Jump to content

Μαζικοί θάνατοι


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Παρατηρησα τα ψαρια να καθονται κατω και να ανασαινουνε γρηγορα, μεσα σε ενα λεπτο βρηκα κα το ενα απο αυτα νεκρο αναμεσα στις πετρες..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:180

- Φίλτρανση: Εξωτερικο Astro 2208 και  βιολογικο υλικο sera siporax

- Ιστορικό: Χρονος λειτουργιας του ενυδρειου 40 ημερες

- Ψάρια: Κιχλιδες mbuna 2 demasoni & 1 acei (η οποια ηταν η νεκρη)

- Ρουτίνες: Ταιζω μια φορα την ημερα με πελλετ της tetra, αλλαγες νερου 20% μια φορα την εβδομαδα με προετοιμασια με αντιχλωριο, βακτηρια μετα απο καθε αλλαγη & καθαρισμος με σκουπα βυθου την αμμο και τα τζαμια με μαγνητη.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:7

- GH:9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0,5mg

- ΝΟ3 (νιτρικά):5mg

- Θερμοκρασία:25-26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: nh4/no3/no2/gh/kh της SERA & ph της JBL

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Κιχλιδες mbuna demasoni

- Ιστορικό Ψαριού: 15-20 ημερες που τα εχω στην κατοχη μου, δραστηρια και εμφανως υγειεστατα και ορεξη για φαγητο.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Καθονται στον πυθμενα ή κρυμμενα χωρις καμια κινητικοτητα και αναπνεουν πολυ γρηγορα, Χρωμα περιττωματων κοκκινο (αλλα μαλλον φυσιολογικο απο την τροφη, χρωματος κοκκινου)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

 

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Παραληψη μου οι φωτογραφιες...58af638a422fcc5125e87b1d4570c6a4.jpg0bc58d47951551cd2b2bc635fc610768.jpgf87386545a8539c515c622cf7bc5568f.jpg7bdd1e7f29a7dc5edc670a38c497a278.jpgaf5ed3b6eae761c583f68aa61d7622cc.jpg85656e4fdd85328c194056ef68831ab9.jpg1702d39272bf51c3b21aff96df090154.jpgfc643a8ddfb73c336721c7cd32d14b22.jpg

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου είναι φανερά στρεσσαρισμένα για κάποιο λόγο. 

Από τις φωτό και την περιγραφή σου δέν μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα (παρόλο που ήταν πολύ καλή). 

Θα πρότεινα μεγάλη αλλαγή νερού και παρακολούθηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο οπως σου ειπα και σε πμ,βλεπω αρκετα πραγματα που θα μπορουσες να διορθωσεις.

Καταρχην δεν γνωριζα οτι το ενυδρειο τρεχει 40 ημερες και με την μετρηση νιτρωδων προφανως ειναι αστρωτο το φιλτρο.

Στην συνεχεις η διακοσμηση παιρνει βελτιωση,τα ξυλα πρεπει να φυγουν και οι ανουμπιες δεν χρειαζονται τοσο δυνατο φως ουτε και τα ψαρια.

Μετα η τροφη που τους δινεις ειναι ειναι λαθος σε μονιμη βαση.Η τροφη ειναι για σαρκοφαγες κιχλιδες και θα ηθελα περισσοτερη φυτικη,αλγη σπιρουριλα λαχανικα κτλ.

Το κοκκινο σημαδι στο εντερο δεν μοθ αρεσει παρολο που δεν γνωριζω ακριβως απο τι προερχεται.

Ισως καποιος πιο εμπειρος να μπορεσει να σε βοηθησει.

 

Εν συντομια προτεινω στρωσιμο με μπολι αμεσα,να βελτιωσεις την διακοσμηση τον φωτισμο και την διατροφη τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτες τις φωτο ο φωτισμος δεν ειναι τοσο εντονος οσο στην γενικη που μου εστειλες.Αν το διατηρεις ετσι φαινεται πολυ καλυτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μαυριζουν και βγαζουν βλεννα;;

Μετα ανεβαινουν επιφανεια για οξυγονο και σιγα σιγα πεθαινουν;;

Βγαζουν λευκες "κοιλιδες" στο σωμα;

Μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα εγινε η τουμπα;

 

Θα με ενδιεφερε πολυ να μου απαντησεις σε αυτες τις ερωτησεις οσο πιο γρηγορα γινεται!!

Αν ολα αυτα συμβαινουν συχρονως δυστηχως νομιζω οτι δεν θα προλαβεις να σωσεις τα ψαρια!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Γιωργο οπως σου ειπα και σε πμ,βλεπω αρκετα πραγματα που θα μπορουσες να διορθωσεις.

Καταρχην δεν γνωριζα οτι το ενυδρειο τρεχει 40 ημερες και με την μετρηση νιτρωδων προφανως ειναι αστρωτο το φιλτρο.

Στην συνεχεις η διακοσμηση παιρνει βελτιωση,τα ξυλα πρεπει να φυγουν και οι ανουμπιες δεν χρειαζονται τοσο δυνατο φως ουτε και τα ψαρια.

Μετα η τροφη που τους δινεις ειναι ειναι λαθος σε μονιμη βαση.Η τροφη ειναι για σαρκοφαγες κιχλιδες και θα ηθελα περισσοτερη φυτικη,αλγη σπιρουριλα λαχανικα κτλ.

Το κοκκινο σημαδι στο εντερο δεν μοθ αρεσει παρολο που δεν γνωριζω ακριβως απο τι προερχεται.

Ισως καποιος πιο εμπειρος να μπορεσει να σε βοηθησει.

 

Εν συντομια προτεινω στρωσιμο με μπολι αμεσα,να βελτιωσεις την διακοσμηση τον φωτισμο και την διατροφη τους.

πριν να μπουνε τα πρωτα ψαρια ειχα κανει τις μετρησεις ολες και τις ειχα μηδενικες ειδικα τα no2 και την nh4. Οσον αφορα την διακοσμηση Μιχαλη τα ξυλα εχουν φυγει ηδη δημερα το πρωι με μια αλλαγη 30%, τις ανουμπιες τις αφησα. Για τον φωτισμο εχω 2 Τ5 (μια λευκη & μια ροζ). Για την τροφη συμφωνο εχεις δικιο και εχω και τροφη spiroulina σε φυλλα(σου παραθετω παρακατω φωτοφραφια).

jbl-premium-spirulina-flakes-100ml.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Ανατάραξη δεν βλέπω, έχεις;

Πώς έστρωσες;

Αναταραξη εχω (οχι οσο θα ηθελα φυσικα) απο το φιλτρο. και επειδη ειχα θεμα και μου εριχνε την ροη οποτε και την αναταραξη εχω συνδεμενη μεσα και την αερανλια οποτε οταν επεφτε αρκετα αυτες τις ημερες η ροη εβαζα την αεραντλια( δεν ξερω κατα ποσο ηταν αυτο σωστο)

Στρωσιμο εκανα φιλε μου με βακτηρια τις πρωτες 11 ημερες και μετα με ελαχιστη τροφη. Εβαλα την δευτερη ημερα που δουλευε το ενυδρειο οταν επιασε θερμοκρασια βακτηρια μετα εβαλα ξανα την εκτη ημερα και μετα εβαλα παλι την ενδεκατη ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι πολυ καλυτερη απο την αλλη της tetra που μου ειχες δειξει για τα συγκεκριμενα ψαρια.Και παλι ομως αυτη δεν ειναι για γενικη,για γενικη θα σου προτεινα καποια φυτικη που να μην εχει τοσο πολυ σπιρουλινα και αυτη μπορεις να την δινεις 2-3 φορες την εβδομαδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Αναταραξη εχω (οχι οσο θα ηθελα φυσικα) απο το φιλτρο. και επειδη ειχα θεμα και μου εριχνε την ροη οποτε και την αναταραξη εχω συνδεμενη μεσα και την αερανλια οποτε οταν επεφτε αρκετα αυτες τις ημερες η ροη εβαζα την αεραντλια( δεν ξερω κατα ποσο ηταν αυτο σωστο)

Στρωσιμο εκανα φιλε μου με βακτηρια τις πρωτες 11 ημερες και μετα με ελαχιστη τροφη. Εβαλα την δευτερη ημερα που δουλευε το ενυδρειο οταν επιασε θερμοκρασια βακτηρια μετα εβαλα ξανα την εκτη ημερα και μετα εβαλα παλι την ενδεκατη ημερα.

Η αεραντλια ηταν σωστη λυση αλλα χωρις φιλτρο δεν κραταει το συστημα.

Τα νιτρωδη δειχνουν αδυναμη βιολογια,αρα το πιο πιθανο ειναι να μην εχει στρωσει σωστα ή αρκετα για τα συγκεκριμενα ψαρια.

 

Τωρα που το σκεφτομαι και το συνδυαζω με το προβλημμα που ειχες στο φιλτρο,οι συχνοι καθαρισμοι και το ανοιγμα του φιλτρου δεν ειναι καλο,ισως γι'αυτο εχεις χασει βιολογια και ανεβαινουν τα νιτρωδη..

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Τα ψαρια μαυριζουν και βγαζουν βλεννα;;

Μετα ανεβαινουν επιφανεια για οξυγονο και σιγα σιγα πεθαινουν;;

Βγαζουν λευκες "κοιλιδες" στο σωμα;

Μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα εγινε η τουμπα;

 

Θα με ενδιεφερε πολυ να μου απαντησεις σε αυτες τις ερωτησεις οσο πιο γρηγορα γινεται!!

Αν ολα αυτα συμβαινουν συχρονως δυστηχως νομιζω οτι δεν θα προλαβεις να σωσεις τα ψαρια!!

Φιλε μου σταθη καλημερα, περιτω να σου πω οτι σημερα που επεστρεψα το πρωι απο την δουλεια διοτι ημουνα νυχτερινος βρηκα και τα αλλα δυο demasoni νεκρα, οποτε τα εχασα παρα πολυ γρηγορα μεσα σε ενα 24ωρο σχεδον.

τα ψαρια δεν ειχανε βλεννα επανω τους μονο μια γυαλαδα (που θα την ελεγα φυσιολογικη για ενα ψαρι) λευκες κοιλιδες οχι δεν ειδα σε κανενα απο αυτα. Το τα συμπτωματα οπως αναφερω και παραπανω στην φορμα ηταν οτι καθονταν κατω στον πυθμενα κρυμμενα και αναπνεανε πολυ γρηγορα.

Θα βαλω παρακατω και φωτογραφια απο τα ψαρια που εχασα σημερα μηπως βγαλουμε κατι απο εκει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Αυτη ειναι πολυ καλυτερη απο την αλλη της tetra που μου ειχες δειξει για τα συγκεκριμενα ψαρια.Και παλι ομως αυτη δεν ειναι για γενικη,για γενικη θα σου προτεινα καποια φυτικη που να μην εχει τοσο πολυ σπιρουλινα και αυτη μπορεις να την δινεις 2-3 φορες την εβδομαδα

οκ Μιχαλη σε ευχαριστω επανω σε αυτο το θεμα, λυθηκε ενα κομματι πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Η αεραντλια ηταν σωστη λυση αλλα χωρις φιλτρο δεν κραταει το συστημα.

Τα νιτρωδη δειχνουν αδυναμη βιολογια,αρα το πιο πιθανο ειναι να μην εχει στρωσει σωστα ή αρκετα για τα συγκεκριμενα ψαρια.

 

Τωρα που το σκεφτομαι και το συνδυαζω με το προβλημμα που ειχες στο φιλτρο,οι συχνοι καθαρισμοι και το ανοιγμα του φιλτρου δεν ειναι καλο,ισως γι'αυτο εχεις χασει βιολογια και ανεβαινουν τα νιτρωδη..

Σωστο αγορι μου, αλλα κατι επρεπε να κανω να βρω την λυση του προβληματος που ειχα στο φιλτρο... Γιατι στην αρχη νομιζα οτι ειχα προβλημα με το φιλτρο (π.χ. σπασιμο ή σφυνωμα της φτερωτης κ.τ.λ)

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω φωτογραφιες απο τα υπολοιπα δυο ψαρια που βρηκα νεκρα σημερα το πρωι.1d9db0e437e3a9e57b820afe342ea2c5.jpg7deb8d9a59f21953e6005f637316960e.jpg20c558f8822eabcad232816b4e7d54d9.jpg

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Και καποιο νεο στοιχειο που ισως βοηθησει ειναι οτι σημερα το πρωι ανακαληψα οτι εχω σαληγκαρια στο ενυδρειο μου και αυτο γιατι; Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι το προβλημα, αλλα νομιζω οτι το προβλημα ειναι οτι τα ανακαληψα γιατι ανεβεναν ολα ψηλα μαλλον προσπαθωντας να βγουμε στην επιφανεια απο εκει που ηταν καβατζωμενα μεα στις πετρες. Ισως καποιο προβλημα με το οξυγωνο;a35ee93ef731e6b2c5e965465b8cfed1.jpgdb8f96eb59f792b658bf419dc3ce90af.jpg

Στάλθηκε από το RainbowIII3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία - george@m
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Φιλε μου σταθη καλημερα, περιτω να σου πω οτι σημερα που επεστρεψα το πρωι απο την δουλεια διοτι ημουνα νυχτερινος βρηκα και τα αλλα δυο demasoni νεκρα, οποτε τα εχασα παρα πολυ γρηγορα μεσα σε ενα 24ωρο σχεδον.

τα ψαρια δεν ειχανε βλεννα επανω τους μονο μια γυαλαδα (που θα την ελεγα φυσιολογικη για ενα ψαρι) λευκες κοιλιδες οχι δεν ειδα σε κανενα απο αυτα. Το τα συμπτωματα οπως αναφερω και παραπανω στην φορμα ηταν οτι καθονταν κατω στον πυθμενα κρυμμενα και αναπνεανε πολυ γρηγορα.

Θα βαλω παρακατω και φωτογραφια απο τα ψαρια που εχασα σημερα μηπως βγαλουμε κατι απο εκει....

Μπορει το παρασιτο να αντιδραει διαφορετικα στις αφρικανικες κιχλιδες!!

Κανε οπωσδηποτε απολυμανση στο ενυδρειο με χλωρινη και οταν λεω στο ενυδρειο εννοω σε ολο το ενυδρειο...

Και στα μηχανηματα και στον εξοπλισμο που χρησιμοποιεις γιατι οτιδηποτε βαλεις μεσα θα εχει την ιδια καταληξη αν ειναι αυτο που υποπτευομαι...

Τα νιτρωδη πιστευω οτι απλα ηταν λαθος μετρηση...

Τα ψαρια στις φωτο νομιζω οτι εχουν αυξημενη βλεννα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δωσε ομως καποια πληροφορια... τι ετσι απλα να βαλω μεσα δηλητηρια? πες μας τι ειναι αυτο που υποτευεσαι, τι ακριβως κανει και πως αντιδραει στα ψαρια τα φυτα και γενικα σε ενα ενυδρειο. και απο τι προερχεται αυτο που λες?

Έγινε επεξεργασία - george@m
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το ενυδρείο φαίνεται άστρωτο δεν χρειάζεται να ψάχνεις αλλού την αιτία. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καποιο ειδος costia..

Μεταλλαξη και πολυ πιο επιθετικο...

Κλεινει τις αναπνευστικες οδους των ψαριων και τα οδηγει σε ασφυξια..

Περιμενει (οπως και αλκα πρωτοζωα) ποτε το ενυδρειο θα ειναι ευαλωτο ή τα ψαρια στρεσαρισμενα για να στειλει μεσα σε περιπου ενα εικοστρετραωρο..

Πρεπει να θυμηθεις τι εβαλες τελευταιο και απο που..

Επισης δεν θα σου προτεινα να δωσεις τπτ απο το ενυδρειο σου σε αλλον χομπιστα..

Η διαγνωση ειναι υποθετικη....

Το πρωτοζωο και η μεταλλαξη του πια υπαρκτη....

πριν 12 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Για μένα το ενυδρείο φαίνεται άστρωτο δεν χρειάζεται να ψάχνεις αλλού την αιτία. 

Μπορει και αυτο Κωστη αν και δυσκολο το βλεπω μετα απο 40 μερες και απιθανο μου μοιαζει να εστειλε 3 ψαρια σε ενα εικοστρετραωρο!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω πως ειναι μαζικη δηλητηριαση. Απο κακη ποιοτητα νερου.

Τα σαλιγκαρια ηρθαν απ τα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

 

Δεν εχω βαλει τιποτα μεσα απο την ημερα που το εφτιαξα.... Η μονη αλλαγη ηταν οτι μετα απο καποια επαναφορα ροης του φιλτρου που ειχε πεσει πιο  πριν εκλεισα την αεραντλια. αυτο εμενα σε συνδιασμο οτι τα σαλιγκαρια οπως δειχνω στις φωρογταφιες προσπαθουσαν να ανεβουν στην επιφανεια μου κανει κατι ή σε ελλειψη οξυγονου ή σε υπερβολικο διοξειδιο...

Τα σαλιγκαρια συμφωνω και ειναι σιγουρο οτι θα προηλθαν απο τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Είδα μετρήσημα νιτρώδη γι αυτό το ανέφερα. 

Ειναι απλα μετρησιμα!!

Αν και πιο τοξικα και απο την αμμωνια δυσκολο να στειλουν τα ψαρια ετσι σε αυτη την συγκεντρωση...

Σε δηλητηριαση το πιο πιθανο ειναι τα ψαρια να ειχαν "ασπρισει"...

πριν 11 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Δεν εχω βαλει τιποτα μεσα απο την ημερα που το εφτιαξα.... Η μονη αλλαγη ηταν οτι μετα απο καποια επαναφορα ροης του φιλτρου που ειχε πεσει πιο  πριν εκλεισα την αεραντλια. αυτο εμενα σε συνδιασμο οτι τα σαλιγκαρια οπως δειχνω στις φωρογταφιες προσπαθουσαν να ανεβουν στην επιφανεια μου κανει κατι ή σε ελλειψη οξυγονου ή σε υπερβολικο διοξειδιο...

Τα σαλιγκαρια συμφωνω και ειναι σιγουρο οτι θα προηλθαν απο τα φυτα.

Τοτε το κουβαλουσαν τα ιδια τα ψαρια και βρηκε πατημα να εκδηλωθει στο ενυδρειο σου...

 

Πολλες φορες αρρωστοι φορεις δεν εμφανιζουν συμπτωματα μεχρι να βρεθουν οι καταλληλες συνθηκες...

 

Για οποιον πιστευει με σιγουρια οτι τα ψαρια χαθηκαν απο αλλο λογο μπορει να ρισκαρει να βαλει ενα φυτο απο το ενυδρειο του φιλου σε υγιιες ενυδρειο του και να μας πει μετα απο 2 βδομαδες αν υπαρχουν θεματα...

Εγω θα το  φοβομουν πολυ!!

Το γιατι το εξηγησα (αν δεν ειναι βακτηριακη που δεν υπαρχουν τετοια συμπτωματα) πως ειναι απιθανο να χαθουν τα ψαρια τοσο ευκολα και γρηγορα και αυτο το λεω απο το πρωτο ποστ μου!!:shifty::D

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος τα προσβεβλημενα ψαρια με κοστια κολυμπουν αδεξια και προσπαθουν να ξυστουν.

Υπηρχε τετοια ενδειξη στα ψαρια σου?

 

Επισης εμφανιζεται σε θερμοκρασια μικροτερη των 25 βαθμων και απλος τροπος εξαλειψης του παρασυτου ειναι η ανοδος της θερμοκρασιας στους 30.

Ακομα και αν ειναι αυτο που υποψιαζεσαι Σταθη δεν χρειαζεται να κανει απολυμανση.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...