Jump to content

Pleco με αμερικάνες;


KostasGr

Recommended Posts

Αντλία εχω μία της fluval με 2 εξόδους αν δεν κανω λάθος Q1 το μοντέλο ... Τώρα από φυτά εχω 2 echinodorus bleheri κ μια anubia .... Τους εχινόδορους τους τσάκισαν τα Severum τις πρώτες μέρες αλλά στην συνέχεια τους παράτησαν ... Βέβαια επειδή ο βυθός μου δεν είναι ώριμος (άλλαξα την άμμο πρόσφατα) δεν πανε καθόλου καλά κ προσπαθώ να τα σώσω με ταμπλέτες .... θα δείξει ....Κατά την γνώμη μου φυτά βάλε σιγά σιγά κ βλέπεις , μην τα πάρεις όλα κατευθείαν κ πάνε άδικα ...9689fb27fe629564607b703fdd3db9fd.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Μήτσος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, kkgr said:

Αν και ο τίτλος του θέματος είναι για το ποιος pleco να μπει με τις αμερικάνες, οι τελευταίες σελίδες ήταν για τις Αμερικάνες :)

 

Θα μπουν 2-3 L075 αλλά όχι για καθαριστές. Νομίζω η λύση του να δουλεύουν οι κυκλοφορητές για λίγο κάθε μέρα είναι καλή σκέψη, θα το δω και στην πράξη

 

Ορθά το νομίζεις. Μετα τους 2 RW8 που έβαλα δεν ξαναχρησιμοποίησα ποτε ξανά τη σκούπα. Συνολικά τους αφήνω να δουλεύουν στη χαμηλή ταχύτητα γύρω στις 8 ώρες τη μέρα με διακοπή 1 ώρας κατα τη διάρκεια του ταϊσματος και φυσικά κλειστοί όλο το βράδυ. Δεν πολυγουστάρουν την δυνατή ροή η αλήθεια είναι, αλλά στη χαμηλή ταχύτητα θα κολυμπάνε ήρεμα αλλά και ο βυθός σου θα καθαρίζεται αξιοπρεπώς. Πλέκο πρέπει όπωσδήποτε να υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο καθώς θα μαζεύουν κάθε είδους υπολείμματα τροφής θα αμολάνε οι αμερικάνες σου απο τα βράγχια τους.

Κάνε τις δοκιμές σου και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παιδια τη λετε περι κυκλοφοριτες αλλα προσωπικα δουλευω το 500αρι με 2 φιλτρα, ενα εξωτερικο εχεημ και ενα εσωτερικο DIY και δεν μενει τιποτα στον πατο........ στην αρχη οταν το ενυδρειο ηταν ακομα φρεσκο εμεναν και σε εμενα αρκετες ακαθαρσιες αλλα με το που ωριμασε το ολο συστημα μετα απο καμποσους μηνες δεν ειχα ποτε ξανα αναλογα προβληματα.

Οσο για τα φυτα Κωστη ειναι παντα μια προκληση ο συνδιασμος με μεγαλες κιχλιδες.....αν τα μαθεις απο μικρα εχεις καλες πιθανοτητες να επιζησουν τα ποιο ανθεκτικα αλλα οσο μεγαλωνουν μπορει να ξυπνας με καινουργια διαρυθμιση στον χωρο του ενυδρειου.... :) Προτιμησε φυτα που δενονται, επιπλεουν και εξωτερικα του ενυδρειου τυπου φιλοδεντρο. Εσυ τη φιλτρανση εχεις και ποσα λιτρα ενυδρειο;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο είναι 300 λίτρα με 1.20 μήκος, το πλάνο είναι να αλλαχτεί σε 6 μήνες το πολύ σε κάτι μεγαλύτερο (450-600).

 

Έχω 2 φίλτρα των 1400l/h ονομαστική που έχουν καλή ροή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο είναι 300 λίτρα με 1.20 μήκος, το πλάνο είναι να αλλαχτεί σε 6 μήνες το πολύ σε κάτι μεγαλύτερο (450-600).

 

Έχω 2 φίλτρα των 1400l/h ονομαστική που έχουν καλή ροή. 

Πιστευω πως εισαι καλα για την ωρα.....ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

13-14 μήνες

Μου φαινετε παραξενο να κραταει ο βυθος πραμα.....μηπως αλλαξες βυθο καθολου αυτο το χρονικο διαστημα;;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατάει, τουλάχιστον δεν έχω προλάβει να δω, 1 εβδομάδα τα έχω τα ψάρια και είναι μικρά ενώ τα ταίσματα προσεκτικά. Μιλώ για το μέλλον και με δεδομένο ότι τα ψάρια θα μεγαλώσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα άσε να πάρουν τα ψάρια πάνω τους και βλέπεις στο καινούριο ενυδρείο. Ότι και να βάλεις τώρα θα το κάνει πλυντήριο και δε χρειάζεται.

Για "καθαριστές" βυθού θα ήταν καλύτερο κάποιο armatulus παρά οποιοδήποτε πλέκο, για πρακτικούς λόγους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Δεν κρατάει, τουλάχιστον δεν έχω προλάβει να δω, 1 εβδομάδα τα έχω τα ψάρια και είναι μικρά ενώ τα ταίσματα προσεκτικά. Μιλώ για το μέλλον και με δεδομένο ότι τα ψάρια θα μεγαλώσουν. 

Τοτε το θεμα δεν ειναι ο βυθος και επιπλεον κυκλοφοριτες αλλα το ποσο συχνα θα καθαριζεις τα φιλτρα σου....σκουπα δεν κανω ποτε.... δεν χρειαζετε εαν υπαρχει σωστη κυκλοφορια και η σωστη φιλτρανση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μακρόστενα ξύλα για το ενυδρείο; Κομμάτια μεγάλα σαν κορμούς βρίσκω αλλά θέλω και μακρυά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μακρόστενα ξύλα για το ενυδρείο; Κομμάτια μεγάλα σαν κορμούς βρίσκω αλλά θέλω και μακρυά. 

 

Φιλαρακι ειχα το ιδιο θεμα με σενα. Τελικα η μαμα φυση με βοηθησε αν και δεν βρηκα ακριβως αυτο που εψαχνα λογω περιορισμενου χρονου.

Παντως αν βρεις πες το και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Το ακούω για την φύση αλλά πού να ξενιτευτώ για να βρω τέτοια ξύλα που θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω το χα συνδιασει με τις διακοπες του Πασχα.

Link to comment
Share on other sites

Το ακούω για την φύση αλλά πού να ξενιτευτώ για να βρω τέτοια ξύλα που θέλω;
Σου εχω απειρα σημεια αμα θελεις ξυλα,ωραια μεγαλα μικρα λεπτα κτλ :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πες

Απο εσενα βολευει νομιζω παρνηθα τερμα πανω μετα το καζινο...

Επισης αμα θελεις ετσι περιεργα σκουρα λεπτεπιλεπτα,στην βαρυμπομπη πανω στα παρκα για πικ νικ έχει επισης παρα πολλα...

Αυτα βολευουν εσενα αν δεν κανω λαθος...

 

Στην παρνηθα θα βρεις παρα πολλα και σε μεγαλο μεγεθος συνηθως απο πευκα η έλατα..

Βεβαια παρα πολλα ξυλα απο αυτα να δεις οτι εχει περασει καποιος καιρος απο πανω τους....ωστε να μην εχεις θεμα με τυχον ρετσινια κτλ..

Στην βαρυμπομπη εχει καποια σημεία επισης αμα πας πιο μεσα που ειναι με πλατανια κτλ...εκει θα βρεις ονειρεμένα ξυλα σε πολλους σχηματισμους...ειτε μεγαλα ειτε μικρα

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lth έγραψε:

Απο εσενα βολευει νομιζω παρνηθα τερμα πανω μετα το καζινο...

Επισης αμα θελεις ετσι περιεργα σκουρα λεπτεπιλεπτα,στην βαρυμπομπη πανω στα παρκα για πικ νικ έχει επισης παρα πολλα...

Αυτα βολευουν εσενα αν δεν κανω λαθος...

 

Στην παρνηθα θα βρεις παρα πολλα και σε μεγαλο μεγεθος συνηθως απο πευκα η έλατα..

Βεβαια παρα πολλα ξυλα απο αυτα να δεις οτι εχει περασει καποιος καιρος απο πανω τους....ωστε να μην εχεις θεμα με τυχον ρετσινια κτλ..

Στην βαρυμπομπη εχει καποια σημεία επισης αμα πας πιο μεσα που ειναι με πλατανια κτλ...εκει θα βρεις ονειρεμένα ξυλα σε πολλους σχηματισμους...ειτε μεγαλα ειτε μικρα

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Από Βαρυπόμπη χαμηλά μπορεί να βρει κάποια ξύλα χωρίς πρόβλημα, αλλά το πίσω μέρος της Πάρνηθας θεωρείτε Εθνικός δρυμός και δεν είναι καλή ιδέα να αφαιρέσει οτιδήποτε από εκεί.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια έχουν αρχίσει και συνηθίζουν το νέο τους σπίτι και ξεθαρρεύουν 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ελατα, πευκα κτλ ρετσινοειδη καλο ειναι να τα αποφευγετε λογω των χυμων και ρετσινιων που βγαζουν.

Βλεπω κι ο οσκαρ αρχισε  α ξεθαρρευθει!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα πανεμορφα τα ψαρακια σου!!! Με το καλο και ενα ανταξιο  aquascaping :bigemo_harabe_net-64:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ελατα, πευκα κτλ ρετσινοειδη καλο ειναι να τα αποφευγετε λογω των χυμων και ρετσινιων που βγαζουν.

Βλεπω κι ο οσκαρ αρχισε  α ξεθαρρευθει!

Ο Oscar έχει γίνει πρώτη μούρη εδώ και 2-3 μέρες, δεν μαζεύεται. 

 

Ο Texas κάνει κόλπα, δεν τρώει πολύ, βασικά δεν τρώει καθόλου αν είμαι μπροστά. Μόνο αφού φύγω αλλά τον βλέπω με γεμάτη κοιλιά οπότε μάλλον είναι οκ.

 

Αυτός που βαράει ζόρι είναι ο red spot severum, τον τραμπουκίζει έντονα ο green και είναι συνέχεια κρυμμένος. Τρώει ευτυχώς οπότε ελπίζω με τις κριψώνες που θα φτιάξω να την παλέψει.

 

 

9aca65c2cb07d894cc3c9fd6d4feeebc.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sturm said:

Παιδια ελατα, πευκα κτλ ρετσινοειδη καλο ειναι να τα αποφευγετε λογω των χυμων και ρετσινιων που βγαζουν.

Βλεπω κι ο οσκαρ αρχισε  α ξεθαρρευθει!

σορυ για το ακυρο ποστ αλλα τι ξυλα προτεινετε ως καταλληλα για ενυδρεια απο τη φυση πάντα...πλατανια, δρυς; η ελια παιζει ή θα βγαζει λάδια...? ειδικα για το τελευταιο εχει ο πατερας μου κατι συττεμενες ριζες στο χωριο τρέλα κανουν μετα απο κουραρισμα σε νερό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...