Jump to content

Αναβαθμιση ενυδρειου


Νίκος_62558

Recommended Posts

Καλησπερα και εδω στην ομαδα.

Λοιπον σκεφτομαι καπου προς τον Δεκεμβριο να αλλαξω το 20ετιας 125 λιτρο μου, το οποιο εχει αποδειχθει μεν θυριο (χειροποιητη κατασκευη, πολυ στιβαρη) αλλα εχει ταλαιπωρηθει πολυ απο τον χρονο αφενος και αφετερου πλεον μου φαινεται μικρο.

Θα ηθελα να παω καπου γυρω στα 200 λιτρα καθαρα και θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις σχετικα με το τι συμφερει και τι ειναι πιο πολυ value for money.

Επισης θα ηθελα να αποφυγω το επιπλο μιας που εχω ηδη αυτο το οποιο στηριζει το υπαρχον ενυδρειο.Το ερωτημα μου ειναι ομως θα αντεξει το εξτρα βαρος αυτων των 80 λιτρων;

Ειναι ενα επιπλο ξυλινο του Ικεα με συρταρακι στο κεντρο.

Απο φιλτρο, θερμανση ειμαι κομπλε καθως ειναι για ενυδρεια μεχρι 300 λιτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο. 

Η βάση σου θα χρειαστεί κατα πάσα πιθανότητα αλλαγή. 

Τί διαστάσεις έχει τώρα το ενυδρείο και σε τί διαστάσεις θα πάς? 

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις του τωρα ειναι μ:99 υ:50 πλ: 36

Αλλα γεμιζει μεχρι τα 30 εκ σε υψος περιπου καθως απο πανω εχει θεση για φωτισμο κλπ 

Σκεφτομαι να παω σε κατι με Μ:110-120 Υ:55 Π: 40-45

Η βαση ειναι αυτο που τσουζει κι ολας δυστυχως οικονομικα γιατι ξεφευγει το ποσο για τα κυβικα μου. :(

 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Νικο, 200 λιτρα ενυδρειο ισοδυναμουν με 300+ κιλα αν συνυπολογισεις τζαμια βυθο κτλ. Ειναι μπολικα πιστευω για ενα επιπλο που εχει κατασκευαστει για μη ενυδρειακη  χρηση.

Βαλε και μια φωτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το επιπλο ειναι οριακο ακομα κ για το τωρινο ενυδρειο. Οχι απο αποψη βαρους, αλλα για το μηκος του. Σκεψου ενα ενυδρειο 20 εκ μακρυτερο. Θα περισσεύουν 10 εκ απο καθε πλευρα. Δε θα το ρισκαρα με τιποτα. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Antonis K said:

Πιστευω οτι το επιπλο ειναι οριακο ακομα κ για το τωρινο ενυδρειο. Οχι απο αποψη βαρους, αλλα για το μηκος του. Σκεψου ενα ενυδρειο 20 εκ μακρυτερο. Θα περισσεύουν 10 εκ απο καθε πλευρα. Δε θα το ρισκαρα με τιποτα. 

Καταλαβα....
Οποτε παμε σε diy κατασκευη ενυδρειου οπως με κοβω και μια βαση.

Το θεμα ειναι οτι αυτα που βλεπω δεν τα εμπιστευομαι (απο ετοιμα η ορισμενα diy) μου φαινονται ψευτικα.

Το δικο μου εχει τρεις μεγαλες κοντρες στον πατο φτιαγμενες απο χοντρο γυαλι και αλλες δυο πανω+ το δοχειο που μπαινουν μεσα οι λαμπες.

Το θεμα μου το βασικο ειναι οτι θελω να ξηλωσω σιγα σιγα οτι πλαστικουρα εχει μεσα και να βαλω και αλλα φυτα και ο προβληματισμος μου ειναι οτι με τα ψαρια που εχω (17-18 ψαρακια) θα υπαρξει προβλημα, για αυτο και μου φαινεται μικρο για αυτη την δουλεια. Απο την αλλη και ετσι οπως ειναι μου φαινεται ασχημο σαν διακοσμηση και γυμνο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε δε ξερω αν ειναι το φισ αι της καμερας αλλα δε φενεται κατι τετοιο , το επιπλο εχει σκευρωσει εδω και καιρο και οντως το ενυδρειο για να μην εχει σπασει τοσο καιρο ειναι καλη κατασευη 
 
μια οικονομικη λυση θα ειναι να βγαλεις το συρταρι , να βαλεις στη θεση του ενα υποστυλωμα και απο κει και μετα ειτε φτιαχνεις γυαλα οσο οι διαστασεις του επιπλου και να παιξεις με το υψος για να φτασεις τα λιτρα που θελεις ειτε βαζεις απο πανω δοκαρια και τοτε μερικα εκατοστα μπορεις να ξεφυγεις στο μηκος αλλα θα ξεφυγει και το αισθητικο κοματι
με τετοιο υψος και τετοιο βαρος μπορεις να φτιαξεις μεταλικη βαση αρκετα φτηνα και τη ντηνεις αργοτερα

Κατάλαβα. Τώρα πρόσεξα και εγώ ότι στράβωσε και πάλι καλά δηλαδή ! Όποτε για την ώρα έχουμε αυτό. Το ενυδρείο το θέλω η αλήθεια είναι σε μάκρος όμως να είναι μεγαλύτερο για να έχω χώρο να απλώσω aquascaping με ξύλα και ανούβιες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...