Jump to content

Kalmichalis Reef


kalmichalis

Recommended Posts

Απο tds στην οσμοση εχω 6 και στη βρυση 143.αλλα δρν ξερω αν αξίζει να βαλω και ρητινη στο τελος... 

Εχω παραγγείλει τεστ kh να δω που βρισκομαι θαββαλω αποτελεσματα και βλέπουμε... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Απο tds στην οσμοση εχω 6 και στη βρυση 143.αλλα δρν ξερω αν αξίζει να βαλω και ρητινη στο τελος... 

Εχω παραγγείλει τεστ kh να δω που βρισκομαι θαββαλω αποτελεσματα και βλέπουμε... 

Είναι μια χαρα η τιμή που σου δείχνει,εάν την βάλεις θα παει 0.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ μου τη σπάει η διατομικη κάτω στην άμμο... Αύριο θα του κάνω συσκότιση... Παρατηρώ ότι το μεσημέρι που ανοίγουν τα φώτα ίσα που φαίνεται και σε δύο τρεις ώρα μπαμ εμφανίζεται... Θα του κάνω συσκότιση να το παρατηρήσω... 

Κατά τα άλλα όλα κομπλέ πιστεύω. 

Να κάνω μια ερώτηση τα plate που έχω αναπτύσσονται γρήγορα η αργά? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βακτήρια σε κάθε αλλαγή μια αμπούλα biodigest 

 

Έκανα το τεστ με salifert... Kh έχω 6.1 σύμφωνα με το πινακάκι... 

Το θέμα είναι ότι αλλαγή έκανα πριν δύο μέρες... Μήπως είναι το αλάτι? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Ναι βακτήρια σε κάθε αλλαγή μια αμπούλα biodigest 

 

Έκανα το τεστ με salifert... Kh έχω 6.1 σύμφωνα με το πινακάκι... 

Το θέμα είναι ότι αλλαγή έκανα πριν δύο μέρες... Μήπως είναι το αλάτι? 

 

Δεν έχει να κάνει διότι αν έχεις kh στο ενυδρείο 6 για να το ανεβάσεις π.χ. στο 7 θα πρέπει να κάνεις μια αλλαγή 50% με νερό με νερό που έχει kh 8 .

 Τελείως μπακαλιστικα στο λέω. 

 

Ποιο αλάτι έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έκανα αλλαγή 90 λίτρα, χρησιμοποιώ το tropic Marine pro reef. Αγορασμένο πριν μια εβδομάδα το 25kg  από γνωστό και επώνυμο κατάστημα (το αναφέρω διότι αν φταίει το αλάτι σίγουρα δεν  ευθύνεται το κατάστημα αλλά η εταιρεία) 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Προχθές έκανα αλλαγή 90 λίτρα, χρησιμοποιώ το tropic Marine pro reef. Αγορασμένο πριν μια εβδομάδα το 25kg  από γνωστό και επώνυμο κατάστημα (το αναφέρω διότι αν φταίει το αλάτι σίγουρα δεν  ευθύνεται το κατάστημα αλλά η εταιρεία) 

 

Κοράλλια, κοραλλίνη καθώς και διάφορες φυσικές διεργασίες έχουν ως αποτέλεσμα να μειώνεται το Kh. Είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να καταφέρεις να το αυξήσεις μόνο με αλλαγές νερού. Και όσο φυσικά μεγαλώνουν τα κοράλλια σου θα αυξάνεται και η κατανάλωση. Καλό θα είναι να αρχίσεις να το αυξάνεις σιγά σιγά με την προσθήκη κατάλληλου σκευάσματος γιατί ρισκάρεις και τα κοράλλια σου σε τόσο χαμηλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Με μόνο με αλλαγή νερού ενυδρειο δεν κρατιέται ειδικά όταν υπάρχουν κοραλια.Το αλάτι είναι οκ.Εχεις καταναλώση και μάλιστα αρκετή έφοσον χρησιμοποιείς το pro reef και έχεις αυτή την τιμή.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα χρειάζομαι το reef builder η το buffer alkaline? Τα μπέρδεψα... Ph έχω κομπλέ 8.1-8.3

Link to comment
Share on other sites

Φίλε niknik έχεις απόλυτο δίκιο. Στον κουβά μετράω kh 7.5, επομένως έχω κατανάλωση... Θα πάω να πάρω ένα reef builder για αρχή και θα δω στην πορεία αν πάρω δοσομετρικη αντλία για να αλλάξω σκεύασμα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μέχρι στιγμής διαπίστωσα ότι το σύστημα τραβάει 0.8 dkh ανά 24ωρες. Δεν γνωρίζω αν είναι φυσιολογικό αυτό.. Θα το παρακολουθησω... Μου φαίνεται παράξενο... Μονο fragακια έχω δεν έχω κανένα κανονικό και ολόκληρο μεγάλο κοραλι... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Τελικά μέχρι στιγμής διαπίστωσα ότι το σύστημα τραβάει 0.8 dkh ανά 24ωρες. Δεν γνωρίζω αν είναι φυσιολογικό αυτό.. Θα το παρακολουθησω... Μου φαίνεται παράξενο... Μονο fragακια έχω δεν έχω κανένα κανονικό και ολόκληρο μεγάλο κοραλι... 

Φυσιολογικο ειναι τραβαει ο βραχος και ο αραγωνιτης.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεδομένου του θέματος που διαπίστωσα με το kh. Διάβαζα διαφορά για δοσομετρικες αντλίες. Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά στην τιμή άλλες κάνουν 90€ και άλλες 300€...τιθετε θέμα αξιοπιστίας της αντλίας? 

Link to comment
Share on other sites

On ‎2‎/‎11‎/‎2017 at 3:20 ΜΜ, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Παιδιά δεδομένου του θέματος που διαπίστωσα με το kh. Διάβαζα διαφορά για δοσομετρικες αντλίες. Γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά στην τιμή άλλες κάνουν 90€ και άλλες 300€...τιθετε θέμα αξιοπιστίας της αντλίας? 

 

ναι, φυσικά υπάρχουν διαφορές τεράστιες στις τιμές όπως και σε όλα άλλωστε.

Μη σε αγχώνει όμως τόσο. Οι περισσότεροι τουλάχιστον εδώ δουλεύουν με τις πιο οικονομικές χωρίς να εχουν ακουστεί ιδιαίτερα προβλήματα.

Όταν αυξάνεται η κατανάλωση είναι πάντα καλό ;) προσπάθησε να κρατάς πάντα τις τιμές σου σταθερές

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε ο πανος !

 

Οι περισοτεροι δεν εχουμε αμτιμετωπισει σοβαρα προβληματα με αυτες!

 

Σιγουρα αν σου κατσει στραβη μπορει να αποβει μοιραια, ομως στατιστικα ειναι σε πολυ καλητερη μοιρα οι δοσομετρικες απο τους κθκλοφορητες λογου χαρη :hehe!

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν θέλω να δώσω ένα 100ρικο (100€υρω) και να έχει κολλήματα και σφάλματα, πιο πολύ για το ενυδρείο... 

Αν και έχω παρατηρήσει κάτι για το kh στο ενυδρείο μου που θα το αναφέρω μόλις το σιγουρέψω

 

Μπορεί κάποιος να μου εξήγηση, διότι δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο όταν έχω υψηλό kh δεν μπορώ να έχω και υψηλό ασβέστιο..? Αν το λέω σωστά.. Είχα διαβάσει κάτι για κορεσμό στο νερό... Γτ σε ένα κατάστημα με ενυδριακα μου είπαν ότι αν έχω υψηλό kh απλά μειώνονται πιο σύντομα τα υπόλοιπα  στοιχεία λόγο κατανάλωσης και δεν ξέρω τι ισχύει... 

 

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Απλά δεν θέλω να δώσω ένα 100ρικο (100€υρω) και να έχει κολλήματα και σφάλματα, πιο πολύ για το ενυδρείο... 

Αν και έχω παρατηρήσει κάτι για το kh στο ενυδρείο μου που θα το αναφέρω μόλις το σιγουρέψω

 

Μπορεί κάποιος να μου εξήγηση, διότι δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο όταν έχω υψηλό kh δεν μπορώ να έχω και υψηλό ασβέστιο..? Αν το λέω σωστά.. Είχα διαβάσει κάτι για κορεσμό στο νερό... Γτ σε ένα κατάστημα με ενυδριακα μου είπαν ότι αν έχω υψηλό kh απλά μειώνονται πιο σύντομα τα υπόλοιπα  στοιχεία λόγο κατανάλωσης και δεν ξέρω τι ισχύει... 

 

 

Φιλε Μιχαλη, αυτο που θα πρεπει να ψαχνεις ειναι η ισορροπία και οχι τοσο πολυ οι τιμες !

 

Το ΚΗ επηρεάζεται κυριως απο το PH του νερου, δηλαδη οσο πιο υψηλο ΡΗ τοσο πιο υψηλο ΚΗ και αντιστροφος!

 

Αρα προσπαθεις να κρατας ενα σταθερο ΡΗ ωστε να ξερεις και το ΚΗ και τις δοσολογειες σου.

 

Γενικότερα αναλογα με το συστημα σου (αν ειναι ενα ενυδρειο μονο με ψαρια και βραχο, αν ειναι με soft kai LPS corals ή αν ειναι με σκληρα SPS corals ) υπαρχουν και καποιες απαιτησεις στις τιμες του νερου!

 

Ενας μικρος μπουσουλας θα μπορουσε να πει οτι σε ενα mixed reef (SPS&LPS) να εχεις salinity 1024-1025 , ασβεστιο 450, μαγνησιο 1350, ΚH 10-11 , θερμοκρασια 25 βαθμους.

 

Αν ηταν σε SPS reef  θα επρεπε να εχεις πιο υψηλη αλατοτητα δηλαδη 1025-1026 αλλα θα μπορουσες πιο χαμηλες τιμες σε KH ,Ca, Mg παντα σε θερμοκρασια25 βαθμ.

 

Μια αναλογια ασβεστιου / μαγνησιου θα μπορουσε να ειναι 1/3!

 

Θελω να καταλήξω οτι πιο σημαντικη ειναι η ισοροποια των στοιχείων παρα αν ειναι υψηλα ή χαμηλα!

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και φθσικα να μην ξεχασω και τα νιτρικα και φωσφορικα που πρεπει να κρατιούνται σε φυσιολογικά επιπεδα αναλογα με τον τυπο του ενυδρειου!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... 

 

Λοιπόν έκανα και τη σημερινή μέτρηση και έχω το εξής γράφημα με τις καταναλώσεις  από όταν έριξα για πρώτη φορά reef builder στην αρχή είχα σταθερά 0.8 και τώρα έχω τις δύο τελευταίες ημέρες σταθερά 0.3, ΧΩΡΙΣ να έχω αλλάξει τπτ στις ρουτίνες του ενυδρείου.... 

 

Αυτά,  το παρακολουθω και οψόμεθα... 

 

YΓ:Μην σχολιάσετε please την αύξηση 2.4 του kh.. Κάθε αρχή και δύσκολη, ήμουν λίγο ανοιχτοχερης στην πρώτη προσθήκη του reef builder 

Capture+_2017-11-06-16-13-48.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι στο 8-9!

 

Προσοχη λιγο στις αποτομες μεταβολες!

 

Δεν εχεις ακομα απαιτητικά κοραλια οποτε κανεις προπονηση για το μελλον!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα διαφορά φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για το kh στο 10-11. Για να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη ανάπτυξη 

Επίσης παρατήρησα μετά από τόσες ημέρες ότι η κατανάλωση στο kh μου είναι κάπου 0.3 την ημέρα 

Link to comment
Share on other sites

Το υψηλό kh σε συνδυασμό με το ασβέστιο μπορεί να δώσει μια μεγαλύτερη ανάπτυξη αν είχες μόνο φραγκακια και σε ένοιαζε μόνο να μεγαλώσουν για πούλημα. 

Ίσως είναι λίγο ακραίο το παράδειγμά άλλα προτίμησε χαμηλότερες τιμές ώστε να έχεις μια πιο σωστή ανάπτυξη και πιο δυνατούς ιστούς που αυτό επιτυγχάνεται με χαμηλότερο kh. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους μέτρησα φωσφορικά με salifert και είναι μην ανιχνευσημα. 

Το kh προσπαθώ να το κρατάω στο 8.5-9

Αλλα με αλατοτητα 1.026 το calcium είναι 410 και magnesiun 1220...νομιζω θέλουν λίγη αύξηση 

 

Παντως η διατομικη στην άμμο καλά κρατεί :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...