Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΕΣΤ


Recommended Posts

Παιδιά επειδή έχω τέσσερα ενυδρεία όταν κάνω μετρήσεις με υγρά τεστ πηγαινοέρχομαι 20 φορές και τρώω περίπου 1 ώρα τουλάχιστον με τις μετρήσεις. Υπάρχουν αξιόπιστα στικ που τουλάχιστον είναι γρήγορα και δείχνουν ταυτόχρονα όλες τις μετρήσεις? εσείς που έχετε πολλά ενυδρεία τι κάνετε με αυτή την διαδικασία?? υπάρχει κάτι να μου προτείνετε γιατί είναι πολύς ο χρόνος για να τα μετράω όλα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα ήταν αλλά δυστυχώς όχι

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με τα στικ μπορείς να έχεις μια γενική εικόνα για τις παραμέτρους του νερού (ph, gh, kh, No2, No3) κι από εκεί και πέρα αν δεις κάτι περίεργο χρησιμοποιείς υγρά που είναι σαφώς πιο αξιόπιστα και να έχεις μια συγκεκριμένα εικόνα της κατάστασης.

Εγώ χρησιμοποιώ κάτι στικ που τα παραγγέλνω από Γερμανία τα οποία έχω τσεκάρει ότι είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εμπιστευομαι τα στικς καμιας εταιριας και χρισημοποιω μονο υγρα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

και η δικη μου γνωμη ειναι οτι τα στικς ειναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ,απλα σε βαζουν πολυ φτηνα στον κοσμο των μετρησεων......

εεε,κατι ειναι και αυτο........

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εμπιστευομαι τα στικς καμιας εταιριας και χρισημοποιω μονο υγρα τεστ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με τα στικ μπορείς να έχεις μια γενική εικόνα για τις παραμέτρους του νερού (ph, gh, kh, No2, No3) κι από εκεί και πέρα αν δεις κάτι περίεργο χρησιμοποιείς υγρά που είναι σαφώς πιο αξιόπιστα και να έχεις μια συγκεκριμένα εικόνα της κατάστασης.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Aramis

umb

:)

Link to comment
Share on other sites

Οταν είχα συγκρινει τα δυο τεστ σαφώς και το υγρό είναι πιο αξιόπιστο αλλά δεν έχει μεγάλες αποκλίσεις.

Μάλλον θα κάνω συνδυασμό και των δυο ακολουθώντας την άποψη του Aramis & Umb ή αλλιώς θα πρέπει να αφιερώνω ένα απόγευμα μόνο για μετρήσεις υγρών την εβδομάδα.

Απο ηλεκτρονικούς μετρητές μόνο για phμετρο έχω ακούσει μακάρι να υπήρχε ένας μετρητής για όλα ...(εφευρέτες αν το ανακάλυπταν θα είχαν σώσει κόσμο )!!

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να υπήρχε ένας μετρητής για όλα ...(εφευρέτες αν το ανακάλυπταν θα είχαν σώσει κόσμο )!!

...χεχεχε...και ποιος σου ειπε πως δεν υπαρχει......

εχεις ακουσει να μιλανε για.....φωτομετρο....??????? :hysterical::D;)

περιλαμβανεται βεβαια και αυτο στη γκαμα των πολλων προιοντων που εισαγω απο γερμανια....... :):angry2::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

για πες περισσότερα για αυτό τον θαυματουργό μετρητή που μετράει ph,kh,gh,nh3/nh4,no2,no3 πως λέγεται ? (αντε και έχω θείο χημικό στην Γερμανία !!)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ klaz φωτόμετρα χρησιμοποιούν όπως είναι γνωστό οι βιοχημικοί αναλυτές και οχι μόνο.Αν μπορείς να μας κατεβάσεις μια φωτογραφία για να έχουμε μιά εικόνα , θα βοηθούσε αρκετά, και λίγο περισσότερα στοιχεία για την λειτουργία του.

ΦΙΛΙΚΑ ΣΩΚΡΑΤΗΣ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

...χεχεχε...και ποιος σου ειπε πως δεν υπαρχει......

εχεις ακουσει να μιλανε για.....φωτομετρο....??????? :

Κατι τετοιο σιγουρα θα με ενδιεφερε... εχουμε καποιο λινκ? τιμη? τι μετραει ακριβως? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τα λεφτα (πανω απο 3000 χωρις τα υγρα) και παλι με μπουκαλακια θα τρεχεις.

Εγω για συντομια και με υγρα τεστ APi, ομαδοποιωντας τις ενεργειες γινοναι πιο γρηγορα ολα :

1. Βαζω σε 4 μεγαλους δοκιμαστικους σωληνες ή πλαστικα το νερο του καθε ενυδρειου σου και πηγαινω στο χωρο που μετραω.

2. Με πιπετα ή συρηγγα γεμιζω τα δοκιμαστικα σωληνακια με νερο απο το καθε ενυδρειο και τα βαζω σε μια βαση. (δεν ξεχναω να ειναι "σημαδεμενοι" οι σωληνες με το νερο του καθε ενυδρειου ή σε "μαρκαρισμενες" με νουμερα, θεσεις στη βαση)

3. Ακολουθως γεμιζω ολα τα σωληνακια για τα τεστ (4 σωληνακια για τα ΝΟ3 του καθε ενος, 4 για την αμμωνια κ.ο.κ)

4. Ξεκιναω τα τεστ με αυτο του ΝΟ3 για ολα τα ενυδρεια (που θελει περισσοτερη ωρα λογω περισσοτερου κουνηματος μπουκαλιου και σωληνα), κουναω μισο λεπτο το διαλυμα του 2ου μπουκαλιου, τελειωνω με τις σταγονες. Κουναω ολα μαζι τα μπουκαλακια για ενα λεπτο οπως λεει.

Βαζω ενα χρονομετρο αντιστροφης μετρησης με αλαρμ που εχω για 5'. (απο φριτεζα :thumbup: )

5. Εν τω μεταξυ ξεκιναω τα τεστ της αμμωνιας για ολα τα ενυδρεια, γεμιζω τα σωληνακια και τα βαζω να περιμενουν κι αυτα τα 5 λεπτα. Κοιταω το ρολοι ποση ωρα περασε για να ξερω ποση ωρα θα προσθεσω οταν χτυπησει στα 5 λεπτα η ληξη του πρωτου τεστ.

6. Το ιδιο κανω και για τα ΝΟ2.

7. Και μετα ολα τα τεστ του pH,gH,kH. (εδω δεν εχει αναμονη αλλα τα τεστ σκληροτητας δεν τη γλυτωνεις μια μια σταγονα).

- Δεν το συνιστω αλλα οταν υπαρχει εμπειρια,

με αλλαγες απο ΑΟ με ηλετρολυτες και με ενα ενα ph-meter και ενα tds-meter εισαι κοντα στο να μη κανεις συχνες μετρησεις ph,gh,kh αφου ξερεις την ποιοτητα του νερου που βαζεις μεσα.

Με ισχυρη βιολογια στο φιλτρο, τσεκαρισμενη ποσοτητα τροφης και αποφυγη λαθων στη συντηρηση, με λιγη πειρα και τα ματια και τη μυτη σου, αραιωνεις και τα τεστ NH2,NO2,NO3 (με το τελευταιο πιο συχνα) :thumbup:

Δοκιμαστικους σωληνες θα βρεις σε ειδη χημειου.

μερικα λινκ για αγορες απο ebay

http://cgi.ebay.co.uk/5-x-100-ml-Plastic-j...4QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.co.uk/50ml-Graduated-Plast...bayphotohosting

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με τα στικ μπορείς να έχεις μια γενική εικόνα για τις παραμέτρους του νερού (ph, gh, kh, No2, No3) κι από εκεί και πέρα αν δεις κάτι περίεργο χρησιμοποιείς υγρά που είναι σαφώς πιο αξιόπιστα και να έχεις μια συγκεκριμένα εικόνα της κατάστασης.

Εγώ χρησιμοποιώ κάτι στικ που τα παραγγέλνω από Γερμανία τα οποία έχω τσεκάρει ότι είναι πολύ καλά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-173:

Δεν μας λέτε κι εμάς ποιά είναι αυτά τα sticks??

:thumbup::thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με τα στικ μπορείς να έχεις μια γενική εικόνα για τις παραμέτρους του νερού (ph, gh, kh, No2, No3) κι από εκεί και πέρα αν δεις κάτι περίεργο χρησιμοποιείς υγρά που είναι σαφώς πιο αξιόπιστα και να έχεις μια συγκεκριμένα εικόνα της κατάστασης...

Καλη και σωστη ιδεα, να παρεις και υγρα τεστ (για οταν δεις κατι περιεργο), αλλα τα υγρα "βγαζουν" τοσα πολλα τεστ σε αριθμο που αν δεν τα χρησιμοποιεις θα χαλασουν-(ληξουν) περιμενοντας :thumbup:

Αξιοπιστα υγρα τεστ ειναι και τα APi http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=69

Προσοχη οταν αγοραζετε τεστ APi, στην ετικετα στο μπουκουλακι εχει ενα νουμερο π.χ. LOT ΝΟ 33A1207 τα 4 τελευταια νουμερα ειναι η ημερομηνια εμφιαλωσης. Αυτο εμφιαλωθηκε τον Δεκεμβριο του 2007 (....1207)

Το τεστ αμμωνιας (ΝΗ3/ΝΗ4) εχει 3 χρονια ζωης απο την ημερ. εμφιαλωσης

Το τεστ νιτρωδων (ΝΟ2) εχει 4 χρονια ζωης απο την ημερ. εμφιαλωσης

Το τεστ νιτρικων (ΝΟ3) εχει 3 χρονια ζωης απο την ημερ. εμφιαλωσης

Το τεστ ανθρακικης σκληροτητας kH εχει 4 χρονια ζωης απο την ημερ. εμφιαλωσης

Το τεστ ολικης σκληροτητας gH 3 χρονια ζωης απο την ημερ. εμφιαλωσης

Το τεστ οξυτητας pH εχει 5 χρονια ζωης απο την ημερ. εμφιαλωσης

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν stick που δεν είναι εντελώς αναξιόπιστα!

Πρέπει όμως να έχει προσεχθεί πάρα πολύ ο τρόπος χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν stick που δεν είναι εντελώς αναξιόπιστα!

Πρέπει όμως να έχει προσεχθεί πάρα πολύ ο τρόπος χρήσης τους.

Θα μπορούσατε να μας προτείνεται κάποια μάρκα συγκεκριμένα;

Σαν αρχάριοι δεν έχουμε εμπειρία μετρήσεων άρα δεν μπορούμε να βγάλουμε δικά μας συμπεράσματα χωρίς την βοήθεια των πιο έμπειρων :chair:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου προτείνω αρκετές μάρκες! Αυτό όμως που θα σου συνιστούσα είναι υγρά τεστ για σιγουριά!

Από εκεί και πέρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και esha και Tropical και ΑΡΙ.

Link to comment
Share on other sites

απλα ελεγα να ξεκινήσω με stickaki (αξιόπιστο) και εαν δω κατι που δεν πάει καλα να το γυρίσω στα υγρα τεστ.

Ετσι κι αλλιως ακόμα δεν ξερω που παν τα τέσσερα :chair:

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό καλύτερα να ξεκινήσεις με υγρά! ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 και ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

με έπεισες!

Αρα ΄ψαχνω τωρα για υγρα τεστ.

Το καλυτερο είναι να καταφύγω σε "βαλιτσάκι" ή σε μεμονωμένα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...