Jump to content

Ριζική αλλαγή


Recommended Posts

Μετά απο μεγάλο χρονικό διάστημα απουσίας απο τα δρώμενα του φόρουμ επανέρχομαι με νέα ενυδρεία και μια ριζική αλλαγή στο χόμπι.

Έως τώρα έλεγα πρώτα τα φυτά και μετά τα ψάρια, τώρα αντιστρέφονται όλα, τέρμα τα βαριά φυτεμένα ενυδρεία, τα δύσκολα φυτά, τα κοινά γνωστά ψάρια και τα μεγάλα ενυδρεία. Με κούρασαν τα βαρέθηκα τα μπούχτισα, και κόντεψα να παρατήσω το χόμπι. Έως ότου ως θεία φώτιση με μπήκε ξεκάρφωτα και απο το πουθενά ασχοληθώ με μικρά ενυδρεία και μόνο με ψάρια Killifish. Θα ήθελα σιγά σιγά να αποκτήσω διάφορα είδη απο αυτά τα ψάρια και σε εύλογο χρονικό διάστημα να έχω αρκετά είδη, με λίγα λόγια φιλοδοξώ να γίνω εξπερτ σε αυτά τα ψαράκια. Σε αυτήν την φάση νιώθω πως ξανά ανακάλυψα το χόμπι που τον τελευταίο καιρό μου είχε γίνει ρουτίνα και για αυτό γράφω εδώ για να μοιραστώ την χαρά μου.

Σύντομα θα ζητήσω απο χομπιστες αν έχουν να με στείλουν αυγά απο διάφορα είδη, δωρεάν ή με το αζημίωτο.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες χρειαζομαστε μια ριζικη αλλαγη.Κατι τελειως εξω απο τα δεδομενα που θα μας κανει και παλι να παθιαστουμε!

 

Τα κιλιφις ειναι υπεροχα!

Εγω εκανα μια προσπαθεια αλλα μαλλον δεν ειχα δωσει την βαρυτηρα που επρεπε και δεν τα καταφερα.Σιγουρα ομως καποια στιγμη θα ξανα ασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρηστο!!Πανεμορφα ζωντανα απο ολες τις γωνιες του κοσμου!!

Μακαρι να ειχα και εγω τον χρονο και τις γνωσεις να ασχοληθω μαζι τους πιο στενα..

Η σχεση μου μαζι τους τελειωσε γρηγορα και αδοξα ..

Καταφερα να μεγαλωσω 3 μωρα που πια τα φιλοξενει φιλος μεχρι εκει!!

Ο @Husky_Jim που ειναι ειδικος και παθιασμενος με το ειδος θα βλεπει το θεμα σου και θα εχει τρελαθει απο χαρα!!

Καλη αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα εκανες!!!! τα φυτα ειναι ωρεα και πρεπει να υπαρχουν στα ενυδρεια αλλα κατα την γνωμη μου εως ενα βαθμο... 
με ποιο ειδος θες να ασχολιθεις για αρχη? εγω ψαχνω να βρω καποιο αλλα χωρις αποτελεσμα... μαλλον θα ρωτησω καποιον εδω μεσα αν μπορει να μου δοσει μερικα αυγα 
σκεφτομουν να αγορασω 3-4 30ρια ενυδρεια να τα εχω!!!!! 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Αληθευει οτι αυγα παιζουν  Και στο ebay κατι τετοιο ακουσα.... 

ναι οντος κατι ειδα αλλα ειναι απο ειδοι που τα αυγα ειναι σε τυρφη

Link to comment
Share on other sites

@Irakles kai @Mr.Angelos αν και ακόμα είναι under construction από πέρισυ έχουμε ξεχωριστή κατηγορία

για τα συγκεκριμένα είδη

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/339-killifish/

 

Αν ρίξετε μια ματιά στα θέματα θα βρείτε αρκετες πληροφορίες όπως και πολύ καλές φωτογραφίες από κάποια

μέλη μας που έχουν φιλοξενήσει μερικά από αυτα τα όμορφα ψαράκια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

@Irakles kai @Mr.Angelos αν και ακόμα είναι under construction από πέρισυ έχουμε ξεχωριστή κατηγορία

για τα συγκεκριμένα είδη

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/339-killifish/

 

Αν ρίξετε μια ματιά στα θέματα θα βρείτε αρκετες πληροφορίες όπως και πολύ καλές φωτογραφίες από κάποια

μέλη μας που έχουν φιλοξενήσει μερικά από αυτα τα όμορφα ψαράκια!!

Το γνωριζω μαλιστα προσφατα πειρα αυγα απο τον elatos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...