Jump to content

Το ενυδρειο μου (WiSe)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Update:

 

Μπηκε εξωτερικο φιλτρο (fluval 306)

Ειμαστε στα μεσα θεραπειας με omnipur γιατι 2 κορι βγαλανε μυκητα και το ενα το εχασα. (ανεξηγητο) Το δευτερο καλυτερευει.

Επισης παιρνουν εξτρα βιταμινουλες που απο οτι φαινεται χρειαζονται μια φορα την εβδομαδα οπωσδηποτε.

Μπηκαν 11 Ramshorn Snails.

Εχουμε και πολυ λιγη καφε αλγη αλλα θα κανει το κυκλο της και θα φυγει...

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Wise......Αν εχεις και το παλιο φιλτρο ταυτοχρονα να δουλευει εχει καλος.....αλλιως εαν το εχεις βγαλει παρε τα κεραμικα υλικα του και βαλτα στο καινουργιο γιατι αλλιως κυνδινευεις. Επισης προσπαθησε να εχεις μια καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου για την καλυτερη ανταλλαγη αεριων στο ενυδρειο σου γιατι οι μυκητες ειναι και ενδειξη ανοξικου περιβαλλοντως. Το ομνιπουρ δεν το εχω δουλεψει γιατι γενικος οταν χρειαστηκε καμια φορα σαν αρχαριος δουλευα καλα με το esha 2000 χωρις προβληματα. Το ομνιπουρ το φοβαμε λιγο για την βιολογια του ενυδρειου σου.....για αυτο καλη αναταραξη ειδικα τωρα κατα την θεραπεια. Τα ραμσον θα σου καθαρισουν την αλγη.

Link to comment
Share on other sites

το ομνιπουρ θελει χρηση αεραντλιας οπωσδήποτε και ακρίβεια στην δοσολογία...

στις 7 μερες μεγαλη αλλαγη και χρηση ανθρακα για 2-3 μερες και ξανα αλλαγη νερου και μετα ενίσχυση τις βιολογιας σου με βακτήρια...

δεν καταστρέφει εντελως τη βιολογια αλλα λιγο την επηρεάζει τα φυτα μπορει να στα διαλύσει μην τρομάξεις εχει μια ουσια που τα θερίζει οχι ολα αλλα τα πιο ευαίσθητα.....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Rik said:

Καλημερα Wise......Αν εχεις και το παλιο φιλτρο ταυτοχρονα να δουλευει εχει καλος.....αλλιως εαν το εχεις βγαλει παρε τα κεραμικα υλικα του και βαλτα στο καινουργιο γιατι αλλιως κυνδινευεις. Επισης προσπαθησε να εχεις μια καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου για την καλυτερη ανταλλαγη αεριων στο ενυδρειο σου γιατι οι μυκητες ειναι και ενδειξη ανοξικου περιβαλλοντως. Το ομνιπουρ δεν το εχω δουλεψει γιατι γενικος οταν χρειαστηκε καμια φορα σαν αρχαριος δουλευα καλα με το esha 2000 χωρις προβληματα. Το ομνιπουρ το φοβαμε λιγο για την βιολογια του ενυδρειου σου.....για αυτο καλη αναταραξη ειδικα τωρα κατα την θεραπεια. Τα ραμσον θα σου καθαρισουν την αλγη.

 

Πηρα τα κεραμικα εξ αρχης και τα εβαλα στο καινουριο και αφησα και μια μερα να δουλεψει το παλιο ετσι για να δινει μπουρμπουλιθρες μεσα... ομως:

Απο τον ογκο των πληροφοριων που βρηκα σε φορουμ διαβασα οτι η οξυγονωση γινεται καλυτερα με καλη κινηση του νερου εσωτερικα + την καλη αναταραξη της επιφανειας που κανει το καινουριο οποτε ειμαι καλυμενος. Η αεραντλια δεν εχει τοσο μεγαλη αποδοση γιατι πιανει ενα κομματι μονο. Τωρα βλεπω οξυγονο παντου. Πιστευω οτι ειναι ολα οκ. Ραμσορν εχω μονο 11 μεσα και περιμενω κατι blue για να συμπληρωσω και να γινεται λιγο δουλιτσα. Τα σεσιφλορα εχουν τη περισσοτερη και ειναι δυσκολο να σκαρφαλωσουν εκει πανω. Μαλλον με καποιο πινελακι θα γινει η δουλιτσα χειροκινητα καποια στιγμη.

 

 

3 hours ago, Irakles said:

το ομνιπουρ θελει χρηση αεραντλιας οπωσδήποτε και ακρίβεια στην δοσολογία...

στις 7 μερες μεγαλη αλλαγη και χρηση ανθρακα για 2-3 μερες και ξανα αλλαγη νερου και μετα ενίσχυση τις βιολογιας σου με βακτήρια...

δεν καταστρέφει εντελως τη βιολογια αλλα λιγο την επηρεάζει τα φυτα μπορει να στα διαλύσει μην τρομάξεις εχει μια ουσια που τα θερίζει οχι ολα αλλα τα πιο ευαίσθητα.....

 

Το εβαλα με δοσομετρητη ακριβειας. Μεγαλη αλλαγη σιγουρα ναι. Ανθρακα απο οτι διαβασα χρειαζεται 10 μερες (οχι?). Εχω μπολι απο φιλο που μενει διπλα μου και εχει 10 λιτρα βιολογικο ετοιμο οποτε θα παρω. Σε γενικες γραμμες μιας και ειμαι στα μεσα περιπου δεν εχω δει ζημια στα φυτα. μη σου πω οτι πανε καλυτερα γιατι ειχα βαλει ταμπλετες βυθου και λιπανση... δε ξερω κατα ποσο μετραει αλλα παν ολα καλα μεχρι στιγμης!

 

Τα φυτα που εχω ειναι τα εξης: 

Limnophila Sessiliflora

Ludwigia Rapens

Hydrocotyle Leucocephala

Anubias Lanceolata

Anubias barteri

Bolbitis Heudelotii

Vallisneria

Christmas Moss

Flame Moss

Hygrophila Siamensis

Limnobium Laevigatum

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

Ενα κλωναρι απο τη λουντβιγια πηγε ακλαφτο :)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Irakles said:

μπορει να ακολουθήσει κι αλλο.... μην στεναχωριέσαι!!!

 

Μπα οχι! Ετσι κ αλλιως οι λουντβιγιες δε τα πηγαιναν και τοσο καλα! Ελπιζω μετα τη θεραπεια με τη ταμπλετα που εχουν κ τη λιπανση να γινουν οπως οταν τις πρωτοπηρα...

Link to comment
Share on other sites

6η μερα θεραπειας και το κορυ που ειχε τον μυκητα διαμετρου 2 χιλιοστων δεν εχει φυγει. αποτελεσμα δε βλεπω οποτε σημερα θα βαλω ανθρακα να τραβηξει το φαρμακο.

 

Προτεινετε να απομακρυνθει το κορυ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχασα λιγα επεισοδια. Τι ασθενεια εχουμε; και τι αγωγη χορηγηθηκε;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sturm said:

Καλησπερα. Εχασα λιγα επεισοδια. Τι ασθενεια εχουμε; και τι αγωγη χορηγηθηκε;

 

Πηρα μερικα στερμπαι να συμπληρωσω την ομαδα κ ηταν αρρωστα και δε το ειχα καταλαβει οταν τα ειδα, νομιζα οτι ηταν απλα στρεσαρισμα απο τη μεταφορα... ειχαν ενα μυκητα (σημαδια λευκα επιδερμικα) οχι ick. Χορηγηθηκε ομνιπουρ με ακριβεια, την πρωτη μερα ανεξηγητα εχασα 1 και στα υπολοιπα δυο ουτε στην 6η μερα ειδα βελτιωση και ειδικα ενα χειροτερεψε....

 

Ευτυχως δεν εχουν κολησει τα σκαλαρια, τα οποια (ασχετο) εχουν παρει και 2 ποντους και εχουν αναπτυξει κ τα πτερυγια τους

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια υπαρχει πιο πανω; αν ειναι μυκητας πας σε mycopur οχι omnipur!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Sturm said:

Φωτογραφια υπαρχει πιο πανω; αν ειναι μυκητας πας σε mycopur οχι omnipur!

23915774_1700625716666100_3590552365500650072_n.jpg.7cb7cdb5e67859e014eaed73a957c478.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Ετσι ηταν,  και εχει περιοριστει σε ενα σχημα σαν μικρό στιγμα και αυτο πριν ξεκινησω το ομνιπουρ. Μετα δεν ειχε βελτιώση. Τώρα προς το παρόν δε νομίζω ότι πρέπει να επιβαρύνω ολοκληρο το ενυδρείο με μια ακομα βαρια θεραπεία. Θα το παρακολουθώ και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αλλαγη 50% νερου προσθηκη ανθρακα για λιγες μερες και rescape.

Δημιουργια χωρου μπροστα για κολυμπι αφθονο

μιας και σχεφτομαι να μπει ενα κοπαδι silvertip tetra (οταν φυγουν τα σκαλαρια)

και καποια φυτα ακομα......

3.jpg

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος WiSe έγραψε:

Μετα απο αλλαγη 50% νερου προσθηκη ανθρακα για λιγες μερες και rescape.

Δημιουργια χωρου μπροστα για κολυμπι αφθονο

μιας και σχεφτομαι να μπει ενα κοπαδι silvertip tetra (οταν φυγουν τα σκαλαρια)

και καποια φυτα ακομα......

3.jpg

 

να κανω τον δικηγόρο του διαβόλου σε οτι αφορα το ειδος του ψαριού!!!! 

βαλε κατι σε τετρα αλλα που δεν το βλεπουμε συχνά και θα ειναι πολυ όμορφα!!! Penguin tetra ή Congo tetra!!!! θα ηθελα λιγο πιο πολυ να δω penguin!!!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Irakles said:

 

να κανω τον δικηγόρο του διαβόλου σε οτι αφορα το ειδος του ψαριού!!!! 

βαλε κατι σε τετρα αλλα που δεν το βλεπουμε συχνά και θα ειναι πολυ όμορφα!!! Penguin tetra ή Congo tetra!!!! θα ηθελα λιγο πιο πολυ να δω penguin!!!

 

Νομιζω οτι το silvertip εχει πιο καλο αισθητικό αποτελεσμα. Προσανατολιζομαι για μια ομαδα των 20 για αρχη, να δω πως θα παει. Μετα ισως cardinal. Θα δουμε. Προς το παρόν βγηκαν τα αρρωστα (απο αγορας) sterbai και μπήκαν 5 μπρονζε κ περιμενω αλλα 5 μπηκαν κ 15 ρανσορμ μπλε.  Τα μπρονζε απο οτι ειδα εχουν μεγαλύτερο φάσμα αντοχής σε συνθήκες μεχρι να ισσοροπισει το ενυδρείο. 

 

Υπαρχουν σκεψεις για δευτερο ενυδρείο για τα σκαλαρια μόνο. Γιατι δε θελω να τα αποχωριστώ. Οποτε ξεκιναω ψαξιμο. Θα ειναι απλο λιτο με μια ριζα χαλικακι κ μια ανουμπια ή κάποιο μοπανι ισως για να γενανε ή ανουμπια... Θα δείξει :)

Έγινε επεξεργασία - WiSe
Link to comment
Share on other sites

Τρομερο θεαμα. Το πρωτο ζευγαρι ψαριων μου μου ειχε γεννησει απο ωοτοκα ηταν ενα ζευγαρι σκαλαριων σαν το δικο σου και οπως κι εσενα πανω σε φιλο ανουμπια. Ομορφες αναμνησεις.

Προσεξες την απειρια των γονιων που διασκορπησαν τα αυγα; κι ομως ετρεξαν να τα μαζεψουν. Η φυση στο μεγαλειο της!

Ηταν που δεν ηθελες να ασχοληθεις με τα ενυδρεια.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sturm said:

Τρομερο θεαμα. Το πρωτο ζευγαρι ψαριων μου μου ειχε γεννησει απο ωοτοκα ηταν ενα ζευγαρι σκαλαριων σαν το δικο σου και οπως κι εσενα πανω σε φιλο ανουμπια. Ομορφες αναμνησεις.

Προσεξες την απειρια των γονιων που διασκορπησαν τα αυγα; κι ομως ετρεξαν να τα μαζεψουν. Η φυση στο μεγαλειο της!

Ηταν που δεν ηθελες να ασχοληθεις με τα ενυδρεια.

 

 

Πηγε μονο του το πραγμα τι να σου πω χαχαχα...  ειναι πολυ ενδιαφέρον χομπυ...

 

Ενταξει ειναι συγκλονιστικο το θεαμα πραγματικά. Μετα έβαλαν κ αμμο πάνω κ φτιαξαν σαν ραφακι ας το πούμε κ δεν επεφταν! Σημερα είναι μεγαλύτερα κ δεν βλέπω απώλειες.... 

 

Εχω δυο ανουμπιες η μια που γενανε είναι η μεγαλη με τα σπαθωτα φυλλα τα ορθια. 

 

Τωρα ετοιμαζω δευτερο ενυδρείο για το ζευγάρι μονο, εχω βρει ενα προσωρινό setup 56χ58χ43 με μια μεγαλη ανουμπια κ ελάχιστο υπόστρωμα κ θα το στησω στο γραφειο γιατι περιμενω τα silvertip tetra γιαυτο το ενυδρείο...

 

Το fluval 306 εχει πλέον 2μιση καδους γεμάτους ελαφροπετρα και θα μπολιασει κ τη καινούργια γυαλα.

 

Ολα καλα προχωράμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Διλα διλα κολυμπανε τα 6-7 που έμειναν, έκαναν λαθος κ αλλαξανε θεση στα μωρα κ χασανε πολλα που πεφτανε κατω... Σιγα σιγα αρχισα κ ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Παπαλα τα μωρακια.... μαλλον τα ρουφιξε το φιλτρο ή τα φαγανε τα κορυ δε ξερω! Ετοιμο το δευτερο ενυδρειο κ θα μετακομισουν να ζευγαρωνουν με την υσηχια τους.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα ρουφηξε το φιλτρο. Ριξε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Παει τώρα...  εφυγα κ 4μερη εκδρομή... Απο Δευτερα πανε στο νεο σπιτικο τους... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...