Jump to content

Το ενυδρειο μου (WiSe)


Recommended Posts

Φιλαρακι δεν εχω θεμα αν ξεκινησαμε καλα η οχι και εγω θα σε βοηθησω οσο μπορω. Αρκει κι εσυ να εισαι δεκτικος. Ολοι οσοι μπαινουν σε ενα φορουμ, ετσι πεφτουν απο πανω τους ολοι οι αλλοι. Ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε οποτε μην σε αγχωνει. Για καλο τα λεμε.

Ειναι πολλοι οι παραγοντες που τα σκαλαρια δεν μπαινουν σε τοσα λιτρα αλλα ουτε και στα 240 του Παρασκευα αλλα δεν θα το συνεχισω. Τωρα εγινε και μαλλον θα τα δεις μονος σου.

Ταιζε ποικιλια τροφων 3- 4 φορες την ημερα. Σπιρουλινα οχι καθε μερα. Και καμια βιταμινη που και που. 

Δεκα εκ με ουρες και πτερυγια η μονο σωμα;

Για το scape θα σου πω πως οσο πιο φυσικο το κανεις, τοσο καλυτερα θα περνανε τα ζωντανα σου.

Σε ποιο φορουμ με αμαξια ησουν; ημουν κι εγω στο Leon Club!

Aπο ποιο μερος εισαι και ποιο το μικρο σου ονομα;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος WiSe έγραψε:


Ωραια super. Καπως ετσι ειναι τωρα. Χωρισμενο οπως θα δεις στις φωτο σε 3 περιοχες. Τα βλεπω πολυ καλα σε συμπεριφορα αν κ ειναι νωρις ακομα... κ με μπολικη ορεξη.

Να σημειωσω οτι τα παραγγειλα μεγαλα σε μεγεθος δλδ περιπου 10 εκατοστα υψος μαζι με τα πτερυγια. Σε αυτο το μεγεθος θεωρουνται ανηλικα κ θελουν συχνο ταισμα απο οτι καταλαβα ετσι? Τα ταιζω πρωι μεσημερι βραδυ σε μικρες ποσοτητες κ οταν κατεβω Αθηνα θα παρω κ σπιρουλινα

 

την θερμοκρασία σου επειδή τα ψαρακια ειναι μικρά σε ηλικία και εχουν αναγκη την τροφη για να αναπτυχθούν καλο ειναι να την πας 26-27 για αυξήσεις τον μεταβολισμο τους που σημαίνει οτι θα πρεπει να ταιζεις 3-4 φορες οπως λεει ο Θοδωρής απο πανω... αλλα θα χρειαστεί να κανεις και τις αναλογες αλλαγες νερου για να ειναι καλες οι συνθήκες νερου με χαμηλα νιτρικά, αν εχεις προφιλτρα ή αν δεν εχεις μαζι με καποιο αντιχλωριο.

τα ψαρακια σου εχουν αναγκη απο σημεια που θα σπανε την οπτικη επαφη μεταξυ τους και θα μπορουν να πηγαίνουν-διαφυγουν σε περίπτωση που θελων να νοιώσουν  ασφάλεια, αυτο με 1-2 ριζες ξυλο και μερικα ευκολα φυτα οπως βαλισνεριες που θα σου αντεξουν ευκολα μπορεις να το πετύχεις.... 

 

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ Παρασκευα και οι ασθένειες που εχασες τα ψαρια σου μπορεί να ευθύνονται ο χώρος, η συμπεριφορές, τα χτυπήματα που μπορεί να εβλεπες ή και οχι.... μην παμε να βγαλουμε οτι ηταν 6 σκλαρια σε 240 λιτρα καλα... ουτε οτι αυτα τα ψαρια δεν εχουν αναγκη το κοπαδι 8-10-12 και παραπανω ατόμων για λειτουργούν σωστα και μην εχουνε θεματα... μην ξεχασουμε και τα βασικα πράγματα σε οσα μαθαμε τοσα χρονια...  ετσι δεν ειναι???

 

τωρα ομως τα ψαρια μπηκαν ας κανουνε λοιπον τουλάχιστον το aquascape οπως μπορουμε καλυτερο...

 

και το "διαβασε" απο μενα θα το ακους για να δραστηριοποιηθείς :bigemo_harabe_net-125:

δεν ειπαμε φυσικα εις βάρος της δουλειάς και της ζωης σου... αλλα οσο θα μπλεκεις μαζι μας θα θελεις να μαθαίνεις... εκτος και αν το nickname σου ειναι μονο για εφε!!! :poster_oops:

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω είμαστε οτι θες πάντως !!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Irakles έγραψε:

 

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ Παρασκευα και οι ασθένειες που εχασες τα ψαρια σου μπορεί να ευθύνονται ο χώρος, η συμπεριφορές, τα χτυπήματα που μπορεί να εβλεπες ή και οχι.... μην παμε να βγαλουμε οτι ηταν 6 σκλαρια σε 240 λιτρα καλα... ουτε οτι αυτα τα ψαρια δεν εχουν αναγκη το κοπαδι 8-10-12 και παραπανω ατόμων για λειτουργούν σωστα και μην εχουνε θεματα... μην ξεχασουμε και τα βασικα πράγματα σε οσα μαθαμε τοσα χρονια...  ετσι δεν ειναι???

 

 

6ατομα στα λίτρα που αναφέρεις, πραγματικα πιστεύω οτι μπορούν να ευδοκιμήσουν.

Τώρα, δεν διαφωνω οτι όσο περισσότερα (ατομα και λιτρα) τόσο καλύτερα.

Τελείωσε βέβαια τώρα και δεν επιθυμώ να διολισθησω σε παρόμοια κουβέντα.  Απλά ανέφερα την δική μου εμπειρία για να δει ο φίλος από περισσότερες οπτικές το δικο του θέμα.

Αν με ρωτήσεις ΤΩΡΑ, θα σου πω οτι δεν θα έβαζα σκαλαρια στο ενυδρείο μου, για τον λόγο όμως οτι μια μεγαααλη ομάδα είναι  πολυυυυ πιο όμορφη, όχι οτι η μικρή ομάδα είναι προβληματική....

Θα προτιμούσα ενα 500λιτρο πχ με 15 ατομα....

Καλη συνέχεια εύχομαι στον φίλο και πραγματικα να γίνει σαν το nicname του!

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sturm said:

Φιλαρακι δεν εχω θεμα αν ξεκινησαμε καλα η οχι και εγω θα σε βοηθησω οσο μπορω. Αρκει κι εσυ να εισαι δεκτικος. Ολοι οσοι μπαινουν σε ενα φορουμ, ετσι πεφτουν απο πανω τους ολοι οι αλλοι. Ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε οποτε μην σε αγχωνει. Για καλο τα λεμε.

Ειναι πολλοι οι παραγοντες που τα σκαλαρια δεν μπαινουν σε τοσα λιτρα αλλα ουτε και στα 240 του Παρασκευα αλλα δεν θα το συνεχισω. Τωρα εγινε και μαλλον θα τα δεις μονος σου.

Ταιζε ποικιλια τροφων 3- 4 φορες την ημερα. Σπιρουλινα οχι καθε μερα. Και καμια βιταμινη που και που. 

Δεκα εκ με ουρες και πτερυγια η μονο σωμα;

Για το scape θα σου πω πως οσο πιο φυσικο το κανεις, τοσο καλυτερα θα περνανε τα ζωντανα σου.

Σε ποιο φορουμ με αμαξια ησουν; ημουν κι εγω στο Leon Club!

Aπο ποιο μερος εισαι και ποιο το μικρο σου ονομα;

 

Ολα καλα δεν υπαρχει θεμα :)

10-12 με ουρες. Θα προσπαθησω να τα μετρησω παλι σημερα. Προς το παρον εχω τη βασικη τροφη φλεικς τις sera ( η οποια ειναι μιξ κ εχει κ σπιρουλινα απο οτι ειδα) κ εκει εβαλα μια φορα μια βιταμινη που ειχα παρει που ειναι σε ενα κοκκινο μπουκαλακι μικρο. Η επομενη μαλλον θα ειναι σε μια εβδομαδα. Θεωρεις οτι πρεπει να παρω κ καποια αλλη τροφη? 

Το scape οπως λες ειναι οπως στις τελευταιες φωτο χωρις το διακοσμητικο με τις τρυπες. Δυστηχως οι δυο πετρες ειναι πλαστικες αλλα που να μπαινω τωρα σε μανουρες να τα βγαζω κ να ανακατευτει το υποστρωμ με τα χαλικια? Μπορει κ να το κανω αλλα ειναι ταλαιπωρια γμτ......

Ναι ειμουν στο ΙbizaClub, IbizaMania, SeatClub, Streetdragster, κλπ κλπ.... ωραιες εποχες.

Γιωργος ειναι το ονομα μου κ ειμαι απο Καλυβια Αττικης.

 

1 hour ago, Irakles said:

 

την θερμοκρασία σου επειδή τα ψαρακια ειναι μικρά σε ηλικία και εχουν αναγκη την τροφη για να αναπτυχθούν καλο ειναι να την πας 26-27 για αυξήσεις τον μεταβολισμο τους που σημαίνει οτι θα πρεπει να ταιζεις 3-4 φορες οπως λεει ο Θοδωρής απο πανω... αλλα θα χρειαστεί να κανεις και τις αναλογες αλλαγες νερου για να ειναι καλες οι συνθήκες νερου με χαμηλα νιτρικά, αν εχεις προφιλτρα ή αν δεν εχεις μαζι με καποιο αντιχλωριο.

τα ψαρακια σου εχουν αναγκη απο σημεια που θα σπανε την οπτικη επαφη μεταξυ τους και θα μπορουν να πηγαίνουν-διαφυγουν σε περίπτωση που θελων να νοιώσουν  ασφάλεια, αυτο με 1-2 ριζες ξυλο και μερικα ευκολα φυτα οπως βαλισνεριες που θα σου αντεξουν ευκολα μπορεις να το πετύχεις.... 

 

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ Παρασκευα και οι ασθένειες που εχασες τα ψαρια σου μπορεί να ευθύνονται ο χώρος, η συμπεριφορές, τα χτυπήματα που μπορεί να εβλεπες ή και οχι.... μην παμε να βγαλουμε οτι ηταν 6 σκλαρια σε 240 λιτρα καλα... ουτε οτι αυτα τα ψαρια δεν εχουν αναγκη το κοπαδι 8-10-12 και παραπανω ατόμων για λειτουργούν σωστα και μην εχουνε θεματα... μην ξεχασουμε και τα βασικα πράγματα σε οσα μαθαμε τοσα χρονια...  ετσι δεν ειναι???

 

τωρα ομως τα ψαρια μπηκαν ας κανουνε λοιπον τουλάχιστον το aquascape οπως μπορουμε καλυτερο...

 

και το "διαβασε" απο μενα θα το ακους για να δραστηριοποιηθείς :bigemo_harabe_net-125:

δεν ειπαμε φυσικα εις βάρος της δουλειάς και της ζωης σου... αλλα οσο θα μπλεκεις μαζι μας θα θελεις να μαθαίνεις... εκτος και αν το nickname σου ειναι μονο για εφε!!! :poster_oops:

 

 

Οκ θα την παω 26-27 αυτο δεν ειναι προβλημα. Ενα φιλτρο εχω μονο το οποιο ειναι εσωτερικο παροχης 700λτ/ω της fluval με τις 3 "καρτελες" μεσα που η μεσαια εχει τις αποικιες τις οποιες εμπλουτισα κ γεμισα με προσθετες γιατι ηταν μισερη η ποσοτητα. Δε ξερω τι ειναι το προφιλτρο.

Ναι νομιζω οτι εχουν τετοια πεδια που σπαει λιγο η οπτικη επαφη μεταξυ τους μπορω να τραβηξω κ αλλες φωτο απο πολλες μεριες αν βοηθαει να δειτε. Κ φυτα εχω αληθινα κ ριζα κλπ κλπ. Ισως υπαρχει χωρος κ για δευτερη ριζα αλλα δε θελω να μειωσω το χωρο που κολυμπανε...

Το nickname μου δεν υποδηλωνει κατι το εχω απο τα μαθητικα τα χρονια που καναμε graffiti κ με ακολουθαει σε ολα τα forum κλπ εως κ σημερα :P

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

Το ευφυές nic που έχεις μοιάζει με την λεξη wise(σοφός)!

Power!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η λεξη ναι... αλλα για να γινεις Σοφος στη ζωη θες πολλα "ψωμια"... :) :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν εδειξα αυτες τις φωτο σε φιλη μου ειπε οτι επειδη αλλαξαν χρωμα προς το μοβ σημαινει οτι παει καλα το ενυδρειο..... ποια ειναι η αποψη σας?

P71103-084317.jpg

P71103-084348.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ξερει να απαντησει? 

Βρηκα παντως τι φταιει. Ειναι η ροζ λαμπα σε συνδιασμο με τις ελλειπεις ωρες φωτισμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει σχεση το ενυδρειο με τον χρωματισμο. Ο χρωματισμος ισως να εχει σχεση με το αν το φως ειναι αρκετο η οχι. Παντως για να φουντωνουν σημαινει πως εχουν τα θρεπτικα που χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sturm said:

Δεν νομιζω να εχει σχεση το ενυδρειο με τον χρωματισμο. Ο χρωματισμος ισως να εχει σχεση με το αν το φως ειναι αρκετο η οχι. Παντως για να φουντωνουν σημαινει πως εχουν τα θρεπτικα που χρειαζονται.

 

Φουντωνουν κ πολυ μαλιστα! ολα εχουν βγαλει καινουρια κλαρακια.... :) 

Αρχιζει κ μαρεσει παντως η φαση με τα φυτα.... πολυ ομορφια. Σε λιγο καιρο θα ψαξω πετρες κ φυτα που θα "τρεχουν" πανω σε αυτες...

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σίγουρα δίνουν μια άλλη ομορφιά στο ενυδρείο.

Αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε φυτό σε οποιοδήποτε ενυδρείο.

Στη δική σου περίπτωση (και εάν ήμουν στή θέση σου), θα επέλεγα να προσθέσω κάποια μη απαιτητική είδη από echinodorus, microsorum pteropus, sagittaria sabulata.

Βάλε μια ολόκληρη φωτογραφία του φυτού μετά το <<κοκκίνισμα>.

Εμένα μου φαίνεται περισσότερο για πρόβλημα, παρά για ένδειξη ότι πάει καλά.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, SOTIRIS said:

Τα φυτά σίγουρα δίνουν μια άλλη ομορφιά στο ενυδρείο.

Αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε φυτό σε οποιοδήποτε ενυδρείο.

Στη δική σου περίπτωση (και εάν ήμουν στή θέση σου), θα επέλεγα να προσθέσω κάποια μη απαιτητική είδη από echinodorus, microsorum pteropus, sagittaria sabulata.

Βάλε μια ολόκληρη φωτογραφία του φυτού μετά το <<κοκκίνισμα>.

Εμένα μου φαίνεται περισσότερο για πρόβλημα, παρά για ένδειξη ότι πάει καλά.:)

 

θα βαλω το βραδυ που γυριζω σπιτι. Μετα απο σταθερο 8ωρο φωτισμο που κανω πλεον εχουν παρει ολα τα φυτα τα πανω τους. Τα φυλλα που ειχαν κοκκινισει φαινονται στα φυτα λες κ καποια στιγμη κατι κακο εγινε αλλα τελειωσε πια. χαχα... :) Θα κοιταξω τα ειδη που μου ειπες σε ευχαριστω πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2017 at 9:30 AM, SOTIRIS said:

Τα φυτά σίγουρα δίνουν μια άλλη ομορφιά στο ενυδρείο.

Αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε φυτό σε οποιοδήποτε ενυδρείο.

Στη δική σου περίπτωση (και εάν ήμουν στή θέση σου), θα επέλεγα να προσθέσω κάποια μη απαιτητική είδη από echinodorus, microsorum pteropus, sagittaria sabulata.

Βάλε μια ολόκληρη φωτογραφία του φυτού μετά το <<κοκκίνισμα>.

Εμένα μου φαίνεται περισσότερο για πρόβλημα, παρά για ένδειξη ότι πάει καλά.:)

 

 

Λοιπον το κοκκινισμα δε μπορω να το τραβηξω να φαινεται καλα αλλα στο δευτερο φυτο που εχω παρατηρω προβληματα.... ξερετε τι μπορει να φταιει? Στην τριτη εικονα ειναι απο κλαδεμα... ενω ηταν τελειο κατι γινεται.....

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτογραφία σαν να μου φαίνεται ότι υπάρχουν δαγκωνιές στα φύλλα.

Λίπανση? Μετρήσεις NO3? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SOTIRIS said:

Στην πρώτη φωτογραφία σαν να μου φαίνεται ότι υπάρχουν δαγκωνιές στα φύλλα.

Λίπανση? Μετρήσεις NO3? :)

 

Εχω παρατηρησει οτι τα δαγκωνουν τα σκαλαρια.... τι λιπανση προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως αυτο το φυτο δεν ειναι για ενυδρειο. Σαπιζει κατω απ το νερο νομιζω.

Απο που το πηρες;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sturm said:

Εχω την εντυπωση πως αυτο το φυτο δεν ειναι για ενυδρειο. Σαπιζει κατω απ το νερο νομιζω.

Απο που το πηρες;

 

Απο ενυδρειο που το εχει μεσα 3 χρονια :) Μου χαρισε 2-3 κλωναρακια με ριζα

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sturm said:

Εχω την εντυπωση πως αυτο το φυτο δεν ειναι για ενυδρειο. Σαπιζει κατω απ το νερο νομιζω.

Απο που το πηρες;

 

ludwigia repens ειναι το ονομα του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρείτε από τα πιο δύσκολα φυτά, αλλά είναι από τα ομορφότερα.

Χρειάζεται αρκετό φως, CO2 και πλήρη λίπανση για να πάρει όμορφο χρώμα.

Αν κλικάρεις τη φωτογραφία που υπάρχει στην υπογραφή μου, θα δεις πως γίνεται όταν παρέχονται τα στοιχειώδη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SOTIRIS said:

Δεν θεωρείτε από τα πιο δύσκολα φυτά, αλλά είναι από τα ομορφότερα.

Χρειάζεται αρκετό φως, CO2 και πλήρη λίπανση για να πάρει όμορφο χρώμα.

Αν κλικάρεις τη φωτογραφία που υπάρχει στην υπογραφή μου, θα δεις πως γίνεται όταν παρέχονται τα στοιχειώδη.

 

 

 

Πανεμορφο... εσυ εισαι κ προφεσιοναλ απο οτι βλεπω σε αυτα. Θα βαλω υποστρωμα για φυτα κ λιπανση λιγο αργοτερα. CO2 τωρα πρεπει να κατεβω αθηνα για να προμηθευτω..... ειναι τοσο απαραιτητο?

Link to comment
Share on other sites

Προφέσιοναλ δεν είναι κανένας, όλοι απλά ψαχνόμαστε. Τώρα όσον αφορά το ερώτημα που θέτεις θα σου έλεγα πως το CO2 δεν το χρειάζεσαι απαραίτητα για τον τύπο του ενυδρείου που απαιτούν τα ψάρια που επέλεξες. Μπορείς να βάλεις φυτά που σου έχω προτείνει σε προηγούμενο ποστ που δεν χρειάζονται πολλά πολλά, και είναι σκληρά . Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις ότι τα φυτά περνούν σε πρώτο πλάνο αλλάζουν τα δεδομένα.:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κοιταξα τα φυτα αλλα τωρα εχω βαλει αυτα κ τα ludwigia κ θα μπουν κ 2 ανουμπιες κ τελος.... Τελικα λυθηκε το μυστηριο με τις τρυπες.... το ενα σκαλαρι το εχει δει καραμελα το φυτο κ το δαγκωνει.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ειχαμε καμια εξέλιξη στο ενυδρείο??? για πες... ανεβασε και καμια φωτο να δουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχαμε μια απροσμενη εξελιξη... την ωρα που τελειωνα την τελευταια φαση της ανακαινησης ειδα αυγα! Διαπιστωθηκε ζευγαρι! Τωρα προσανατολιζομαι στο να κρατησω το ζευγαρι κ να δωσω τα αλλα δυο σκαλαρια για να ειναι οκ με τη χωρητικοτητα του ενυδρειου. Κατοπιν να βρεθουν νεοι συγκατοικοι..... Τι λετε?

1.jpg

2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...