λειτουργεία κυκλοφοριτών μέχρι να φτάσει αλατοτητα 1025. (Άστο 1-2 μέρες έτσι)

3) Θερμοστάτης,βράχια, αραγωνίτης, και αν εχεις και σκιμερ βάλτο. 

4) Εναρξη με βακτηρια. 

5) υπομονή και μετρήσεις ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3 και βλέπεις πως εξελίσσεται το κύκλος του αζώτου.   

 

Διάβασε και στο φόρουμ τα διάφορα θεματάκια που έχουμε, και οτι θες εδώ είμαστε,

 

Κατα τα άλλα....καλη επιτυχία :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρ ρι μια αναλογια περιπου ποσο αλατι ριχνω οταν ερθει η ωρα για να φτασω την αλατοτητα που πρεπει ή πρεει να μετραω ολη την ωρα κουταλια κουταλια;

Επισηςελεγα να σπασω το αλατι με μια αντλια.

Πρωτα βραχο μετα αραγωνητη ετσι;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

- Πανω ο κουβάς θα πρέπει να λέει για πόσα λίτρα ειναι. Απο εκει θα κάνεις την πράξη και θα βρείς την αναλογία. Δηλαδη πόσα γραμμάρια χρειάζονται για τα λίτρα σου.  Εγω το κάνω με κυπελλάκια. Ρίχνω, περιμένω να διαλυθεί, μετράω και συνεχίζω ανάλογα. 

 

- Επειδη είστε στην αρχή με σκέτη γυάλα μπορείς να το σπάσεις και μέσα στο ενυδρείο.  Οτι θες. 

 

- Δεν έχει σημασία.  Καλύτερα μου φαίνεται πάντως πρώτα αραγωνίτης, και μετά να μπέι και να πατήσει ο βράχος. (Για να στερεωθεί και καλύτερα).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω ακουσει και το αντιθετο. Οτι ο βραχος στο γυαλι θα στερεωθει καλυτερα. Αλλιως στην αμμο βουλιαζει και μπορει να πεσει με τον καιρο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Απλα εχω ακουσει και το αντιθετο. Οτι ο βραχος στο γυαλι θα στερεωθει καλυτερα. Αλλιως στην αμμο βουλιαζει και μπορει να πεσει με τον καιρο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μεγάλο λάθος. 

Ο βράχος στερεωνεται καλύτερα στην άμμο και επίσης σε προστατεύει ( η άμμος/ αραγωνιτης ) από πτώσης που μπορεί να σπάσει ο πάτος του ενυδρείου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σου αδερφέ τυχαινει να έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο ομορφα στημενο άμα  θες σου λέω ακριβώς τη άλλο θα χρειαστείς για να μην ξοδεύεις περιττά λεφτά από εδώ και από εκεί.. άμα θες στείλε μήνυμα να τα πούμε από το τηλέφωνο γιατί είναι πολλά για να τα γράψω!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος trelopoulos έγραψε:

Γεια σου αδερφέ τυχαινει να έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο ομορφα στημενο άμα  θες σου λέω ακριβώς τη άλλο θα χρειαστείς για να μην ξοδεύεις περιττά λεφτά από εδώ και από εκεί.. άμα θες στείλε μήνυμα να τα πούμε από το τηλέφωνο γιατί είναι πολλά για να τα γράψω!

 

Σωστα το σκεφτηκες και μπραβο σου αλλα τα γραφομενα μενουν και για τα αλλα παιδια,εξου και η υπαρξει του φορουμ.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος trelopoulos έγραψε:

Γεια σου αδερφέ τυχαινει να έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο ομορφα στημενο άμα  θες σου λέω ακριβώς τη άλλο θα χρειαστείς για να μην ξοδεύεις περιττά λεφτά από εδώ και από εκεί.. άμα θες στείλε μήνυμα να τα πούμε από το τηλέφωνο γιατί είναι πολλά για να τα γράψω!

 

Ακριβώς αυτό που είπε και ο @niknik .

Θα βοηθήσεις και άλλους στο φόρουμ. 

Επίσης το καλύτερο θα ήταν να κάνεις και μια παρουσίαση το ενυδρείο σου :sword:!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες φίλε μου!

εχεις κάνει πολύ καλή αρχή τόσο με τη γυάλα που είναι πανέμορφη όσο και με τον μέχρι τώρα εξοπλισμό ;)

 

για κυκλοφορία θα σου πρότεινα μια vortech mp10, ακριβή μεν αλλα ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις. Αλλιώς θα έλεγα μια RW4 και μαζί με την επιστροφή του σαμπ πλάτης θα είσαι οκ. για skimmer δες πιο της tunze χωράει στην πλάτη. Φως τι έχεις στο μυαλό σου?

 

τον βράχο όπως λένε τα παιδιά καλύτερα πάνω στον αραγωνίτη ή ακομα πιο ασφαλές αν θες egg crate "θαμμένα" για λόγους αισθητικής.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ζωντανό βράχο και νεκρό αραγωνίτη. Τον αραγωνίτη καλό θα ήταν να τον περασεις αρκετά χέρια πλύσιμο με όσμωση ;)

 

είσαι στην καλύρη φάση, αυτή της αρχής.. απολαυσε το και μην ξεχνάς οτι η αρετή του χόμπι είναι η υπομονή ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια εχετε δικιο και συγνωμη, και εγω το σκεφτηκα ετσι απλα δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο αυτον τον καιρο λογο δουλειας... τοσο καιρο θελω να κανω παρουσιαση του ενυδρειου μου και δεν προλαβαινω θα το κανω στο μελλον μολις ξεμπερδεψω.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος trelopoulos έγραψε:

Ναι παιδια εχετε δικιο και συγνωμη, και εγω το σκεφτηκα ετσι απλα δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο αυτον τον καιρο λογο δουλειας... τοσο καιρο θελω να κανω παρουσιαση του ενυδρειου μου και δεν προλαβαινω θα το κανω στο μελλον μολις ξεμπερδεψω.

 

Τώρα ήρθε η ώρα!:jig:!!!

Ο λαός θέλει  παρουσίαση τώρα :kfu:!!!

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση να κανω. Το ενυδρειο μου το πηρα μεταχειρισμενο. Το παληκαρι το ειχε λιγους μηνες το αδειασε και μετα απο καποιους μηνες αδειο το πηρα. Σε ενα μαγαζι που πηγα να παρω κατι μου ανεφεραν οτι πρεπει να κανω ανακατασκευη του ενυδρειου. Δηλαδη να περασω παλι σιλικονες γιατι αλλιως καποια στιγμη θα δυγει το τζαμι ετσι φλααπ μπροστα. Οχι σπασιμο αλλα να φυγει. Συμβαινει μου λεει.

Το κοστος ειπε δεν ειναι κατι. Μονο οι σιλικονες. Η ταλαιπωρια ομως ειναι ρε παιδια. Εχω ηδη νερο μεσα και βραχους που προσπαθω για το στησιμο.

Τι λετε;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Gio7 said:

Ρε παιδια μια ερωτηση να κανω. Το ενυδρειο μου το πηρα μεταχειρισμενο. Το παληκαρι το ειχε λιγους μηνες το αδειασε και μετα απο καποιους μηνες αδειο το πηρα. Σε ενα μαγαζι που πηγα να παρω κατι μου ανεφεραν οτι πρεπει να κανω ανακατασκευη του ενυδρειου. Δηλαδη να περασω παλι σιλικονες γιατι αλλιως καποια στιγμη θα δυγει το τζαμι ετσι φλααπ μπροστα. Οχι σπασιμο αλλα να φυγει. Συμβαινει μου λεει.

Το κοστος ειπε δεν ειναι κατι. Μονο οι σιλικονες. Η ταλαιπωρια ομως ειναι ρε παιδια. Εχω ηδη νερο μεσα και βραχους που προσπαθω για το στησιμο.

Τι λετε;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι μην κάνεις τίποτα αν δεν χάνει και οι σιλικόνες δεν έχουν ταλαιπωρηθεί η ξεραθεί  λεφτά θέλουν οι κύριοι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Ρε παιδια μια ερωτηση να κανω. Το ενυδρειο μου το πηρα μεταχειρισμενο. Το παληκαρι το ειχε λιγους μηνες το αδειασε και μετα απο καποιους μηνες αδειο το πηρα. Σε ενα μαγαζι που πηγα να παρω κατι μου ανεφεραν οτι πρεπει να κανω ανακατασκευη του ενυδρειου. Δηλαδη να περασω παλι σιλικονες γιατι αλλιως καποια στιγμη θα δυγει το τζαμι ετσι φλααπ μπροστα. Οχι σπασιμο αλλα να φυγει. Συμβαινει μου λεει.

Το κοστος ειπε δεν ειναι κατι. Μονο οι σιλικονες. Η ταλαιπωρια ομως ειναι ρε παιδια. Εχω ηδη νερο μεσα και βραχους που προσπαθω για το στησιμο.

Τι λετε;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τι νερό είχε μέσα?

Πόσο καιρό το είχε χωρίς νερό?

Που βρισκόταν?

Πόσα χρόνια το είχε?

Σου φαίνονται στενές οι σιλικονες?

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Οι σιλικονες φαινονται να εχουν ελαστικοτητα. Δε μπορω να καταλαβω να πω την αλγθεια γιατι οτι και να πω δεν εχω την πηρα να το δω. Το παιδι ειχε θαλασσινο νερο μεσα. Κανα 8μηνο το δουλεψε απο οτι μου ειπε. Το ξεπλυνε με γλυκο νερο και το αφησε στο απιτι του για κανα 3μηνο μεχρι που το πηρα.

Σε αλλο μαγαζι που μιλησα μου λενε οτι δεν εχω θεμα γιατι ειναι καινουργιο ενυδρειο σεν εχω φοβο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Οι σιλικονες φαινονται να εχουν ελαστικοτητα. Δε μπορω να καταλαβω να πω την αλγθεια γιατι οτι και να πω δεν εχω την πηρα να το δω. Το παιδι ειχε θαλασσινο νερο μεσα. Κανα 8μηνο το δουλεψε απο οτι μου ειπε. Το ξεπλυνε με γλυκο νερο και το αφησε στο απιτι του για κανα 3μηνο μεχρι που το πηρα.

Σε αλλο μαγαζι που μιλησα μου λενε οτι δεν εχω θεμα γιατι ειναι καινουργιο ενυδρειο σεν εχω φοβο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ενυδρείο με 8 μήνες λειτουργία και 3 μήνες χωρίς νερό είναι καινούργιο!

 

Φαντάσου συνήθως δίνουν εγγύηση 5 με 7 χρόνια!

 

Η μόνη περίπτωση που μπορεί να υπήρχε πρόβλημα είναι το ενυδρείο μα ήταν εκτεθειμένο καιρό στον ήλιο. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν μπει νερο και αδειασει μετα για λιγους μηνες δεν εχει θεμα;


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποτι καταλαβα πανε να σε κανουνε μεροκαματο... οπως ειπε και ο φιλος αμα δεν ηταν εξω στο ηλιο κτλπ το ενυδρειο ειναι καινουριο σε τοσο λιγο καιρο. μην μασας.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι καταλαβα πανε να σε κανουνε μεροκαματο... οπως ειπε και ο φιλος αμα δεν ηταν εξω στο ηλιο κτλπ το ενυδρειο ειναι καινουριο σε τοσο λιγο καιρο. μην μασας.
Γέμισε το και παρακολούθησε το 2-3 μέρες. Αν ανάμεσα στις σιλικόνες δεν έχει φουσκάλες, νομίζω ότι είσαι οκ.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...