Jump to content

Ασχετος και 80λιτρα Θαλασσινο


Gio7

Recommended Posts

Το αλάτι δε μπορείνα έκανε τη ζημιά εκτός και αν ήταν προβληματικό (αν έπεσε κάτι άλλο μέσα, ή αν το νερό που χρησιμοποίησες δεν ήταν R/O και είχε κάποια ουσία πολύ τοξική...)

Αλάτι για fish only (δηλαδή φτωχό σε ΚΗ,  ασβέστιο, ιχνοστοιχεία) το πολύ πολύ να επηρεάσει κάποια κοράλια και πάλι δε θα τα σκότωνε με τη μία.   

 

Μήπως η όλη διαδικασία με το ξύσιμο του βράχου στρέσσαρε πολύ τα ψάρια; Μήπως είχαν τίποτε σημάδια πάνω στο σώμα τους; 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Είχα αραιώσει το τάισμα λόγω νιτρικών. Δεν περίμενα ότι με 3 μέρες Αγίας τα ψαράκια δεν αντέχουν. Τα κλόουν πετάνε εν τω μεταξυ

Με το ξύσιμο του βράχου έγινε ζημιά που θέλει χρόνο. 
Θεωρώ ότι ψωφησαν από την πείνα. 
Ο βράχος δεν είχε κάτι, εσύ κάθε τρεις.... έγινε η ζημιά. 


Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Το αλάτι δε μπορείνα έκανε τη ζημιά εκτός και αν ήταν προβληματικό (αν έπεσε κάτι άλλο μέσα, ή αν το νερό που χρησιμοποίησες δεν ήταν R/O και είχε κάποια ουσία πολύ τοξική...)

Αλάτι για fish only (δηλαδή φτωχό σε ΚΗ,  ασβέστιο, ιχνοστοιχεία) το πολύ πολύ να επηρεάσει κάποια κοράλια και πάλι δε θα τα σκότωνε με τη μία.   

 

Μήπως η όλη διαδικασία με το ξύσιμο του βράχου στρέσσαρε πολύ τα ψάρια; Μήπως είχαν τίποτε σημάδια πάνω στο σώμα τους; 

Το ξύσιμο έγινε πριν κάνα μήνα. Δε μπορώ να καταλάβω.

Οπως και για το τάισμα νομίζα ότι τα ψάρια αντέχουν και 4 και 5 μέρες. Κρίμα.

Αν όντως είναι από το φαγητό κριμα

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Gio7 said:

 

Οπως και για το τάισμα νομίζα ότι τα ψάρια αντέχουν και 4 και 5 μέρες. Κρίμα.

Αν όντως είναι από το φαγητό κριμα

 

 

 

 

 

Υπό κανονικές συνθήκες και σε ώριμο ενυδρείο με ικανοποιητικό όγκο νερού για κάθε ψάρι αντέχουν και περισσότερο. Αν όμως είναι εξασθενημένα ή ταλαιπωρημένα για κάποιο λόγο τότε χρειάζονται καλής ποιότητας τροφή και ιδανικά με βιταμίνες και σκόρδο για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν.

Λογικά κάτι άλλο τα πείραξε και ο περιορισμός της τροφής απλά επιδείνωσε το πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κοπήποδα που ταϊζεις δεν επηρεάζουν τη λειτουργία του σκίμμερ; Όσες φορές τάισα εγώ αυτά τα κοπήποδα, είτε τα ίδια σε κατεψυγμένα (red plankton) το σκίμμερ σταματούσε να αφρίζει για πάνω από δύο ώρες. Για αυτό και σταμάτησα αμέσως αυτή την τροφή. 

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο σε όλα τα σκίμμερ με αυτή την τροφή πάει να πει ότι το σύστημα επιβαρύνεται υπερβολικά πολύ. Σκίμμερ εκτός λειτουργίας για αρκετές ώρες την ημέρα (αν ταίζεις 2 φορές την ημέρα) συν η επιβάρυνση του συστήματος από την τροφή που πέφτει είναι πολύ...

 

 

Τώρα θα μου πεις περσινά ξινά σταφύλια... Το θέμα είναι να βρούμε την αιτία για να μη επαναξηφθεί κάτι τέτοιο στο μέλλον.

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν το είχα παρατηρησει αυτό που λες για το σκιμμερ. Αλλά ευχαριστώ θα το κοιτάξω αν ταιζω τα κοράλια με κοπιποδα.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρατηρώ κάποια πλοκάμια της εφυλιας να μαζεύονται. Να ανυσηχησω; Και αν ναι τι προτεινετε να κάνω;

Σου για τη "μπλε" φωτό και για το φλας στην άλλη. Βαριόμουν να ψάξω τα φιλτρα
b437775cc9c30c65c2699f6aac45fc0a.jpg43908009cad0cae471134c766ffee5d4.jpg

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Παρατηρώ κάποια πλοκάμια της εφυλιας να μαζεύονται. Να ανυσηχησω; Και αν ναι τι προτεινετε να κάνω;

Σου για τη "μπλε" φωτό και για το φλας στην άλλη. Βαριόμουν να ψάξω τα φιλτρα
b437775cc9c30c65c2699f6aac45fc0a.jpg43908009cad0cae471134c766ffee5d4.jpg

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

φίλε μου χωρίς να έχω τις άριστες γνώσεις νομίζω ότι και πολύ καλά δεν την λες.. νομίζω ότι είναι στρεσαρισμένη..

Οι μετρήσεις σου πως είναι? 

από πότε είναι έτσι? 

πότε έκανες τελευταία φορά μετρήσεις? 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις κάνω πολύ συχνά και όλα είναι καλά. Απλά την άλλαξα σημείο και την πήγα κυριολεκτικά 10 εκατοστά πιο δεξιά (γωνία του ενυδρείου)

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Μετρήσεις κάνω πολύ συχνά και όλα είναι καλά. Απλά την άλλαξα σημείο και την πήγα κυριολεκτικά 10 εκατοστά πιο δεξιά (γωνία του ενυδρείου)

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όταν αλλάζεις θέση σε ένα κοραλλι πάντα στρεσσαρετε. 

Τώρα αν θα επανέλθει ή θα βελτιωθεί ή θα μας αφήσει εξαρτάται αν έκανες καλή επιλογή της θέσης άλλα και αν είχε τις απαραίτητες δυνάμεις στο να ανταπεξέλθει στο στρες που του προκάλεσες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοπόρων ένα κοραλί το αφήνω συνήθως στο έδαφος. Αν μιλάμε για μαλακά κοράλια. Και αποφασίζω μετά που θα τοποθετηθεί μέχρι να κολληθεί. Δηλαδή υπάρχει το ρίσκο να το κολλήσω πχ και παπαλα;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/26/2018 at 1:35 PM, Gio7 said:

Όταν πρωτοπόρων ένα κοραλί το αφήνω συνήθως στο έδαφος. Αν μιλάμε για μαλακά κοράλια. Και αποφασίζω μετά που θα τοποθετηθεί μέχρι να κολληθεί. Δηλαδή υπάρχει το ρίσκο να το κολλήσω πχ και παπαλα;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημέρα, για πες μας νέα για την εφύλια και γενικά για το ενυδρείο σου..

Οι εφύλιες είναι περίεργα ζωντανά..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Η εφυλια πάει πάρα πολύ καλά. Όπως και μπλαστομουσες που είχα χάσει 3.

Όσον αφορά για τις μπλαστο εντόπισα το πρόβλημα στο χαμηλό kh που είχα. Για την εφυλια golden torch είδα ότι ενώ όλες οι μετρήσεις μου ήταν καλές, το μόνο που ανέβασα ήταν το μαγνήσιο. Το ανέβασα στα 1350 σταθερα και η εφυλια είναι όπως ήταν παλιά.

Επειδή εχω μικρό ενυδρείο 75λιτρα με την πλάτη σαμπ, πρέπει να πάρω σίγουρα δοσομετρικη γιατί δεν παλευεται. Με αρκετά κοράκια και τόσα λίγα λίτρα μέρα πάρα μέρα ρίχνω ζουμια. Την coral box σκεφτομαι

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτό με τα κοράλια μου. Η αλήθεια είναι πως έχω κάποια μεγάλα κομμάτια όπως η καταλαφιλια και η γονιαστρεα και μάλλον θα πρέπει να τα δωσωab98a16a72b9fd56cf1e219909bcbf36.jpg6e6e2f8c38c371a4db4e850460a738ab.jpgd10db5b6ba503d6f4e62ae0ac1fe1a7b.jpgc11fce2f5077c0fa04aa4095e48b6612.jpgacb60d420fef202fd946a6a4eefe029a.jpg4be2f2a99a3cfed2f30dee648a2a0324.jpgaa3c038c9b9a0b554be201deacd796eb.jpgc428c557dd9ba8e8f7c27d07fe5a9d0d.jpgeb68e9c93b99cafa1a1860f0db24642f.jpgd43c31f2f7f54e55ae1fcb7d7aaa07ef.jpg31233bd07cce4187cdc88e0f509e1368.jpge93eecf975a91defefe1a0a0b7dbde9f.jpg433b08b97c90106516827761b0cf708b.jpg4cbaca34cb7ce0d250d54144cf8a5699.jpg9a3470067325fdbef8b2f41c2c15e0c2.jpg

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριατω παρα πολυ για τα σχόλια σας και για την όλη βοήθεια που προσφέρατε.

Να μπω λίγο και σε λεπτομεριες. Το ενυδρείο είναι το innovayive marine fusion nano 20g. Συνολικά 75-80 λίτρα με την πλάτη του. Φως έχω βάλει το Led prime, αντλία αναπλήρωσης την tunze osmolator 3155 αν θυμάμαι καλά το μοντέλο που έχει και φλοτερ και αισθητήρα.

Σκιμμερ έχω της tunze 9001, κυκλοφορία jebao sw4 που νομίζω ότι δεν αρκεί και σκέφτομαι να βάλω και άλλη. Την έχω στην μια άκρη στην πλάτη με στόχο να χτυπάει το τζάμι μπροστά στη μεση..

Θερμοστάτη της eheim.

Ξεκίνησα με ζωντανό βράχο μόνο δε θυμάμαι πόσα κιλά αλλά είχα σπάσει και είχα βάλει στην πλάτη. Με τον καιρό δε βολεύει και έβγαλα τα πετραδάκια και έβαλα σε ένα κομμάτι με θηκακια ενυδριακο βαμβάκι, πιο κάτω σε ένα σακουλάκι δίχτυ αντιφωσφορο και μετά purigen.

Αντί για βράχο στην πλάτη έβαλα κύβους xport bio της brightwell. Θεωρητικά λέει πως πολύ μικρή ποσότητα από αυτά τα κυβακια είναι σα να έχεις τον τριπλάσιο βράχο μέσα. (Ισχύει;)

Για μαγνήσιο συμπληρώνω brightwell magnesion liquid, για calsium & kh βάζω της seachem fusion 1&2. Για μείωση νιτρικών ρίχνω λίγο bio fuel της brightwell.

Α και σαν ελεγχο θερμοκρασίας με θερμοστάτη έχω πάρει της inkbird το μηχανάκι. Ακόμα δεν το έχω ρολλαρε το έχω πιο πολύ για ένδειξη..

Αυτααα.

Τωρα είμαι σε φάση δοσομετρικης... Σκεφτόμουν της coralbox.

Επίσης θέλω ένα Γκόμπι που να μην πηδάει. Έχω χάσει 3 με καπάκι κύριοι .πηδάει από την χαραμαδα

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την δοσομετρικη που αναφέρεις , παρτην με κλειστά μάτια (coralbox wifi) είναι άψογη. 

Link to comment
Share on other sites

Για την δοσομετρικη που αναφέρεις , παρτην με κλειστά μάτια (coralbox wifi) είναι άψογη. 
Δε ξέρω αν θυμάστε που έχω βάλει το ενυδρείο σπίτι, αλλά ο χώρος είναι πολύ στριμωγμένος και δε ξέρω που θα τη βάλω και που θα μπουν τα δοχεία. Αυτά με προβληματιζουν

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το να βάλεις ένα ραφάκι υπάρχει η δυνατότητα ώστε να ακουμπήσεις εκεί την δοσομετρική ή όχι????

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως στριμωγμένα ρε γαμωτο. Πίσω έχω το δοχείο της αυτόματης. Υπάρχει ένα κενό αλλά το καλωδιωμάνι πάει σύννεφο.

Ξέρεις κάνεις από που μπορώ να βρω τη δοσομετρικη coralbox wifi; Τώρα με τα τελωνεία κολλάω λίγο να τη φέρω απεξω1d7e6e2c65ab8c680b4e6cbfc747132f.jpgdd667ef82dde313b1f9f804a853763db.jpg57c9bc969a2b0463195dc03f30f91f2e.jpgabe39b4bc8cbda6ed6889a26f84fe139.jpgb52bc85a7e0691ce68885106a75bdfc6.jpg

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Fishstreet από το ευρωπαϊκό τους μαγαζί, δεν έχει τελωνείο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Fishstreet από το ευρωπαϊκό τους μαγαζί, δεν έχει τελωνείο. 

δεν θέλω να αποτρέψω το παιδί αλλά έτυχε σε φίλο πρόσφατα να παραγγείλει από το uk warehouse και πέρασε τελωνείο κανονικά..προφανώς δεν είχαν διαθέσιμο και έκαναν την πατάτα και το έστειλαν μάλλον από κίνα χωρίς να του το πουν βέβαια...εγώ πάλι που παρήγγειλα μία αντλία επιστροφής από το ευρωπαικό μου ήρθε μια χαρά χωρίς να πληρώσω εξτρά εννοείται..τώρα άντε να βγάλεις άκρη με το τι κάνουν αυτοί εκεί πέρα...

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2019 at 9:58 ΠΜ, το μέλος Gio7 έγραψε:

Δε ξέρω αν θυμάστε που έχω βάλει το ενυδρείο σπίτι, αλλά ο χώρος είναι πολύ στριμωγμένος και δε ξέρω που θα τη βάλω και που θα μπουν τα δοχεία. Αυτά με προβληματιζουν

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πάντως ότι και να κάνεις καλό είναι να έχεις την δοσομετρική πιο ψηλά από τα μπουκάλια με τα ζουμιά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...