Jump to content

Ασχετος και 80λιτρα Θαλασσινο


Gio7

Recommended Posts

μακροάλγες ειναι... αν είχες σαμπ θα μπορούσες να τις κρατήσεις για έλεγχο νιτρικών/φωσφορικών... μεγαλώνουν πολυ..

στο κυρίως ενυδρείο ειναι ιδανικές αν βάλεις ιππόκαμπους :)

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα που δεν εχω ιπποκαμπο; να παρω ιπποκαμπο που ειναι ωραιος η ξηλωμα; και αν αρχισω να ξηλωνω θα ξαναβγουν;

Θελω να πω τις παντρευτηκα λογω βραχου;

Με αντιφωσφορο πυ εχω δε βλεπω προκοπη. Ειχα βαλει και λευκο και καφε τωρα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Και τωρα που δεν εχω ιπποκαμπο; να παρω ιπποκαμπο που ειναι ωραιος η ξηλωμα; και αν αρχισω να ξηλωνω θα ξαναβγουν;

Θελω να πω τις παντρευτηκα λογω βραχου;

Με αντιφωσφορο πυ εχω δε βλεπω προκοπη. Ειχα βαλει και λευκο και καφε τωρα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βρε μην τρελαίνεσαι θα φύγουν. 

Κάποιο αλγοφαγο ψάρι θα τις δοκιμάσει.  Ή θα πέσουν τα θρεπτικά σου και θα χαθούν. 

Είχα πριν κάνα χρόνο μια μικρή φουντιτσα και εξαφανίστηκε μετά από κάνα δυο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Την κόκκινη αν μπορέσεις με κάποιο τρόπο να την απομονωσεις σε ένα βραχακι είναι και πάρα πολύ ωραία για την διακόσμηση του ενυδρείου. 

Υπάρχουν καταστήματα που τις πουλάνε τις συγκεκριμένες. 

 

Εγώ προσωπικά θα χαιρόμουν να μου καθόταν κάτι τέτοιο.! 

 

Αν δεν τις θες τις βγάζεις,  η με τον καιρό με κάποιο αλγοφαγο ζωντανό ξεμπερδεύεις! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Ρε παιδια αρχιζω και γενιζω φυτα. Δε ξερω αν ειναι αλγες αλλα ειναι φυτα κανονικα. Και δειχνει οτι πανε να βγουνε σε παρα πολλα σημεια του βραχου. Πιο πολυ θεωρω απο εκει πκυ δεχεται το ενυδρειο την περισσοτερη φωτεινοτητα.

Αλλα δειτε φωτο και οειτε μου πως να τα ξεδορτωθω μια και καλη;

Στη μια φωτο δειχνει που εχουν ψηλωσει κι ολας και στην αλλη σε αλλο βραχοπου παει να ξεκινησει η ιδια ιστοριαeca4a26a1bbdca09da8e0fa5fbd8adf7.jpga00ae4de38d91dd6bf5cc301501033f3.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μην ανχωνεσε κρατά χαμηλα τα φωσφωρικα και τα νιτρικά και ένα τάνγκ θα τις σκίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 80 λιτρα. Και τανγκ δε μπορω να βαλω. Μεχρι στιγμης ειμαι με 2 κλοουν και ενα γκομπι puellaris. Σκεφτομουν για ενα τεταρτο ψαρακι και να κλεισω.

Κατι απο αυτα που εχω τις τρωει αυτες τις αλγες;

Απλα ρε παιδια φαιβεται λιγο σαν μαιντανος. Μπιφτεκια εφτιαχνε η γυναικα σημερα και εβλεπα τον μαιντανο και θυμομουν το ενυδρειο.

Επισης αντιφωσφορο ειχα βαλει στην αρχη της haquoss που ειναι λευκος και καλα δραστικος σε 4 μερες καταιβαζει τον φωσφορο.

Μετα εβαλα το καφε πκυ ει αι πιο βραδιας χρησης αλλα τιποτα.

Δε ξςρω αν κανω κατι λαθος

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Gio7 said:

Και τωρα που δεν εχω ιπποκαμπο; να παρω ιπποκαμπο που ειναι ωραιος η ξηλωμα; και αν αρχισω να ξηλωνω θα ξαναβγουν;

Θελω να πω τις παντρευτηκα λογω βραχου;

Με αντιφωσφορο πυ εχω δε βλεπω προκοπη. Ειχα βαλει και λευκο και καφε τωρα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ωραία ζωντανά οι ιππόκαμποι αλλά απαιτητικά και απαιτούν ιδιαίτερες συνθήκες...

αν μεγαλώσουν αρκετά ευκολα ξυλονονται με τραβηγμα απο τη βαση και με ελεγχο των θρεπτικών δεν θα ανπτυχθουν ξανά.

Τα tang ή τα rabbit fish θα τη φάνε αλλα σε 80 λίτρα πρεπει να ειναι μικρο κ με προοπτική να πας σε μεγαλύτερο ενυδρειο ή να το αποχωριστεις σύντομα.

εγω πάντως θα την ήθελα στο σαμπ μου....

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφωρο πόσο βάζεις και κάθε Πότε τον αλλαζεις?Επισείς μπορείς να βάλεις μια dolabela που σύντομα θα την αποχωριστεί διότι θα ψωφησει από την πείνα.Επισεις turbo strobous trochus σαλιγκάρια θα κάνουν καλή δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενος κακου μυρια επονται.
Καθως ξηλωνα τα φυτα... καξ ταιζα τα κοραλια, παρατηρησα στο σωνα των occelaris αυτα τα μαυρα στιγματα.

Τι πως που γιατι και τι κανω; Διαβασα κατι για ασθενεια με σκουληκια.

Νιτρικα χθες κι ολας πκυ εκανα αλλαγη ειμαι στο 10. Kh calcium magnesium ειμαι σε κανονικα νουμερα.





Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τα έχεις?τρώνε?βιταμίνες και σκόρδο ταΐζεις στην τροφη τους?

Link to comment
Share on other sites

Τρωνε κανονικα και δεν εχω παρατηρησει τιποτα διαφορετικξ στη συνπεριφορα τους. Η αληθεια ειναι πως σημερα τα παρατηρησα. Δεν πρεπει να τα εχω πολυ.

Υπαρχει πιθανοτητα να τα τσιμπαει η γαριδα και να μην ειναι κατι; Αλλα και παλι θα πρεπει να τη σουταρω αν ειναι αητος ο λογος.

Αλλα διαβασα για μαυρα στιγματα οτι ειναι σκουληκια. Οτι και αν σημαινει αυτο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια τα εχω κοντα στους 2 μηνες. Τους δινω φαγητο φλακες απο ενα μωβ κουτακι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχεξ περιπτωση η γαριδα amblyeleotris ή η εφυλια να τα τσιμπαει;

Τα μονα καινουργια που εχω βαλει μεσα ηταν τα ζοανθους που τα εκλαψα γιατι τα εφαγε το καβουρι, οι ρικορντιες, η γαριδα και ο αστεριας αμμου.

Θα φυγουν τα σημαδια καταρχας;

Ειναι σοβαρο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Υπαρχεξ περιπτωση η γαριδα amblyeleotris ή η εφυλια να τα τσιμπαει;

Τα μονα καινουργια που εχω βαλει μεσα ηταν τα ζοανθους που τα εκλαψα γιατι τα εφαγε το καβουρι, οι ρικορντιες, η γαριδα και ο αστεριας αμμου.

Θα φυγουν τα σημαδια καταρχας;

Ειναι σοβαρο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτα μαλλον ειναι καψιματα απο ακουμπημα σε καποιο κοραλι πιθανον στην εφυλια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα την εφυλια για νακανουν χοστ τα κλοουν. Την torch εβαλα. Δηλαδη ακομα και αν κανουν χοστ γιστι ακομα δεν εχουν κανει... θα μαυρισουν απο τα τσιμπηματα; χανουν το χρωμα τους ετσι.



Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Εγω εβαλα την εφυλια για νακανουν χοστ τα κλοουν. Την torch εβαλα. Δηλαδη ακομα και αν κανουν χοστ γιστι ακομα δεν εχουν κανει... θα μαυρισουν απο τα τσιμπηματα; χανουν το χρωμα τους ετσι.



Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα το συνηθισουν η θα αλλαξουν κοραλι

Link to comment
Share on other sites

Η εφυλια ancora με την torch το ιδιο αποτελεσμα θα ειχαν;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2018 at 5:29 ΜΜ, το μέλος Gio7 έγραψε:

Η εφυλια ancora με την torch το ιδιο αποτελεσμα θα ειχαν;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση. Εβαλα fox face για να μειωσω καμια αλγη. Ειναι 89 λιτρα το ξερω οποτε εν γνωση μου θα το κρατησω κανα 6μηνο μαξ. Απλα εχω φτασει στο απροχωρητο πλεον και επειδη το αναφερατε και καποιοι, πηγα στη βοηθεια του ψαριου.

Ενω στο μαγαζι το fox face φαινοταν ωραιο το χρωμα του, με το που τον εβαλα στο ενυδρειο αλλα και πριν στη σακουλα μεταφορας εχει παρει το χρωμα ....σκατι. σαν φαλαένα ειναι. Γιατι αυτο; εκτος και αν πηρε αλλο ψαρι και δεν πηρα χαμπαρι τι να πω

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Gio7 έγραψε:

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση. Εβαλα fox face για να μειωσω καμια αλγη. Ειναι 89 λιτρα το ξερω οποτε εν γνωση μου θα το κρατησω κανα 6μηνο μαξ. Απλα εχω φτασει στο απροχωρητο πλεον και επειδη το αναφερατε και καποιοι, πηγα στη βοηθεια του ψαριου.

Ενω στο μαγαζι το fox face φαινοταν ωραιο το χρωμα του, με το που τον εβαλα στο ενυδρειο αλλα και πριν στη σακουλα μεταφορας εχει παρει το χρωμα ....σκατι. σαν φαλαένα ειναι. Γιατι αυτο; εκτος και αν πηρε αλλο ψαρι και δεν πηρα χαμπαρι τι να πω

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κακως το πειρες για τα λιτρα σου και μονο αλλα αφου το ξερεις οκ,σε 4 μηνες θα βγει περιπου.Τωρα μην σε ανχωνει αυτο το συγκεκριμενο ειδος εαν στρεσσαριστει-φοβηθει και απο εξω να περασεις αλλαζει χρωμα για πλακα.Καλοριζικο.

Link to comment
Share on other sites

Εζω τιγκαρει ρε παιδια σε αλγες. Κοκκινες πρασινες bubble , φυλλαδη αλλα και σαν τριχιδια σκληρα σαν κλαρακια. Και σε ενα μαγαζι μου ειπα πια η τον βγαζω και τον καθαριζω (που δε γινεται) ή να παρω ενα τετοιο να βοηθησει.

Θα συνελθει ποτε το ψαρι; θα τις φαει τις αλγες;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Εζω τιγκαρει ρε παιδια σε αλγες. Κοκκινες πρασινες bubble , φυλλαδη αλλα και σαν τριχιδια σκληρα σαν κλαρακια. Και σε ενα μαγαζι μου ειπα πια η τον βγαζω και τον καθαριζω (που δε γινεται) ή να παρω ενα τετοιο να βοηθησει.

Θα συνελθει ποτε το ψαρι; θα τις φαει τις αλγες;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λογικά ναι είναι εύκολο επισείς μπορείς να πάρεις το algaefix και όπως λέει το ρίχνεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2018 at 10:59 ΜΜ, το μέλος Gio7 έγραψε:

Οριστε και φωτο2a23d0f370717f74f40787afdbb4425a.jpg8bff3de68373273d886aefb114663d54.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτά τα στίγματα τα κάνει η eyphylia δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε τι κατάσταση βρίσκεσαι με τις άλγες φίλε @Gio7 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...