Jump to content

25 λίτρα φοιτητικό φυτεμένο


DeLk

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! Μετά από αρκετό καιρό απουσίας το κατάφερα και ξαναστήνω ένα μικρό ενυδρειάκι που είχα με ότι εξοπλισμό βρήκα στο σπίτι! Μόλις τελείωσε το φύτεμα... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Μετά από αρκετό καιρό απουσίας το κατάφερα και ξαναστήνω ένα μικρό ενυδρειάκι που είχα με ότι εξοπλισμό βρήκα στο σπίτι! Μόλις τελείωσε το φύτεμα... [emoji3]

 

Καλή αρχή!

Θέλουμε φωτογραφίες και λεπτομέριες για σύνθεση, εξοπλισμό κλπ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ataktoulis said:

 

Καλή αρχή!

Θέλουμε φωτογραφίες και λεπτομέριες για σύνθεση, εξοπλισμό κλπ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστώ! Φωτογραφίες προσπαθώ να ανεβάσω αν και έχω κάποια θεματάκια λόγω μεγέθους, όπου να ναι έρχονται!

Το ενυδρείο είναι 29*29*35Υ, με μία λάμπα οικονομίας ψυχρό φως στα 1200 λούμεν. Θερμοστάτης 50άρης, φίλτρο κρεμαστό ένα που είχα στα 320λ/ω αν θυμάμαι καλά.

Πέτρες είχα στη διάθεση μου για να κάνω το hardscape όπως θα δείτε σε λιγάκι. Το σκεπτικό μου ήταν να μπει μπροστά γρασιδάκι, όχι κάτι πολύ απαιτητικό αρχικά και να φτάνουμε στην πίσω γωνία του ενυδρείου σαν λόφος όπου θα υπάρχει ένα ψηλό φυτό φόντου. Ήθελα να ταιριάξω κάπου εκεί μέσα και την Staurogyne Repens αλλά δεν βρήκα οπότε έμεινα με δύο είδη. 

Στην προκειμένη περίπτωση Marsilea Hirsuta και Rotala Rotundifolia. Η ροτάλα είναι λίγο ταλαιπωρημένη, την κουτσούρεψα και εγώ σαν πανέξυπνος (:bigemo_harabe_net-193:) και ελπίζω να την παλέψει και να μεγαλώσει.

Από λιπάσματα έχω πάρει το flourish, γενικό.

Για CO2 είχα στο μυαλό μου αρχικά να πάω σε ένα σύστημα με μπουκάλα, αλλά λόγω εξόδων προς το παρόν έχω μόνο το Diffuser και το bubble counter. Ίσως μέχρι τη μπουκάλα να δοκιμάσω να κάνω ένα DIY συστηματάκι μιας και τα λίτρα είναι λίγα!

compressjpeg.zip

ΥΓ. Δεν έχω βρει τρόπο να ανεβάσω τις φωτος ακόμα αλλιώς λόγω μεγέθους, ελπίζω έτσι να φαίνονται.

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

20171020_200001.jpg

20171020_195939.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με μια ερώτηση. Περιμένοντας να στρωθεί το ενυδρείο σκέφτομαι τι ζωντανά μπορώ να βάλω, αν και ξέρω ότι οι επιλογές μου είναι αρκετά περιορισμένες. Έλεγα για μια μικρή ομάδα με white cloud mountain minnow και να παίξω με θερμοκρασίες 23-24 που διάβασα πως είναι ανεκτά αν και όχι τέλεια. Η ερώτηση μου είναι, σε άποψη λίτρων με παίρνει; Επειδή δεν έχω κάποια εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μπορείς... ειναι πολυ δραστήρια ψαρια... γιατι δεν ανεβαζεις λιγο θερμοκρασία να βαλεις ενα ωραιο Μονομάχο!!!

ισως και μερικα rasbora boraras ή ember tetra λογο του μικρου μεγέθους...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Irakles said:

δεν νομίζω να μπορείς... ειναι πολυ δραστήρια ψαρια... γιατι δεν ανεβαζεις λιγο θερμοκρασία να βαλεις ενα ωραιο Μονομάχο!!!

ισως και μερικα rasbora boraras ή ember tetra λογο του μικρου μεγέθους...

Μονομάχο, αν και μου αρέσει δεν θέλω να τον βάζω σε μπελάδες, είναι πολύ το φως για αυτόν. Θα ψάξω αυτά τα ψαράκια που μου είπες, γενικά δεν έχω και πολύ ιδέα τι ψαράκι μπορεί να μπει σε αυτά τα λίτρα, αν έχεις κάποια άλλη πρόταση σαν αυτές θα την μελετήσω! Πιο πολύ για γαριδάκια σκεφτόμουν, που είχα ξαναβάλει, απλά έλεγα μήπως πετύχω και "κίνηση" στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

16η μέρα.. αργά αλλά σταθερά αναπτυσσόμαστε!

 

20171105_201531.jpg

Link to comment
Share on other sites

βαλε γαριδες!!!! και μερικα ember tetra ή cod ή rasbora boraras!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Irakles said:

βαλε γαριδες!!!! και μερικα ember tetra ή cod ή rasbora boraras!!!

Γαριδούλες να μην περιμένω λίγο για το βυθό; Για ψαράκια είμαι στο ψάξιμο, τα boraras briguette μου άρεσαν πολύ και κάνουν! Αν βρω θα βάλω

Link to comment
Share on other sites

και τα merah σου κανουν που θα τα βρεις ειναι το θεμα... πρεπει να ψαχνεις συνέχεια.... γαριδουλες ευκολες μπορεις να βαλεις και τωρα νομιζω αν το νερο ειναι στρωμένο.... βαλε και λίγο ξυλο λεπτο ετσι λιγο για να γινει το aquascape πιο ωραίο!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ember tetraμη βαλεις με τιποτα σε τοσο μικρο ενυδρειο.

Τα ειχα σε μεγαλητερο ενυδρειο απο το δικο σου και παλι ηταν στριμογμενα.

Οταν τα εβαλα στο 120αρι μου ειδα μεγαλη διαφορα.

Απο ψαρια θα σου ελεγα για cpd

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, rastafarian said:

Ember tetraμη βαλεις με τιποτα σε τοσο μικρο ενυδρειο.

Τα ειχα σε μεγαλητερο ενυδρειο απο το δικο σου και παλι ηταν στριμογμενα.

Οταν τα εβαλα στο 120αρι μου ειδα μεγαλη διαφορα.

Απο ψαρια θα σου ελεγα για cpd

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα, είχα τα ember για χρόνια και εγώ.

Προτεινω Boraras 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

cpd. είναι φανταστικά!

 

τσέκαρε μόνο για τα λίτρα που χρειάζονται. αν μπορείς είναι ίσως τα πιο όμορφα μικρά ψάρια που υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...