Jump to content

Pleco με αμερικάνες;


KostasGr

Recommended Posts

@kadmos  Μπηκαν τα ξυλα και στην προσπαθεια να τα χωρεσω καταλαβα ποσο μικρο ειναι το ενυδρειο.

 

Οι πετρες θα φυγουν οταν κατσουν τα ξυλα γιατι, αν και δεν το περιμενα, δεν καθονται κατω.

 

Ο Soniae ηρθε και φαινεται σε καταπληκτικη κατασταση, θα τον βγαλω φωτογραφια πριν μπει μεσα.

IMG_20171214_185155-01.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ξύλα και ωραίο στήσιμο.

Ωραία επιλογή πλεκο.

Έγινε επεξεργασία - manos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βουτήξαμε!

 

 

 

 

6e77662b6d66be75b004a394c073c778.jpg&key=2c253b7b8c41c317d711cefdc7499298e256d864764fee503594907306a4cdc1819c90ead6c13baa4f302048cb548938.jpg&key=33bfb480ef4d37f74b80073b7b8dde46442f83d6ad13612454403f0c14f22d21

 

 

Πολύ όμορφα ξύλα και ωραίο στήσιμο. Ωραία επιλογή πλεκο.

 

 

 

Αν ψαχνει καποιος ξυλα, εχει φερει ωραια κομματια η Αβυσσος και σε καλες τιμες σε σχεση με ό,τι αλλο ειχα δει αλλού.

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικο Κώστα! Το μπλε στο μάτι, θα φανεί καλύτερα αφού στρώσει στη γυάλα.

Δέσε με ένα δεματικό, ειδικά την πέτρα ισορροπιστή, πάνω αριστερά γιατί τα φρέσκα ξύλα γυρνάνε πολύ εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το μάτι δεν είναι γαλάζιο ακόμα, κι εγώ περιμένω να αλλάξει με τον καιρό και μετά από τον εγκλιματισμό του στην γυάλα. 

 

Αυτό που με αγχώνει είναι το τάισμά του. Προς το παρόν τρώει καφέ άλγη από το πίσω τζάμι και σε κάποιες φάσεις κολλάει στο ξύλο και φαντάζομαι μασουλάει. Του έχω ρίξει ταμπλέτες όμως και δεν τις έχει ακουμπήσει. Υποθέτω δεν τις έχει καταλάβει καν. Αυτό είναι που με προβληματίζει, μαθαίνει με τον καιρό και όταν πέσει ταμπλέτα πάει και την τρώει;

 

Πήρα αυτή της Sera που μου έβαλες πιο πάνω και είχα και τις JBL NovoPleco οι οποίες νομίζω είναι κορυφαίες. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή, ρίχνε τις ταμπλέτες αφού κλείσουν τα φώτα, ώστε να τις έχει εύκαιρες το βράδυ. Με το καιρό, και αφού συνηθίσει θα βγαίνει και με το φως. Βύθισε κανα δυο ροδέλες αγγούρι ή κολοκύθι να δεις τι γίνεται προς το παρόν. Πιθανότατα να πάει πιο εύκολα στα λαχανικά απ' ότι στις ξηρές αυτή τη στιγμή. Το πρωί θα βλέπεις τι έχει γίνει από τα υπολείμματα των τροφών. Γενικώς τα πλέκο, δε τρέφονται όπως τα υπόλοιπα ψάρια. Δεν θα πάνε απαραίτητα (και κυρίως όταν είναι καινούρια στη γυάλα) στη τροφή να την αρπάξουν. Θέλουν το χρόνο τους και καλό είναι να υπάρχει τροφή διαθέσιμη όλη την ημέρα και κυρίως τις μεγάλες ώρες οπότε δεν υπάρχει πολύ φως και κυκλοφορούν περισσότερο. Οι συμπεριφορές αυτές ποικίλλουν και αλλάζουν, ανάλογα με το εκάστοτε είδος και τα χρόνια παραμονής του στο ενυδρείο. Ο L024 λόγου χάρη τον οποίο φιλοξενώ κάποια χρόνια, όχι μόνο δεν κρύβεται, αλλά μουντάρει σε ψάρια όπως vieja και texas, αν στραβώσει ή αν πάνε στο φαγητό του. Οι κιχλίδες (των 20-25 εκ) εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού.:D

 

Σημ. Όλ' αυτά βέβαια, από τη στιγμή που οι γενικές συνθήκες στη γυάλα (χημεία νερού, θερμοκρασία, οξυγόνωση, περιβάλλων χώρος), ικανοποιούν το ζωντανό.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις Sera δυστυχως τος ξεσκισε ο Oscar.... Θα δω με τις JBL.

Πρωινές φωτογραφίες, τους επιασα στο αραλικι.


ab00125149dfe37d2ce30995a308b7b8.jpg780f2cbe6e59e80021668ff98a8bc8db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μάλιστα. Μια χαρά. 

Δοκίμασε και το algae wafers της tropical που είναι πολύ καλές και αρκετά μεγάλες και σκληρές για τα υπόλοιπα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον κατάφερα και έφαγε, με είχε πιάσει λίγο άγχος αλλά τελικά όλα οκ. Έφαγε και κολοκύθι και αγγούρι (το ξέσκισε) αλλά και ταμπλέτες JBL. 

 

Έφαγα μια λαχτάρα εχθές μετά την αλλαγή νερού, δεν τον έβρισκα πουθενά και τρελάθηκα αλλά τελικά είχε αράξει σε ένα απίθανο σημείο. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά σημάδια Κωστή. Αν δεν το βλέπεις δεν σημαίνει ότι πρέπει ν' ανησυχείς. Το αντίθετο συμβαίνει με τα πλέκο συνήθως, ειδικά όταν είναι "φρέσκα".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Χρήστο, πλεκο που θα ξεφωλιασει συχνά, θα κάνει πολλές βόλτες διαγώνια στο τζάμι, δεν είναι καλό σημάδι. 

Το αγγούρι ήταν επόμενο να το φάει, αφού τίμησε και ταμπλέτες όλα καλά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια, είμαι νέος με Pleco και είναι εντελώς διαφορετικό ζωντανό από αυτά που είχα/εχω μέχρι τώρα. 

 

Το κομμάτι που φαίνεται στο video μπήκε πριν λίγο,  το πρωί θα έχει μείνει μόνο η φλούδα. 

 

 

Εντωμεταξύ η ακαθαρσία πάει σύννεφο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν τραβάς βίντεο σε καινούριο ενυδρείο, με πρωταγωνιστή τον δούλο, σημαίνει ότι μάλλον την κόλλησες την αρρώστια! Καλώς ήρθες και σιδεροκέφαλος!:hehe

 

υγ Τις φλούδες ή τις καθαρίζεις ή πλένεις με μπόλικο νερό. Τα ξυλοφάγα πάντως, τρώνε και τις φλούδες ευχάριστα.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η ιδιαιτεροτητα του ψαριου ειναι που ιντριγκαρει και ναι, το παραδεχομαι, ειμαι πλεκοκαμμενος αν και το ηξερα πριν καν αποκτησω εναν.

 

Ο δικος μου την φλουδα δεν την τρωει καθολου οπως επισης, το κολοκυθι δεν τον τρελαινει, το αγγουρι εξαφανιζεται, το κοποκυθακι οχι. Μπορω να δινω αλλο ζαρζαβατικο;

 

Επισης μια συμβουλη σχετικα με το στησιμο, τωρα ειμαι οπως στην φωτογραφια καο σκεφτομαι να βαλω και μια ριζα, οχι πολυ μεγάλη, αναποδα, απο πανω, δεμενη σε κοντρα, ναι ή ου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιαιτεροτητα του ψαριου ειναι που ιντριγκαρει και ναι, το παραδεχομαι, ειμαι πλεκοκαμμενος αν και το ηξερα πριν καν αποκτησω εναν.
 
Ο δικος μου την φλουδα δεν την τρωει καθολου οπως επισης, το κολοκυθι δεν τον τρελαινει, το αγγουρι εξαφανιζεται, το κοποκυθακι οχι. Μπορω να δινω αλλο ζαρζαβατικο;
 
Επισης μια συμβουλη σχετικα με το στησιμο, τωρα ειμαι οπως στην φωτογραφια καο σκεφτομαι να βαλω και μια ριζα, οχι πολυ μεγάλη, αναποδα, απο πανω, δεμενη σε κοντρα, ναι ή ου;
 
 

5a3fc603a3ae5b8c3d307d7bc42b4bc1.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι του αρέσει. Ούτως ή άλλως αυτά αλλάζουν με το καιρό. Το αγγούρι προτιμάτε συνήθως και είναι το λαχανικό που προτιμώ για νέα ψάρια αφού τα τραβάει περισσότερο. Με το καιρό δοκιμάζεις και άλλα όπως κολοκύθι (ακολουθεί συνήθως το αγγούρι στις προτιμήσεις), μαρούλι, μπρόκολο, καρότο, πατάτα/γλυκοπατάτα και φυσικά αρακάς. Καρότο και πατάτες τις προτιμούν συνήθως τα ξυλοφάγα περισσότερο από άλλα είδη πλέκο.

Όσο αφορά το στήσιμο, αν έχεις αψιμαχίες, βάλε και μιά και δύο ρίζες, για να σπάει το κυνήγι. Μικρά είναι ακόμα, δεν τους τρως χώρο. Αργότερα αφαιρείς για να κολυμπάνε πιο άνετα.

Κώστα βάζε στα σκαριά σιγά σιγά (έστω και στο μυαλό σου) τη μεγαλύτερη γυάλα...

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Ότι του αρέσει. Ούτως ή άλλως αυτά αλλάζουν με το καιρό. Το αγγούρι προτιμάτε συνήθως και είναι το λαχανικό που προτιμώ για νέα ψάρια αφού τα τραβάει περισσότερο. Με το καιρό δοκιμάζεις και άλλα όπως κολοκύθι (ακολουθεί συνήθως το αγγούρι στις προτιμήσεις), μαρούλι, μπρόκολο, καρότο, πατάτα/γλυκοπατάτα και φυσικά αρακάς. Καρότο και πατάτες τις προτιμούν συνήθως τα ξυλοφάγα περισσότερο από άλλα είδη πλέκο.
Όσο αφορά το στήσιμο, αν έχεις αψιμαχίες, βάλε και μιά και δύο ρίζες, για να σπάει το κυνήγι. Μικρά είναι ακόμα, δεν τους τρως χώρο. Αργότερα αφαιρείς για να κολυμπάνε πιο άνετα.
Κώστα βάζε στα σκαριά σιγά σιγά (έστω και στο μυαλό σου) τη μεγαλύτερη γυάλα...

Ειναι υπο εξεταση. Στο συγκεκριμενο σημειο μπαινει μεχρι 1,50μ οποτε μεχρι.400-450λτ.


Μπηκε προχειρα και η ριζούλα.

e60478d2d517822f497b6d32e46e7d0f.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βολευτηκα πολυ τις XL ταμπλετες της JBL, μεγαλες, δεν τις ακουμπανε οι υπολοιποι.

6017c8b3121e030b6f0aa43dacd9c8eb.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα ψαρια μεγαλωνουν πραγματικά με γοργό ρυθμό. Πιο πολύ ολων ο Oscar, είναι απιστευτο το πως εχει γινει μεσα σε 2 μηνες.



Η νοημοσύνη του επίσης αξιοσημείωτη, ειναι κατοικίδιο κανονικο!

Συντομα το ενυδρειο θα μεγαλώσει απλως θα παω μάλλον σε DIY ωστε να βγαλω λιτρα το 150 μηκος μιας και στο σημειο δεν μπαινει μεγαλυτερο.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γομάρι έγινε!!! και τα χρώματα του είναι υπέροχα και λαμπερά.....δείγμα του πόσο καλά τους φροντίζεις...... Που να αρχίσεις να τον μαθαίνεις να σε πλησιάζει και να τρώει απ το χέρι σου. Πόσο μάλλον να σ αφήσει να τον χαϊδεύεις. Εκεί είναι που θα καταλάβεις πόσο πολύ ποιο ξεχωριστός είναι απο τα υπόλοιπα ψάρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γομάρι έγινε!!! και τα χρώματα του είναι υπέροχα και λαμπερά.....δείγμα του πόσο καλά τους φροντίζεις...... Που να αρχίσεις να τον μαθαίνεις να σε πλησιάζει και να τρώει απ το χέρι σου. Πόσο μάλλον να σ αφήσει να τον χαϊδεύεις. Εκεί είναι που θα καταλάβεις πόσο πολύ ποιο ξεχωριστός είναι απο τα υπόλοιπα ψάρια

Ειμαστε στη διαδικασια εκμαθησης, κραταω την τροφη στο χερι και με πλησιαζει αλλα ακομα φοβαται.

Σχετικα με την φροντιδα, πολλες τροφες και αλλαγες νερου καθε 2 μερες.
Link to comment
Share on other sites

Στα δικα μου μεχρι πρότεινος τους εδινα τα μεγαλα sticks της jbl. Την τρωγανε ευχαριστα αλλα πολυ ρυπανση μεσα. Απο τοτε που τους αλλαξα σε hikari τα χρωματα τους εγιναν πολυ ποιο εντονα συν οτι δε βρωμιζουν τοσο. Για αλλαγη καποια στιγμη θα δοκιμασω και της ocean. Βαλε ποικιλια στη διατροφη του. Θα σ αγαπησει ποιο γρηγορα ο oscarινος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...