Jump to content

Recommended Posts

Αν βγαλεις τα αρχαία και την στάμνα αρχίζουμε να μιλάμε για αφρικανικό τοπιο.... και μετα η υπολοιπες συμβουλές!!!!! Χαχαχαχαα!!! 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια πλακα κανω!!!! Αυτα ειναι γούστα τι αρεσει στον καθενα αλλα βγαλτα!!! Μπορεις να συμπληρώσεις πετρες που βλεπω εχεις διαλέξει ωραιες κροκαλα γρανιτη ή ποταμησια... μπορεις να να κανεις ενα νταμαρι στη μεση λιγο πιο μακρυ ή δυο,ενα δεξια ενα αριστερά  ή ενα που να αρχιζει απο την μια πλευρα και σβυνει πηγαίνοντας στην αλλη...

 

Μπορεις να βαλεις καποια φυτα οπως βιοτοπικα Crinum calamistratum ή κατι που αντέχει vallisneria.... 

 

Κανε όμως μια κανονικη παρουσιαση με την φόρμα παρουσίασης να ξερουμε ποιο πολλα για το ενυδεειο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Λανε ενα προσχεδιο του τι θελεις να ειναι το αποτέλεσμα και ξεκινας απο τις βάσεις ελπίζω οι πετρες να ακουμπανε το γυαλί στον πάτο.... και αν χρειαστεί προσθετεις 

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να πατανε στο γυαλί γιατι οι αφρικανες σκαβουν και ετσι και φυγει η αμμος απο κατω μπορει να εχεις κανονικη κατολίσθηση...να βαγζεις σιγα την αμμο δεξια αριστερα και να τις πιέζεις να κατσουν κατω, αν και κανονικα πρωτα βαζουμε τις πετρες μετα νερο 5 ποντους περιπου μπορει και παραπανω και μετα βαζουμε την αμμο ωστε οι πετρες μας να μην επηρεάζονται απο τις μετακινήσεις της αμμου.

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο που λεει ο φιλος Ηρακλης οι περισσοτεροι απο εμας στα αφρικανικα πριν τις πετρες βαζουμε η φελιζολ με πολυ καλη επαφη στις πλευρες ή καποιο αλλο ειδος πατου για να μην εχουμε τυχων ζημιες στο τζαμι του πατου απο το βαρος των πετρων. Παντος ευκολα μπορεις να κανεις και αυτο που προτεινε παραπανω ο Ηρακλης εφοσον το ενυδρειο τρεχει ηδη.
Και επιπλεον ωραιο το ενυδρειακι σου αλλα θα προτεινα και εγω καμια πετρουλα παραπανω....

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δηλαδη να στερεωσω τις πετρες πανω στο τζαμι και οχι στην αμμο και μετα να προσθεσω κιαλλες;;αλλα οταν ακουμπανε στο τζαμι δεν ειναι πιο ευκολο να σπασει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί σου εξηγεί, ο κίνδυνος είναι πως οι αφρικάνες μεταφέρουν την άμμο, αν πάρουν την άμμο κάτω από τις πέτρες αυτές θα πέσουν, γι αυτό πρέπει να πατάνε στο τζάμι, ιδανικά πάνω σε egg crate. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος george@m έγραψε:

Πανω σε αυτο που λεει ο φιλος Ηρακλης οι περισσοτεροι απο εμας στα αφρικανικα πριν τις πετρες βαζουμε η φελιζολ με πολυ καλη επαφη στις πλευρες ή καποιο αλλο ειδος πατου για να μην εχουμε τυχων ζημιες στο τζαμι του πατου.
Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Φειζολ εβαλα μια φορα και μετα απο 2 μηνες το έβγαλα... αν τοποθετησεις αργα τις πετρες και σταθερα χωρις να πεσουν απο καποιο υψος ειναι άχρηστο.

καποιοι αντι φειζολ βαζανε ενυδρειακη σιλικονη στον πατο ενα στρωμα και μετα έχτιζαν.

 

Δεν το προτείνω το φειζολ ουτε και κατι αλλι στον πατο αν στηθεί σωστα και δεν τρεμουν οι πετρες, ουτε υπαρχει  κίνδυνος μετατόπισηςτου βαρους τους ή του ενυδρειου.

 

1. Τρωει λιτρα τσαμπα

2. Δεν μπορουσα να καθαρισω ευκολα μεταξυ τζαμιου και dow οσο καλα και αν το τοποθετησεις παντα θα εχει ενα κενο.

3. Οι αφρικανες σκαβουν και βλεπεις το φειζολ.

4. Εχω δει κοματι Dow στο στομα αφρικανας...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

 

Φειζολ εβαλα μια φορα και μετα απο 2 μηνες το έβγαλα... αν τοποθετησεις αργα τις πετρες και σταθερα χωρις να πεσουν απο καποιο υψος ειναι άχρηστο.

καποιοι αντι φειζολ βαζανε ενυδρειακη σιλικονη στον πατο ενα στρωμα και μετα έχτιζαν.

 

Δεν το προτείνω το φειζολ ουτε και κατι αλλι στον πατο αν στηθεί σωστα και δεν τρεμουν οι πετρες, ουτε υπαρχει  κίνδυνος μετατόπισηςτου βαρους τους ή του ενυδρειου.

 

1. Τρωει λιτρα τσαμπα

2. Δεν μπορουσα να καθαρισω ευκολα μεταξυ τζαμιου και dow οσο καλα και αν το τοποθετησεις παντα θα εχει ενα κενο.

3. Οι αφρικανες σκαβουν και βλεπεις το φειζολ.

4. Εχω δει κοματι Dow στο στομα αφρικανας...

 

Link to comment
Share on other sites

Aνάλογα βασικα τι θελει ο καθενας, γιατι εγω εχω βαλει ενα πλαστικο υποστρωμα με κενα κατω στον πατω και απο επανω εχω βαλει σχεδον τεσσερις ποντους αμμου. οποτε θα τους ειναι λιγο δυσκολο να σκαψουν τοσο βαθια... Οσον αφορα τα υπολοιπα που αναφερεις αριθμητικα σαν αιτιες παραπανω συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Aνάλογα βασικα τι θελει ο καθενας, γιατι εγω εχω βαλει ενα πλαστικο υποστρωμα με κενα κατω στον πατω και απο επανω εχω βαλει σχεδον τεσσερις ποντους αμμου. οποτε θα τους ειναι λιγο δυσκολο να σκαψουν τοσο βαθια... Οσον αφορα τα υπολοιπα που αναφερεις αριθμητικα σαν αιτιες παραπανω συμφωνω.

 

Χαχαχαχααα ετσι ελεγα και εγω φιλε μου!!!! 

 

Θα σκαψουν ευκολα ακομα και 10 πόντους για να κανουν φωλια!!!

 

Απλα κατω απο τις πετρες μαλλον δεν εχεις καλη ορατότητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

 

Χαχαχαχααα ετσι ελεγα και εγω φιλε μου!!!! 

 

Θα σκαψουν ευκολα ακομα και 10 πόντους για να κανουν φωλια!!!

 

Απλα κατω απο τις πετρες μαλλον δεν εχεις καλη ορατότητα!!!!

Ελπιζω πως οχι.. τοσα χρονια δεν μου εχει συμβει κατι κακο σε τρια διαφορετικα ενυδρεια.. Ας μην το πολυμελεταμε οπως λενε.!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να συμβει κακο ???

 

Το σκάψιμο ειναι φυσιολογικό αν οι πέτρες ειναι καλα τοποθετημένες ασε να σκάβουν!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εγω εχω βαλει eggcrate πριν τις πετρες και την αμμο.Πιστεψε με εχω δει δυκιλη πετρα να φευγει απο σκαψιματα.Εστω για ψυχολογικους λογους θα εφτιαχνα το νταμαρι μου απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Μανο!Καλως μας ηρθες!Εγω προσωπικα δεν εχω βαμει τιποτα.Απλα εχω στερεωσει τις πετρες καλα κατω κ μετα εβαλα την αμμο.Δεν ειναι ευκολο να το κανεις κ τωρα.Περιστρεφεις τις πετρες μεχρι να πιασουν πατο κ απο πανω χτιζεις σωστα.Αντε κανε την παρουσιαση να γουσταρουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλος!

Το ενυδρείο έχει πολλές προοπτικές! Όταν βρεις χρόνο πες μας κάνα 2 λόγια παραπάνω και για εξοπλισμό κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...