Jump to content

Pleco με αμερικάνες;


KostasGr

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

12819100_461168607410402_1135192832_n.jpg

1.jpg

Είναι από τα αγαπημένα ψάρια αλλά πολύ πολύ επιθετικό. Citrinelum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kkgr πρόσεχε την επιλογή ψαριών .... Βλέπω τα παιδιά σου προτείνουν ψάρια που γίνονται 35 cm κ είναι πολύ άγρια ... Εκτός ότι θέλουν πολλααααά λίτρα δύσκολα θα συμβιώσουν .... Εγώ τραβήχτηκα παρά πολύ μέχρι να καταλήξω κ να μην έχω επεισόδια στο ενυδρείο .... Άσε που είχα ένα 60αρι για τους τραυματίες ....:hehe Φοβερά ψάρια αλλά να ξέρεις θα έρθουν στιγμές που θα σε παιδέψουν άσχημα ...Εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να το ξαναπεράσω όλο αυτό ....

Έγινε επεξεργασία - Μήτσος
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα ενα πανεμορφο προτζεκτ αλλα θελει καλα λιτρα και σωστη φιλτρανση.....κατα τα αλλα ειναι ψαρουκλες με  ανωτερο IQ.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω, ευχαριστώ, δεν θα ξεφύγω θέλω να πιστεύω. Απλώς, ό,τι και να βάλεις είναι απίστευτο σε χρώματα και έχω ψηθεί!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίξε κατά την γνώμη μου με electric blue Dempsey που είναι σχετικά ήρεμα , πανέμορφα "ψαράκια" κ μακριά από Midas,Festae k red Texas .... Μεγάλα κ δύσκολα ψάρια .... εκτός αν έχεις σκοπό για πολλά λίτρα όπου με τις κατάλληλες κρυψώνες ίσως συμβιώσουν ....Αυτά από μένα .... Δική σου η επιλόγη κ μην με παρεξηγήσεις απλά έχω περάσει πολλά κ προσπαθώ να βοηθήσω .... Με το καλό φίλε η ψαρούκλες σου !!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια πως καποιες αμερκανες ειναι πραγματικοι διαολοι αλλα πολλες φορες καταφερνουν να συμβιωσουν πολυ καλα υπο προυποθεσεις και πεφτωντας και καμια ψιλη...Ειχα ζευγαρι οσκαρ μαζι με green terror severun electric blue dempsey  texas convict pleco και μια παπαγαλινα αλανιαρα. Αυτα τα πηγαιναν καλα μεταξυ τους αλλα ειχα και εναν trimac οπου στο τελος αναγκαστηκα να τον δωσω μια που ηταν πολυ αγριος....μεγαλο κερατο.  Περα απο τα λιτρα ειναι καλο το αν μεγαλωσουνε απο μικρα μαζι μια που βοηθαει στην καλη μελλοντικη συγκατοικιση οπως θεωρω παιζει και σημαντικο ρολο και ο ιδιοκτητης με την συμπεριφορα του. Επισης απο ψαρι σε ψαρι παρολου που μπορει να ειναι της ιδιας οικογενειας ο χαρακτηρας ειναι πολλες φορες διαφορετικος ο ενας απο τον αλλον.... δηλαδη ειναι και στην προσωπικοτητα του καθε ενα. Οπως και να εχει οταν με το καλο το αποφασισεις εδω ειμαστε και τα ξαναλεμε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Rik said:

Περα απο τα λιτρα ειναι καλο το αν μεγαλωσουνε απο μικρα μαζι μια που βοηθαει στην καλη μελλοντικη συγκατοικιση οπως θεωρω παιζει και σημαντικο ρολο και ο ιδιοκτητης με την συμπεριφορα του. 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Ειναι αληθεια πως καποιες αμερκανες ειναι πραγματικοι διαολοι αλλα πολλες φορες καταφερνουν να συμβιωσουν πολυ καλα υπο προυποθεσεις και πεφτωντας και καμια ψιλη...Ειχα ζευγαρι οσκαρ μαζι με green terror severun electric blue dempsey  texas convict pleco και μια παπαγαλινα αλανιαρα. Αυτα τα πηγαιναν καλα μεταξυ τους αλλα ειχα και εναν trimac οπου στο τελος αναγκαστηκα να τον δωσω μια που ηταν πολυ αγριος....μεγαλο κερατο.  Περα απο τα λιτρα ειναι καλο το αν μεγαλωσουνε απο μικρα μαζι μια που βοηθαει στην καλη μελλοντικη συγκατοικιση οπως θεωρω παιζει και σημαντικο ρολο και ο ιδιοκτητης με την συμπεριφορα του. Επισης απο ψαρι σε ψαρι παρολου που μπορει να ειναι της ιδιας οικογενειας ο χαρακτηρας ειναι πολλες φορες διαφορετικος ο ενας απο τον αλλον.... δηλαδη ειναι και στην προσωπικοτητα του καθε ενα. Οπως και να εχει οταν με το καλο το αποφασισεις εδω ειμαστε και τα ξαναλεμε.

Να προσθέσω κάτι σε αυτά που είπε ο φίλος @Rik κ συμφωνώ απόλυτα ,κάτι που βοηθάει στην επιθετικότητα είναι να υπάρχει λίγο υπερπληθυσμός ... Τώρα θα σας φανεί απίστευτο μετά από Salvini Texas Green terror κλπ το πιο κακό ψάρι που είχα ποτέ ήταν ένα convict μία σταλιά .... Κ τα πιο ήσυχα τα electric blue Dempsey κ τα Severum ....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Μήτσος έγραψε:

Να προσθέσω κάτι σε αυτά που είπε ο φίλος @Rik κ συμφωνώ απόλυτα ,κάτι που βοηθάει στην επιθετικότητα είναι να υπάρχει λίγο υπερπληθυσμός ... Τώρα θα σας φανεί απίστευτο μετά από Salvini Texas Green terror κλπ το πιο κακό ψάρι που είχα ποτέ ήταν ένα convict μία σταλιά .... Κ τα πιο ήσυχα τα electric blue Dempsey κ τα Severum ....

Χεχε....οντως αν τα convict ειναι να γεννησουν ιδικά προστατευουν την φωλια τους με καθε κοστος!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπερπληθυσμος.....  :hehe

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ανερικανες είναι από τα αγαπημένα μου ψάρια..

Μπορείς να διατηρήσεις διάφορα ήδη αλλά μόνα τους Όχι ζευγάρια έτσι μειώνεις την επιθετικότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι αμερικανες μπηκαν, τωρα παμε για τους pleco. Πρεπει να βρω και 2-3 ωραια ξυλα να προσθεσω.

307c3f7a15ed2859fe8f207e6ff2f6fe.jpgc19d24fabbab0267b96272d38fcff923.jpg4643cbb2866b1da3b727301d2890879d.jpg95aabf84abf5b6a81d2b4ea63f2ac223.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ο οσκαρακος που δεν πολυγουσταρει για αρχη

6b103b68d01147d75a6ab4d162da1c32.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες θέλω τη γνώμη σας όσοι έχετε εμπειρία με Oscar. 

 

Μπήκαν την Παρασκευή, όλα σε μικρό σχετικά μέγεθος, 8 εκ. περίπου 1 blue dempsey, 1 jack dempesy, 1 texas, 1 severum red spotted,  1 severum green, 1 green terror και 1 oscar. 

 

O Oscar μετά τις πρώτες ώρες κρύφτηκε αναμεσα στις πέτρες και εκτοτε εμφανίζεται σπάνια. Κάθεται στον πάτο και γερνει μια απο τη μία και μια από την άλλη. Όταν βγαίνει κολυμπάει λίγο, κανονικά χωρίς πρόβλημα και μετά ξανακρύβεται. Από φαγητό, τσίμπησε λίγο στην αρχή, μετά δεν τον έχω δει να τρώει. 

 

Δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα, μάλλον δεν γουστάρει, εγκλιματίζεται, δεν ξέρω. Έχει κανείς ιδέα; Σε ξένα fora διάβασα ότι έτσι συμπεριφέρεται σε αρκετούς μετά από αλλαγή περιβάλλοντος στην αρχή. 

 

Δοκίμασα να κλείσω και τις πολλές ροές μήπως τον ενοχλεί αλλά δεν είδα αλλαγή συμπεριφοράς. 

 

Θα βάλω ξύλα απλώς θέλω να βρω κάτι καλό οπότε αυτή τη στιγμή μόνο πέτρες έχει το ενυδρείο. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι ο Oskarακος σου, τα χρώματα του και η κίνηση του του ειναι φυσιολογική, τουλάχιστον αυτό φαίνεται στο video.Πιθανότατα βλέπει καινουργιες φάτσες και μεγαλύτερες απ αυτον και ίσως να ναι φοβισμένος . Αμα πεταξει μπόι θα ειναι ο κύρης του ενυδρείου.

Οταν πλαγιάζει σίγουρα θα χει να κάνει οτι εχει φάει παραπάνω απ ότι αντέχει. Κάθεται στον πάτο και φαίνεται να είναι ψόφιος μέχρι να χωνέψει. Μετά αντε πιάστον πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι ότι δεν τρώει αλλά κάνει ακριβώς αυτό που λες. Ελπίζω όντως να μην έχει κάτι, έχει ωραία χρώματα. 

 

Πιστεύω ότι από όλα τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο αυτός έχει την πιο μεγάλη προσωπικότητα. Αυτό μου μεταδίδει, σαν να μου λέει "Δεν γουστάρω την φάση". 

 

Ξέχασα να αναφέρω, μέχρι στιγμής έχω δώσει Ocean Nutricion Cichlid Omni Pellets και Ocean Nutricion Frozen Bloodworms

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Στα σκουλίκια δεν ανταποκρίθηκε; Προλαβαίνει;

Δεν ειναι θεμα αν προλαβαινει, του εριξα σχεδον μπροστα του και δεν συγκινηθηκε.

Ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι δεν γουσταρει την ανθρωπινη παρουσια κοντα στο ενυδρειο. Οχι οτι φοβαται, αλλα οπως το λεω. Οποτε παω στον χωρο τον βλεπω εξω και μολος με δει, μετα απο λιγο κρυβεται, οχι τρομαγμενος ομως. Με κλανει ο ψαρης με λιγα λογια [emoji1]
Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα σήμερα, τον πέτυχα να βολτάρει το πρωί και έριξα αμέσως τροφή μπροστά του. Μετά πολλά κάποια στιγμή ενεργοποιήθηκε και κάτι τσίμπησε.

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2017 at 11:54 ΠΜ, το μέλος Μήτσος έγραψε:

Καλημερα Κωστη.......μην ανησυχεις.....δωσε χρονο στα ψαρια να προσαρμοστουνε....ασε τα φωτα κλειστα εαν θελεις αλλα και να τα αφησεις ανοιχτα και παλι θα στρωσουν τα πραγματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει άμεσα να βρω και ξύλα ώστε να δημιουργηθούν χωριστές περιοχές και κρυψώνες. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Πρέπει άμεσα να βρω και ξύλα ώστε να δημιουργηθούν χωριστές περιοχές και κρυψώνες. 

Ειναι μια καλη ιδεα....οπως επισης και καποια φυτα ( κυριως σκληρα, φυτα που επιπλεουν και φυτα τυπου ποθος εξωτερικα) για να σε βοηθανε και χημικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα Κωστα, να τα χαιρεσαι!!! Εχει βεβαια και η Αφρικη ετσι μεγαλα ψαρια και ομορφα και χωρις να αλλαξεις το ομορφο aquascape σου αλλα σου αρεσει η ταλαιπωρια:bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...