Jump to content

Pleco με αμερικάνες;


KostasGr

Recommended Posts

εχει καλές προοπτικές...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, όμως τα severum βγάλτα όσο είναι καιρός, γιατί μεγαλώνοντας θα τα σκοτώσουν οι υπόλοιποι...

Το Όσκαρ είναι πανέμορφο, έχει αρκετά σχισίματα στην ουρά, θα εγκληματιστεί και θα γίνει ο βασιλιάς του ενυδρείου!

Όταν είναι μικρά(τα Όσκαρ), είναι δειλά και συνεσταλμένα, μετά τα πράγματα... αλλάζουν!

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Κώστα δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, όμως τα severum βγάλτα όσο είναι καιρός, γιατί μεγαλώνοντας θα τα σκοτώσουν οι υπόλοιποι...

Το Όσκαρ είναι πανέμορφο, έχει αρκετά σχισίματα στην ουρά, θα εγκληματιστεί και θα γίνει ο βασιλιάς του ενυδρείου!

Όταν είναι μικρά, είναι δειλά και συνεσταλμένα, μετά τα πράγματα... αλλάζουν!

Θα συμφωνήσω τον south για τα σεβερουμ απλά στην θέση σου θα έπαιζα με ένα ζευγάρι και διάφορα πλεκο.

Πάντως είναι πανέμορφα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Άμα σας πω ότι το Green Severum μοιράζει πόνο σε όλα τα υπόλοιπα; 

 

Το στοίχημα είναι ότι θα μεγαλώσουν όλα μαζί ταυτόχρονα, μπας και την γλιτώσουν. Το ενυδρείο θα μεγαλώσει στο μέλλον, θα δω πως πάει και αναλόγως θα κινηθώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Πρέπει άμεσα να βρω και ξύλα ώστε να δημιουργηθούν χωριστές περιοχές και κρυψώνες. 

+1 Και σπάσε-λιώσε μερικά απ' τα σκουλήκια πριν τα ρίξεις μέσα, να το μυριστούν και να κινητοποιηθούν όλα.

Το δικό μου severum πάντως κατέχει τη δεύτερη θέση στη κυριαρχία και ας έχουν μεγαλώσει τ' άλλα. Οι ισορροπίες με τέτοια ψάρια είναι πολύ σχετικές και οι παράγοντες πολλοί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα αφήσεις μόνα τους η έχεις σκοπό να τα κάνεις ζευγάρια?

Link to comment
Share on other sites

Αμα είχε μάθει σε ένα είδος τροφής τόσον καιρό θα είναι διστακτικός να δοκιμάσει κάτι καινούργιο. Τον δικό μου το είχα συνηθίσει σε μύδια και sticks της JBL και μόλις του τα αλλαξα με γαρίδα και Hikari ούτε που τα πλησίαζε. Εμεινε τότε κανα 3ημερο νηστικός και τελικά τα δέχθηκε. Τώρα μολις με βλέπει να πλησιάζω να τον ταίσω μόνο που δε μου σπάει το κρύσταλλο για να φάει.

Ειναι να μη καλομάθει σε κάτι αυτος ο αλητήριος!!!

Έγινε επεξεργασία - Corbil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει κάτι να κανείς με την ροή ειδικά τώρα που είναι μικρά τα ψάρια ...Βλέπω ότι τα παρασύρει κ γενικά είναι ψάρια που δεν τους πολύ αρέσει η ροή...Τα σεβερουμ μην τα φοβάσαι λογικά θα κάνουν κόμμα κ θα είναι 2 εναντίον 1 στους τσαμπουκάδες (έτσι κάνουν τα δικά μου) ... Την Texas κ τα μάτια σου κατά 99% θα σ δημιουργήσει θέμα με το που πάρει μπόι ... Βάλε ξύλα κ θα νιώσουν πολύ ποιο άνετα !!! Καλώς τα δέχτηκες τα θηρία !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ειχα σεβερουμ και δεν ειχα θεματα παντως......

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Παιδια εγω ειχα σεβερουμ και δεν ειχα θεματα παντως......

 

 

Καλά αυτό δεν είναι ο κανόνας έτυχε να μην τα πειράξουν όπως έχω δει πολλά βίντεο στο YouTube με Όσκαρ αγκελοψαρα και δίσκους πάει να πει ότι είναι σωστό?

Και εξάλλου δεν έχει βάλει μόνο Όσκαρ με τα σεβερουμ έχει και Τέξας και άλλα Ποιο επιθετικά από τα οσκαρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει κάτι να κανείς με την ροή ειδικά τώρα που είναι μικρά τα ψάρια ...Βλέπω ότι τα παρασύρει κ γενικά είναι ψάρια που δεν τους πολύ αρέσει η ροή...Τα σεβερουμ μην τα φοβάσαι λογικά θα κάνουν κόμμα κ θα είναι 2 εναντίον 1 στους τσαμπουκάδες (έτσι κάνουν τα δικά μου) ... Την Texas κ τα μάτια σου κατά 99% θα σ δημιουργήσει θέμα με το που πάρει μπόι ... Βάλε ξύλα κ θα νιώσουν πολύ ποιο άνετα !!! Καλώς τα δέχτηκες τα θηρία !!!
Να αφήσω μόνο το ένα φίλτρο και να κλείσω τον κυκλοφορητή; Ο 2ος ο διπλός είναι off από την αρχή και τον 1 τον χρησιμοποιώ για ανατάραξη.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ψάρια που δεν θέλουν κυκλοφορητή .... Ανατάραξη μπορείς να κανείς κ με το φίλτρο μόνο κ αν δεν είναι αρκετή βάλε αεραντλία .... Είμαι παθών στο θέμα ... Όταν δοκίμασα κυκλοφορητή (wave maker) τα ψάρια έχαναν το χρώμα τους κ κρυβόντουσαν κ όπως θα δεις κ στο βίντεο του @Rik κ σε άλλα βίντεο είναι ψάρια που τους αρέσει το χαλαρό κολύμπι ... Τον κυκλοφορητή τον είχα δοκιμάσει σε πολλές θέσεις με το ίδιο αποτέλεσμα ...

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδεικτικό βίντεο για να δεις ποσό ήρεμα είναι γενικά στο κολύμπι ....

https://youtu.be/OVri2kSF7dY

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Καλά αυτό δεν είναι ο κανόνας έτυχε να μην τα πειράξουν όπως έχω δει πολλά βίντεο στο YouTube με Όσκαρ αγκελοψαρα και δίσκους πάει να πει ότι είναι σωστό?

Και εξάλλου δεν έχει βάλει μόνο Όσκαρ με τα σεβερουμ έχει και Τέξας και άλλα Ποιο επιθετικά από τα οσκαρ.

Μανο,  αργοτερα ειχα και αλλα ψαρια ποιο επιθετικα....texas, green terror, trimac.....και δεν ασχολουντουσαν ακριβως επειδη ειναι ηρεμα ψαρια τα σεβερουμ και δεν διεκδικουσαν ουτε το παιζαν αφεντικα οποτε δεν τα εδιναν και καθολου σημασια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα 2 ζευγάρια red spotted τελικό μέγεθος (ο αρσενικός ήταν ο Α του ενυδρείου) μέχρι πριν  μερικούς  μήνες, 3 green (διαβόλους) και 2 rotkeil,

όταν μεγάλωσαν τα vieja  πρόλαβα και έδωσα μερικά severum....

Είναι είδος ήσυχο και ζει με μικρότερες κιχλίδες και ήρεμες, με μεγάλες και επιθετικές στρεσάρετε ακόμα και να μην του δίνουν σημασία.

Πιστεύω ότι όταν μεγαλώσει το Οσκαρ και δεν λέω για τα υπόλοιπα θα έχουν πρόβλημα. Μακάρι να διαψευσθώ. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Παιδιά είχα 2 ζευγάρια red spotted τελικό μέγεθος (ο αρσενικός ήταν ο Α του ενυδρείου) μέχρι πριν  μερικούς  μήνες, 3 green severum (διαβόλους) και 2 rotkeil severum,

όταν μεγάλωσαν τα vieja  πρόλαβα και έδωσα μερικά severum....

Είναι είδος ήσυχο και ζει με μικρότερες κιχλίδες και ήρεμες, με μεγάλες και επιθετικές στρεσάρετε ακόμα και να μην του δίνουν σημασία.

Πιστεύω ότι όταν μεγαλώσει το Οσκαρ και δεν λέω για τα υπόλοιπα θα έχουν πρόβλημα. Μακάρι να διαψευσθώ. 

File SOUTH δεν αμφισβητώ σε καμια περιπτωση την προσωπικη σου εμπειρια  με τα συγκεκριμένα ψαρια αλλα ειδικα με τα Οσκαρ δεν ειχαν ποτε παρατράγουδα..... :) 

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά το red spot Severum με βοήθεια απτό άλλο Severum εκτοπίζουν το Green terror κ κατα κάποιο τρόπο το έχουν βάλει στη θέση του ....Πιστεύω το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό , ότι τα severum είναι ήρεμα ψάρια σε σχέση με τα άλλα συμφωνώ απόλυτα @south....Πάντως ότι τα λένε Ήρωες δεν ειναι τυχαίο ....τα δικά μ έχουν δείξει ότι έχουν ψυχή ....Τώρα αν κοπαδιάσεις τα Terror κ τα Vieja είναι κάτι πιστεύω το διαφορετικό ...:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω μια παραγγελία με φυτάκια και έχω καταλήξει στα παρακάτω, ελπίζω να την παλέψουν. 

 

Capture.png

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Μήτσος said:

Είναι ψάρια που δεν θέλουν κυκλοφορητή .... Ανατάραξη μπορείς να κανείς κ με το φίλτρο μόνο κ αν δεν είναι αρκετή βάλε αεραντλία .... Είμαι παθών στο θέμα ... Όταν δοκίμασα κυκλοφορητή (wave maker) τα ψάρια έχαναν το χρώμα τους κ κρυβόντουσαν κ όπως θα δεις κ στο βίντεο του @Rik κ σε άλλα βίντεο είναι ψάρια που τους αρέσει το χαλαρό κολύμπι ... Τον κυκλοφορητή τον είχα δοκιμάσει σε πολλές θέσεις με το ίδιο αποτέλεσμα ...

Έκλεισα και τον 2ο κυκλοφορητή, έβαλα την έξοδο του ενός φίλτρου πιο πάνω για ανατάραξη και γύρισα το sprey bar του του προς τα πάνω ώστε να μην κάνει τόσο ρεύμα. 

 

Το πρόβλημα είναι ότι θα μένουν βρωμιές στον πάτο οπότε και σκέφτομαι να βάλω τους κυκλοφορητές να δουλεύουν εναλλάξ από μία ώρα συνολικά την ημέρα με χρονοδιακόπτη ώστε να καθαρίζει ο βυθός. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις κανενα γατοψαρακι ή πλεκο να σιφωναρει τον βυθο και τα χοντρα σκουπα βυθου με την αλλαγη νερου?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και ο τίτλος του θέματος είναι για το ποιος pleco να μπει με τις αμερικάνες, οι τελευταίες σελίδες ήταν για τις Αμερικάνες :)

 

Θα μπουν 2-3 L075 αλλά όχι για καθαριστές. Νομίζω η λύση του να δουλεύουν οι κυκλοφορητές για λίγο κάθε μέρα είναι καλή σκέψη, θα το δω και στην πράξη. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που λες αν κ πιστεύω η σκούπα είναι μονόδρομος για τον βυθό ...Το συγκεκριμένο εγχείρημα το είχα δοκιμάσει κ γω κ εκτός ότι μου έκανε το ενυδρείο πλυντήριο μου στρέσαρε κ τα ψάρια , κάνε το κ βλέπεις ....

Έγινε επεξεργασία - Μήτσος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρατηρησει πως τα πολυ χοντρα δεν τα πιανει η εισοδος του φιλτρου δεν παει να εχεις 15 κυκλοφορητες.Νομιζω οτι η σκουπα επιβαλεται σε ψαρια 15 εκ. και πανω

Link to comment
Share on other sites

Κοσμά εγώ με τα αφρικάνικα δεν είχα ΤΙΠΟΤΑ με τους 2 κυκλοφορητές. Φαντάσου ξήλωσα το scape Και δεν σηκώθηκε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Εκει ησουν 15 εκ και κατω βρε!!!:D με το συμπαθειο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...