Jump to content

Το ενυδρειο μου (WiSe)


Recommended Posts

1 hour ago, Irakles said:

ναι το νερο μεχρι τι υψος ειναι?? 

αυτες υποθέτω ειναι οι εξωτερικές διαστάσεις...

ε ναι... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος WiSe έγραψε:

ε ναι... :)

εεεε για μετρα μεσα και υψος μεχει εκει που παει το νερο να δουμε.... μην χρωστάς και λιτρα... και ειναι λιγότερα απο 180.....

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Irakles said:

εεεε για μετρα μεσα και υψος μεχει εκει που παει το νερο να δουμε.... μην χρωστάς και λιτρα... και ειναι λιγότερα απο 180.....

 

ε κ αμα ειναι 178 δε πειραζει :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως μοιαζει με λαθος κινηση να μπουν 4 αγγελοψαρα σε αυτα τα λιτρα..

Και το λεω οχι μονο βασισμενος στην μορφολογια του ψαριου αλλα και στον χαρακτηρα του...

Μετα απο λιγο καιρο που θα αρχισουν οι κυριαρχικες τασεις τους θα εχεις θεματα...

Κατα τα αλλα σου ευχομαι καλη αρχη!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Παντως μοιαζει με λαθος κινηση να μπουν 4 αγγελοψαρα σε αυτα τα λιτρα..

Και το λεω οχι μονο βασισμενος στην μορφολογια του ψαριου αλλα και στον χαρακτηρα του...

Μετα απο λιγο καιρο που θα αρχισουν οι κυριαρχικες τασεις τους θα εχεις θεματα...

Κατα τα αλλα σου ευχομαι καλη αρχη!!

Και εγώ πιστεύω ότι σε 1 μέτρο, σκαλάρια... μεγαλώνοντας θα γίνει "αρένα"!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα zebra danio που ειναι ομορφα και πολυ ενεργητικα αλλα λογικα εχεις παρει αγγελοψαρα... 
εγω δεν θα επερνα κατευθειαν ψαρια πριν το σκεφτω και σιγουρευτω αν ειναι ολα οκ 
καλη αρχη!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κι εγω  θα σου πω οχι σκαλαρια. Ακυρωσε την παραγγελια σου. Θα εχεις θεματα.

180 λιτρα καθαρο νερο αλλα αν βαλεις αμμο, ξυλα, πετρες κτλ θα πεφτεις καμια 20αρια λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος WiSe έγραψε:

1 μετρο μηκος 45 πλατος 50 υψος.

 

Παραγγελθηκαν 4 μαυρα αγγελοψαρα τελικως.

 

Τωρα θα δω τι αλλο μπορει να μπει μελλοντικα.

 

 

Πέραν όσων γράφτηκαν σου έβαλε ο Σωτήρης και αυτό το link...

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?tab=comments#comment-554297

... εσύ παρόλ' αυτά που γράφτηκαν για το ενυδρείο... παράγγειλες 4 σκαλάρια, που είναι κοπαδόψαρα και πάνε σε ελάχιστο αριθμό 8-10 ατόμων... δείχνει σαν να μιλάμε "στον αέρα" ή κάνω λάθος;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως θα τα έβαζα τα σκαλάρια στα 200 λίτρα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Εγω πάντως θα τα έβαζα τα σκαλάρια στα 200 λίτρα .

 

Η διαφορά όμως είναι οτι εσύ θα δεις οτι στραβώνει ο γυαλός και θα επέμβεις πριν καν συμβεί αυτό ενώ ο φίλος μας

δείχνει να μην έχει ακόμη την εμπειρία αυτή. . . ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Εγω πάντως θα τα έβαζα τα σκαλάρια στα 200 λίτρα .

Υπο ποια εννοια θα τα εβαζες Σταματη;

Link to comment
Share on other sites

Μπηκανε 4 σκαλαρια κ δυο πορτοκαλι γλυφτες, υποστρωμα στο κεντρο κ ενα κεντρικο φυκι, εγινε το φυτεμα κ μενουν καποιες λεπτομεριες λιγο να φτιαξω το υποστρωμα πιο σωστα.

 

Τα φυτα πανε σφαιρα που σημαινει οτι το ενυδρειο παει καλα κ σε λιγο καιρο θα αρχισω το κουρεμα. :D

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν "γλυφτες"....

τα "φυκια" ειναι στη θάλασσα...

πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις αν θελει να γινεις καλος στο χομπι μας!!!

 

Προφανώς εβαλες κάποιο ειδος pleco πλακοστομου στα ελληνικά και να φανταστώ δεν ξερεις καν ποιο ειδος.. που μπορει να φτανει απο μερικα εκατοστά μεχρι και μετρο για παράδειγμα και που μπορει να ειναι ακατάλληλα για το ενυδρείο σου...

 

Ότι συζητάμε εδω τα λεμε για να εχεις σωστες κατευθύνσεις και να μην κανεις λαθος κινήσει,  με σκοπο να μην χανεις λεφτά και ζωντανα και να ξενερωσεις με το χομπι απο λαθη που ευθυνεσαι αποκλειστικά και μονο εσυ....

 

τι αλλα διακοσμητικά εχεις μεσα στο ενυδρειο βλεπω κατι με τρύπες, τι ειναι?

κατι χαλικια πετρες?? ειναι ασβεστολιθικα ολα αυτα?

υπόστρωμα τι εβαλες???

 

θελω να σου δωσω να καταλάβεις οτι δεν παίρνουμε ετσι οτι μας αρεσει και ρο βαζουμε μεσα...

 

υπαρχουν παιδια που με βοήθεια απο εδω μεσα θα κανει υπεροχα πράγματα!!!

 

αααα θελει και κατι απο εσενα υπομονή!!!

 

δεν γνωρίζω τις γνώσεις σου αλλα νομιζω οτι δεν ξερεις ουτε βασικα...

 

τι φιλτρανση εχεις και απο τι αποτελείται??

 

για να μην νομιζεις 20 χρονια περίπου που ασχολούμαι με ενυδρεία ειμαι και νοιώθω  αρχάριος  στο χομπι και ζηταω παντα συμβουλές... για  μυαλά σκέφτονται καλυτερα απο ενα...

 

ελπίζω να συνεχίσεις καλυτερα απο οτι άρχισες βάζοντας τα πραγματα σε μια σειρά... 

 

παμε λοιπον ξεκινά να μας λες σωστα τι εχεις βαλει μεσα με σωστες λεξεις και ορολογίες και οσο πιο αναλυτικά για να παμε παρακάτω σωστα!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ειπα φυκια. Δεν ξερω την ονομασια τους. Ναι δεν ειναι γλυφτες ειναι πλακοστομοι. Ασβεστολιθικα δεν ξερω αν ειναι παντως ειναι προιοντα που προοριζονται για ενυδρειο. Οχι στη βιολογια των ψαριων δεν γνωριζω ουτε τα βασικα γιατι δεν ειμαι βιολογος. Προσπαθω ομως με τον λιγοστο χρονο που εχω να κανω οτι καλυτερο. Αν ηθελα να φτιαξω πραγματικο υδροβιοτοπο του επιπεδου που λες μαλλον θα εχανα τη δουλεια μου απο το διαβασμα γιατι ειναι ολοκληρη επιστημη. Μου αρκει αυτο που εχω μου αρεσει πολυ κ με καποιες συμβουλες απλες για να γινει οσο καλυτερο μπορω ΕΓΩ να το κανω. Δε νομιζω οτι ειναι κατακριτεο καποιος να μη γνωριζει ουτε επισης ειναι κατακριτεο καποιος να μη θελει να μαθει και τοσα. :)

 

Επισης δε νομιζω να ειναι κατακριτεο τοσο που δεν θα πεθανω κιολας για την τελεια ζωη ψαριων που ειναι προιοντα μαζικης παραγωγης......

Δεν ξερω αν μπορω να φτασω να το κανω χομπι ποτε λογο χρονου οποτε αρκουμαι σε αυτο το επιπεδο.

 

Αν καποιος θελει να δωσει πιο απλες συμβουλες απο το να κριτικαρει αν εχω ή οχι γνωσεις απο ενυδρεια κ να μου πει ποσο πρεπει να διαβασω ειναι ευπροσδεκτος, αν οχι καλη καρδια.

Φιλικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν σε έκρινα για αρχή!!! 

αλλα αν δεν μπθ δωσεις εστω στοιχειώδη πραγματα απο αυτά που εχεις και κανεις... πψς θα σε συμβουλεψω εγω και ο οποιοσδήποτε???

 

αν επισης εσυ δεν νοιάζεσαι για το το φτιάχνεις και το πως ειναι τα ψαρια σου... τοτε γιατι να νοιάζεται καποιος αλλος.... αν το να σε παροτρύνω να γινεις καλύτερος το βλέπει οτι σε κατακρίνω τοτε συγγνώμη που σε προσβαλα... 

 

το να εχεις ομως ψαρια και να μην σε νοιαζει να μαθεις για να ειναι καλα συγνωμη αλλα αυτο σε κανει ακατάλληλο να σου απαντήσω σε οποιοδηποτε ερώτημα εφοσον δεν θελεις να μάθεις!!! καλη συνέχεια και καλη τυχη στα ψαρια σου..... 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ομορφο το ενυδρειο σου και πραγματικα ευχομαι να το χαρεις κ εσυ αλλα και τα ψαρακια σου! 

οι συμβουλες μας εχουν στοχο αυτα τα δυο γτ απο απλα λαθη μπορουν να δημιουργηθουν μεγαλα προβληματα με αποτελεσμα να χανεις ψαρια, χρονο και χρηματα, και σε κανεναν δεν περισσευουν οποτε για το καλο σου και το καλο των ψαριων λεμε οσα λεμε. προσωπικα δε γνωριζω για τα ψαρια που εχεις μεσα οποτε δε μπορω να συμβουλευσω. βαλε και φωτο των πλεκο για να δουνε τα παιδια ποια ψαρια εχεις. 

αυτο που δε θυμαμαι εγω αν εχει ειπωθει ειναι το φιλτρο που εχεις, τι εχει μεσα και αν εχεις κανει μετρησεις νερου κ ποιες ειναι αυτες :) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fwtini said:

καλησπερα! ομορφο το ενυδρειο σου και πραγματικα ευχομαι να το χαρεις κ εσυ αλλα και τα ψαρακια σου! 

οι συμβουλες μας εχουν στοχο αυτα τα δυο γτ απο απλα λαθη μπορουν να δημιουργηθουν μεγαλα προβληματα με αποτελεσμα να χανεις ψαρια, χρονο και χρηματα, και σε κανεναν δεν περισσευουν οποτε για το καλο σου και το καλο των ψαριων λεμε οσα λεμε. προσωπικα δε γνωριζω για τα ψαρια που εχεις μεσα οποτε δε μπορω να συμβουλευσω. βαλε και φωτο των πλεκο για να δουνε τα παιδια ποια ψαρια εχεις. 

αυτο που δε θυμαμαι εγω αν εχει ειπωθει ειναι το φιλτρο που εχεις, τι εχει μεσα και αν εχεις κανει μετρησεις νερου κ ποιες ειναι αυτες :) 

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση, καταλαβαινω. Ουτε κ προσβληθικα οπως λεει ο φιλος. Απλα δινω να καταλαβει οτι δεν ειμαι χομπιστας τετοιου επιπεδου κ ουτε θα γινω μαλλον...

Θα ανεβασω φωτο το βραδυ που θα γυρισω σπιτι. Εχω ενα εσωτερικο φιλτρο παροχης 700λ/ω με ασπρα κεραμικα στο κεντρο (αν τα λεω καλα) κ σαν σφουγγαρια στην ακρη 3 σαν καρτελες δηλαδη.

 

Τους πλακοστομους τους ειδα σε ενα ενυδρειο φιλου 400 λιτρων μαζι με δισκους κ μετα απο 5 χρονια ειχαν γινει 20 εκατοστα.

 

Το προηγουμενο ενυδρειο που ειχα ηταν 60λιτρο με ενα tinfoil barb κ ενα redtailed shark. Αυτα εζησαν αρμονικα 3 χρονια το redtail το εφαγε ενα μεγαλο ψαρι που εβαλα κακως μεσα κ εμεινε το tinfoil μεσα συνολικα 5 χρονια κ εγινε περιπου 25 εκατοστα. Χαριστικε οπως ηταν κ πηρα αυτο.

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

Gold algae eater ειναι οι δυο γλυφτες ή πλακοστομοι....

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι καλησπερα. 

Καταννοω το οτι μπορει να σου φαινονται βουνο αυτα που σου λεμε η να θεωρεις οτι βρισκεσαι στο στοχαστρο οταν πεφτουν ολοι απο πανω σου!

Αυτο που δεν καταννοω ειναι το γιατι εισαι τοσο αρνητικος! Απο την πρωτη στιγμη που διαβασα αναφερεις ξανα και ξανα οτι δεν προκειται να διαβασεις, δεν προκειται να γινεις χομπιστας και δεν προκειται να μαθεις ουτε να στησεις βιοτοπο! Τοτε φιλε μου να σε ρωτησω χωρις παρεξηγηση, τι μπηκες να κανεις εδω μεσα; ζητας συμβουλες σαν μασημενη τροφη; 

Βεβαια και ετσι να ειναι, μασημενη τροφη σου δινουμαι αλλα και παλι αρνεισαι να την παρεις! 

Κανεις δεν σου ειπε να γινεις υδροβιολογος ουτε ιχθυοπαθολογος! Τα βασικα σου ειπαμε να διαβασεις. 

Επισης ελαβες καποιες πληροφοριες! Ακουσες απο 10 ατομα να σου λενε οχι σκαλαρια και απο δυο να λενε ναι. Με τι κριτηρια λοιπον αποφασισες να παρεις 4 σκαλαρια;

Προσωπικα δεν ειχα καμια σκοπο να μιλησω σε τοσο εντονο τονο αλλα το να βλεπω τοση αρνηση και αδιαφορια για καποια ζωντανα που φιλοξενει καποιος με ξενιζει!

Δυστυχως φιλε μου τα ψαρια δεν ειναι σκυλια ( αν και κακως φερνω αυτο το πσραδειγμα διοτι και αυτα θελουν διαβασμα ) να το πας στον κτηνιατρο και στο κανει καλα. Στον τομεα του ενυδρειου μαθαινεις απο εμπειριες αλλων.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω ενα μπραβο στο φιλο που μοιραστηκε μαζι μας το ευδρειο του με τα οποια λαθη του.και τον παροτρυνω να συνεχισει.τωρα αν θελει να το βελτιωσει εχει καλως.αν οχι, παλι εχει καλως.εμεις εχουμε την διαθεση να βοηθησουμε,αλλα μεχρι εκει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Sturm said:

Φιλαρακι καλησπερα. 

Καταννοω το οτι μπορει να σου φαινονται βουνο αυτα που σου λεμε η να θεωρεις οτι βρισκεσαι στο στοχαστρο οταν πεφτουν ολοι απο πανω σου!

Αυτο που δεν καταννοω ειναι το γιατι εισαι τοσο αρνητικος! Απο την πρωτη στιγμη που διαβασα αναφερεις ξανα και ξανα οτι δεν προκειται να διαβασεις, δεν προκειται να γινεις χομπιστας και δεν προκειται να μαθεις ουτε να στησεις βιοτοπο! Τοτε φιλε μου να σε ρωτησω χωρις παρεξηγηση, τι μπηκες να κανεις εδω μεσα; ζητας συμβουλες σαν μασημενη τροφη; 

Βεβαια και ετσι να ειναι, μασημενη τροφη σου δινουμαι αλλα και παλι αρνεισαι να την παρεις! 

Κανεις δεν σου ειπε να γινεις υδροβιολογος ουτε ιχθυοπαθολογος! Τα βασικα σου ειπαμε να διαβασεις. 

Επισης ελαβες καποιες πληροφοριες! Ακουσες απο 10 ατομα να σου λενε οχι σκαλαρια και απο δυο να λενε ναι. Με τι κριτηρια λοιπον αποφασισες να παρεις 4 σκαλαρια;

Προσωπικα δεν ειχα καμια σκοπο να μιλησω σε τοσο εντονο τονο αλλα το να βλεπω τοση αρνηση και αδιαφορια για καποια ζωντανα που φιλοξενει καποιος με ξενιζει!

Δυστυχως φιλε μου τα ψαρια δεν ειναι σκυλια ( αν και κακως φερνω αυτο το πσραδειγμα διοτι και αυτα θελουν διαβασμα ) να το πας στον κτηνιατρο και στο κανει καλα. Στον τομεα του ενυδρειου μαθαινεις απο εμπειριες αλλων.

 

 

Δε ξεκινησαμε καλα... αχαχα.... καταρχην ελα στη θεση μου να σου λενε αλλοι οχι αλλοι ναι αλλοι δε ξερω και να διαβαζεις (ναι διαβασα :P ) τελικα οτι αυτα τα ψαρια ειναι οριακα για το ενυδρειο σου. Εχω δει σκαλαρια να ζουν κ σε πιο λιγα λιτρα για χρονια. Δηλαδη θελω να πω ολα σχετικα ειναι το σιγουρο κ το απολυτο ειναι λιγο δυσκολο οχι για τα ψαρια αλλα για τα παντα, δηλαδη κ το απολυτο οχι υπερβολη το βλεπω. Δεν με ενδιαφερει να ζευγαρωσουν ή να παρουν το απολυτο τελικο μηκος απλα να ειναι συμβατα. Και απο οτι διαβαζω ειναι για το ενυδρειο μου ακριβως 4 σκαλαρια που θελουν μινιμουμ 200 λιτρα εγω εχω πες σκαρτα 180-170. για 30 λιτρα δε νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλο θεμα επιβιωσης.

Και δεν μιλαει κανεις σε τοιχο. Φυσικα διαβαζω αλλα δε μπορω να κατσω  με τις ωρες οπως φανταζομαι οτι πρεπει. Το ενα λινκ το παρεθεσε ενα παιδι εδω το διαβασα οπως κ αλλα δυο τρια που βρηκα και δε βλεπω λαθος να μπουν 4 σκαλαρια σε μενα.

Μπορει να φαινομαι αρνητικος αλλα τα γραφομενα παρεξηγουνται. Δεν ειμαι καθολου. Και τι σημαινει μασημενη τροφη? Ειναι κοπος σε καποιον να γραψει 2-3 πραγματα? Ειναι το δευτερο φορουμ που μπαινω κ βλεπω την εκφραση "βλεπω λαθη" κ δε λεει τι λαθη. Και σε αυτοκινητιστικα κλαμπ που ειμουν ειχαμε βαρεθει να απανταμε στην ερωτηση σκουπα ή φιλοτροχοαννη. Σιγα δε καταστραφηκε και ο κοσμος. :) Μενω εκτος Αθηνων μου ειναι δυσκολα πολυ τα πετσοπ να παιρνω πραγματα κ οι παραγγελιες μεσω ιντερνετ δυσκολες.

Τελοσπαντων εγω καλη προθεση εχω ζητω συγγνωμη αν παρεξηγηθηκα αλλα χρωμα οι λεξεις δεν εχουν.

υ.γ.: Επισης εφυγε αυτο το διακοσμητικο με τις τρυπες που ειχα γιατι εβλεπα οτι δεν κολαγε πουθενα κ ηθελαν χωρο. Επισης ειχα βαλει λιγο λαθος τα φυτα κ ειχε κοπει στα δυο το ενυδρειο κ αυτα τα διορθωσα. Τωρα νομιζω ειναι καλυτερα.

Καλη επιτυχια στα ψαρια μου :P
 

 

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

Σε 240 λίτρα ενυδρείο έχω σκαλάρια εδώ και αρκετό καιρό. Είχα απώλειες από κάποια θέματα ασθενειών (ποιος δεν έχει) και έχω πλέον τρία ζωντανά από 6 που είχα εδώ και 4 χρόνια ως αρχική ομάδα...

Ξέρω ότι ΔΕΝ είναι σωστή ομάδα και πολλοί θα πουν ότι είναι μικρό το ενυδρείο.

ΟΜΩΣ δεν έχω ζευγάρι και το ενυδρείο έχει μια αρμονία και μια αρχοντιά. Λέω αρχοντιά γιατί έχουν πλέον μέγεθος πάνω από 15 εκ. ύψος και άλλο τόσο μήκος...

Δεν θα σου πω βάλε ή μην βάλεις......

Θα σου πω όμως ότι αν στήσεις το ενυδρείο σωστά, με οριοθετημένες ζώνες και σημεία κρυψίματος και διαφυγής πιστεύω ότι θα πάνε καλά. ΑΝ σου βγεί ζευγάρι θα δυσκολέψουν πολύ τα πράγματα σε ενδεχόμενο ζευγάρωμα. Ευχαριστήσου τα ζωντανά σου, δίνοντάς τους πολύ καλές συνθήκες (και δεν εννοώ τα λίτρα) και θα σε ανταμείψουν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Σε 240 λίτρα ενυδρείο έχω σκαλάρια εδώ και αρκετό καιρό. Είχα απώλειες από κάποια θέματα ασθενειών (ποιος δεν έχει) και έχω πλέον τρία ζωντανά από 6 που είχα εδώ και 4 χρόνια ως αρχική ομάδα...

Ξέρω ότι ΔΕΝ είναι σωστή ομάδα και πολλοί θα πουν ότι είναι μικρό το ενυδρείο.

ΟΜΩΣ δεν έχω ζευγάρι και το ενυδρείο έχει μια αρμονία και μια αρχοντιά. Λέω αρχοντιά γιατί έχουν πλέον μέγεθος πάνω από 15 εκ. ύψος και άλλο τόσο μήκος...

Δεν θα σου πω βάλε ή μην βάλεις......

Θα σου πω όμως ότι αν στήσεις το ενυδρείο σωστά, με οριοθετημένες ζώνες και σημεία κρυψίματος και διαφυγής πιστεύω ότι θα πάνε καλά. ΑΝ σου βγεί ζευγάρι θα δυσκολέψουν πολύ τα πράγματα σε ενδεχόμενο ζευγάρωμα. Ευχαριστήσου τα ζωντανά σου, δίνοντάς τους πολύ καλές συνθήκες (και δεν εννοώ τα λίτρα) και θα σε ανταμείψουν.

 

Θα κανω τα τεστ οταν μπορεσω να βρω για να δω το νερο αν ειναι πραγματικα οκ αλλα ολα δειχνουν οτι ειναι σωστα μεχρι στιγμης. Τα φυτα ειναι κ αυτα αμαζονιου οπως κ τα σκαλαρια. Τα golden eater ακομα ειναι μικρα εχουν κ τις κρυψωνες τους κ ειναι μια χαρα. Το νερο το πηγα 25 βαθμους απο 22 που το ειχα οταν ειχα τα redtail. Για να δουμε.

Θεωρεις οτι πρεπει να ειναι "χωρισμενο" περιπου με φυτα κλπ για διαφυγη που λες? Γιατι χωρος για κρυψωνες για τα σκαλαρια φυσικα δεν υπαρχει.

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος WiSe έγραψε:

 

Θα κανω τα τεστ οταν μπορεσω να βρω για να δω το νερο αν ειναι πραγματικα οκ αλλα ολα δειχνουν οτι ειναι σωστα μεχρι στιγμης. Τα φυτα ειναι κ αυτα αμαζονιου οπως κ τα σκαλαρια. Τα golden eater ακομα ειναι μικρα εχουν κ τις κρυψωνες τους κ ειναι μια χαρα. Το νερο το πηγα 25 βαθμους  (Καλά έκανες)απο 22 που το ειχα οταν ειχα τα redtail. Για να δουμε.

Θεωρεις οτι πρεπει να ειναι "χωρισμενο" περιπου με φυτα κλπ για διαφυγη που λες? Γιατι χωρος για κρυψωνες για τα σκαλαρια φυσικα δεν υπαρχει.

Το νερο το πηγα 25 βαθμους  (Καλά έκανες)

Θεωρεις οτι πρεπει να ειναι "χωρισμενο" περιπου με φυτα κλπ για διαφυγη που λες ( σωστα, με φυτά ή ρίζες που να δημιουργούν περιοχές)

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Το νερο το πηγα 25 βαθμους  (Καλά έκανες)

Θεωρεις οτι πρεπει να ειναι "χωρισμενο" περιπου με φυτα κλπ για διαφυγη που λες ( σωστα, με φυτά ή ρίζες που να δημιουργούν περιοχές)

 


Ωραια super. Καπως ετσι ειναι τωρα. Χωρισμενο οπως θα δεις στις φωτο σε 3 περιοχες. Τα βλεπω πολυ καλα σε συμπεριφορα αν κ ειναι νωρις ακομα... κ με μπολικη ορεξη.

Να σημειωσω οτι τα παραγγειλα μεγαλα σε μεγεθος δλδ περιπου 10 εκατοστα υψος μαζι με τα πτερυγια. Σε αυτο το μεγεθος θεωρουνται ανηλικα κ θελουν συχνο ταισμα απο οτι καταλαβα ετσι? Τα ταιζω πρωι μεσημερι βραδυ σε μικρες ποσοτητες κ οταν κατεβω Αθηνα θα παρω κ σπιρουλινα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...