Jump to content

Νέος στη παρέα


Βάτσας Χριστόφορος

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.είμαι νέος στην παρέα και αποφάσισα να φτιάξω θαλασσινό ενυδρείο. Για όλα φταίει ο skoti που μου εξήγησε πόσο μαγευτικό πραγματικά είναι ο κόσμος των ψαριών και του βυθού. Είμαι σε περίοδο διαβασματος και σιγά σιγά προσπαθώ να φτιάξω το ενυδρείο μου.ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Θέλω να φτιαΚω ένα ενυδρείο 100×40×50 200l 10χιλ τζάμι. Επειδήθα έχω μια μικρή βοήθεια λέω να το φτιάξω μόνος μου.έτσι λοιπόν πήγα σε ένα τζαμα του είπα τα κομμάτια και με τις κόντρες αφουπάρχει μου τα εξήγηση όλα ο skoti που πραγματικά με βοηθά πάρα πολύ,και μου είπε 132 ευρώ!!!!!δεν είναι πολλά.???? Θα ήθελα τη γνώμη σας.σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Βάτσας Χριστόφορος έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους.είμαι νέος στην παρέα και αποφάσισα να φτιάξω θαλασσινό ενυδρείο. Για όλα φταίει ο skoti που μου εξήγησε πόσο μαγευτικό πραγματικά είναι ο κόσμος των ψαριών και του βυθού. Είμαι σε περίοδο διαβασματος και σιγά σιγά προσπαθώ να φτιάξω το ενυδρείο μου.ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Θέλω να φτιαΚω ένα ενυδρείο 100×40×50 200l 10χιλ τζάμι. Επειδήθα έχω μια μικρή βοήθεια λέω να το φτιάξω μόνος μου.έτσι λοιπόν πήγα σε ένα τζαμα του είπα τα κομμάτια και με τις κόντρες αφου μου τα  εχει εξήγηση όλα ο skoti που πραγματικά με βοηθά πάρα πολύ,και μου είπε 132 ευρώ!!!!!δεν είναι πολλά.???? Θα ήθελα τη γνώμη σας.σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στον κοσμου του βυθού. Αν θες μια γνώμη θα σου πρότεινα, αν σε πέρνει κιολας να δώσεις πλάτος και να το κάνεις 50εκ. Κόντρες μπορείς και να μη βάλεις με 10αρι τζαμι. Αλλιως βάλε 8αρι τζάμι και κόντρες...μάλλον θα βγει και πιο φθηνο. Τώρα για την τιμή που σου  έδωσε δεν ειναι υπερβολική νομίζω αλλα κανε μια έρευνα αγοράς..μπορεί να γλυτώσεις κανένα ευρώπουλο...θα σου χρειαστεί..

Σαμπ θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Σαμπ δεν ξέρω κάτα πόσο θα θελήσει να βάλει, θα το μιλήσουμε και μαζί αυτό το κομμάτι, ίσως πάει σε σαμπ πλάτης μιας και το φτιάχνει μόνοςτου, είναι υπό συζήτηση αλλά ρε παιδιά μου φάνηκαν πραγματικά πολλά τα λεφτα για 4 τζάμια? 140 ευρώ? Δε παίρνει ένα έτοιμο τότε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος gmarbel έγραψε:

καλώς ήρθες στον κοσμου του βυθού. Αν θες μια γνώμη θα σου πρότεινα, αν σε πέρνει κιολας να δώσεις πλάτος και να το κάνεις 50εκ. Κόντρες μπορείς και να μη βάλεις με 10αρι τζαμι. Αλλιως βάλε 8αρι τζάμι και κόντρες...μάλλον θα βγει και πιο φθηνο. Τώρα για την τιμή που σου  έδωσε δεν ειναι υπερβολική νομίζω αλλα κανε μια έρευνα αγοράς..μπορεί να γλυτώσεις κανένα ευρώπουλο...θα σου χρειαστεί..

Σαμπ θα βάλεις?

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και την βοήθεια.ρώτησα τον μάστορα πόσο κοστίζει να μου το φτιάξεικαι είπε 242... αυτή η τιμή πως σου φαίνεται???? Τι είναι το σαμπ.χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Τον ρώτησα και πόσο θέλει να το φτιάξει και μου είπε 242 ευρώ. Δεν είναι καλύτερα να πάρω ένα έτοιμο τότε? ??ποια είναι η γνώμη σου. Τι είναι το σαμπ χαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - Βάτσας Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά θες 2 τμ τζάμι 10αρι ητοι 66€/τμ. εμενα δεν μου φαίνονται πολλα.. εδω ενα κομματι πας να παρεις και θέλουν 15-20€. οσο για να στο φτιαξει ναι ειναι πολλά 100€ εργατικά... και αφου έχεις βοήθεια το κολλάς μόνος..το πολυ πολυ να καθαριζεις σιλικονες καμια εβδομάδα οπως έκανα εγω στο αφρικάνικο μήκους 180εκ.

το σαμπ ειναι ενας βοηθητικο ενυδρείο που βολεύεις τον εξοπλισμό, συνδεεται με αντλία και υπερείλιση με το κυριως ενυδρείο και συνηθως τοποθετείται κάτω απο αυτό και δίνει και εξτρα λίτρα. Το σαμπ πλατης ειναι πιο ευκολο, αλλα εξαρταται απο τον εξοπλισμο που θα παιξεις, το χωρο, την αισθητική, τα λίτρα. Σε 200λτ ενυδρειο μπορεις να πας και σε αυτη τη λύση αλλα θα σε περιορισει στα λίτρα.

 

Εχει πολλά θέματα για να παρεις πληροφορίες και ιδέες ακομα και παρουσιάσεις ενυδρείων μέλων σε αυτες τις διαστασεις που μπορεις να δεις, να πάρεις ιδεες, ως προς τον εξοπλισμό, τα ζωντανά αλλά να μάθεις και απο τα λάθη που όλοι μας εχουμε κάνει...

 

Βασικά εφόδια στο θαλλασινό και γενικά στο χόμπι ειναι η όρεξη για διαβασμα και η υπομονή.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.έχωπολύ όρεξη γιαπό διάβασμα και η αλήθεια είναι ότι με έχει συναρπάσει τόσο πολύ που θέλω να ξεκινήσω άμεσα. Όσο για τα λάθη το ξέρω πολύ καλά ότι θα απογοητευτώ στην αρχή αλλά με την βοήθεια σας θα τα ξεπεράσω γρήγορα. Μια ερώτηση.στο τζάμι 10 Χιλ να βάλω κόντρες? ??

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλώς ηρθες σε αυτον τον μαγικο κοσμο του θαλασσινού!

 

o    @Skoti πρεπει να παρει ενα μεγαλο μπραβο που σου εδειξε τον δρομο:bow:!!!   Ομως τον δρομο πρεπει να τον περπατήσεις εσυ!

 

Οτι μπηκες στο φορουμ και ρωτησες θα σε γλυτωσει απο πολλες κακοτοπιες και με την βοηθεια του skoti θα βρεις λυσεις για τα παντα!

 

Οσο αφορα το θεμα σου τωρα:  τις διαστασεις πρεπει να τις βελτιωσεις λιγο , το 40εκ πλατος ειναι λιγο, καλυτερα σε 50εκ θα σεβοηθησει πολυ χωρις κοστος!

 

Το πρωτο μου ενυδρειο το εφτιαξα μονος μου με διαστασεις 150-40-60   με 10αρι τζαμι.   Λιγο ασχημο αισθητικα λογω των σιλικονων (δεν ηξερα τοτε) αλλα 13 χρονια μετα δεν εχει

 

χασει σταγονα!

 

Κοντρες θα βαλεις οποσδηποτε ! Δεν αξιζει να ρισκαρεις το πατωμα του σαλονιου σου για τιποτα!  Αρκουν και 5 εκ πανω κατω!

 

Διαβασε καλα στο ιντερνετ και δες βιντεακια στο You Tube και μετα μπες στον κοπο να ξαναρωτησεις!

 

Με το καλο και εμεις εδω ειμαστε οπου χρειαστεις!

 

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

 

καλως όρισες Χριστόφορε!

 

Η αλήθεια είναι ότι το θαλασσινό θέλει πλάτος, τόσο για πρακτικούς όσο και για αισθητικούς λόγους. Aν είναι να κόψεις από κάπου, κόψε από τ ύψος του ενυδρείου. Να ξέρεις ότι με 60 ύψος όταν θελήσεις να βάλεις κοράλλια θα ξοδευτείς αρκετά για φωτιστικό που να μπορεί να καλύψει.

Για τα "τεχνικά" θέματα καλύτερα μη μιλήσω γιατι δεν το χω :P 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα!!!!

 

 Συμφωνώ με τα παιδιά, ως προς το πλάτος. Δώσε όσο περισσότερο πλάτος μπορείς. Απλά θα πρέπει να προσέξεις και τις αναλογίες του ενυδρείου ώστε να μην φαίνεται "κάπως".

 Με τα λεφτά που σου είπε βρίσκεις μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση ΚΑΙ με βάση γιατί αν δεν έχεις θα πρέπει να την υπολογίσεις και αυτή στο κόστος. Αν φτιάξεις και sump (εξωτερικό, όχι εσωτερικό), που για μένα καλό είναι να το φτιάξεις, το κόστος ανεβαίνει αρκετά. Βασικά το θέμα του ενυδρείου/sump  ψάξ' το καλά και μη βιαστείς γιατί από αυτό αρχίζουν όλα, και ορίζουν και τις μελλοντικές επεκτάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Βάτσας Χριστόφορος έγραψε:

Ευχαριστώ  πολύ για τις συμβουλές παιδιά. Άρα να κοιτάξω να το κάνω 100X50x40. 

40 είναι λίγο. 

50εκ ύψος 

Link to comment
Share on other sites

και στα 40 εκατοστα ύψος κάνεις ένα ωραιότατο shallow reef, και στους 50 ύψος ακόμη καλύτερα ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες πατριωτάκι!

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!

50 πλάτος & 50 ύψος νερού, για το μήκος που θέλεις, είναι ότι πρέπει. Αν μπορείς, μην το κάνεις διαφορετικά. Όσο για το κόστος των κρυστάλλων, κανετέ μου ένα τηλ. Ο skoti έχει τον αριθμό μου. Ίσως, λόγω συνεργασιών, να μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο. Και να πουμε και πολλά παραπάνω. Θα χαρώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον Βόλο!
Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Γράφω εκ μέρους του φίλου Χριστόφορου..

Τελικά αγοράστηκε ενυδρείο διαστάσεων 1.10 Χ 0.55 Χ 0.60 (360 λίτρα) με 10 άρι τζάμι διπλό πάτο και κόντρες πάνω.

Έχει 2 υπερχειλίσεις στη βάση του φ 35.

Επίσης sump διαστάσεων 60Χ45Χ37(95 λίτρα) με 3 χωρίσματα..

Αναπλήρωση  20Χ34Χ40.

Η δουλειά που έχει γίνει είναι πολύ καλή και το ενυδρείο είναι 10 μηνών.

Μπήκε κατεθείαν στα βαθιά ο φίλος μας λοιπόν..

Είμαστε σε διαδικασία έρευνας αγοράς για σκίμμερ, wavemaker και φωτιστικό..

Καλή του αρχή λοιπόν!!

Απορία, στα τρια χωρίσματα του sump είναι καλά να μπει το σκίμμερ στο πρώτο , ένα refugium στο δεύτερο και βράχο μαζί με την αντλία επιστροφής στο τρίτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!

Γράφω εκ μέρους του φίλου Χριστόφορου..

Τελικά αγοράστηκε ενυδρείο διαστάσεων 1.10 Χ 0.55 Χ 0.60 (360 λίτρα) με 10 άρι τζάμι διπλό πάτο και κόντρες πάνω.

Έχει 2 υπερχειλίσεις στη βάση του φ 35.

Επίσης sump διαστάσεων 60Χ45Χ37(95 λίτρα) με 3 χωρίσματα..

Αναπλήρωση  20Χ34Χ40.

Η δουλειά που έχει γίνει είναι πολύ καλή και το ενυδρείο είναι 10 μηνών.

Μπήκε κατεθείαν στα βαθιά ο φίλος μας λοιπόν..

Είμαστε σε διαδικασία έρευνας αγοράς για σκίμμερ, wavemaker και φωτιστικό..

Καλή του αρχή λοιπόν!!

Απορία, στα τρια χωρίσματα του sump είναι καλά να μπει το σκίμμερ στο πρώτο , ένα refugium στο δεύτερο και βράχο μαζί με την αντλία επιστροφής στο τρίτο?

Εαν εχει πολυ ροη στον 1ο το σκιμερ δεν θα σκιμαρει σωστα,αρα μπαινει στη μεση,βαζεις στον πρωτο την χαετο και λιγο βραχο αλλα με καλη ροη.Εαν βαλεις σςτην επιστροφη τον βραχο που το νερο θα ερχετε απλα με αργη ροη,θα χρειαστεις κυκλοφορια η οποια θα σηκωσει φυσαλιδες οι οποιες θα ανεβαινουν επανω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Νικ. Στο δεύτερο διαμέρισμα πάει το σκιμερ ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στο πρώτο ώστε να πιάνει στην αρχή ότι κατεβάσει η υπερχείλιση. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...