Jump to content

Ασχετος και 80λιτρα Θαλασσινο


Gio7

Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

δεν θέλω να αποτρέψω το παιδί αλλά έτυχε σε φίλο πρόσφατα να παραγγείλει από το uk warehouse και πέρασε τελωνείο κανονικά..προφανώς δεν είχαν διαθέσιμο και έκαναν την πατάτα και το έστειλαν μάλλον από κίνα χωρίς να του το πουν βέβαια...εγώ πάλι που παρήγγειλα μία αντλία επιστροφής από το ευρωπαικό μου ήρθε μια χαρά χωρίς να πληρώσω εξτρά εννοείται..τώρα άντε να βγάλεις άκρη με το τι κάνουν αυτοί εκεί πέρα...

Μου κάνει εντύπωση αυτό γιατί το απόθεμα είναι διαφορετικό ανάλογα το warehouse !

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος salamander έγραψε:

Μου κάνει εντύπωση αυτό γιατί το απόθεμα είναι διαφορετικό ανάλογα το warehouse !

κ εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση...άμα το άκουγα απλά ότι συνέβη σε κάποιον θα ήμουν επιφυλακτικός αλλά επειδή έτυχε σε φίλο γι αυτό το αναφέρω..μπορεί να ήταν και τυχαίο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dano23 έγραψε:

κ εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση...άμα το άκουγα απλά ότι συνέβη σε κάποιον θα ήμουν επιφυλακτικός αλλά επειδή έτυχε σε φίλο γι αυτό το αναφέρω..μπορεί να ήταν και τυχαίο...

Ναι μάλλον.... Καλό θα ήταν να μην παραλάβει και να έστελνε ένα email στο μαγαζί, θα του είχαν διορθώσει το λάθος πιστεύω. Εγώ πριν 4 μήνες πήρα πάντως την συγκεκριμένη περισταλτικές και δεν έχω βρει κάποιο μείον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Ναι μάλλον.... Καλό θα ήταν να μην παραλάβει και να έστελνε ένα email στο μαγαζί, θα του είχαν διορθώσει το λάθος πιστεύω. Εγώ πριν 4 μήνες πήρα πάντως την συγκεκριμένη περισταλτικές και δεν έχω βρει κάποιο μείον. 

το πρόβλημα ξέρεις ποιο ήταν όμως???ότι ήταν αντλία του σκίμμερ και καιγόταν να την πάρει από χτες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

το πρόβλημα ξέρεις ποιο ήταν όμως???ότι ήταν αντλία του σκίμμερ και καιγόταν να την πάρει από χτες...

Κατάλαβαααα...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο χώρος σου ειναι περιορισμένος άλλα το ενυδρείο σου και η θέση του μου αρέσει πάρα πολύ!!!

 

 

Όσο αναφορά το θέμα με την δοσομετρικη και το κινεζικό site είναι ότι κάτσει....

Προσωπικά δεν έχει σταματήσει τίποτα τελωνείο.  Ούτε από Κίνα ούτε Ευρώπη.  Σε άλλους όμως τους συνέβη. Τελευταία φορά που παρήγγειλα το τέρας το σκιμμερ (cloud 9) τελικά το έστειλαν μόνοι τους από Βέλγιο με DHL χωρίς επιπλέον κόστος.  Γι'αυτό λέω είναι ότι κάτσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά ψάχνω για κάνα καθαριστή άμμου γιατί μια το κυανό μια η οποία βρωμα και φαίνεται άσχημο.

Όσα Γκόμπι puellaris και sexguttata είχα παρει ολα πηδαγανε. Και να σημειώσω πωςε ζω καπάκι αλλά βγαίνανε από χαραμαδα.

Τα rainfordi καθαρίζουν άμμο;

Τα Γκόμπι βοηθάνε στο κυανό καθόλου;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά στον βυθό κάνουν οι αστερίες που βυθίζονται στην άμμο και δε λερώνουν κιόλας το ενυδρείο με αιωρούμενα.

Ωστόσο, για προβλήματα με άλγες στον βυθό, είτε είναι κυανοβακτηρίδιο, είτε άλλη μορφή άλγης πρέπει να καταπολεμήσεις τις αιτίες της άλγης και να μην εναποθέτεις τις ελπίδες σου σε συνεργείο καθαρισμού. Αν οι συνθήκες είναι καλές δε θα έχεις άλγες στον βυθό. Αν πάλι το πρόβλημα είναι μικρής κλιμακας  οι αστερίες θα βοηθήσουν να μη φαίνεται, αλλά πάλι καλό είναι να ασχοληθείς με τις αιτίες τις άλγης πριν προλάβει να επεκταθεί. Δουλειά κάνουν και τα νασσάριους, αλλά εγώ προσωπικά προτιμώ τους αστερίες, ανακατεύουν ελαφρώς την άμμο ίσα ίσα να οξυγονώνεται καλύτερα και συμβάλλουν και στο αισθητικό ταυτόχρονα. Πολύ καλή δουλειά έκανα και τα olive snails,  αλλά στην Ελλάδα δεν έχω δει ποτέ. Τα είχα στο ενυδρείο μου στο Λονδίνο και ήταν σαν πολύ μεγάλα νασσάριους. 

Αν έχεις μεγάλο πρόβλημα με κυανοβακτηρίδιο εξαιρετικά και άμεσα αποτελέσματα έχει το chemiclean και δεν επηρεάζει καθόλου κοράλια ή ψάρια. Αλλά αν δεν εξαλείψεις τις αιτίες της άλγης θα επανεμφανιστεί είτε το κυάνιο είτε κάποιο άλλο είδος άλγης. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Gio7 said:

Τα rainfordi καθαρίζουν άμμο;

Τα Γκόμπι βοηθάνε στο κυανό καθόλου;

Τα ranifordi παίρνουν άμμο στο στόμα σε αναζήτηση τροφής αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα, είναι πολύ μικρά, για να καθαρίσουν τον βυθό αποτελεσματικά και δεν έχουν και μεγάλα ποσοστά επιβίωσης γι αμεγάλο διάστημα.  Άλλα μικρά gobies όπως τα nematodes, randali κτλ,  όχι καθόλου δεν καθαρίζουν. 

Τα puellaris και sexguttata καθαρίζουν πολύ καλά τον βυθό αλλά γεμίζουν το ενυδρείο με μικροσκοπικούς κόκκους άμμου και είναι πολύ ενοχλητικό. 

Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις όρεξη η σκούπα βυθού είναι ότι καλύτερο.. βγάζεις κατευθείαν την βρωμιά έξω... όλα αυτά τα ψάρια δυστυχώς είναι πηδηχταραδες... δεν θέλουν και πολύ για να σαλτάρουν...

Link to comment
Share on other sites

 Με τη σκούπα βυθού όμως καταστρέφεις οργανισμούς που έχουν αποικίσει την άμμο.  

Πριν καιρό καθάρισα επιφανειακά την άμμο από διάφορα πετραδάκια και κελύφη σαλιγκαριών. Δεν απορρόφησα παρά 1-2 χιλιοστά άμμου και  αμέσως φάνηκαν εκατοντάδες σκουλήκια μέσα στον βυθό. Από τότε αποφεύγω να πειράζω το υπόστρωμα και αφήνω τοα συνεργεία καθαρισμού να κάνουν τη δουλειά. 

Βάζω ένα βιντεάκι που δείχνει την έκταση του αποικισμού του βυθού από μικροσκοπικούς οργανσιμούς. Στο δικό μου ενυδρείο θε ωρώ ότι είναι κρίμα να καταστρέφω αυτή τη βιοποικιλότητα του βυθού. Εξάλλου αυτό είναι που κάνει την άμμο ζωντανή (μαζί με τα βακτήρια εννοείται και κοπήποδα κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις ένα δίκιο αλλά αν δεν γίνεται δουλειά όπως πρέπει κάποια στιγμή ο αραγωνιτης θα γεμίσει και θα μπουκώσει... για μένα ωρολογιακή βόμβα όλα αυτά που θα έχει κρατημένα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

 Με τη σκούπα βυθού όμως καταστρέφεις οργανισμούς που έχουν αποικίσει την άμμο.  

Πριν καιρό καθάρισα επιφανειακά την άμμο από διάφορα πετραδάκια και κελύφη σαλιγκαριών. Δεν απορρόφησα παρά 1-2 χιλιοστά άμμου και  αμέσως φάνηκαν εκατοντάδες σκουλήκια μέσα στον βυθό. Από τότε αποφεύγω να πειράζω το υπόστρωμα και αφήνω τοα συνεργεία καθαρισμού να κάνουν τη δουλειά. 

Βάζω ένα βιντεάκι που δείχνει την έκταση του αποικισμού του βυθού από μικροσκοπικούς οργανσιμούς. Στο δικό μου ενυδρείο θε ωρώ ότι είναι κρίμα να καταστρέφω αυτή τη βιοποικιλότητα του βυθού. Εξάλλου αυτό είναι που κάνει την άμμο ζωντανή (μαζί με τα βακτήρια εννοείται και κοπήποδα κτλ.)

live sand.mov

Θα συμφωνήσω, εγω δεν έχω κάνει ποτέ, όμως όπως λέει και ο Γιώργος @dano23 όταν κάνουμε σκούπα βυθου έχουμε ωφελεί, αλλά χωρίζουμε στα 4 και ίσως στα 6 μέρη το ενυδρειο και κάνουμε ένα κομμάτι κάθε βδομάδα, συνεχίζοντας τα βακτήρια κανονικά. Έτσι μόνο όφελος έχουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκούπα βυθού κάνεις ή δεν κάνεις!

Δεν υπάρχει κάνω σήμερα και μετά ξανά από 6 μήνες.

 

Η σκούπα βυθού για εμένα είναι must do σε ενυδρεία με αραγωνιτη .

Τα detritus συσσωρεύονται και δεν είναι δυνατόν να τα παρασυρθούν από τους κυκλοφοριτες. 

 

Η σκούπα αν γίνεται σωστά δεν καταστρέφει την βιοποικιλότητα ου τα τα βακτήρια. 

 

Το αν βαριόμαστε είναι ένα άλλο θέμα και σίγουρα όπως είπα δεν γίνεται μια φορά το χρόνο διότι μπορεί τα αποτελέσματα μπορεί να είναι καταστροφικά. 

 

Σίγουρα ένα δυνατό συνεργείο καθαρισμού είναι πολύ καλό άλλα δεν θα έχει το πλήρες αποτέλεσμα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο απόψεις έχουν τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα τους.

 

13 minutes ago, niknik said:

όταν κάνουμε σκούπα βυθου έχουμε ωφελεί, αλλά χωρίζουμε στα 4 και ίσως στα 6 μέρη το ενυδρειο και κάνουμε ένα κομμάτι κάθε βδομάδα, συνεχίζοντας τα βακτήρια κανονικά.

Αυτό ίσως είναι μια μέση λύση. 

Βέβαια το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό και έχει τις δικές του ανάγκες. Σε βυθό πολύ ρηχό (με άμμο 2-3 cm) η βρωμιά φεύγει πιο εύκολα, είτε με το ανακάτεμα από καθαριστές είτε με σκουπα βυθού.  Από την άλλη σε ενυδρεία με αραγωνίτη πάνω από 10 εκατοστά (όπως ήταν η συνήθεια πιο παλιά) η βρωμιά που μαζευόταν ήταν αυτή που ευθυνόταν κυριως για το Old tank Syndrome.

Ο καθένας ζυγίζει τα θετικά και αρνητικά και αποφασίζει. Εγώ τουλάχιστον προς το παρόν την αποφεύγω

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

Και οι δύο απόψεις έχουν τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα τους.

 

Αυτό ίσως είναι μια μέση λύση. 

Βέβαια το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό και έχει τις δικές του ανάγκες. Σε βυθό πολύ ρηχό (με άμμο 2-3 cm) η βρωμιά φεύγει πιο εύκολα, είτε με το ανακάτεμα από καθαριστές είτε με σκουπα βυθού.  Από την άλλη σε ενυδρεία με αραγωνίτη πάνω από 10 εκατοστά (όπως ήταν η συνήθεια πιο παλιά) η βρωμιά που μαζευόταν ήταν αυτή που ευθυνόταν κυριως για το Old tank Syndrome.

Ο καθένας ζυγίζει τα θετικά και αρνητικά και αποφασίζει. Εγώ τουλάχιστον προς το παρόν την αποφεύγω

εννοείται πως δεν εννοούσα σκούπα όλο τον αραγωνιτη αλλά ότι περιέγραψε ο @niknik...όπως είπες η τελική απόφαση είναι του χειριστή και μόνο... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dano23 έγραψε:

εννοείται πως δεν εννοούσα σκούπα όλο τον αραγωνιτη αλλά οπως είπε ο @niknik...όπως είπες η τελική απόφαση είναι του χειριστή και μόνο... 

Κάνω σκούπα όλο το ενυδρείο Όλα τα χρόνια που λειτουργεί. 

Έχω 0 νιτρικά μόνο με σκιμμερ και χαετο.

Τα βακτήρια δεν έχουν αποικία ή τουλάχιστον ποσοστιαία μεγάλη στα detritus. 

Σαλιγκάρια και άλλους οργανισμούς δεν θα ρουφήξει πάρα μόνο κάποια κοποιποδα και αμφιποδα.

 

Όσο για το DSBδεν το συζητώ καθόλου.  Είναι μια τεχνική που θεωρώ ότι έχει παροπληστει χρόνια τώρα και πάρα πολύ επικίνδυνη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελευταια αντιμετωπιζω πολλα και διαφορετικα προβληματα.

Πρωτον εχω γεμισει με bubble algae. Δυατηχως καποια κοραλια απεξω μου φεραμε αρκετες. Στην αρχη τις εβγαζα μια χαρα. Ξανα εβλεπα. Ε καποια στιγμη λογικα δε θα την αφαιρεσα καλα και σκορπισαν. Τωρα εχω αμετρητες ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.
Τι να κανω; Ειμαι nano reef οποτε δε ξερω τι αλλο περα απο mythrax. Και βαζω εναν ή δυο τρεις;

Το δευτερο προβλημα εχει να κανει μεβτον θανατο των LPS μου. Κοραλιανπου τα εχω παρα πολυ καιρο και ηταν και τεραστια κι ολας, αρχισαν να πεθαινουν ενα ενα. Ξεκινησε με την gold ephylia, εκει σκεφτηκα, πως επειδη την ειχα στο πατωμα μηπως απο τη διατομικη αλγηβπου εχω καπως την επνιξε. Μετα αρχισαν ολες οι ακανθαστρεες. Εχασα 3. Εχασα καταλαφυλια. Αρχισε και μια αλλη εφυλια μετα. Μετα 3 chalice. Ε και δυο μερες τωρα, βλέπω και αλλη μια εφυλια να αρχισει να χανει ενα κεφαλι.

Το περιεργο είναι οτι μια εφυλια που νεκρωσε ολη, εχασα δηλαδη 6 κεφαλια, πεταει απο αλλου ενα κεφαλι τωρα νεο. Και μεγαλωνει. Πως γινεται αυτο. Επισης τα ζοανθους πανε τρενο.

Οι μςτρησεις ειναι ολες καλες. Πραγματικα δε ξερω τι φταιει.

Αρχισα να σκεφτομαι μηπως ενα τελευταιο κοραλινπου εβαλα το κιτρινο σαρκοφυτο elegance fiji μηπως απονκατι τοξινες που βγαζει τα σκοτωνει ολα.

Καμια αποψη;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια βοηθεια; Συνεχθζουν και νεκρωνουν το ενα μετα το αλλο. Και εχω χασει περααπο χρηματα και κοπο και απογοητευση με πιανει. Οι μετρησεις επαναλαμβανω ολες καλες

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως μας τα παρουσιάζεις εγώ προσωπικά δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι..οκ η διατομική είναι συνήθως ανισορροπία...η bubble algae πνίγει πάντως κοράλια να ξέρεις..άλλαξες κάτι στις ρουτίνες σου?στον εξοπλισμό σου???μετρήσεις σίγουρα είναι όλες καλές???μήπως είχες κάποιο σκαμπανέβασμα???

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσειςβοτινολα ξεκινησαν μετα απο ενα κοραλι yellow fiji που εβαλα μεσα, δε ξερω αν αυτο βγαζει τοξινες γιατι εχω ακουσει οτι ειναι αρκετο επιθετικο. Δεν εχω αλλες αλλαγες.

Καπου διαβασα οτι υπαρχει ενας οργανισμος που τρωει κοραλια και οπτικα δε φαινεται. Και πρεπει να γινει θεραπεία. Δε θυμαμαιβπαραπανω λεπτομέρειες

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αλλαγή νερού?

Πόσο μεγάλη?

Πες μας τις τιμές που διαβάζεις?

Όλες!!!

Θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια παιζω σταθερα 25.7 -26.3
Kh το χαμηλοτερο που εχω φτασει ειναι 6.7. αλλιως 8.5 ειμαι, απλα η δοσομετρικη μου μαλλον τα ζουμια μου ειναι υοερβολικα αραιωμενα που παρολο που εχω βαλει να ριχνει 6ml την ημερα παλι εχω πτωση με την παροδο ημερων

Νιτρικα παιζω στο 10-15

Αλλαγες νερου ολο αυτο το διαστημα που χανω κοραλια αργα αργα εχω κανει. Παει 2 μηνες η ιστορια και βαλε. Εχω βαρεσει και μισο ενυδρειο αλλαγη. Απλα γινεται πολυ αργα που ολο λεω λογικα ξεμπερδεψα

Μαγνησιο παιζω περιπου 1280 με 1330 και καλσιο στα 410 - 430.

Φωσφορικα συμφωνα με τα σαλιφερτ δειχνει οτι δεν εχω.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την bubble algae έχείς περισσότερες ελπίδες να την ξεφορτωθείς αφαιρώντας τη με το χέρι. Όσο μπορείς χωρίς να σπάσουν κυρίως οι μεγαλύτερες φούσκες. Καλό είναι να το κάνεις ταυτόχρονα με σιφονάρισμα- αλλαγή νερού.

 

Για τα κοράλλια που χάνονται θα έλεγα έλεγα οτι οι πολλές διακυμάνσεις σε KH και θερμοκρασία είναι ένας καλός λόγος. Καλού κακού ξεκίνα να τα ντιπάρεις ενα- ένα με coral rx pro

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια δεν εχει διαφορες. Μιλαμε 0.3 αποκλιση εχει.

Για kh ναι αλλα γενικοτερα παντα ειχα τετοιες διακυμανσεις. Υπαρχει τροπος να καταλαβω αν φταιει το φως; Αν τα καιει πχ; Αλλα αν ηταν αυτο δε θα εχανα τη μοντιπορα φανταζομαι.

Με το χερι αφαιρεση της albubble algae δε γιβεται γιατι σε καποια σημεια ειναι μεσα σε τρυπες βραχου που δεν πλησιαζει τιποτα


Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...