Jump to content

Hazy Denizens


Recommended Posts

hitman1.jpg?quality=100&w=650

Και λεω και εγω ....καποιον μου θυμηζει.... :)

Περα α[πο την πλακα σε ευχαριστουμε για την αναλυτικη φωτογραφικη παρουσιαση που μας εκανες αν και δεν ειμαι σιγουρος εαν καταλαβα καλα το θεμα περι εξαερισμου.

Εχεις τζαμι μπροστινο;; Εαν ναι δεν σου θολωνει με την υγρασια;;αν καταλαβα καλα εχεις μια γριλια στο πανω μερος οπου με 2 ανεμιστηρακια εξαεριζεις τον χωρο;; υπαρχει θεμα με καποιους μυκητες;; Sorry αν σε ζαλιζω, απλα με προβληματιζουν καποια πραγματα για το ολο δικο μου project in my mind....

Την καλησπερα μου!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Rik said:

hitman1.jpg?quality=100&w=650

Και λεω και εγω ....καποιον μου θυμηζει.... :)

Περα α[πο την πλακα σε ευχαριστουμε για την αναλυτικη φωτογραφικη παρουσιαση που μας εκανες αν και δεν ειμαι σιγουρος εαν καταλαβα καλα το θεμα περι εξαερισμου.

Εχεις τζαμι μπροστινο;; Εαν ναι δεν σου θολωνει με την υγρασια;;αν καταλαβα καλα εχεις μια γριλια στο πανω μερος οπου με 2 ανεμιστηρακια εξαεριζεις τον χωρο;; υπαρχει θεμα με καποιους μυκητες;; Sorry αν σε ζαλιζω, απλα με προβληματιζουν καποια πραγματα για το ολο δικο μου project in my mind....

Την καλησπερα μου!!

Κατ' αρχην δε με ζαλιζεις καθολου, ισα ισα χαιρομαι! Για να θολωσει το τζαμι πρεπει να εχει μεσα στο terra ψηλοτερη θερμοκρασια απο εξω και καθολου εξαερισμο. Εγω δε χρησιμοποιω heaters μεσα εξω εχει ιδια ζεστη. Τζαμι μπροστα ενοειτε οτι εχω απλα για την φωτογραφιση το εβγαλα. Ανεμηστηρια δε χρησιμοποιω, ανανεωνεται ο αερας παθητικα.  Τα ζεστα ρευματα μπαινουν στο τερρα απο την δεξια μερα και βγαινουν απο πανω. Που και που φυτρωνει κανενα μανιταρακι αλλα γενικα μουχλες και slime φαγονονται απο τα springtails, isopods και βακτηρια και πολυ σπανια να ειναι εμφανεις στο ματι.

Αυτος στη φωτο ποιος ειναι ? :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Aquabug έγραψε:

Κατ' αρχην δε με ζαλιζεις καθολου, ισα ισα χαιρομαι! Για να θολωσει το τζαμι πρεπει να εχει μεσα στο terra ψηλοτερη θερμοκρασια απο εξω και καθολου εξαερισμο. Εγω δε χρησιμοποιω heaters μεσα εξω εχει ιδια ζεστη. Τζαμι μπροστα ενοειτε οτι εχω απλα για την φωτογραφιση το εβγαλα. Ανεμηστηρια δε χρησιμοποιω, ανανεωνεται ο αερας παθητικα.  Τα ζεστα ρευματα μπαινουν στο τερρα απο την δεξια μερα και βγαινουν απο πανω. Που και που φυτρωνει κανενα μανιταρακι αλλα γενικα μουχλες και slime φαγονονται απο τα springtails, isopods και βακτηρια και πολυ σπανια να ειναι εμφανεις στο ματι.

Αυτος στη φωτο ποιος ειναι ? :)

:gunsmilie:HITMAN

 

Καλημερα Aquabug.... ευχαριστω για τα tips.... τελικα ειδα καλυτερα τις φωτο στο PC και καταλαβα το θεμα του εξαερισμου.... με την υδρονεφωση το τζαμι δεν θολωνει;; θελω να πω ειναι στο προγραμμα καθε τοσο να το καθαριζουμε για να βλεπουμε καλα μεσα ή εχω λαθος εντυπωση στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2017 at 10:27 AM, Rik said:

:gunsmilie:HITMAN

 

Καλημερα Aquabug.... ευχαριστω για τα tips.... τελικα ειδα καλυτερα τις φωτο στο PC και καταλαβα το θεμα του εξαερισμου.... με την υδρονεφωση το τζαμι δεν θολωνει;; θελω να πω ειναι στο προγραμμα καθε τοσο να το καθαριζουμε για να βλεπουμε καλα μεσα ή εχω λαθος εντυπωση στην πραξη.

Γενικα ναι,  ισχυει αυτο που λες αλλα δεν ειναι και κανονας. Ειναι αναλογα πως ειναι στημενο το terra. Εγω ειμαι υπερ του ευρωπαικου στυλ εξαερισμου δλδ εισαγωγη θερμου αερα απο μπροστα στη φατσα του terra και εξαγωγη απο την πισω πανω. Ετσι συνηθως δε πολυ θολωνει. Μετα αν θες βαζει ενα ανεμηστηρα να χτυπαει το μπρος τζαμι και δεν εχεις τετοιο θεμα, αλλα προσωπικα τα θελω οσο πιο απλα set ups με οσο το δυνατον λιγοτερη μηχανικη υποστηριξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎25‎/‎10‎/‎2017 at 10:15 ΜΜ, το μέλος Aquabug έγραψε:

Κατ' αρχην δε με ζαλιζεις καθολου, ισα ισα χαιρομαι! Για να θολωσει το τζαμι πρεπει να εχει μεσα στο terra ψηλοτερη θερμοκρασια απο εξω και καθολου εξαερισμο. Εγω δε χρησιμοποιω heaters μεσα εξω εχει ιδια ζεστη. Τζαμι μπροστα ενοειτε οτι εχω απλα για την φωτογραφιση το εβγαλα. Ανεμηστηρια δε χρησιμοποιω, ανανεωνεται ο αερας παθητικα.  Τα ζεστα ρευματα μπαινουν στο τερρα απο την δεξια μερα και βγαινουν απο πανω. Που και που φυτρωνει κανενα μανιταρακι αλλα γενικα μουχλες και slime φαγονονται απο τα springtails, isopods και βακτηρια και πολυ σπανια να ειναι εμφανεις στο ματι.

Αυτος στη φωτο ποιος ειναι ? :)

 

Ο δίδυμος αδερφός σου, που δουλεύει στη CIA  :lmao:

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Aquabug έγραψε:

Γενικα ναι,  ισχυει αυτο που λες αλλα δεν ειναι και κανονας. Ειναι αναλογα πως ειναι στημενο το terra. Εγω ειμαι υπερ του ευρωπαικου στυλ εξαερισμου δλδ εισαγωγη θερμου αερα απο μπροστα στη φατσα του terra και εξαγωγη απο την πισω πανω. Ετσι συνηθως δε πολυ θολωνει. Μετα αν θες βαζει ενα ανεμηστηρα να χτυπαει το μπρος τζαμι και δεν εχεις τετοιο θεμα, αλλα προσωπικα τα θελω οσο πιο απλα set ups με οσο το δυνατον λιγοτερη μηχανικη υποστηριξη.

Ok, καταλαβαίνω τη εννοείς.....σου εύχομαι τα καλύτερα για τον διαγωνισμό, cu!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωνε μας....την καλημερα μου!! ;)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rik said:

Ενημερωνε μας....την καλημερα μου!! ;)

I will,  see you around!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νταξει φιλε,το τερματισες εσυ!

Απλα respect!Τρομερο το εχεις φτιαξει.

Καλη επιτυχια στο διαγωνισμο!

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2017 at 0:44 PM, rastafarian said:

Νταξει φιλε,το τερματισες εσυ!

Απλα respect!Τρομερο το εχεις φτιαξει.

Καλη επιτυχια στο διαγωνισμο!

Thanks φιλε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα αποτέλεσματα απο το IVLC 2017 βγηκαν με την σημμετοχη μου στην κατηγορία κάτω των 100cm να βρισκετε στη 4η θέση!  

 

Link με τους top 

 

https://www.facebook.com/mrainforest/?hc_ref=ARR_r8bZNFZ01nkDPgJokJT1w6r-xJovF3FwG8lj2WeYdQRH9f6s5pSnHEY8MRuoBjE&fref=gs&dti=1010550992326757&hc_location=group

Έγινε επεξεργασία - Aquabug
  • Like 1
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...