Jump to content

Ροη εξωτερικου φιλτρου


george@m

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω ενα astro2208 το οποιο δεν δουλευει στο ενυδρειο ουτε μηνα ακομα. Την περασμενη εβδομαδα παρατηρησα οτι ειχε πεσει παρα πολυ η ροη του. Αυτο που ανακαληψα οτι ηταν μαλλον η αιτια, ηταν οτι ειχε πιασει μεσα σε παρα πολυ μικρο διαστημα μπιχλα τερμα επανω πριν την βαλβιδα εξαγωγης ο πετροβαμβακας. Το θεμα τωρα ειναι οτι μετα απο μια εβδομαδα ενω ειχε επανελθει, στην σημερινη αλλαγη και καθαρισμα του ενυδρειου, παρατηρησα οτι η ροη εχει παλι πεσει ελαχιστα. Πιθανον να φταει παλι το ιδιο. Αυτο που θελω να ρωτησω να μου πειτε την γνωμη σας ειναι αν εχει συμβει και σε κανεναν αλλο ή αν θα ητανε καλυτερα να βαλω κατι αλλο στην θεση του πετροβαμβακα ή εαν φταει οτι ακουμπαει το σφουγγαρι του πετροβαμβακα στην εξοδο του νερου(αν και νομιζω ετσι πρεπει).

 

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σιγουρα αρχιζουν να μπουκωνουν τα σωλινακια....μονιμο προβλημα στα astro φιλτρα και απο δικη μου εμπειρια και απο αλλους που εχω ακουσει!!!!!τακτικο καθαρισμα στα σωλινακια η μονη λυση,εγω δεν την παλεψα οταν το ειχα και πηρα αλλο....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα συμβαινει (εχω διαφορετικης μαρκας φιλτρο βεβαια).

Κατ'εμε καλα κανεις και εχεις εκει το βαμβακι γιατι συγκρατει την μπιχλα οπως λες και δεν την αφηνει να βγει μεσα στο ενυδρειο.

Μαζι με την αλλαγη νερου που θα κανεις καθε εβδομαδα ριχνε μια ματια και στο φιλτρο και θα εισαι κομπλε! :) 

Τωρα επειδη δεν ξερω το φιλτρο σου δεν μπορω να σου πω εαν μπορεις-πρεπει να αλλαξεις την ποσοτητα του πετροβαμβακα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σιγουρα αρχιζουν να μπουκωνουν τα σωλινακια....μονιμο προβλημα στα astro φιλτρα και απο δικη μου εμπειρια και απο αλλους που εχω ακουσει!!!!!τακτικο καθαρισμα στα σωλινακια η μονη λυση,εγω δεν την παλεψα οταν το ειχα και πηρα αλλο....
 
Μεσα σε τρεις εβδομαδες λειτουργιας να μπουκωνουν οι σωληνες; εφοσον ομως την προηγουμενη εβδομαδα καθαρισα τον πετροβαμβακα η ροη επανηλθε. Να παιζουν ρολο οι σωληνες;

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα συμβαινει (εχω διαφορετικης μαρκας φιλτρο βεβαια).

Κατ'εμε καλα κανεις και εχεις εκει το βαμβακι γιατι συγκρατει την μπιχλα οπως λες και δεν την αφηνει να βγει μεσα στο ενυδρειο.

Μαζι με την αλλαγη νερου που θα κανεις καθε εβδομαδα ριχνε μια ματια και στο φιλτρο και θα εισαι κομπλε! [emoji4] 

Τωρα επειδη δεν ξερω το φιλτρο σου δεν μπορω να σου πω εαν μπορεις-πρεπει να αλλαξεις την ποσοτητα του πετροβαμβακα. 
Αυτην την τακτηκη καθε εβδομαδα; ανοιγμα και καθαρισμα τον πετροβαμβακα γιατι σου βουλωνει; [emoji27] [emoji27]

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα 60άρι το 2208 άλλαζα βαμβάκι ανα 2-3 εβδομάδες μαζί με καθαρισμό σωλήνων αλλιώς πέφτει αρκετά η ροή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, george@m said:

Αυτην την τακτηκη καθε εβδομαδα; ανοιγμα και καθαρισμα τον πετροβαμβακα γιατι σου βουλωνει; emoji27.pngemoji27.png

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε εμενα επειδη ειναι μεγαλο το φιλτρο (εξωτερικο για μεχρι 300 λιτρα ενυδρειο) το κανω μια φορα ανα 3μηνο, βεβαια εμενα στουμπωνουν και μεσα οι σωληνες οποτε ανοιγω τον σωληνα της εξοδου και τον καθαριζω με σκουπακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα 60άρι το 2208 άλλαζα βαμβάκι ανα 2-3 εβδομάδες μαζί με καθαρισμό σωλήνων αλλιώς πέφτει αρκετά η ροή.
Τοσο συχνα ε; ενδιαμεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα και συχνος καθαρισμος να φανταστω;

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ πηρα μια καλη ιδεα για το συγκεκριμενο φιλτρο :-( :-(

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε 60λιτρο που εχω ενα 2208 εχω να το ανοιξω και να καθαρισω σωληνακια απο τον προηγουμενο Σεπτεμβρη..

Ναι καλα διαβασατε.

 

Εχω αφαιρεσει τελειως το βαμβακι αλλα οταν ειχα,αυτο ηταν στην θεση που το δινει απο το εργοστασιο,κατω απο το βιολογικο και επανω απο το σφουγγαρι.

 

Τα σωληνακια ειναι αληθεια οτι βουλωνουν σχετικα ευκολα στα astro αλλα αν εχεις μικρη ιχθυοφορτιση και κανεις συχνες αλλαγες δεν λερωνουν τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε 60λιτρο που εχω ενα 2208 εχω να το ανοιξω και να καθαρισω σωληνακια απο τον προηγουμενο Σεπτεμβρη..
Ναι καλα διαβασατε.
 
Εχω αφαιρεσει τελειως το βαμβακι αλλα οταν ειχα,αυτο ηταν στην θεση που το δινει απο το εργοστασιο,κατω απο το βιολογικο και επανω απο το σφουγγαρι.
 
Τα σωληνακια ειναι αληθεια οτι βουλωνουν σχετικα ευκολα στα astro αλλα αν εχεις μικρη ιχθυοφορτιση και κανεις συχνες αλλαγες δεν λερωνουν τοσο πολυ.
Δηλαδη το εχεις αφαιρεσει τελειως; τερμα επανω δεν εχεις καθολου ουτε βαμβακι ουτε πετροβαμβακα τιποτα; δεν σου τραβαει μπιχλα ομως απευθειας μεσα στους σωληνες αλλα και στο ενυδρειο;

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω βγαλει τελειως.

Οτι ειναι το κραταει το σφουγγαρι.Το νερο που περναει απο το σφουγγαρι παει στο βιολογικο.Το βιολογικο υλικο γιατι να βγαλει βρωμα και απο που? Τα περιτωματα απο τα βακτηρια?

Απο την αλλη οσο πιο δυνατη ροη εχει το φιλτρο τοσο πιο καθαρες θα ειναι οι σωληνες.Επισης απο τοτε που εκοψα το βαμβακι τα νιτρικα δεν ανεβαινουν τρελα οπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη εγω έχω κανει το αντίθετο εβγαλα σφουγγάρι και κρατησα μονο βαμβάκι και βιολογικο  για τον ίδιο λογο... και δεν έχω υψηλά νιτρικα απο τοτε... δηλαδη κατι χρονια τωρα.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω βγαλει τελειως.
Οτι ειναι το κραταει το σφουγγαρι.Το νερο που περναει απο το σφουγγαρι παει στο βιολογικο.Το βιολογικο υλικο γιατι να βγαλει βρωμα και απο που? Τα περιτωματα απο τα βακτηρια?
Απο την αλλη οσο πιο δυνατη ροη εχει το φιλτρο τοσο πιο καθαρες θα ειναι οι σωληνες.Επισης απο τοτε που εκοψα το βαμβακι τα νιτρικα δεν ανεβαινουν τρελα οπως πριν.
Μιχαλη ειδα και στο θεμα σου με τα saulosi οτι εχεις δυο Astro αν δεν κανω λαθος, ενα 2208 και ενα 2212; Αυτο που παρατηρησα σε μια φωτοφραφια αλλαγης, οτι και τα δυο τα φιλτρα σου εχουνε αρκετα μεγαλη ροη σε σχεση με την ροη που γνωριζω εγω για τα συγκεκριμενα φιλτρα. Αυτο οφειλετε μονο και μονο οτι τερμα επανω δεν εχεις τιποτα απο βαμβακι ή πετροβαμβακα; και κατι αλλο, η εξωδος δεν σου ρουφαει τιποτα απο βιολογικα υλικα μεσα (siporax/μακαρονι κ.τ.λ); γιατι το τελευταιο πλαστικο πλεγμα τερμα επανω εχει τρυπα στο σημειο που ρουφαει η εξωδος...

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη εγω έχω κανει το αντίθετο εβγαλα σφουγγάρι και κρατησα μονο βαμβάκι και βιολογικο  για τον ίδιο λογο... και δεν έχω υψηλά νιτρικα απο τοτε... δηλαδη κατι χρονια τωρα.... 
Ηρακλη εσυ εχεις βγαλει το σφουγγρι απο κατω, ενω εμενα το προβλημα ειναι οτι ο πετροβαμβακας τερμα επανω μου κοβει παρα πολυ την ροη και θελει σχεδον καθε εβδομαδα καθαρισμα.

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακο βαμβακι εννοεις??? 

Εγω το εχω βαλει να ειναι το πρωτο που συνανταει το νερο καθως μπαινει στο φίλτρο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 240 με τα saulosi εχω ενα 2210 και ενα 2212.

Το 2208 το εχω σε 60 λιτρα με τα τζουλι.

Το βιολογικο δεν εχει φοβο να παει στην φτερωτη.Αν προσεξεις καλα την τρυπα επανω θα δεις οτι επανω ειναι κανη αλλα πλευρικα εχει σητα,απο εκει περναει το νερο και ο λογος ειναι οτι ετσι εκμεταλευεται καλυτερα την κυκλοφορια καθως περναει λοξα απο ολο τον καδο.Αν το αφηναν να περναει το νερο απο ολη την επανω πλευρα το βιολογικο που βρισκεται στην ακρη του καδου δεν θα ειχε την ιδια αποτελεσματικοτητα γιατι το νερο επιλεγει τον συντομο δρομο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 240 με τα saulosi εχω ενα 2210 και ενα 2212.
Το 2208 το εχω σε 60 λιτρα με τα τζουλι.
Το βιολογικο δεν εχει φοβο να παει στην φτερωτη.Αν προσεξεις καλα την τρυπα επανω θα δεις οτι επανω ειναι κανη αλλα πλευρικα εχει σητα,απο εκει περναει το νερο και ο λογος ειναι οτι ετσι εκμεταλευεται καλυτερα την κυκλοφορια καθως περναει λοξα απο ολο τον καδο.Αν το αφηναν να περναει το νερο απο ολη την επανω πλευρα το βιολογικο που βρισκεται στην ακρη του καδου δεν θα ειχε την ιδια αποτελεσματικοτητα γιατι το νερο επιλεγει τον συντομο δρομο.
Οκ στην επομενη αλλαγη το σαββατοκυριακο αν ειναι θα το κανω ετσι...

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2017 at 0:12 ΠΜ, το μέλος argy1 έγραψε:

Ναι το εχω βγαλει τελειως.

Οτι ειναι το κραταει το σφουγγαρι.Το νερο που περναει απο το σφουγγαρι παει στο βιολογικο.Το βιολογικο υλικο γιατι να βγαλει βρωμα και απο που? Τα περιτωματα απο τα βακτηρια?

Απο την αλλη οσο πιο δυνατη ροη εχει το φιλτρο τοσο πιο καθαρες θα ειναι οι σωληνες.Επισης απο τοτε που εκοψα το βαμβακι τα νιτρικα δεν ανεβαινουν τρελα οπως πριν.

Μιχάλη εχει τρις ημερες σημερα μετα απο αλλαγη που εκανα, εβγαλα και το βαμβακι απο επανω ψηλα και το αφησα και εγω ετσι, εχω αρκετα περισσοτερη ροη και δεν εχει πεσει καθολου αυτες τις ημερες. Θα το παρακολουθησω και τις επομενες ημερες να δω πως θα παει... thanks φιλε μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα με τον Μιχαλη ειναι οτι στο 60αρι που το ειχε το φιλτρο ειχε κατι ψαρακι τοσο δα. Εσυ φιλε Γιωργο που εχεις μεγαλυτερα ψαρια προφανως και λερωνουν περισσοτερο. Γιαυτο και βουλωνει γρηγοροτερα.

Θεωρω πως το βαμβακι ειναι απαραιτητο σε ενα φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο το 60αρι αλλα εν παση περιπτωση ειναι θεμα προσωπικης επιλογης.

Ξερω αρκετους που χρησιμοποιουν αλλα και αρκετους που δεν το χρησιμοποιουν.

Δεν εχει να κανει με το μεγεθος των ψαριων αλλα με τον τροπο ταισματος και συντηρισης του ενυδρειου και του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει και με το μεγεθος των ψαριων και με το ταισμα και με το ποσο ειναι μπελαλιδικα οταν τρωνε κτλ κτλ.

Ενα ενυδρειο με μικρα ψαρια δεν λερωνει οπως ενα με μεγαλα. Πχ ενα ραμ δεν λερωνει οπως ενας πλεκο.

Η συντηρηση του φιλτρου πως εμπλεκεται; αφου ειπες πως ειχες να το καθαρισεις 6 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Εχει να κανει και με το μεγεθος των ψαριων και με το ταισμα και με το ποσο ειναι μπελαλιδικα οταν τρωνε κτλ κτλ.

Ενα ενυδρειο με μικρα ψαρια δεν λερωνει οπως ενα με μεγαλα. Πχ ενα ραμ δεν λερωνει οπως ενας πλεκο.

Η συντηρηση του φιλτρου πως εμπλεκεται; αφου ειπες πως ειχες να το καθαρισεις 6 μηνες!

τι θα μπορουσα να κανω ωστε να μην το αφαιρεσω και να μην μου κοβει και ολη την ροη, γιατι οπως εχω προαναφερει μεσα σε δυο ημερες η ροη πεφτει κατω απο το 50%. Να εβαζα μηπως το βαμβακι σε αλλο σημειο του φιλτρου? θα ητανε αυτο μια λυση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Δεν ειναι μονο το 60αρι αλλα εν παση περιπτωση ειναι θεμα προσωπικης επιλογης.

Ξερω αρκετους που χρησιμοποιουν αλλα και αρκετους που δεν το χρησιμοποιουν.

Δεν εχει να κανει με το μεγεθος των ψαριων αλλα με τον τροπο ταισματος και συντηρισης του ενυδρειου και του φιλτρου.

Εχει να κανει με το ποσο μοιραζουμε την τροφη σε ταισματα.Πχ αν ταιζει καποιος δυο φορες την ιδια ποσοτητα ή τεσσερις φορες,την ιδια μεν ποσοτητα συνολικα αλλα πιο σωστα μοιρασμενη.Σε αυτη την περιπτωση τα ψαρια θα ειναι πιο πεινασμενα και δεν θα μενει η ιδια ποσοτητα αφαγωτη ουτε θα την τραβαει το φιλτρο.

Αλλαγες νερου,σκουπα βυθου κτλ.Με συχνες αλλαγες δυσκολα θα δημιουργηθει ιζημα.Επισης σε ενυδρειο που χρειαζεται σκουπα προφανως δεν τραβανε το ιδιο τα φιλτρα με ενα που δεν χρειαζεται.Ειτε εχει να κανει με την ροη των φιλτρων ή με την διακοσμηση πχ πολλες πετρες εμποδια κτλ.

Αν μπορεις να ανοιγεις το φιλτρο καθε 15 μπορεις να βαλεις βαμβακι ή αν εχεις σαμπ που τα πραγματα ειναι πιο ευκολα.

Αν δεν το ανοιγεις συχνα,τοτε το βαμβακι θα κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

πριν 8 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Εχει να κανει και με το μεγεθος των ψαριων και με το ταισμα και με το ποσο ειναι μπελαλιδικα οταν τρωνε κτλ κτλ.

Ενα ενυδρειο με μικρα ψαρια δεν λερωνει οπως ενα με μεγαλα. Πχ ενα ραμ δεν λερωνει οπως ενας πλεκο.

Η συντηρηση του φιλτρου πως εμπλεκεται; αφου ειπες πως ειχες να το καθαρισεις 6 μηνες!

Θοδωρη απανταω απο πανω με χρωματικη επιλογη για να διευκρυνησω ακριβως αυτα που ειπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και στην αρχη νομιζα πως εγινες diskus fan! Xαχαχα

Φσγητο παντα μενει. Ειδικα αν δεν υπαρχουν ψαρια οπως πχ τα κορυντορας για να καθαρισουν. Χωρις να εννοω πως τετοιου ειδους ψαρια επειβιωνουν μονο με υπολειματα.

Μιχαλη καταλαβαινεις οτι αυτα που λες στην πρασινη ενοτητα δεν ισχυουν για ολα τα ενυδρεια. Και εστιαζω μονο στα ενυδρεια και οχι στα ψαρια. Πχ στο δικο μου ενυδρειο που κανω 50% καθε βδομαδα εχω φουλ ιζημα. Οταν ανοιγω φιλτρο. Ελα να του βαλεις σκουπα αν εχεις αντερα! Χαχαχαχ

Το να ανοιγεις το φιλτρο πρεπει να γινεται ρουτινα ειδικα αν εχεις ρυππογονα ψαρια. Ας πουμε οταν ειχα τα uaru ειχα γονατισει. Αναγκαστικα και εβαλα προφιλτρο που κι αυτο μπουκωνε πανω στη βδομαδα.

Πανω κατω τα ιδια λεμε απλα να διευκρινισουμε αυτο που ειπες πιο πανω για το 6μηνο που εμεινε ακαθαριστο το φιλτρο σου και δεν επεσε η ροη. Καποιος μπορει να το δει και να το κανει αλλα με διαφορετικες συνθηκες και να την πατησει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...