Jump to content

Kalmichalis Reef


kalmichalis

Recommended Posts

Καλησπέρα το ενυδρείο τρέχει κανένα 5μηνο περίπου 

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120x40x60
Συνολικά Λίτρα: 320 

Juwel Rio 300

Σαμπ δεν υπάρχει, δεν το ήθελα ποτέ 

Οργανισμοί

Κοραλια όλα σε frank: Μανιτάρια, fox coral, sunny d zoanthus, cocos pink zoanthus, caulastrea green, star polyps green, Montipora plate green, Montipora plate red, seriatopora blue, ricordea green 
Ψάρια: chrysiptera parasema, clonefish ocellaris, pajama Cardinal, tomato clown, yellow watchman Goby, pink diamond goby, banded Shrimp 
Άλλα είδη: ερημίτες από τον ευβοϊκό 

Διακοσμητικά υλικά
Βράχος: ~ 17κιλά ζωντανός, στρωμένος από νεκρό βράχο με βακτήρια prodibio biodigest 
Βυθός: 30 κιλά Αραγωνίτη μεσαίας κοκομετριας 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x 54 watt t5 (μια hilite marine και μια hilite blue) και μια 39watt coral plus
Διάρκεια φωτισμού: 16:30-23:30

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση-Κυκλοφορια: skimmer deltec mce600 και δύο vortech mp10
Θέρμανση: jager 250 και 300watt
Ψύξη: ανεμιστήρες 

Παράμετροι: 
PH= 8.2

NH4= 0ppm 

N02= 0ppm

NO3=5 ppm

PO4=0.1ppm

Salinity = 1.026

Calcium=430

Magnesium=1330

KH= 6

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26.5

 

Απο αλάτι χρησιμοποιω το tropic Marine pro reef, ζουμιά και πρόσθετα δεν ρίχνω ακόμα, μονο προσθήκη βακτηρίων κάθε μήνα

Στο σκιμμερ μέσα έχω αντιφωσφορο και ενεργό άνθρακα με αλλαγή κάθε 25 ημέρες περίπου 

IMG-064345cef67d777e0fbecf053ac56d31-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε. 

Ωραίο ενυδρείο με ωραίο εξοπλισμό. 

 

Βγάλε και καμία κοντινή να πάρουμε μάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Βέβαια δεν έλειψαν τα προβλήματα. Είχα κυανο αλλά έχω μείνει άναυδος από το πόσο σύντομα φεύγει στα θαλασσινά σε σχέση με τα γλυκού νερού, ασφαλώς με τις σωστές συνθήκες... 

Αυτή τη στιγμή έχω καφέ άλγη στην άμμο λόγω λογικά υψηλών φωσφορικών... 

 

Ξέχασα να πω ότι νερό βάζω από όσμωση και αλλαγή 80λιτρα κάθε δεύτερη εβδομάδα... 

 

Δεκτά τα σχόλια και οι παρατηρήσεις για βελτίωση. Πρώτη φορά ασχολούμαι με το θαλασσινο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Καλωσήρθες. Τσέκαρε λίγο το KH σου γιατί η τιμή 6 είναι πολύ χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν ενδοιασμό για το test kh χρησιμοποιώ το τεστ της api kh και gh αλλά δεν ξέρω αν κάνει... Λογικά κάνει γτ να είναι διαφορετικό? 

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε τα τεστ με  salifert. 

Το kh είναι οριακό και καλύτερα να πάει σε ένα ουδέτερο όριο. 

Γύρω στο 8 είσαι καλά. 

Μην ανησυχείς όμως εγώ είχα 6 και 6.4 όλο το καλοκαίρι με full stock . Δεν πάθαμε και τίποτα :hehe!

 

Link to comment
Share on other sites

Πως ανεβάζουμε το kh γενικά?  και ποιος συνιστάτε οικονομικά και ασφαλές? 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά με ένα kh buffer .

Έστω και σόδα για αρχή και μετά όταν θα έχεις κοράλλια αρκετά με δοσομετρικη και σκόνες fauna που είναι επώνυμες και δοκιμασμένες ή χύμα σκόνες που είναι πιο οικονομικές. 

Link to comment
Share on other sites

Τα buffer τα φοβάμαι τι άλλο μπορεί να επιρρεασει? Είναι ασφαλές? 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φιλε μου .Με το reef builder είναι μια λύση.Τα σκληρά που έχεις καταναλώνουν πολύ γρήγορα και σε ποσότητα το kh Στο δείχνει και το νούμερο. Μια μόνη δοσομετρικη επισείς είναι μια λύση,λύση για το kh.Βαζωντας την θα χρησιμοποιήσεις τις σκόνες που σου είπε ο @fishbone! κάνοντας διάλυμα. Μετά ξεκινάς ρίχνοντας μια ποσότητα αφού την μοιράζεις στο 24ωρο.Μετρας πάντα την ιδια ώρα για περίπου 10 μερες μέχρι να σιγουρευτείς ότι η τιμή που θες είναι οκ.Τα φωσφωρικα σου είναι υψηλά.Εγω θα σου έλεγα να μειώσεις την ποσοτητα του άνθρακα και να αυξήσεις του αντιφωσφωρου τον οποίο να αλλάζεις για τωρα τουλάχιστον κάθε 15 μερες πάντα σε συνδυασμό ότι το χέρι σου θα ελαφρύνει στο τάισμα.Εαν μπορούσες να έκανες αλλαγή 50 λίτρα κάθε εβδομάδα θα βοήθησε περισσότερο.

Θα ήθελα την γνώμη σου γιατί το σαμπ δεν το θέλεις Πότε!!!.

Καλή αρχή. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα kh buffer είναι και το reef builder seachem? Δεν θέλω να κάνω μείγματα για αρχή με diy σκόνες.. Θα προτιμούσα κάτι ενυδρειακο για αρχή 

Τα φωσφορικά νομίζω να ξερνάει ο βράχος ακόμα δεν έχουν φύγει, στην αρχή μετραγα περίπου 0.3 και μειώθηκαν εκεί 

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό μετράω μόλις τώρα μέτρησα kh 5....ειναι δυνατόν? Μήπως είναι λάθος τεστ? 

1508924325177-502822381.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ είναι τούτο πάλι???

Πάρε salifert να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Με αυτό μετράω μόλις τώρα μέτρησα kh 5....ειναι δυνατόν? Μήπως είναι λάθος τεστ? 

1508924325177-502822381.jpg

Ειναι δυνατον αλλα για να δουμε εαν μετραει σωστα πρεπει να μετρησουμε και με ενα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω ευχαριστώ πολύ, μου είπε ένας συγχομπιστας ότι αυτό το τεστ είναι μόνο για γλυκό, βέβαια δεν το λέει πάνω το μπουκαλάκι αλλά μια δοκιμή με άλλο τεστ θα το επιβεβαιώσει... 

 

Να κάνω μια ερώτηση? Η καφέ άλγη είναι διατομικη? Που φαίνεται στις τελευταίες φωτογραφίες? Είναι απαραίτητο η ρητίνη στην ΑΟ η περιττή? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Θα το κάνω ευχαριστώ πολύ, μου είπε ένας συγχομπιστας ότι αυτό το τεστ είναι μόνο για γλυκό, βέβαια δεν το λέει πάνω το μπουκαλάκι αλλά μια δοκιμή με άλλο τεστ θα το επιβεβαιώσει... 

 

Να κάνω μια ερώτηση? Η καφέ άλγη είναι διατομικη? Που φαίνεται στις τελευταίες φωτογραφίες? Είναι απαραίτητο η ρητίνη στην ΑΟ η περιττή? 

Για κυανο παει ,κοιτα βαζοντας και ρητινη το tds σου θα ειναι 0 εφοσον τα προφιλτρα και η μεβρανη ειναι οκ.Εδω θα πρεπει να κατεβουν και τα φωσφωρικα σου ,επιθετικα τα βακτηρια,καλη και σωστη ροη και υπομονη,μην ξεχνας ταισμα καθε δευτερη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα και ρητίνη να μην βάλω δεν θα έχω πρόβλημα... Σωστά?? 

 

Ταιζω δύο φορές την ημέρα μπορεί και τρεις? Πολύ αραιά δεν είναι το κάθε δεύτερη ημέρα θα πεθάνουν από την πείνα... Κάθε δεύτερη ημέρα τάιζετε εσείς? 

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Δηλαδή από ότι κατάλαβα και ρητίνη να μην βάλω δεν θα έχω πρόβλημα... Σωστά?? 

 

Ταιζω δύο φορές την ημέρα μπορεί και τρεις? Πολύ αραιά δεν είναι το κάθε δεύτερη ημέρα θα πεθάνουν από την πείνα... Κάθε δεύτερη ημέρα τάιζετε εσείς? 

Αμα την βαλεις θα εχεις καλυτερη ποιοτητα νερου.Ταισε μια φορα την μερα οσο μπορουν να φανε τα επομενα 2 λεπτα.Μην φοβασια δεν παθαινουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Δηλαδή από ότι κατάλαβα και ρητίνη να μην βάλω δεν θα έχω πρόβλημα... Σωστά?? 

 

Ταιζω δύο φορές την ημέρα μπορεί και τρεις? Πολύ αραιά δεν είναι το κάθε δεύτερη ημέρα θα πεθάνουν από την πείνα... Κάθε δεύτερη ημέρα τάιζετε εσείς? 

μην ξεχασεις τα βακτηρια ,εγω ναι μια φορα αλλα κανει για 10 χαχαχαχα αλλη κουβεντα ομως αυτη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Δηλαδή από ότι κατάλαβα και ρητίνη να μην βάλω δεν θα έχω πρόβλημα... Σωστά?? 

 

Ταιζω δύο φορές την ημέρα μπορεί και τρεις? Πολύ αραιά δεν είναι το κάθε δεύτερη ημέρα θα πεθάνουν από την πείνα... Κάθε δεύτερη ημέρα τάιζετε εσείς? 

Όχι και όχι :hehe

Δεν ταΐζουμε κάθε δεύτερη μέρα άλλα δεν έχουμε άλγες ( λέμε τώρα).

Δεν παθαίνουν τίποτα.  Μην σου γίνει και συνήθειο όμως!

 

Πάντως εγώ δεν βλέπω και κανένα σημαντικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Δηλαδή από ότι κατάλαβα και ρητίνη να μην βάλω δεν θα έχω πρόβλημα... Σωστά?? 

 

Ταιζω δύο φορές την ημέρα μπορεί και τρεις? Πολύ αραιά δεν είναι το κάθε δεύτερη ημέρα θα πεθάνουν από την πείνα... Κάθε δεύτερη ημέρα τάιζετε εσείς? 

Μιλαω για το δικο σου θεμα στη φαση που εισαι εννοειτε,οταν φυγει  βλεπουμε τις ρουτινες σου και τι θα αλλαχτει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα το βάλω μια φορά την ημέρα και θα δω στο μέλλον... Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον τα φωσφορικά τα ξερνάει ο βράχος συν ότι τον αντιφωσφορο τον έχω σε καλτσακι μέσα στο σκιμμερ που έχει χώρο για κάτι τέτοιο σε ποσότητα 6 κουταλιές της σούπας (εμπειρικά από εμένα - φοβάμαι μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος) 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...