Jump to content

Πεθαίνει το χρυσοψαράκι μου;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους!! Είμαι μια πααααάρα πολύ αρχάρια χομπίστρια με 2 χρυσοψαράκια.. η ιστορία τους είναι η συνηθισμένη .. 2 χρυσόψαρα σε μια γυάλα για 1 χρόνο όταν αρχισα να σκέφτομαι ότι μάλλον δεν πρέπει να ζουν ετσι.. ετσι το φορουμ αυτο με βοηθησε με τα αρθρα του και αγορασα εντυριο 90 λιτρα το εστρωσα οπως διαβασα και οπως με βοηθησαν απο το μαγαζι με

τον εξοπλισμο και εδω και ενα μηνα τα χρυσοψαρακια μεταφερθηκαν.. απο χτες παρατηρω το ενα το πιο μικροσωμο να να ειναι στον πατο κυριως κ να κρυβεται σε ενα πυθαρι που εχει. Οταν κολυμπα γερνει και δεν τρωει... εχω ανησυχισει γιατι αυτος ηταν ο πιο ζωηρος ενω ο αλλος ηταν παντα αγχωμενος.. μπορω να κανω κατι;

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Από τα λεγόμενά σου, συμπεραίνω ότι έχει swim bladder, την ασθένεια νυκτικής κύστης. Με δύο λόγια, προφανώς ταΐζεις με φυλλαράκια που είναι στην επιφάνεια και τα χρυσόψαρα όταν τα τρώνε καταπίνουν μαζί και αέρα, με αποτέλεσμα να επιβαρύνουν τη νυκτική κύστη τους (αυτή που ρυθμίζει το ύψος που βρίσκεται ένα ψάρι). Γι'αυτό το λόγο πρέπει να πάρεις ειδική τροφή που να μην επιπλέει, αλλά να βυθίζεται αμέσως, ώστε να την τρώνε από το βυθό, χωρίς να καταπίνουν ταυτόχρονα αέρα.

 

Τώρα στην περίπτωσή σου, μπορείς να το βάλεις καραντίνα μερικές ημέρες, νηστικό και να ταΐζεις κάθε 2η μέρα με βρασμένο και ξεφλουδισμένο αρακά, ενώ μια αντιβίωση με melafix θα το βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλη συμπληρωσε την φορμα σε παρακαλω και βακε καμια φωτο η βιντεο του εν λογω ψαριου που να φαινεται το προβλημα.

 

Worldiver το μελαφιξ για ποιο λογο;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια! Θα κανω αυτο με την καραντινα και θα παρω και την ειδικη τροφη! Για την αντιβιωση περιμενω να μου πειτε.. sturm που θα συμπληρωσω την φορμα που λες και που μπορω να βαλω το βιντεο;;

Έγινε επεξεργασία - El1
Λαθος ορθογραφια
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Καλώς ήρθες! Λοιπόν τα ψαράκια είναι 1 μήνα στο καινούργιο ενυδρείο και το πιο ζωηρό δεν τρώει, κολυμπά περίεργα, και κρύβεται. 1)Πώς έστρωσες το ενυδρείο;

2)Έκανες πρόσφατα κάποια άλλη αλλαγή; οτιδήποτε;

3) Χρειαζόμαστε μετρήσεις. ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ4

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος El1 έγραψε:

Πολυ ωραια! Θα κανω αυτο με την καραντινα και θα παρω και την ειδικη τροφη! Για την αντιβιωση περιμενω να μου πειτε.. sturm που θα συμπληρωσω την φορμα που λες και που μπορω να βαλω το βιντεο;;

 

Εδώ θα βρεις την φόρμα διάγνωσης ασθενειών.

Θα την κάνεις αντιγραφή επικόλληση και θα την συμπληρώσεις με όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και μετρήσεις μπορείς.

Βίντεο θα πρέπει να ανεβάσεις στο youtube και μετά να κάνεις το link αντιγραφή-επικόλληση στο θέμα σου.

 

Καλό θα είναι κάποιος να μεταφέρει και το θέμα στη σωστή κατηγορία των ασθενειών.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλη El ουτε φαρμακα ουτε καραντινες ουτε ειδικες τροφες μεχρι να δουμε τι εχει το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάσχει από νηκτική κύστη απλά δεν ταΐζεις 3-4 μέρες και έρχεται στα ίσα του. Όλα τα άλλα και ειδικά τα φάρμακα απλά θα επιταχύνουν το θάνατο. ΑΝ μιλάμε για νηκτική κύστη φυσικά, οπότε όταν δούμε τη φόρμα και φωτο./βίντεο θα μπορούμε να μιλήσουμε λίγο πιο συγκεκριμένα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για swim bladder οπωσδήποτε αρακά και μετά νηστεία. Αν δεν έχει ζημιά και απλά έχει κρατήσει αέρα θα επανέλθει άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Φιλη συμπληρωσε την φορμα σε παρακαλω και βακε καμια φωτο η βιντεο του εν λογω ψαριου που να φαινεται το προβλημα.

 

Worldiver το μελαφιξ για ποιο λογο;

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Φιλη El ουτε φαρμακα ουτε καραντινες ουτε ειδικες τροφες μεχρι να δουμε τι εχει το ψαρι.

 

Αγαπητέ @Sturm, είμαι κατά 90% σίγουρος ότι είναι swim bladder, οπότε η καραντίνα θα βοηθήσει το άρρωστο ψαράκι να μην τρώει όταν η @El1 ταΐζει το υγιές. Επίσης η μοναξιά, η ησυχία και το χαμηλό φως θα βοηθήσουν θετικά τον ασθενή, ιδίως στο τεράστιο άγχος που έχει τώρα. Τα συμπτώματα τα είχα αντιμετωπίσει πολλές φορές στο παρελθόν, όταν ήμουν και εγώ "ψαράκι" και προσπαθούσα να ζωντανέψω χρυσόψαρα που μου'χαν αφήσει σε γυάλα 5 λίτρων! Όσο για το melafix, θα βοηθήσει στο υπόλοιπο 10% που δεν είναι swim bladder, αλλά κάποια ασθένεια που είχε από πριν το ψαράκι, πιθανώς από το νέο ενυδρείο. Όλες αυτές τις χρήσιμες συμβουλές (και προσωπική βοήθεια) τις είχα πάρει από τον @south με μεγάλη επιτυχία στις δύσκολες καταστάσεις που αντιμετώπιζα τότε, και τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά δημόσια. :bow: :bow: :bow:

 

 

@El1 σίγουρα είναι καλύτερα να συμπληρώσεις τη φόρμα και να βάλεις φωτογραφίες/βίντεο, αλλά είπα να προλάβω καταστάσεις. Ήμουν σίγουρος για τις αντιδράσεις που θα είχα, :chair: αλλά όπως λέει και η διαφήμιση στο πρόβλημα απαντάμε με D-H-I, γιατί το αποτέλεσμα μετράει. :D

 

 

Έτσι, για ν'απαντήσω στον τίτλο του θέματός σου "Πεθαίνει το χρυσοψαράκι μου;;", δυστυχώς η απάντηση είναι "ΝΑΙ, και σιγά-σιγά", εκτός και αντιδράσεις γρήγορα (που ήδη έχασες 8 ώρες). Διάβασε τις απαντήσεις των φίλων και πράξε ανάλογα. It's Up To You !!  Καλή σου επιτυχία!:bigemo_harabe_net-103:

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

 

 

Αγαπητέ @Sturm, είμαι κατά 90% σίγουρος ότι είναι swim bladder, οπότε η καραντίνα θα βοηθήσει το άρρωστο ψαράκι να μην τρώει όταν η @El1 ταΐζει το υγιές. Επίσης η μοναξιά, η ησυχία και το χαμηλό φως θα βοηθήσουν θετικά τον ασθενή, ιδίως στο τεράστιο άγχος που έχει τώρα. Τα συμπτώματα τα είχα αντιμετωπίσει πολλές φορές στο παρελθόν, όταν ήμουν και εγώ "ψαράκι" και προσπαθούσα να ζωντανέψω χρυσόψαρα που μου'χαν αφήσει σε γυάλα 5 λίτρων! Όσο για το melafix, θα βοηθήσει στο υπόλοιπο 10% που δεν είναι swim bladder, αλλά κάποια ασθένεια που είχε από πριν το ψαράκι, πιθανώς από το νέο ενυδρείο. Όλες αυτές τις χρήσιμες συμβουλές (και προσωπική βοήθεια) τις είχα πάρει από τον @south με μεγάλη επιτυχία στις δύσκολες καταστάσεις που αντιμετώπιζα τότε, και τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά δημόσια. :bow: :bow: :bow:

 

 

@El1 σίγουρα είναι καλύτερα να συμπληρώσεις τη φόρμα και να βάλεις φωτογραφίες/βίντεο, αλλά είπα να προλάβω καταστάσεις. Ήμουν σίγουρος για τις αντιδράσεις που θα είχα, :chair: αλλά όπως λέει και η διαφήμιση στο πρόβλημα απαντάμε με D-H-I, γιατί το αποτέλεσμα μετράει. :D

 

 

Έτσι, για ν'απαντήσω στον τίτλο του θέματός σου "Πεθαίνει το χρυσοψαράκι μου;;", δυστυχώς η απάντηση είναι "ΝΑΙ, και σιγά-σιγά", εκτός και αντιδράσεις γρήγορα (που ήδη έχασες 8 ώρες). Διάβασε τις απαντήσεις των φίλων και πράξε ανάλογα. It's Up To You !!  Καλή σου επιτυχία!:bigemo_harabe_net-103:

 

Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ειναι νηκτικη κυστη. Αν ειναι νυκτικη κυστη με δυο τρεις μερες νηστεια το ψαρι θα επανελθει και δεν χρειαζεται ουτε καραντινες ουτε τιποτα. Ουτε το αλλα ψαρακι θα παθει τιποτα αν δεν φαει δυο μερες.

Το μελαφιξ ειναι για βακτηριακες λοιμωξεις, ανοιχτες πληγες κτλ πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ειναι κατι τετοιο;

Εγω δεχομαι οτι εσυ με την εμπειρια σου μπορεις να ξεχωρισεις καποια πραγματα και να πραξεις αναλογα για τα ψαρια σου. Σε εναν ομως που δεν γνωριζει τα βασικα δεν του λεμε λογια του αερα χωρις να γνωριζουμε παραμετρους!

Το αποτελεσμα μετραει αλλα για να εχεις αποτελεσμα πρεπει να εχεις και ποηροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2017 at 2:27 ΜΜ, το μέλος El1 έγραψε:

Καλημέρα φίλοι μου!! Το ψαράκι πέθανε ήδη από το Σάββατο.. τα είχα νυστικά κ τα δύο και το Σάββατο το βράδυ που γύρισα από δουλειά ήταν εκεί ακίνητο ούτε ανέπνεε και τα μάτια του ήταν σα φαγωμένα.. δυστυχώς δεν πρόλαβα ούτε βίντεο να ανεβάσω ούτε την φόρμα να συμπληρώσω γιατί η δουλειά μου Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή είναι πιο εντατική κ πιο πολλές ώρες... τι να κάνω απο δω και πέρα!! Μπορώ να εξετάσω αν το άλλο ψρυσόψαρο έχει κάτι;;

 

Link to comment
Share on other sites

Κριμα. Συμβαινουν αυτα ομως. Στο αλλο βλεπεις τιποτα;

Για μενα ξεκινα απ την τροφη. Μην μεινεις μονο σε μια τροφη. Παρε δυο τρεις να χουν ποικιλια και ταιζε 3- 4 φορες την μερα αλλα λιγοτερη ποσοστητα. Πιο ισσοροπημενη διατροφη.

Επισης παρε ενα πλαστικο ποτηρακι. Οτσν δινεις φυλλαρακια ριχνε τα εκει και μετα προσθετε λιγο νερο ενυδρειο και μετα μεσα. Με αυτον τον τροπο θα διασκορπιζεται παντου και δεν θα μενει επιφανει η τροφη.

Οταν ριχνεις μπιλακια, επισης εκει μεσα με νερο ωστε να μουλιασουν και να φουσκωσουν στο ποτηρι και οχι στο στομαχι των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Τη φιλτρο εχεις;εχει μεσα βιολογικο υλικο;βαλε μια φωτο που να φαινεται ολο το ενυδρειο.και αν εχεις τεστ να μας πεις της μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την απώλειά σου :rip_1:

Δυστυχώς αποδείχτηκε ότι είχα δίκιο... Τώρα πρόσεχε το άλλο ψαράκι μήπως αρχίσει να κάνει κάτι που δεν το συνήθιζε, πράγμα που σημαίνει ότι αρρωσταίνει και αυτό. Μας ενημερώνεις άμεσα και ξεκινάς καραντίνα όπως σου είχα προτείνει.

 

Καλή δουλειά το ΣΚ :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

Λυπάμαι για την απώλειά σου :rip_1:

Δυστυχώς αποδείχτηκε ότι είχα δίκιο... Τώρα πρόσεχε το άλλο ψαράκι μήπως αρχίσει να κάνει κάτι που δεν το συνήθιζε, πράγμα που σημαίνει ότι αρρωσταίνει και αυτό. Μας ενημερώνεις άμεσα και ξεκινάς καραντίνα όπως σου είχα προτείνει.

 

Καλή δουλειά το ΣΚ :)

 

Ως προς τι ειχες δικιο;

Link to comment
Share on other sites

Απορω πως γινεται διαγνωση χωρις να εχουμε κανενα στοιχειο..

Δεν μιλαω για φορμα ασθενειων...

Λεω οτι δεν υπαρχει κανενα απολυτως στοιχειο εκτος απο κατι διασπαρτες πληροφοριες που μας δινει η @El1.

Πολυ σωστα ο Θοδωρης εδωσε γενικες οδηγιες γιατι ακομα δεν εχουμε δει καν το ενυδρειο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...