Jump to content

Άλλη μία προσπάθεια για ζευγάρωμα.


Giannis_X

Recommended Posts

Ετοιμάζομαι να βάλω πάλι τα ψάρια μου  σε φάση ζευγαρώματος  μετα απο ενα διάστημα σωστής συντήρησης και καλής διατροφής με βιταμίνες λαχανικά και μερικές τροφές εμπορίου. 

Έχω φράση σε ενα επίπεδο που κανω 2 φορές αλλαγές νερού την εβδομάδα για καλύτερη ποιότητα νερού και τα προετοιμάζω για ζευγάρωμα.

θα δειτε παρακάτω στο βίντεο καθαρά τα στίγματα ένδειξης ζευγαρώματος πάνω στο κεφάλι του.  ( για να τα διακρίνετε βάλτε τέρμα την ανάλυση) 

 

 

το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ολλα τα χρυσόψαρα που έχω αγοράσει από μαγαζιά και έχουν μαύρες ανταβιες σε διάφορα σημεία του σώματος τους ή στην ουρά και πτερύγια μετά απο ένα δυο μήνες γίνετε πορτοκαλί Η άσπρο αυτό το σημείο για παράδειγμα ένα σουμπουκιν που έχω ηταν άσπρο κόκκινο μαύρο και ελάχιστα πορτοκάλι. 

Ενό τωρα είναι άσπρο και πορτοκαλί! 

Τους λείπει κάποια βιταμίνη η έχει να κάνει με την διάρκεια και την ποιότητα του φωτισμού; 

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη! 

 

Για τα χρώματα παίζει ρόλο η τροφή, η UV ακτινοβολία αλλά περισσότερο ρόλο παίζουν τα γονίδια των ψαριών και είναι κάτι που δέν μπορείς να αλλάξεις... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μπράβο Γιάννη! 

 

Για τα χρώματα παίζει ρόλο η τροφή, η UV ακτινοβολία αλλά περισσότερο ρόλο παίζουν τα γονίδια των ψαριών και είναι κάτι που δέν μπορείς να αλλάξεις... 

Σε ευχαριστώ Δημήτρη. 

 

Σκέφτομαι να πάρω και μια δόση esha optima για έξτρα διέγερση να βοηθήσω τα θηλυκά λίγο. 

Με το καλό όταν  βρώ λίγο χρόνο παραπάνω θα  πεταχτώ να προμηθευτώ και λιγο μπολη gammarus από τον φίλο @elatos αν και το καθυστέρησα αρκετά γιατη πάνε βδομάδες που μιλήσαμε για να πάω  να  μου δόση. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρα πολύ καλά νέα. 

Όπως περίμενα χωρίς να προλάβω να βάλω καν esha optima έχω ζευγάρωμα. 

Με τρομάζει βέβαια λιγο η τόση επιθετικότητα του comon απέναντι στο red cap, το αστείο είναι πως που και που κυνηγάει και ο μπλακ μουρ. 

Αφερεσα και τις ρίζες γιατί την κολλάει μέσα εκεί μην της  κάνει καμία πληγή και την χάσω. 

Σε λίγες ώρες ανεβαίνει βίντεο ντοκουμέντο με το κυνηγητό που είναι ασταμάτητο και φωτογραφικό υλικό 

Link to comment
Share on other sites

Πρίν κάνω οποιαδήποτε άλλη κίνηση θα δείτε σε βίντεο και φωτογραφίες πόσο σκληρό κυνηγητό κάνη. 

Εγώ τη βήματα πρέπει να ακολουθήσω τώρα σε περίπτωση που κινδυνέψει να πεθάνει το θηλυκό ? Τους δίνω βιταμίνες αρχικά και σκουλήκι σε τύπου κονσέρβα της tetra.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα δείτε το στενό μαρκάρισμα από το αρσενικό μέσα στις ρίζες όπου και αφαιρέθηκαν άμεσα για να μην έχουμε κανέναν άσχημο τραυματισμό. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μετά την αφαίρεση των ριζών οπου φαίνεται και το red cap λίγο εξουθενωμένο. 

Που και που ρίχνει καμία απραξία και ο Μουρ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω , όντως πολύ στενό μαρκάρισμα Γιάννη !

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Πρίν κάνω οποιαδήποτε άλλη κίνηση θα δείτε σε βίντεο και φωτογραφίες πόσο σκληρό κυνηγητό κάνη. 

Εγώ τη βήματα πρέπει να ακολουθήσω τώρα σε περίπτωση που κινδυνέψει να πεθάνει το θηλυκό ? Τους δίνω βιταμίνες αρχικά και σκουλήκι σε τύπου κονσέρβα της tetra.

 

Αυτο το διαβασες;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος stav έγραψε:

 

Αυτο το διαβασες;

 

Ναι φίλε έχω ρίξει εισα με χίλιες φορές διάβασμα στο συγκεκριμένο θέμα και πάλι νομίζω πως κάτι δεν κάνω καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ότι μπορώ για να δω από το 0 να μεγαλώνει ένα χρυσόψαρο. 

Προς το παρόν αναμένω μέχρι τα πρώτα αυγά και προμηθεύομαι όσα έχω διαβάσει στο θέμα για την αναπαραγωγή των χρυσοψαρων

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

από την μέρα που αφαιρεσα τις ρίζες μεσα απο το ενυδρείο σταμάτησε το κομον να κυνηγά τα ορντα .....

Μάλλον του την έσπασα! ( Τη να έκανα θα έκαναν καμία βαθιά πληγή και μετά θα έτρεχα) .

έβαλα πάλι την μία στην μέση του ενυδρείο πίσω, αλλά έβαλα αυτήν που δεν έχει πολλά παρακλάδια. 

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω οτι ο χρονος περναει γρηγορα.

Στης 03/11 το 300λιτρο μου έκλεισε 1 χρονο λειτουργιας :) ( 300 Λίτρα Με Χρυσόψαρα )

Μετα απο ενα χρονο λειτουργιας λοιπον με την προσπαθεια να βρω ζευγαρι και να εχω μικρα να αλωνίζουν αναμεσα απο τα θηριακια μου, το 

μονο που καταφερα ειναι να βρω εστω ενα ζευγαρι και να μου κατασπαραξουν ακομα και τις ανουβιες μου τσιμπολογώντας τα φρέσκα φύλλα που φύτρωναν και μολις αρχισαν να ζευγαρωνουν αναγκαστικα να αφαιρέσω τις ριζες που ειχα μεσα για να μην τα χασω απο κανενα βαρυ τραυμα απο το κυνηγητο και μολις τις αφαίρεσα σταματησαν την επομενη μερα το κυνηγητο.

Σημερα ομος πηγα και πηρα 2 φυτα ανθεκτικα σαν της ανουβιες.

Πήρα:

 

2.  Echinodorus Ozelot

1.  Echinodorus 'red Special'

 

Ελπιζω να μην τα μαδησουν οπος τις ανουβιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2017 at 4:46 ΜΜ, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Ενα εχω να πω οτι ο χρονος περναει γρηγορα.

Στης 03/11 το 300λιτρο μου έκλεισε 1 χρονο λειτουργιας :) ( 300 Λίτρα Με Χρυσόψαρα )

Μετα απο ενα χρονο λειτουργιας λοιπον με την προσπαθεια να βρω ζευγαρι και να εχω μικρα να αλωνίζουν αναμεσα απο τα θηριακια μου, το 

μονο που καταφερα ειναι να βρω εστω ενα ζευγαρι και να μου κατασπαραξουν ακομα και τις ανουβιες μου τσιμπολογώντας τα φρέσκα φύλλα που φύτρωναν και μολις αρχισαν να ζευγαρωνουν αναγκαστικα να αφαιρέσω τις ριζες που ειχα μεσα για να μην τα χασω απο κανενα βαρυ τραυμα απο το κυνηγητο και μολις τις αφαίρεσα σταματησαν την επομενη μερα το κυνηγητο.

Σημερα ομος πηγα και πηρα 2 φυτα ανθεκτικα σαν της ανουβιες.

Πήρα:

 

2.  Echinodorus Ozelot

1.  Echinodorus 'red Special'

 

Ελπιζω να μην τα μαδησουν οπος τις ανουβιες.

Γιάννη δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αφού τα θηρία σου μάσησαν και τις ανούμπιες, λίγες πιθανότητες έχουν και οι εχινόδωροι.:D

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Γιάννη δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αφού τα θηρία σου μάσησαν και τις ανούμπιες, λίγες πιθανότητες έχουν και οι εχινόδωροι.:D

Τη να κάνουμε αν τα μαδησουν και αυτά χαλάλι τους :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...