Jump to content

Hazy Denizens


Recommended Posts

Έχω πολλά να σε ρωτήσω αφού πρώτα σου πω πόσο πολύ μου αρέσει, και αφού δεν μας λες τίποτα εθελοντικά.

Το vivarium έχει τρύπα στη βάση του ή σε κάποιο άλλο σημείο? Έχεις χρησιμοποιήσει hydroballs?

Χρησιμοποιείς φίλτρο, αντλία, από misting system τι?

Επάνω είναι ανοιχτό? Εξαερισμός?

Αυτά για αρχή.:D:D:D

 

Link to comment
Share on other sites

Θεαματικό! Κομματι δάσους στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! :bigemo_harabe_net-122: Εκπληκτικό! Θα ήθελα να μας δώσεις πληροφορίες για την δημιουργία και την συντήρηση αυτού του υπέροχου κομματιού του δάσους...

Link to comment
Share on other sites

Χαζεψα..

Νομιζεις οτι βλεπεις σκηνη απο τον αρχοντα των δαχτυλιδιων....

 

 

Συγχαρητηρια! Μαγικο!

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο είναι από τα ομορφότερα που έχω δει σαν να μπαίνεις σε παραμύθι.

Έχει πέσει τρελή δουλειά συγχαρητήρια.....:bow::bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

Κυριολεκτικά μου έπεσε το σαγόνι! :jawdrop:Υποκλίνομαι! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδια! Εννοιτε ρωτηστε οτι θελετε, απο μονος μου ειμαι λιγο βαρυς στο γραψιμο :P

Το terrarium δεν εχει τρυπα αποστραγκισης, απλα τραβαω το νερο με λαστιχακι απο την "λιμνη".

Η δεξια μερια εχει εξαερισμο αλλα  μονο 5% περιπου ειναι ανοιχτο στο terrarium, και πανω στην οροφη στα μεσα, που το εχω 75% κλειστο. Το υποστρωμα που χρησιμοποιησα ειναι τυπου ABG mix (coco husk, ενεργο ανθρακα, bark και sphagnum moss) με false bottom.

Υπαρχει pump στον βυθο για βρεχει την moss στο background βοηθητικα αλλα γενικα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.

 

Φυτα: mix moss στο background, Pistia stratiotes, Lemna minor, Hydrocotyle tripartita, Microsorum pteropus, Microsorum pteropus windelov, Hemiantus calitrihoides, Chamaedorea elegans, Bolbitis heteroclita difformis, 2 ειδη Adiantum, Plagiomnium affine, Monoselenium tenelum, Vesicularia sp., Nephrolepis exaltata emina, Ficus pumila, Anubia barteri nana, Peperomia emarginella, Riccia fluitans και 2 ειδη local mosses τυπου pleurocarpous.

 

Light: Spot LED 6500K, 2 σε 38° και 2 σε 20° απο 12 ωρες τα 20° και 3 ωρες τα 38°.

 

Routines: Αυτοματο ψεκασμα με mist system απο 30 sec 4 φορες το 24αωρο και 70-85% υγρασια.

Ταισμα ανα 2 μερες Drosophila hydei, και πιο αραια bean beattles.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για mist maker έχεις to monsoon?

Χρησιμοποιείς microfauna?

Από οσμές πως τα πάει?

Πεπερόμιες, αδίαντους, από που έχεις αγοράσει?:D

 

Link to comment
Share on other sites

Το mist system ειναι συναρμολογηση DUSK, εχω springtails και isopods, μυριζει πετριχωρος μονο μεσα στο τερρα, εξωτερικα απολυτος τιποτα.

Τα φυτα ειναι απο Σουηδια οπου και μενω αυτον το καιρο. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aquabug έγραψε:

Το mist system ειναι συναρμολογηση DUSK, εχω springtails και isopods, μυριζει πετριχωρος μονο μεσα στο τερρα, εξωτερικα απολυτος τιποτα.

Τα φυτα ειναι απο Σουηδια οπου και μενω αυτον το καιρο. :D

Από άποψη αγοράς φυτών για το βιβαριουμ, είσαι τυχερός που μένεις Σουηδία.

Έχω ψάξει αρκετά εδώ στην Ελλάδα για κάποια είδη, και δεν μπορείς να βρεις σχεδόν τίποτα.

Για το background έχεις χρησιμοποιήσει εκτός από ξύλα, φελό και αφρό πολυουρεθάνης?:D

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2017 at 4:13 PM, SOTIRIS said:

Από άποψη αγοράς φυτών για το βιβαριουμ, είσαι τυχερός που μένεις Σουηδία.

Έχω ψάξει αρκετά εδώ στην Ελλάδα για κάποια είδη, και δεν μπορείς να βρεις σχεδόν τίποτα.

Για το background έχεις χρησιμοποιήσει εκτός από ξύλα, φελό και αφρό πολυουρεθάνης?:D

Απο ποια αποψη δεν ειμαι τυχερος; :P

https://bens-jungle.com/

http://www.araflora.com/

http://www.dartfrog.co.uk/plants.html 

 

για φυτα και terrarium supplies. Γενικα τα "terrarium plants" δεν τα βρισκεις στην Ελλαδα αλλα μπορεις ανετα να φτιαξεις αξιολογο set up με "ενυδρειακα φυτα" emersed και φυσικα κλασικα τροπικα φυτα απο φυτωρια κτλ.

 

Στο background οτι βλεπεις με moss εχει απο πισω 3d mesh fabric ισως το μοναδικο γνωστο "πανι" που απορροφα αρκετο νερο για να κρατησει ζωντανη sphagnoum moss και συγχρονος "αναπνεει". Κατα την αποψη μου, μεχρι στιγμης οτι καλυτερο υπαρχει για υψος maximum 40cm, ψηλοτερα εχει λιγο θεμα για αυτο και εβαλα την αντλια να λειτουργησει σαν drip sustem, αλλα το terra κρατει καλα την υγρασια οποτε η τρεχει μπομπα και χωρις αυτην.

 

Επισεις, για καλυτερη συγκολληση αναμεσα γυαλι και πολυουρεθανης εχω περασει μια στρωση σιλικονη με οσο το δυνατον πιο αναγλυφη επιφανεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Aquabug έγραψε:

Απο ποια αποψη δεν ειμαι τυχερος; :P

Σωστό και αυτό, αλλά.................. τώρα που το σκέφτομαι δεν θα βρίσκεις εύκολα πιτόγυρο.:D

Άσε που με αρρώστησες βραδιάτικα, με τα link που μου ανέβασες.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο! Ειναι πραγματικα υπεροχο!

 

Δυο ερωτησεις μονο.

Πιστευεις οτι ενα τετοιο set-up θα αντεχε τις θερμοκρασιες του ελληνικου καλοκαιριου? 

Και γιατι 2 αρσενικα βατραχακια?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ τους διαχειριστές να διαγράψουν το μέλος.... Άνοιξα το θέμα και έπαθα δυο τρία εγκεφαλικά απανωτά.... :)

 

Πολλά μπράβο αδερφέ! Να μας κρατάς ενήμερους! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks guys! @Antonis K Η θερμοκρασιες πρεπει να κυμαινονται στους 21-27 °C για να ειναι τα βατραχια ευτιχισμενα με ιδανικοτερη στους 24°C, αμα μπορεις να τις κρατησεις στην Ελλαδα εχει καλος. Σε no-animal display και λιγο παραπανω να παει για λιγο χρονικο περιθοριο ομως, δε θα εχεις προβλημα.

 

Τα βατραχια τα "εσωσα" απο ατομο που δεν ειχε ιδεα απο dart keeeping και ηθελε και να τα ξεφωρτοθει αρων αρων,  και ετυχε να ειναι και τα δυο αρσενικα.

Αλλα αν ειχα την ευκαιρια να διαλεξω παλι αρσενικα θα διαλεγα, για να ακουω το καλεσμα και για να μην γεμισω μιλιουνια βατραχακια! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα vän ! Και μια που σε βρηκαμε  θα ηθελα να σου θεσω και εγω καποια ερωτηματα μια που σκεφτομε καιρο για μια αναλογη προσπαθεια .

Στο δωματιο δεν εχεις ιδιατερη υγρασια;;

Με τον εξαερισμο πως το διαχειριζεσαι το ολο συστημα;; θα μπορουσες να μας κανεις ενα προχειρο σκιτσο με τον εξαερισμο που δουλευεις;;

Την Καλημερα μου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω εντυπωσιαστεί πραγματικά. Τόσο με το έργο σου όσο και με τα λινκ. 

Link to comment
Share on other sites

Thanks again!

8 hours ago, Rik said:

Ωραια πραγματα vän ! Και μια που σε βρηκαμε  θα ηθελα να σου θεσω και εγω καποια ερωτηματα μια που σκεφτομε καιρο για μια αναλογη προσπαθεια .

Στο δωματιο δεν εχεις ιδιατερη υγρασια;;

Με τον εξαερισμο πως το διαχειριζεσαι το ολο συστημα;; θα μπορουσες να μας κανεις ενα προχειρο σκιτσο με τον εξαερισμο που δουλευεις;;

Την Καλημερα μου!

 

Γενικα το σπιτι εχει περιπου 50% υγρασια, θεωρείται "στεγνο", και πριν και αφου εκανα το set up,  με τα terrariums δεν εχεις θεμα υγρασιας γιατι ειναι κλειστα.  Ο εξαερισμος ειναι παθητικος οπως εγραψα πιο πανω. Θα δεις και στις φωτο, ελπιζω να ειναι κατατοπιστικες αλλιως θα κανω ενα σχεδιακι οταν βρω λιγο χρονο παρα πανω :)

 

Case study pics:

 

0.jpg

 

00.jpg

 

1.jpg

 

 

2.jpg

 

 

3.jpg

 

 

 

4.jpg

 

 

 

5.jpg

 

 

 

6.jpg

 

 

 

7.jpg

 

 

 

8.jpg

 

 

 

9.jpg

 

 

 

10.jpg

 

 

 

11.jpg

 

 

 

13.jpg

 

 

14.jpg

 

 

 

15.jpg

 

 

 

Photo_on_22_02_17_at_18_47_copy.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aquabug
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι ωραίος.

Και μπορείς και καλύτερα πιστεύω.:D

 

Link to comment
Share on other sites

Ο διαγωνισμός είναι ανοικτός ακόμα σε θέμα ψηφοφορίας.

Ψηφίζει κοινό ή μόνο κριτές?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, SOTIRIS said:

Ο διαγωνισμός είναι ανοικτός ακόμα σε θέμα ψηφοφορίας.

Ψηφίζει κοινό ή μόνο κριτές?

 

 Κριτες ψηφιζουν μονο

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Aquabug έγραψε:

 

 Κριτες ψηφιζουν μονο

 

Κρίμα, γιατί έχεις πλέον δυνατό κοινό από εδώ μέσα.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...