Jump to content

Ασχετος και 80λιτρα Θαλασσινο


Gio7

Recommended Posts

Θα ηθελα μια γνωμη απο οσο περισσοτερους γινεται αναφορικα με το aquascape μου. Ξεκινησα θεωρω με ενα πολυ ωραιο σχεδιο. Ειχα κανει ενωσεις, κομματακι κομματακι και ειχα σχεδιασει 2 island. Σε ενα ενυδρειο βεβαια 80 λιτρων με λιγες δυνατοτητες χωρου, ειδα μευεπεθτα πως με δυσκολευε σε τοποθετηση κοραλιων.

Το σημαντικοτερο ομως θεμα μου ειναι οτι μετα απο ενα χρονο στα αλατια ειδα οτι το τελικο σχεδιο του reef τελικα δεν το δινουν τοσο οι βραχοι ...αλλα τα κοραλια που υπαρχουν. Σε πρωτη φαση λοιπον ειδα οτι οι δυο μου βραχοι καπως θυληκωνουν μεταξυ τους και σκεφτηκα να τους ενωσω προς τα αριστερα, και να παρω εναν νεκρο βρεχο και να τον βαλω τερμα δεξια. Τι λετε;

Οι πρωτες φωτο ειναι του πως ηταν το ενυδρειο... και μετεπειτα το στριμωγμα προς τα δεξια.

Με εχει πιασει μια μανια για περισσοτερο βραχο για καλυτερη βιολογια.

Λοιπον τι λετε; αληθεια επειδη σκεφτομαι για ξεστησμα θα ηθελα τη γνωμη σας

02e9819053a2d6f780728fe882043c91.jpg9bbf4cd89f58f0c895d9603790fa4495.jpg0b5735c8ac4dd398c2295c3246a37aa2.jpg183502c6c71d6781fa598abc2f4cd542.jpg8077c79ca790856e29528e35a91eb826.jpg36c9f339677e98e80a6cbe7631687c12.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήταν στην αρχή (2 νησάκια) μου άρεσε πολύ. Και τώρα δεν είναι κακό, αλλά σίγουρα προτιμώ το πρώτο scape.

Φαίνεται να έχεις κάνει καλή δουλειά γενικότερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως ήταν στην αρχή (2 νησάκια) μου άρεσε πολύ. Και τώρα δεν είναι κακό, αλλά σίγουρα προτιμώ το πρώτο scape.
Φαίνεται να έχεις κάνει καλή δουλειά γενικότερα!
Σε ευχαριατω πολυ για την απαντηση σου. Απλα νιωθω οτι με τα κοραλια και το χρωμα που απεκτησαν οι βραχοι καπως χαθηκε το σχεδιο.

Υπεβθυμιζω πως οι τελευταιες φωτο δεν εχουν τον εξτρα βραχο που σκεφτομαι να βαλω. Στην ακρη ελεγα να τον χωρεσω καπως. Απλα φοβαμαι μην το μπουκωσω

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω και εγώ ότι θα το μπουκωσεις.παντως αυτό το aquascape μου αρέσει ποιό πολύ.εχεις λίγα λίτρα άρα ένα νησάκι και καλό πιστεύω ότι είναι καλύτερα.αυτα είναι γούστα όμως.οτι σου αρέσει εσένα αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Να τα κραταγα καπως ενωμενα στο κεντρο εννοεις αντι για 2 ε;

Έτσι νομίζω και εγώ ότι θα το μπουκωσεις.παντως αυτό το aquascape μου αρέσει ποιό πολύ.εχεις λίγα λίτρα άρα ένα νησάκι και καλό πιστεύω ότι είναι καλύτερα.αυτα είναι γούστα όμως.οτι σου αρέσει εσένα αυτό έχει σημασία.


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις στις αντλιες eheim αυτο που μοιαζει με βαρελακι και μπαινει μεταξυ προπελας και σε ενα σιδερο που στριφογυρναει τι ειναι;

Μου επεσε στο λουκι....

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gio7 έγραψε:

Ξερει κανεις στις αντλιες eheim αυτο που μοιαζει με βαρελακι και μπαινει μεταξυ προπελας και σε ενα σιδερο που στριφογυρναει τι ειναι;

Μου επεσε στο λουκι....

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ειναι λάστιχο που κρατάει σταθερό το αξονακι να μην κουνιετε και να δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα κρατησα το αρχικο aquascape. (Χεστηκατε θα μου πειτε χαχαχαχα απλα το αναφερω).

Απλα ετσι οπως ειχα βγαλει εξω τον δεξι βραχο πηρα συρματοβουρτσα και τον εξησα για να βγαλω απο πανω του οτι τριχα απο φυτα υπηρχε. Τον καθαρισα τελειως! Σημερα πριν την αλλαγη εκανα ελαχιστα και τον αριστερο. Εχει κοραλια πανω και ηταν δυσκολο. Και η αλγη που ειχαν πιασει ηταν κοκκινη και σκληρη τριχα πανω. Δεν εφευγε ευκολα.

Το θεμα ειναι οτι ειδα ξαφνικα αυξηση νιτρικων.
παιζει να χαλασα τη βιολογια ξυνοντας τον βραχο;

2) ειχα παρει ενα blue tang tiny και χθες εριξα μιαο κουταλακι reef builder γιατι πεφτω σε kh συνεχεια. Παιζει να το πειραξε αυτη η δοση το ψαρακι; και μετεπειτα να ανεβηκαν νιτρικα;

Νιτρικα πριν την αλλαγη εφτασα 25 σε μια εβδομαδα, εκανα αλλαγη και παραμενω κοντα στα 20.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

By the way ... ετσι θα παραμεινει το aquascape emoji4.pngf6c752907ed54b571e2563c06ab5bf3b.jpg1dc12d792c1b5607df4d4da2e12d1bf1.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χαχαχα αφού σου αρέσει η γνώμη μας περισσεύει. 

Το ότι εξησες τον βράχο φυσικά και του χάλασες την ισσοροποια που προσπαθούσε να βρει. 

Επισεις το ότι εξησες τις αλγες μην νομίσεις ότι δεν θα ξανά εμφανιστούν! 

Εάν οι συνθήκες το ευνοούν θα βγουν εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Με τις αλγες δε ξερω τι να κανω. Γιατι στην ουσια μου κρυβανε τον βραχο. Ειχε χασει το σχημα του απο τη μαυριλα και το ποσο σκουρος ειχε γινει. Εχει μαζεψει μια σκληρη κοκκινη τριχα που δε βγαινει ευκολα.

Θα υποχωρησει με τον καιρο ή το ξυσιμο ειναι κανονας;

Επισης ρε παιδια πηρα τα microbacter7 απο τη brightwell aquatics. Μεσα λεει να ριχνω πχ 4 σταγονες ανα 4 λιτρα. Δηλαδη αν εηω κανω αλλαγη 20 λιτρα την εβδομαδα θα πρεπει να ριχνω 20 σταγονες;;;;

Ή δε λεει για το νερο που αλλαζω και εννοει το νερο ολου του ενυδρειου;;;;;;

Σκεφτομαι μηπως και τα νιτρικα μου ανεβηκαν και απο αυτο. 2 εωδομαδες ειναι που το δουλευω

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα βακτήρια να ρίχνεις για την συνολική ποσότητα. Είναι οκ τα βακτήρια. Υπομονή θέλει. Αντιφωσφωρο έχεις? Αλγοφαγους έχεις πχ. Turbo trochus? Προφανώς και δεν τους τρίβουμε διότι θα είχαμε βαρεθεί τη ζωή μας. 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα βακτήρια να ρίχνεις για την συνολική ποσότητα. Είναι οκ τα βακτήρια. Υπομονή θέλει. Αντιφωσφωρο έχεις? Αλγοφαγους έχεις πχ. Turbo trochus? Προφανώς και δεν τους τρίβουμε διότι θα είχαμε βαρεθεί τη ζωή μας. 
Ριχνω βακτηρια οκ. Αντιφωσφορο εχω βαλει. Οχι σε ριακτορα αλλα σε καλτσα. Σαλιγκαρια εχω αλλα για την αλγη σε ωραχο δεν τα ειδα να κανουν τιποτα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη που εχω ειναι αυτη. Κοκκινη σκληρη τριχα. Μονο βιυρτσα σιδερενια τα εβγαζε. Και οχι βουρτσα με μεταλλικες ινες. Με σιδερενια δοντια σξληρα που στην ουσια ετριβε βραχο.και νε το χερι δε βγαινει ευκολα. Θελει τρελο τραβηγμα.

Καμια προταση;06e133b9408550f255fb61f73bea328d.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξερεις κανεις τι ειναι αυτο; σα να πορτοκαλιζει λιγο. Ερπεται υπερβολικα αργα. cfff9d5489b359f8ec2d7f8e81bea2ba.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κυανο ειναι φίλε μ .... και φεύγει με chemiclean εγώ έτσι είχα καθαρίσει ....

Έγινε επεξεργασία - Geo087
Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε περασει απο το μυαλο για κυανο. Απλα επειδη δεν ειναι σαν χνουδι και ειναι μαλλιαρο αλλαξα διαγνωση. Ειναι σαν κλαδια σκληρες τριχες.

Οπως και να εχει, με τι φευγει; υπαρχει καποιος ζωντανος οργανισμος για ναμην καταφυγω σμεσως σε φαρμακα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To chemiclean επιρρεαζει καθολου τις μετρησεις μου; κοραλια η μικρα ψαρια;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ειδα προσεχτικα. Δεν ειναι κυανο ειναι αλγη. Αφου το τραβαω και βγαινει με δυναμη. Σα κλαδακι. Αναθεμα αν μπορει να το φαει κατι. Μαλλον ξεριζωμα με το χερι.αλλα ειναι κοντο και δεν πιανεται

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά το τελευταίο διάστημα και αφού είχα κάνει δοκιμές με το aquascape μου έκανα τη χαζομάρα και έβγαλα ένα βράχο και τον εξησα. Επειδή η άλγη που είχα ήταν σκληρή σαν τρίχα και δεν έβγαινε, αναγκάστηκα να γράφω αρκετά τον βράχο για να φύγει. Ο βράχος καθάρισε αλλά προφανώς χάλασα τη βιολογία μου. Από τότε και επειδή συνέπεσε που έβγαλα το cheato με αυτό είχα φτάσει μηδενικά νιτρικά) τώρα δε μπορώ να πέσω κάτω από 15. Κάνω αλλαγή νερού και ξανά πάλι 15.

1μηνα τώρα ανα μια εβδομάδα φτάνω τα 20-25 σε νιτρικα.

Δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

Να ελαττωσω πολύ το φαγητό;

Σκέφτομαι πως το μόνο φαγητό που επιβαρύνει είναι κοπιποδα κατεψυγμένα που ρίχνω για τον μανταρίνι. Κοπιποδα gold της nyos.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως με το ξύσιμο του βράχου πέρα απο τις άλγες που είναι σε φάση αποσύνθεσης, ίσως να υπάρχουν νεκρά ζωάκια που να σου ανεβάζουν αυτές τις τιμές. 

 

Μια θεωρία ειναι αυτη.

 

Βακτήρια βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Βάζω ναι. Έβαζα τα special blend αλλά είδα κυανοβακτήρια και άλλαξα στα brightwrll aquatics. Πολύ πιο καθαρό νερό οπτικα κι
όλας.

Πέρα από αυτό γνωρίζει κανείς τι ποσότητα κοπιποδα να ρίχνω; Έχω αυτα και δε λέει μέσα δοσολογία. Ρίχνω μια φορά την εβδομάδα και λέω να το κόψω για να μην επιβαρύνω το σύστημα.0ce4c270b6ddf88c3037d9620dc460c5.jpg

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...