Jump to content

Fungus η κατι άλλο;


Constantinos_S

Recommended Posts

Προσφατως αναβαθμισα το ενυδρειο στα 35 λιτρα. Πριν την μεταφορα του στο νεο του σπιτι ειχα παρατηρησει κατι ασπρο ή κιτρινωπο να κρεμεται στην ουρα του αλλα δεν εδωσα σημασια. Η μεταφορα του εγινε και απο τοτε σχεδον καθε μερα βλεπω το ιδιο πραγμα σε διαφορετικα σημεια. Στα σημεια αυτα η ουρα του σαν να κοβεται, θρυμματίζεται. Ακολουθησα θεραπεια 7 ημερη με Melafix/Pimafix χωρις καποιο ουσιαστικο αποτελεσμα. Δεν ξερω τι ειναι αυτο και τι πρεπει να κανω για να το σταματησω και να αναγεννηθει ο χαμενος του ιστος.

20171016_204534.jpg

20171016_204605.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι ειδικος ,γιατι δε δοκιμαζεισ esha 2000; Φαινεται προχωρημενο.Στον δικο μου αυτο τον εσωσε

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, leniag said:

αν και δεν ειμαι ειδικος ,γιατι δε δοκιμαζεισ esha 2000; Φαινεται προχωρημενο.Στον δικο μου αυτο τον εσωσε

Το σκεφτηκα αλλα φοβαμαι μην τον επιβαρυνω μετα απο Pimafix/Melafix. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σαν fungus μου κανει λογω του ασπρου σαν βαμβακιου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζες κατι της απι κωσταντινε θα επρεπε να ειναι το bettafix..

Νομιζω οτι τα παρομοια της  Ali εχουν κριθει ακαταλληλα για Bbetta.. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, stathis spithas said:

Αν εβαζες κατι της απι κωσταντινε θα επρεπε να ειναι το bettafix..

Νομιζω οτι τα παρομοια της  Ali εχουν κριθει ακαταλληλα για Bbetta.. 

Σταθη το γνωριζω, εχω διαβασει παρομοια θεματα και υπαρχει μεγαλη διαφορα αποψεων γι αυτα τα συγκεκριμενα φαρμακα σε πολλα forum. Παρολα αυτα αν και οι οδηγιες γραφουν 5ml στα 38 λιτρα εγω εβαλα 3ml στα 30 λιτρα, μειωμενη δοσολογια δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Σταθη το γνωριζω, εχω διαβασει παρομοια θεματα και υπαρχει μεγαλη διαφορα αποψεων γι αυτα τα συγκεκριμενα φαρμακα σε πολλα forum. Παρολα αυτα αν και οι οδηγιες γραφουν 5ml στα 38 λιτρα εγω εβαλα 3ml στα 30 λιτρα, μειωμενη δοσολογια δηλαδη.

Το ξερω οτι εισαι παιδι που το ψαχνει Κωσταντινε...

Ειμαι της αποψης πως μονο και μονο που η εταιρεια κανει κινηση να φτιαξει παρομοιο φαρμακο ξεχωριστο για αυτα τα ειδη αντι να κρατησει το μελαφιξ ειναι καπως "υποπτο"...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται όσων αφορά το melafix γιατί μου το τόνισαν και εμένα εδώ. . Βρήκα ποστ σε φόρουμ ατόμου που εργάζεται στην κατασκευή του melafix \ betafix ο οποίος ισχυρίστηκε πως το δεύτερο είναι ακριβώς το ίδιο με το πρώτο (ίδια δραστική ουσία) απλώς το betafix είναι πιο αραιωμένο ώστε να αποφεύγονται οι υπέρ δοσολογίες στα μικρά ενυδρεία στα οποία τείνουν να κρατούνται οι μονομάχοι. . Στα τέσσερα λίτρα για παράδειγμα η δόση είναι 0.5 ml αν θυμάμαι σωστά. .

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2017 at 10:50 ΜΜ, το μέλος anda έγραψε:

Αν επιτρέπεται όσων αφορά το melafix γιατί μου το τόνισαν και εμένα εδώ. . Βρήκα ποστ σε φόρουμ ατόμου που εργάζεται στην κατασκευή του melafix \ betafix ο οποίος ισχυρίστηκε πως το δεύτερο είναι ακριβώς το ίδιο με το πρώτο (ίδια δραστική ουσία) απλώς το betafix είναι πιο αραιωμένο ώστε να αποφεύγονται οι υπέρ δοσολογίες στα μικρά ενυδρεία στα οποία τείνουν να κρατούνται οι μονομάχοι. . Στα τέσσερα λίτρα για παράδειγμα η δόση είναι 0.5 ml αν θυμάμαι σωστά. .

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
 

Εννοειται οτι επιτρεπεται!!

Αρχικα ποια δραστικη ουσια ειναι το θεμα..

Γιατι εκτος απο την μελαλευκη το melafix λεγεται πως περιεχει και αλλες οπως η φορμαλινη που ειναι ακομα πιο επικινδυνη...

Οπως και να εχει νομιζω  το πιο ασφαλες δεν ειναι να βαζουμε υποδοσολογιες αλλα να βρισκουμε το φαρμακο που αντιστοιχει στο ειδος ψαριου...

 

Επισης προβληματα με το μελαφιξ δεν αντιμετωπιζουν μονο οι μονομαχοι (που ζουν σε μικρα κατα βαση ενυδρεια) αλλα και οι νανοστομοι (που ζουν κατα βαση σε μεγαλα)...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α! δεν γνωρίζω καν τι είναι οι νανόστομοι.. το λινκ που είχα βρει είναι αυτο.. http://www.fishforums.net/threads/melafix-and-its-effect-on-bettas.382726/

 

@Constantinos_S το ψαράκι σου τι κάνει;

νομίζω πως και το δικό μου είχε το ίδιο τελικά.. με το melafix φαινόταν αρχικά να γίνεται χειρότερο αλλά συγχρόνως μεγάλωνε το ένα κάτω πτερύγιό του (τόσο πολύ που ήθελα να συνεχίσω την θεραπία και να μην την διακόψω πρόωρα σε περίπτωση που μεγάλωνε να φτάσει το διπλανό του πτερύγιο.. είναι στο μισό μέγεθος τώρα..)

Τα άσπρα έφυγαν την τρίτη μέρα του melafix όταν το σταμάτησα δηλαδή και το ψάρι μετακόμισε στο νέο του ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παιδια δεν πανε καλα τα πραγματα. Ξεκινησα 3ημερη θεραπεια με esha 2000. Τα ασπρα σαν βαμβακι στις ακρες των πτερυγιων του εφυγαν προσωρινα και αρχισα να βλεπω μικρη αναπλαση. Αφου τελειωσα την θεραπεια του εκανα την προγραμματισμενη αλλαγη νερου 25%...μετα απο 2 μερες ξανα το ιδιο "βαμβακι" στην μια ακρη του πτερυγιου του και φαινεται σαν να κοβεται. Οποτε διχως να βλεπω αλλη εναλλακτικη παλι θεραπεια με esha 2000...αυριο κλεινει αλλη μια 3ημερη θεραπεια. Το ψαρακι παντως ειναι νωχελικο, τρωει μεν αλλα καθεται πολλες ωρες σε ενα σημειο στην επιφανεια του νερου. Η κοιλιτσα του ειναι ελαφρα πρησμενη. Γενικα δεν συμπεριφερεται οπως παλιοτερα. Εννιοτε κανει κατι σπασμωδικες κινησεις σαν να τον ενοχλει κατι. Εχω διαβασει τα παντα, εχω αναζητησει ακομα πιο πολλα αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω, δεν ξερω πως αλλιως να το βοηθησω. Με πιανει ενα βαρος γιατι νιωθω οτι το βασανιζει κατι και δεν ξερω πως να το βοηθησω. Να συνεχισω με esha 2000; Να προσθεσω ektopur που εχει καποια περιεκτικοτητα σε αλατι; Να παω σε πιο ισχυρο αντιβιωτικο; Ειναι πολυ πιθανον οτι εχω να κανω με fin rot αλλα ουτε pimafix, melafix η esha 2000 φαινεται ουσιαστικα να το βοηθαει αφου 2 μερες μετα υποτρωπιασε. Εχω απογοητευτει παντως...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Κωσταντινε..

Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου πανω απο 50% και μετα απο δυο μερες αλλη μια..

Χρησιμοποιησε αντιχλωρια με αλοε..

Πολλα πραγματα στην στηλη του νερου που επηρεαζουν τα ψαρια ισως να μας ειναι παντελως αγνωστα και μη μετρησιμα με τα γνωστα τεστ..

Μετα απλα παρακολουθα..

Θα ηθελα πολυ να μαθω τι ταιζεις!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis spithas said:

Κωσταντινε..

Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου πανω απο 50% και μετα απο δυο μερες αλλη μια..

Χρησιμοποιησε αντιχλωρια με αλοε..

Πολλα πραγματα στην στηλη του νερου που επηρεαζουν τα ψαρια ισως να μας ειναι παντελως αγνωστα και μη μετρησιμα με τα γνωστα τεστ..

Μετα απλα παρακολουθα..

Θα ηθελα πολυ να μαθω τι ταιζεις!!

Οποτε να διακοψω την θεραπεια με Esha 2000; Αυριο θα ειναι η 4η μερα. Χρησιμοποιω ηδη της API Stress Coat σε διπλασια δοσολογια. Απο τροφες δινω Hikari Pellets για Betta σε καθημερινη βαση το πρωι, Artemia της Oceans Nutrition κατεψυγμενη 2 φορες την εβδομαδα και τελος αποξηραμενα Bloodworms της Sera. Καθε Κυριακη νηστεία...Οι τροφες εμπλουτισμενες σε βιταμινες VitaChem. Το θεμα ειναι ασχετως της θεραπειας με esha 2000, βλεπω αυτο το "βαμβακι" μερα με την μερα να του τρωει την ουρα. Εψαξα ολες αυτες τις μερες να δω τι μπορει να δουλεψει. Καποιοι αναφερουν οτι με απλες αλλαγες νερου μερα παρα μερα καταφεραν να αντιμετωπισουν fin rot. Αλλοι με αλατι, αλλοι με Furan 2, αλλοι με Myxazin Waterlife, αλλοι με συνδυασμο Pimafix/Melafix. Εχω χαθεί σε ολα αυτα γιατι ειδα δυο απο τις θεραπειες να μην εχουν ουσιαστικο αποτελεσμα (Melafix/Pimafix, Esha 2000)...δεν ξερω προς τα που να κινηθω για να το βοηθησω.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να συνεχίσεις θεραπεία με το esha 2000, αφού βλέπεις ότι αντιδρά θετικά στο ψαράκι; Χρησιμοποίησε και βιταμίνη στο φαγητό του, κάθε 2-3 μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

Μήπως να συνεχίσεις θεραπεία με το esha 2000, αφού βλέπεις ότι αντιδρά θετικά στο ψαράκι; 

Απο οτι λεει δεν αντιδραει τελικα θετικα...

 

πριν 7 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Οποτε να διακοψω την θεραπεια με Esha 2000; Αυριο θα ειναι η 4η μερα. Χρησιμοποιω ηδη της API Stress Coat σε διπλασια δοσολογια. Απο τροφες δινω Hikari Pellets για Betta σε καθημερινη βαση το πρωι, Artemia της Oceans Nutrition κατεψυγμενη 2 φορες την εβδομαδα και τελος αποξηραμενα Bloodworms της Sera. Καθε Κυριακη νηστεία...Οι τροφες εμπλουτισμενες σε βιταμινες VitaChem. Το θεμα ειναι ασχετως της θεραπειας με esha 2000, βλεπω αυτο το "βαμβακι" μερα με την μερα να του τρωει την ουρα. Εψαξα ολες αυτες τις μερες να δω τι μπορει να δουλεψει. Καποιοι αναφερουν οτι με απλες αλλαγες νερου μερα παρα μερα καταφεραν να αντιμετωπισουν fin rot. Αλλοι με αλατι, αλλοι με Furan 2, αλλοι με Myxazin Waterlife, αλλοι με συνδυασμο Pimafix/Melafix. Εχω χαθεί σε ολα αυτα γιατι ειδα δυο απο τις θεραπειες να μην εχουν ουσιαστικο αποτελεσμα (Melafix/Pimafix, Esha 2000)...δεν ξερω προς τα που να κινηθω για να το βοηθησω.

Τελειωσε πρωτα τον κυκλο της θεραπειας και μετα ξεκινα αλλαγες...

Το ενυδρειο σου μπορει να ειναι επιβαρυμενο με τα φαρμακα που χρησιμοποιησες...

Και οταν λεω ενυδρειο δεν περιοριζομαι σαν σκεπτικο μονο στην στηλη του νερου...

Παρακολουθατο και κανε υπομονη..

Καμμια βδομαδα περιπου περνει να δεις αποτελεσματα μετα απο συνεχεις αλλαγες!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι παραδοσιακος,, θα σου προτεινα να βαλεις ανθρακα για να τραβηξει τα φαρμακα,

μια καλη αλλαγη νερου και θεραπεια με αλατι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, stathis spithas said:

Απο οτι λεει δεν αντιδραει τελικα θετικα...

 

Τελειωσε πρωτα τον κυκλο της θεραπειας και μετα ξεκινα αλλαγες...

Το ενυδρειο σου μπορει να ειναι επιβαρυμενο με τα φαρμακα που χρησιμοποιησες...

Και οταν λεω ενυδρειο δεν περιοριζομαι σαν σκεπτικο μονο στην στηλη του νερου...

Παρακολουθατο και κανε υπομονη..

Καμμια βδομαδα περιπου περνει να δεις αποτελεσματα μετα απο συνεχεις αλλαγες!!

 

Τωρα 4η μερα θεραπειας με esha 2000 τα βαμβακια στις ακρες σαν να φυγανε...Το σκευασμα λεει 3 μερες αλλα σε καποιες περιπτωσεις η θεραπεια παρατείνεται χωρις να γραφει το ποσο. Ποσες μερες ακομα να συνεχισω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω Κωσταντινε...

Φανταζομαι λογο της ακριφλαβινης οτι δεν μπορεις για πολλες μερες ακομα ακομα και αν συνεχισεις με την μειωμενη δοσολογια της 2-3 μερας...

Αλλα μιλαω υποθετικα δεν εχω ιχνος σιγουριας!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Καποιος που να εχει ξαναδουλεψει το συγκεκριμενο σκευασμα;

Το εχω δουλεψει εγω βρε συ..

Αλλα ποτε δεν εκανα παραπανω μερες θεραπεια ακομα και οταν το χρησιμοποιουσα για τις ιδιοτητες του στο να μην φουκιαζουν τα αυγα των ψαριων..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...