Jump to content

Θηρευτές στα 1200


Force

Recommended Posts

Εδώ θα σας παρουσιάζω την εξέλιξη του ενυδρείου, μιας και στο προηγούμενο θέμα πολλές φωτογραφίες έχουν ακυρωθεί λόγω photobucket 

Λοιπόν, η τελευταία προσθήκη ο Jack είναι πολύ δύσκολος συγκάτοικος, ελάχιστα ψάρια πιστεύω ότι μπορούν να συγκατοικήσουν μαζί του, δεν ήθελε πολλές μέρες για να κάνει το ενυδρείο δικό του, έτσι έχει ξεκινήσει μια αναπροσαρμογή των κατοίκων, και πιστεύω θα ολοκληρωθεί μέχρι τον άλλο μήνα. Τα cichla temensis θα φύγουν μια και δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα μαζί του, το kelberi δείχνει να μπορεί να τον κάνει καλά μέχρι στιγμής, Τα μόνα ψάρια που φοβάται o JACK είναι ο λύκος και ο Pleco :D (αυτοί οι pleco είναι απίστευτοι), το Gar δεν το ενοχλεί καθόλου.

Ένα μικρό Video από το ενυδρείο, μην τον βλέπετε ήσυχο εδώ δεν είναι έτσι όλες τις ώρες,

Όταν ο λύκος κυκλοφορεί δεν περνάει κανένα ψάρι δίπλα του  :D

 

 

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Welcome back. 

 

Εγώ θα κρατούσα τα Cichla instead

 

Θα τα σκοτώσει είναι κρίμα να χαθούν, θα πάνε σε άλλο ενυδρείο να ζήσουν πιο ήσυχα, έχουν βρεθεί καλοί θηρευτές που πιστεύω ότι μπορούν να ζήσουν μαζί του, θα δούμε όταν έρθουν με το καλό

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοώ θα έδιωχνα το άλλο, μου αρέσουν πιο πολύ σαν ψάρια τα Cichla. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κρατούσα μόνο τα Cichla, που είναι εκπληκτικά ψάρια και θα τους έδινα όλο το χώρο.

Πιστεύω ότι τα υπόλοιπα ψάρια σου θα έπρεπε να κρατιώνται ξεχωριστά.:)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα τερατα την ουρα του λυκου ποιος την εσκισε? 

Έγινε επεξεργασία - giwrgosplat
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσουν τα Cichla, τα μεγάλωσα και τα χάρηκα είναι η ώρα να δούμε και κάποιον άλλο θηρευτή υπάρχουν υπέροχα ψάρια που δεν είχα μέχρι τώρα μιας και δεν τα βρίσκεις εύκολα, και ο Jack είναι ένα ιδιαίτερο ψάρι και θέλω να τον μεγαλώσω να δω την συμπεριφορά του, 

Τα cichla temensis είναι ένας ήρεμος γίγαντας, δεν δημιουργεί προβλήματα μέσα στο ενυδρείο και δεν ενόχλησαν κανένα ψάρι ποτέ, το kelberi είναι πιο νευρικό σαν ψάρι.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Πολυ ωραια τα τερατα την ουτα του λυκου ποιος την εσκισε? 

 

Κανένας δεν τολμάει κανένα ψάρι να το πλησιάσει, έτσι είναι μεγαλώνει και κάνει κενά και μετά γεμίζουν πάλι

Link to comment
Share on other sites

Τα Cichla τι ΄γέννους είναι;, παίζει αν μπουν μόνα να ζευγαρώσουν;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Ααα ποιος να τολμησει να πλησιασει χαχα

 

Ο λύκος είναι ένα ψάρι που περνάει πολλές ώρες την ημέρα κρυμμένο του έχω κάνει δικιά του σπηλιά και δεν βγαίνει έξω κάθεται μέσα (και καλά κάνει να σου πω),

Όταν αποφασίσει να βγει όλο το ενυδρείο είναι σε εγρήγορση από όπου περνάει ανοίγουν δρόμο όλα τα ψάρια, ευτυχώς μου έχει βγει ήρεμος μπορεί να παίζει ρόλο το ότι μπορεί και κρύβεται και έχει τον δικό του χώρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kkgr έγραψε:

Τα Cichla τι ΄γέννους είναι;, παίζει αν μπουν μόνα να ζευγαρώσουν;

 

Έχω δει σκηνικά πιθανόν ζευγαρώματος να κουνάνε ουρές, δεν ξέρω όμως σίγουρα ίσως και να είναι θηλυκό αρσενικό. 

Link to comment
Share on other sites

Ε σιγουρα εφοσον αισθάνεται  ασφαλεια δεν στρεσαρεται και δεν βγαζει επιθετικοτητα γιαυτο οσοι τα εχουν σε ενυδρεια χωρις τιποτα ουτε αμμο ειναι σαν λιονταρι σε κλουβι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Ε σιγουρα εφοσον αισθάνεται  ασφαλεια δεν στρεσαρεται και δεν βγαζει επιθετικοτητα γιαυτο οσοι τα εχουν σε ενυδρεια χωρις τιποτα ουτε αμμο ειναι σαν λιονταρι σε κλουβι

 

Αυτό που έχω δει είναι ότι, όλα τα ψάρια θέλουν την φωλιά τους, ακόμα και το Jack, έκανα μια αλλαγή στο ενυδρείο πρόχειρη, για να δημιουργήσω μια ακόμα μεγάλη σπηλιά στο δεξιό μέρος του και το Jack και τα cichla πήγαν και μπήκαν μέσα και κάθονταν, δεν έχω τα κατάλληλα ξύλα για να κάνω κάτι σταθερό εάν τα βρω θα φτιάξω κάτι καλό, οι σπηλιές τα βοηθάνε να νιώθουν ασφάλεια, όσο είναι μικρά, αλλά από την στιγμή που θα μεγαλώσει και άλλο δεν θα χωράει πουθενά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναχάρηκα που είδα και πάλι πως θα μοιράζεσαι μαζί μας υλικό απο το απίστευτα όμορφο ενυδρείο σου!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,οταν βαζεις μεσα τα χερια σου φοβασαι καθολου;Δεν εχεις το νου σου μην πλησιασει καποιο πολυ κοντα;;;

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,οταν βαζεις μεσα τα χερια σου φοβασαι καθολου;Δεν εχεις το νου σου μην πλησιασει καποιο πολυ κοντα;;;

 

Δεν βάζω το χέρι μου ποτέ κοντά στο λύκο, εάν πρέπει να φτιάξω κάτι κοντά του, φροντίζω να τον απομακρύνω και να τον προσέχω πάντα, το Jack ακόμα με φοβάται, εάν σταματήσει να φοβάται τα πράγματα θα είναι δύσκολα.

Ο κίνδυνος έχει την γοητεία του πάντως

Link to comment
Share on other sites

Τα temensis έφυγαν, πάνε σε διαφορετικά ενυδρεία, το μεγάλο έφυγε χτες και σήμερα θα φύγει και το δεύτερο, 

Αναμένοντας τους νέους κατοίκους τον άλλο μήνα με το καλό. :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Για πες για πες...

 

 

Έχουμε βρει και θα έρθουν μέσα στον Νοέμβριο armatus στα 25 εκ :holloween:  ένα θα μπει σίγουρα ίσως και 2 θα δούμε δεν είναι σίγουρο το δεύτερο ακόμα  

 

 

5548024491_b4f1bca136_b.jpg

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιοι θηρευτές δεν βρίσκονται εύκολα πλέον, 

Θα σου πω ότι το Aimara το ψάχναμε 6 μήνες το λιγότερο πριν βρεθεί σε καλό μέγεθος που το θέλω λόγω των συγκάτοικων που θα έμπαινε, το JAck περίπου 3 μήνες, 

Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να τα βρεις στο μέγεθος που θέλω γιατί μικρά βρίσκονται πιο εύκολα αλλά δεν μπαίνουν στο ενυδρείο μου και όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνουν τα υπάρχων ψάρια θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να βρεθεί κάτι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλαξα λίγο το ντεκόρ, μιας και βρέθηκαν μεγάλα ξύλα, και έγινε όνειρο τώρα 587d03ec7c2dd15547f8fd56a95e1977.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον αφήνω από τα μάτια αυτόν ότι και εάν κάνω, :D δεν αστειεύεται αυτός, στην πραγματικότητα είναι πολύ πιο σκοτεινό μιας ο φωτισμός είναι dimmable, αλλά στην φωτογραφία βγήκε φωτεινό

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...