Jump to content

Το ενυδρειο μου (WiSe)


Recommended Posts

Καλησπερα στη παρεα.

 

Χρειαζομαι λιγη απο τη βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει. Ισως δεν ειμαι κ τοσο χομπιστας λογο περιορισμενου χρονου κ επειδη το αθλημα θελει πολυ διαβασμα ισως παρω καποιες ετοιμες συμβουλες και σας ευχαριστω εκ των προτερων γιαυτο!

Γενικα ειχα ενυδρεια 10 χρονια χωρις να ασχολουμαι χωρις να δινω ιδιαιτερη σημασια 60-120 λιτρα κλπ με διαφορα συνηθισμενα ειδη.....

 

Τωρα πηρα ενα 180λτ κ επειδη μου αρεσαν πολυ τα redtail shark πηρα 5 τετοια μετα απο συμβουλη του πετσοπά (αναθεμα) για να μην υπαρχουν μου ειπε κυριαρχικες τασεις. Φυσικα το ενυδρειο θυμιζει ΜΜΑ, με ενα τελικα να ειναι αλοβιτο με ολα τα πτερυγια του στη θεση τους κ το πιο μεγαλο φυσικα.

 

Εβγαλα οτι πλαστικουρα υπηρχε σε φυτο μπηκαν αληθινα (ετοιμαζω κ μια ριζα) κ εγιναν κ καποια τεστ προχειρα που εδειξαν σκληροτητα ψηλη κ ph γυρω στο 7 παρα, KH: ~15, GH: 28

 

Απο τα 5 redtail εβγαλα ενα σημερα κ το χαρισα μειναν 4. Στη σκεψη μου να αλλαξω την ψαροσυνθεση αποπειραθηκα να παραγγειλω 2 κλοουν κ ενα μαχαιροψαρο που τελικα ηταν κακη ιδεα κ δε το συνεχισα.......  Το μεγαλο redtail θα ηθελα πολυ να το κρατησω. Ξερω οτι μπορω να εχω μονο ενα κ θα ηθελα να με βοηθισετε αν εχετε κεφι να δω τι επιλογες εχω. το φιλτρο μου εχει παροχη 700/λ.

 

Ο ενας μου λεει βγαλτο τελειως βαλε γκαμπι ο αλλος μου λεει αστο με τα γκαμπι θα γεγανε κ αν σου τρωει και κανενα δε πειραζει μετα μου λενε βαλε γκαμπι αλλα μπορει να εχεις κ απωλειες.... ενας αχταρμας!

Σας παραθετω τον αχταρμα...εεε... το ενυδρειο μου μπας και βγαλουμε καμια ακρη! :death:

P71026-153818.jpg

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Αλλαγή τίτλου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου είναι αρκετά και μπορείς να έχεις επιλογές, ένα red tail shark μπορεί να μείνει και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, 

τα κλόουν που πήρες θέλει πολύ περισσότερα για να κάνεις ομάδα αλλά μεγαλώνουν αρκετά, θέλουν χρόνο πολύ όμως μέχρι να φτάσουν σε μέγεθος επικίνδυνο,

τα τιγράκια είναι μια καλή επιλογή και αυτά θέλουν όμως ομάδα 8 -10 για να δεις κίνηση και να είναι ήρεμα, 

Πες μας εάν έχεις δει κάποια ψάρια που σου αρέσουν να σου πουν και τα υπόλοιπα μέλη εάν μπορούν να μπουν και πόσα σε αριθμό πρέπει να βάλεις για να μην έχει θέμα με τσακωμούς. 

Το μαχαιρόψαρο που λες δύσκολο ψάρι 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να παραγγειλω.... δε παραγγειλα τιποτα τελικα. Με φρεναρανε οι πολλες αποψεις που ακουσα.

 

Εγω αυτο που θελω ειναι να εχω 3-4 ψαρια ευκολα στο ενυδρειο μου να εχουν τα χρωματακια τους ομορφα κ ωραια κ thats all...... :D

Μου αρεσουν γενικα τα καρχαριοειδη κ τα εντονα χρωματα.

 

Αν καποιο ειδος κοπαδιου ειναι δοκιμασμενο κ εγγυημενο με το redtail επισης δε θα εχω προβλημα :)

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

6 Σκαλαρια και φυτα θα είναι πολύ ωραιο τα ενυδρειο.

3-4 γατοψαρακια για τον βυθο και εισαι οκ.

Με λιγα χρηματα καλο αποτέλεσμα.

Πετρος :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος WiSe έγραψε:

Πηγα να παραγγειλω.... δε παραγγειλα τιποτα τελικα. Με φρεναρανε οι πολλες αποψεις που ακουσα.

 

Εγω αυτο που θελω ειναι να εχω 3-4 ψαρια ευκολα στο ενυδρειο μου να εχουν τα χρωματακια τους ομορφα κ ωραια κ thats all...... :D

Μου αρεσουν γενικα τα καρχαριοειδη κ τα εντονα χρωματα.

 

Αν καποιο ειδος κοπαδιου ειναι δοκιμασμενο κ εγγυημενο με το redtail επισης δε θα εχω προβλημα :)

το red tail είναι ήσυχο ψάρι αρκεί να είναι μόνο ένα από το είδος του μέσα στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΠΕΤΡΟΣ 2 said:

6 Σκαλαρια και φυτα θα είναι πολύ ωραιο τα ενυδρειο.

3-4 γατοψαρακια για τον βυθο και εισαι οκ.

Με λιγα χρηματα καλο αποτέλεσμα.

Πετρος :thumbsu:

 

Βρηκα ηδη δυο ειδη που μου αρεσουν... εκτος απο γατοψαρα επειδη εχω χοντρο χαλικι τι αλλο μπαινει μαζι τους? (εννοειται το redtail φευγει.)
 

freshwater-angelfish-black-lace-angelfish-600x300.jpg

bffdf3fece055e7d11915158ac4c3abe_1024.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Aν μπορεις να ψάχνεις για μακρυπτερα.-είναι πιο σπανια.

Όταν μεγαλωσουν εχουν καλυτερες αναλογιες στο σωμα τους οπτικα.

Πετρος :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - ΠΕΤΡΟΣ 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος WiSe έγραψε:

Πηγα να παραγγειλω.... δε παραγγειλα τιποτα τελικα. Με φρεναρανε οι πολλες αποψεις που ακουσα.

 

Εγω αυτο που θελω ειναι να εχω 3-4 ψαρια ευκολα στο ενυδρειο μου να εχουν τα χρωματακια τους ομορφα κ ωραια κ thats all...... :D

Μου αρεσουν γενικα τα καρχαριοειδη κ τα εντονα χρωματα.

 

Αν καποιο ειδος κοπαδιου ειναι δοκιμασμενο κ εγγυημενο με το redtail επισης δε θα εχω προβλημα :)

 

 

Τι μήκος έχει... το ενυδρείο σου; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ 2 έγραψε:

6 Σκαλαρια και φυτα θα είναι πολύ ωραιο τα ενυδρειο.

3-4 γατοψαρακια για τον βυθο και εισαι οκ.

Με λιγα χρηματα καλο αποτέλεσμα.

Πετρος :thumbsu:

 

 

Το λες σοβαρά αυτό...  Πέτρο:umm:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

κοιτα αφου λεει για 180 λιτρα αντε να ειναο 1 μετρο... δεν νομιζω να μπαίνουν αυτα τα ψαρια.... θελουν και υψος και μηκος εγω νομιζω 1.20 και πάνω....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Αν και η φωτογραφία έχει εξαφανιστεί διάβασε λίγα πράγματα από το προφίλ του ψαριού.

Πέραν των άλλων θα σε βοηθήσει να καταλάβεις και τις απαιτήσεις του σε χώρο.

Στο συγκεκριμένο βυθό δεν θα έβαζα γατόψαρα. Η άμμος έχει ζωτική σημασία για αυτά.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

κοιτα αφου λεει για 180 λιτρα αντε να ειναο 1 μετρο... δεν νομιζω να μπαίνουν αυτα τα ψαρια.... θελουν και υψος και μηκος εγω νομιζω 1.20 και πάνω....

 

 

Θέλουν και μήκος και ύψος... σωστά το λες.- 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω στα λίτρα σου ενα κοπάδι καρδινάλιοι ή νέον τετρα θα δείχνει πολύ ομορφο. 

Θα εχεις κινηση και όμορφα χρωματα. Είναι ψάρια που βρίσκεις στα περισσότερα (αν όχι όλα) τα καταστήματα. 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Νομιζω στα λίτρα σου ενα κοπάδι καρδινάλιοι ή νέον τετρα θα δείχνει πολύ ομορφο. 

Θα εχεις κινηση και όμορφα χρωματα. Είναι ψάρια που βρίσκεις στα περισσότερα (αν όχι όλα) τα καταστήματα. 

:blink:B) Μαζί με κάποια νανοκιχλιδα και ένα κοπάδι corydoras...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μπορει να βαλει απιστογραμμα, μικρογεωφαγους, Tetras ,νανοκιχλιδες αφρικης, ψαρια αυστραλιας και ωκεανιας .... ολα με χρώματα και κατάλληλα για ενα τετοιο ενυδρείο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

μπορει να βαλει απιστογραμμα, μικρογεωφαγους, Tetras ,νανοκιχλιδες αφρικης, ψαρια αυστραλιας και ωκεανιας .... ολα με χρώματα και κατάλληλα για ενα τετοιο ενυδρείο...

Υπάρχουν παρά πολλές επιλογές στα λίτρα του...

Απλα αναλόγως την επιλογή που θα κάνει ίσως να χρειαστεί και καμία αλλαγή με τον βυθό...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι περα απο τα ψαρια ομορφιας πρεπει να βαλεις και ψαρια "εργατες" που θα κρατανε καθαρο το ενυδρειο απο μισοφαγωμενες τροφες που θα σηκωνουν αμμωνια, στα λιτρα σου 6-8 corydoras  θα σου κρατησουν ενα καθαρο βυθο, και σε συνδιασμο με 1-2 ancistrus sp.  η και καμια  γαριδα που εχει και πλακα θα εισαι μια χαρα, αλλα για τα cory  καλο ειναι να εχεις ψιλη αμμο χαλαζιακη,.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

 

Παλι μπερδευτικα..... τελικα οχι αγγελοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδεύεσαι???

τι διαστασεις εχει το ενυδρείο σου? 100χ40χ45 ?

 

διαβασες τις απαιτήσεις που εχουν τα αγγελοψαρα ??  

χωρις διάβασμα δεν παμε καπου....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος WiSe έγραψε:

Καλημερα...

 

Παλι μπερδευτικα..... τελικα οχι αγγελοψαρα?

Γιατί μπερδεύεσαι;

Τα αγγελόψαρα χρειάζονται αρκετά λίτρα και ύψος στην στήλη του νερού μιας που παίρνουν μπόι μεγαλώνοντας. Ασε που θέλουν και ομάδα αφού είναι κοπαδόψαρα. Εκτός αν θέλεις να βάλεις ζευγάρι, κάτι που είναι αδύνατο πρακτικά, αφού το φύλλο δεν ξεχωρίζει σε μικρή ηλικία. 

Βάλε και τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

1 μετρο μηκος 45 πλατος 50 υψος.

 

Παραγγελθηκαν 4 μαυρα αγγελοψαρα τελικως.

 

Τωρα θα δω τι αλλο μπορει να μπει μελλοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για ενυδρείο 225 λίτρα..Μπορείς να φτιάξεις όμορφη ψαροσύνθεση διότι τα λίτρα σου δεν είναι και λίγα..

Τώρα για αγγελόψαρα εδώ τα παιδιά γνωρίζουν περισσότερα για το κατα πόσο θα είναι άνετα σε μήκος 1 μέτρο, από πλάτος και ύψος πάντως και για τα συγκεκριμένα ψάρια είσαι καλυμμένος πιστεύω, αν μιλούσαμε για 20-30 εκατοστά παραπάνω μήκος πιστεύω τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά γι αυτά τα ψάρια..

Καλή αρχή κι από εμενα με υπομονή!! ;)

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Skoti said:

Άρα μιλάμε για ενυδρείο 225 λίτρα..Μπορείς να φτιάξεις όμορφη ψαροσύνθεση διότι τα λίτρα σου δεν είναι και λίγα..

Τώρα για αγγελόψαρα εδώ τα παιδιά γνωρίζουν περισσότερα για το κατα πόσο θα είναι άνετα σε μήκος 1 μέτρο, από πλάτος και ύψος πάντως και για τα συγκεκριμένα ψάρια είσαι καλυμμένος πιστεύω, αν μιλούσαμε για 20-30 εκατοστά παραπάνω μήκος πιστεύω τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά γι αυτά τα ψάρια..

Καλή αρχή κι από εμενα με υπομονή!! ;)

 

εμενα για 180 μου το πουλησαν.... αχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν το μέτρησες εσύ και είδες οτι αυτές είναι οι ωφέλιμες διαστάσεις της γυάλας τότε είναι 225  :)

Link to comment
Share on other sites

ναι το νερο μεχρι τι υψος ειναι?? 

αυτες υποθέτω ειναι οι εξωτερικές διαστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...