Jump to content

Ασχετος και 80λιτρα Θαλασσινο


Gio7

Recommended Posts

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον. Λοιπον εκανα αρκετα πραγματακια.

1ον εβαλα χερι και ξηκωσα καποια μονος μου.

2ον εβαλα μεσα ενα foxface και εφαγε πολυ πραμα.

3ον εβαλα αντιφωσφορο σε ενα σακουλακι

4ον στον ριακτορα 550 phosban, εβαλα cheato, εφτιαξα λεντοταινια γυρω γυρω με ροζ φωτισμο κι οι αλγες μεγαλωνουν εκει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο κυρίως ενυδρείο πως πάνε οι άλγες?

Μετά από αυτά που έκανες βλέπεις βελτίωση πέρα από την βοήθεια του προβάτου(foxface) :hehe ?

Τα σημαδάκια στους κλοουν υπάρχουν ακόμη?

Από μετρήσεις πως είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο ενυδρειο σιγουρα δε βγαιβουν μακροαλγες πια. Γενικα ειμαι πολυ καλυτερα. Τωρα δε ξερω μηπως λογω απειριας δε βλεπω αλγες που θα εβγαζαν ματι σε καποιον εμπειρο.

Μετρησεις η αληθεια ειναι πως δεν κανω. Μετραω τελευταια το kh γιατι συνεχεια ηταν πολυ χαμηλα στα 5 κομμα κατι. Εριχνα ενα μπαφερ σιγα σιγα να δω ασπρο φως και ακομα παιζω με αυτο.

Τα σημαδακια απο τα κλοουν φυγανε τελειως. Θεωρω ηταν απο την εφυλια.

Το foxface ενω ειχε ηρεμησει καπως (γιατι γενικοτερα με το που εβλεπε να εισαι 1 μετρο απο το ενυδρειο κρυβοτανε και αλλαζε χρωμα), μετα απο καποιο διαστημα πεθανε. Δεν καταλαβα ποτε γιατι. Στρες λογω λιγων λιτρων; δεν ετρωγε η αληθεια ειναι τροφη παρα μονο αλγες.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, μάλλον έτυχες στην περίπτωση με το φοξ αφού δεν έφαγε καθόλου τροφή..

Συνεχίζεις να έχεις bubble ΄άλγη ή την ξεπάστρεψες?

Αν θέλεις βοήθεια για το πως το βλέπουμε από θέμα άλγης ανέβασε καμία φωτο να σου πούμε κι εμείς την άποψή μας...  ;)

Link to comment
Share on other sites

Εάν δε μετράς δεν ξέρεις τι ποιότητα νερού έχεις.Ισως το Φοξ να ψωφησε λογο κακής ποιότητας νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τι τεστ θα πρεπει να κανω; θεωρουσα πως νιτρικα και kh ειναι αρκετσ

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2018 at 12:13 ΠΜ, το μέλος Gio7 έγραψε:

Τι τεστ θα πρεπει να κανω; θεωρουσα πως νιτρικα και kh ειναι αρκετσ

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φωσφωρικα -νιτρικά και έχοντας κοραλια sps -lps kh mg ca

Link to comment
Share on other sites

Το kh μου ειναι χαμηλο. Εχω παρει ενα buffer για να το ανεβαζω.

Βλεπω οτι αλγες τελικα καλα κρατουν. Οι μακροαλγες εξαφανιστηκαν. Απο το foxface και απο το δικο μου χερι.

Αλλα αλλες αλγες παραμενουν. Παρακατω θα δειτε φωτο.

Επισης βαζω αντιφωσφορο, και επισης εχω φτιαξει στον ριακτορα με λεντοταινια με ροζ φως μια κατασκευη που ειδα στο νετ. Βαζω μεσα cheato και περιμενα να βοηθησει. Στελνω φωτο και απο αυτο.

Επισης σε μια φωτο θα δειτε ενα σαρκοφαγο μαλλον κοραλι πρασινο. Τκ οποιο ορισμενες φορες ειναι λεια η επιφανεια του, και ορισμενες φορες οπως στη φωτο που εστειλα, να εχει βγαλει τετοια δοντιαb17245404a68fcfa59250e1c6202a72f.jpg892a6823940f608d8e038ce0ea65b409.jpgadf39fca1710ae41dcc623845b170524.jpg2d2f2ba000db427eb192687959d0a358.jpg504174543c40eae9e7f54a82aa2026fb.jpg8e16aac3cfc9d695cea784c548786959.jpg671fab55cf432670258ad045a658b492.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω πως το πρασινο κορσλι που εστειλα μαλλον λεγεται lobophytum.... με μια επιφυλαξη.

Μαγνησιο επισης ειμαι χαμηλα ενω calcium ειμαι οκ.

Γενικοτερα με τις μετργσεις αυτες εχω λθγο απογοητευτει. Γιατι και μετα απο αλλαγες νερου, παλι ειμαι λιγο καλυτερα αλλα ποτε καλα σε kh.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα που ξεχασα, σε ενα βραχακι με ζοανθους αρχιζουν και φυτρβνουν μανιταρια καφε. Με αποτελεσμα επειδη τα ζοανθους ειναι πολυ μικρα, να τα καπελωνει καπως το μανιταρι με αποτελεσμα θεωρω σιγα σιγα να σκοτωνει. Να κανω κατι; οταν ειχα παρει το βραχακι αρχικα τα ειχα ξηλωσει.αλλα παλι βλεπω μανιταρια

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν θες τους ζωανθους περισσότερο απο τα μανιταράκια, τοτε θα πρέπει να τα αφαιρέσεις, γιατι χωρίς φώς....δεν θα την παλέψουν οι ζωανθοι. 

Link to comment
Share on other sites

Στις παρακατω φωτο στελνω τιςς αλγες που εχω. Δεν ειναι σαν γλιτσα. Ειναι σαν χορταρι. Σκληρο κι ολαε. Σαν τριχες. Το εχω και σε κοκκινο και σε πρασινο.

Καμια προταση;

Υγ. Στη φωτο με το βελος (υπαρχει και σε αλλη ιδια φωτο χωρις βελος), φαινεται καυι που μοιαζει με απταιζια. Η ερωτηση ειναι η εξης... ειναι οντως???? Γιατι πραγνατικα μια με τις αλγες, μια τωρα με απταιζια ε δε θα την παλεψω στο χομπι.

Οποτε παω να πλησιασω με μια τσιμπιδα τουε μπαινει γρηγορα μεσα στον βραχο και δε μπορω να κανω τιποτα. Οι απταιζιες κουνιουνται και κρυβονται;

Εχω και αλλα τετοια αλλα σε πιο καφετι χρωματα με κιτρινο στο κεντρο και ειναι πιο στρογγυλα. Εκει σκεφτηκα πως ειναι μικροοργανισμοι σαν σκουληκια που λενε και οτι αλλο. Αλλα το συγκεκριμενο εχει και τα πλοκαμια τις απταιζιας.5ab656129e0d3904b1a9cae93c2ae382.jpg174327afd172dc7767e0d934af1b5b69.jpg3db2082d586f3d72b3a7be0d01bda744.jpg6f58b922e3504c381d3acb92c0fbb17d.jpge65f60b91efc2c8d7970ffbb98cee929.jpg68951cfcb3739c8d898dba6ed5ad3144.jpgc03cc144b425ef26266e7c42abda473b.jpgbda158e0c96f57ab6f51564dde03be74.jpg579eb0eff31f78254987cbec02b2f65e.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν βλέπω ούτε απταίσιες, ούτε κάποιο βέλος σε κάποια φώτο.  Πιθανόν να ειναι σκουλήκια αυτά που λες.  και οι απταίσιες και τα σκουλήκια μπαίνουν μέσα αν τρομάξουν ή τα ακουμπήσει κάτι.

Στείλε μια φώτο με την υποτιθέμενη απταίσια να την δουμε.

Για τις απταίσιες βάζουν γαρίδα pepermind

 

Για τις άλγες θα πρέπει να βάλεις κάποιο αλγοφάγο ζωντανό να στις κουρέψει.  Αν και οι κόκκινες δεν ειναι άσχημες ;)   Ενα ζωντανό ειναι το καβουρακι mythrax. 

Link to comment
Share on other sites

Σορυ ξεχασα να ανεβασω τη φωτο. Καλα δε φαινεται καλα. Απλα ειδα τα τριχιδια που ειναι καπως σαν πλοκαμια το ενα κονυο το αλλο μακρυ και θυμηθηκα την απταιζια.

3731a37cef082869d94b2d0ac3a639ec.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην φώτο με το βέλος κατά 80% δεν ειναι απταίσια.  Για σπειρογράφος μου μοιάζει (σκουλήκι) 

 

Πάντως για τις άλγες δες λιγο και τις τιμές σου. Μηπως χρειαστεί να βάλεις περισσότερα γρ αντιφώσφορο ή να τον βάλεις σε σημείο με καλύτερη ροη πχ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Σορυ ξεχασα να ανεβασω τη φωτο. Καλα δε φαινεται καλα. Απλα ειδα τα τριχιδια που ειναι καπως σαν πλοκαμια το ενα κονυο το αλλο μακρυ και θυμηθηκα την απταιζια.

3731a37cef082869d94b2d0ac3a639ec.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πάρε τη φωτο ακριβώς έτσι από την δεξιά πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη δεξια δε γινεται. Ειναι τοσο μικρη που δε τη βλεπει το ματι μετα. Τραβηξα 1-2 αλλε και τις ζουμαρα.

Δε ξερω αν βοηθαει.
d6ebc1d198a8144e4946853293284dbd.jpg12a2a0823bc447a24ca33c94cfc7857e.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για απταίζια μου κάνει.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Απο τη δεξια δε γινεται. Ειναι τοσο μικρη που δε τη βλεπει το ματι μετα. Τραβηξα 1-2 αλλε και τις ζουμαρα.

Δε ξερω αν βοηθαει.
d6ebc1d198a8144e4946853293284dbd.jpg12a2a0823bc447a24ca33c94cfc7857e.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για απταζια μου κανει και μένα.

Link to comment
Share on other sites

Με το που παω να πλησιασω με καμια τσιμπιδα να την τραβηξω κατευθειαν αστραπιαια μπαινει μεσα στον βραχο. Σα να ειναι σκουληκι. Σε τετοια ταχυτητα. Το κανουν οι απταιζιες;

Κι τωρα τι; να ριξω λεμονι που εχω διαβασει μηπως και προλαβω τα χειροτερα; ή τα χειροτερα ηρθαν;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Είμαι σαν και εσένα καινούργιος στο άθλημα άλλα θα πω κατι που διάβασα εδώ και το θεώρησα πολύ λογικό.

Αν μπεις στην διαδικασία με λεμόνια και τέτοια το πιθανότερο είναι να διασπαστεί και να την πολλαπλασιάσεις .

Επειδή είναι ανεμώνη και θέλει φως απλά βαλε μια πετρούλα να της το κλείνεις.

Σε λιγες μέρες θα ανέβει σε αυτήν την πετρούλα και τότε απλά την βγάζεις και την πετάς.

Γνώμη μου είναι να μην την πειράξεις με άλλο τρόπο.

Και παλι βέβαια καλό είναι να διαβάσεις τι θα σου πουν οι εμπειρότεροι από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

για απτέζια μου φαίνεται και μένα.

κανένα από τα λεμονια, ξύδια και διάφορα ζουμιά δεν θα σου κάνει δουλειά.

την καλύτερη τύχη θα την έχεις με 1-2 peppermint και αφού περιορίσεις την τροφή που ρίχνεις στο ενυδρείο ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Να πςριορισω την τροφη δε γινεται. Ηδη ταιζω πολυ λιγο. 3 φορες την εβδομαδα. Αυτο με το βραχακι καλο ακουστηκε. Οι pepermind μηπως δεν κανουν χωριο με τις γαριδες που ειναι κοκκινες με μια λευκη γραμμη στην πλατη;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 φορες την εβδομάδα καλά είναι στη παρούσα φάση.

αυτό με την πετρουλα που είπε ο @dreamnikos είναι καλό αλλα την βλέπω σε σημείο που δεν είναι εύκολο να γίνει.

οι cleaner γαρίδες που έχεις με τις peppermint δεν θα δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα.

Γενικα για μένα αυτές οι γαρίδες θα πρέπει να υπάρχουν στο ενυδρείο έστω και προληπτικά

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι απταίσια πρέπει να ειναι.  Με το zoom φάνηκε πολύ καλύτερα.  

 

η γαρίδα οτι οτι καλύτερο, και δεν ασχολείσαι καθόλου με ξύδια και ζουμια,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...