Jump to content

σποροι για γρασιδι


fwtini

Recommended Posts

καλημερα παιδια!

μου εχουν δωσει κατι σπορους που μου ειπαν οτι ειναι για γρασιδι

τι πρεπει να κανω τωρα? λεω να τους βαλω σε ενα ξεχωριστο ενυδρειακι μεχρι να βγουν αλλα δεν ξερω τπτ απο διαδικασιες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα θα πρέπει να το φυτέψεις στο ενυδρείο με την μέθοδο dry start. 

Άν τους βάλεις σε αλλο δοχείο και τους μεταφέρεις μετά δεν θα έχεις καλά αποτελέσματα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Husky_Jim said:

Για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα θα πρέπει να το φυτέψεις στο ενυδρείο με την μέθοδο dry start. 

Άν τους βάλεις σε αλλο δοχείο και τους μεταφέρεις μετά δεν θα έχεις καλά αποτελέσματα. 

 

το ενυδρειο μου ομως ειναι σε λειτουργια! :/ 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο καθώς οι σπόροι δεν θα "κάτσουν" κάτω.... Τί υπόστρωμα έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Husky_Jim said:

Είναι πολύ δύσκολο καθώς οι σπόροι δεν θα "κάτσουν" κάτω.... Τί υπόστρωμα έχεις? 

δεν ξερω τι χρειαζεται γι'αυτο το σκοπο, δεν εχω παρει τπτ :) 

Link to comment
Share on other sites

αν είναι σπόροι από glossostigma να ξέρεις πως ψηλώνει αρκετά,ο τρόπος για να τους φυτέψεις είναι αυτός που αναφέρθηκε παραπάνω (dry start)αν θες κάτι σαν γρασίδι μπορείς να βάλεις Sagittaria subulata που μπορείς να το φυτέψεις με γεμάτο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια σε ενα παλιο θεμα εδω. Μαλλον τετοιους σπορους εννοεις.

Θα βρεις απειρα βιντεο στο Youtube για τη διαδικασια, αλλα σιγουρα το ενυδρειο πρεπει να ειναι αδειο για να φυτευτουν.

Σιγουρα επεισης (μετα απο σχετικη ερευνα) οι συγκεκριμενοι σποροι δεν ειναι Glossostigma, αλλα καποιο συγγενικο ειδος που ειναι πιο μεγαλο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xristosa said:

αν είναι σπόροι από glossostigma να ξέρεις πως ψηλώνει αρκετά,ο τρόπος για να τους φυτέψεις είναι αυτός που αναφέρθηκε παραπάνω (dry start)αν θες κάτι σαν γρασίδι μπορείς να βάλεις Sagittaria subulata που μπορείς να το φυτέψεις με γεμάτο ενυδρείο 

αχα.... δε νομιζω οτι μου το ειπε ετσι, ενα περιεργο ονομα εχει. οπως κ να'χει ομως βλεπω οτι παει για dry start κ εγω το ηθελα για το αλλο ενυδρειο οποτε αλλαζει το πραγμα

27 minutes ago, Antonis K said:

Ριξε μια ματια σε ενα παλιο θεμα εδω. Μαλλον τετοιους σπορους εννοεις.

Θα βρεις απειρα βιντεο στο Youtube για τη διαδικασια, αλλα σιγουρα το ενυδρειο πρεπει να ειναι αδειο για να φυτευτουν.

Σιγουρα επεισης (μετα απο σχετικη ερευνα) οι συγκεκριμενοι σποροι δεν ειναι Glossostigma, αλλα καποιο συγγενικο ειδος που ειναι πιο μεγαλο. 

το ειδα το θεμα! ευχαριστω! τι να πω? θα το προσπαθησω εστω κ για το χαβαλε και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

στο ebay τους πουλάνε σαν Glossostigma Elatinoides Hemianthus,είχα φτιάξει ενυδρείο παλαιότερα με τους τέτοιους σπόρους και αναγκάστηκα και τα ξήλωσα γιατί ψήλωσαν αρκετά 

IMG_20161031_004712.jpg

IMG_20161031_210314.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, xristosa said:

στο ebay τους πουλάνε σαν Glossostigma Elatinoides Hemianthus,είχα φτιάξει ενυδρείο παλαιότερα με τους τέτοιους σπόρους και αναγκάστηκα και τα ξήλωσα γιατί ψήλωσαν αρκετά 

IMG_20161031_004712.jpg

IMG_20161031_210314.jpg

απο τη μια το βλεπω και λεω μακαρι να ειναι αυτο γτ ειναι πολυ ομορφο! απο την αλλη δε θελω να γινει δασος και να πρεπει να ξηλωνω μετα... 

παντως για σπορους δε βρηκα κατι. βρηκα dry start αλλα ολα ειναι με ετοιμα φυτα

Link to comment
Share on other sites

στις φωτογραφίες το ενυδρείο είναι την πρώτη/δεύτερη εβδομάδα λειτουργίας (φαίνεται και από τα φυτά πίσω που είναι νεοστημένα) δυστυχώς δεν έχω κρατήσει φωτογραφίες πόσο είχε φτάσει,στην αρχή φαίνεται ωραίο αλλά μετά χαλάει πολύ

Link to comment
Share on other sites

dry star ξεκινάς με το ενυδρείο χωρίς νερό,εγώ έβαλα το υπόστρωμα και έριξα τους σπόρους,σκέπασα το ενυδρείο με διαφανές ναύλον φαγητού και το ψέκαζα καθημερινά με νερό

2ltk861.jpg

15nkfeu.jpg

1476835189951.jpg

Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα... ενταξει ευκολο φαινεται, τωρα το αν ειναι αυτο ειναι αλλο θεμα!!!

πρεπει να εχω συγκεκριμενη θερμοκρασια, φωτισμο, τπτ τετοιο? γτ εκει που διαβασα δεν ελεγε οτι κανω τπτ ξεχωριστο, απλα να προσεχω την υγρασια

19 minutes ago, xristosa said:

dry star ξεκινάς με το ενυδρείο χωρίς νερό,εγώ έβαλα το υπόστρωμα και έριξα τους σπόρους,σκέπασα το ενυδρείο με διαφανές ναύλον φαγητού και το ψέκαζα καθημερινά με νερό

2ltk861.jpg

15nkfeu.jpg

1476835189951.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι δύσκολο,φωτισμό βάζεις κανονικά,θερμοκρασία έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να ρυθμίσεις γιατί δεν θα έχεις νερό για να βάλεις θερμοστάτη,αν το πάρεις απόφαση να το φτιάξεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τα magic seeds, που μαλον αυτα ειναι, εγω στη θεση συ δε θα το εβαζα καθολου. Συνηθως ειναι τα ειδη Oxalis corymbosa, Trichodesma calycosum, Ocimum tenuiflorum και οχι glosostigma ή hemianthus που το πουλανε με αυτην την ονομασια. Θα μεγαλωσει γρηγορα αλλα δε θα μεινει γρασιδι ,θα ψηλωσει και θα σου πνιξει το ενυδρειο και μετα θα χαλασει καθως ειναι φυτα ξηρας. Στο τελος θα αναγκαστεις να ξεστησεις. 

Έγινε επεξεργασία - Aquabug
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Aquabug said:

Αν ειναι τα magic seeds, που μαλον αυτα ειναι, εγω στη θεση συ δε θα το εβαζα καθολου. Συνηθως ειναι τα ειδη Oxalis corymbosa, Trichodesma calycosum, Ocimum tenuiflorum και οχι glosostigma ή hemianthus που το πουλανε με αυτην την ονομασια. Θα μεγαλωσει γρηγορα αλλα δε θα μεινει γρασιδι ,θα ψηλωσει και θα σου πνιξει το ενυδρειο και μετα θα χαλασει καθως ειναι φυτα ξηρας. Στο τελος θα αναγκαστεις να ξεστησεις. 

δεν τα αγορασα εγω, δεν ξερω με τι ονομασια τα αγορασαν αλλα εμενα μου ειπαν ονομασια φυτου οταν μου τα εδωσαν, τι να σου πω? :/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι! το γρασιδακι εχει φυτρωσει, ολα καλα φαινονται προς το παρον. 

ερωτηση, πως συνεχιζουν? πρεπει να το γεμισω τωρα ή περιμενω κ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

καλα... γεμισα το ενυδρειο κ τα εκανα θαλασσα με γλυκο νερο! εφυγαν τα φυτα η αμμος εγινε πανικος.. τα εστησα οπως οπως αλλα εχει φαει ενα πακετο.. ηταν που το εφτιαχνα και για το διαγωνισμο του μονομαχοενυδρειου! μονο εγω αυτα τα ομορφα.. 

Έγινε επεξεργασία - fwtini
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους, 

 

είδα την αναφορά σε σπόρους για να κάνουμε ενα όμορφο γρασίδι. Έχω δεί σχεδόν οτι υπάρχει στο youtube, περι του θέματος και οι απόψεις διίστανται. 

 

Οι περισσότεροι λένε οτι δεν αξίζει και οτι χαλάει το ενυδρείο μετά απο καιρό. Άλλοι πάλι έμειροι χρήστες συμφωνούν με τους πρώτους, αλλά η λύση βρίσκεται στο trimming και οτι αν το κάνεις σωστά και συχνά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

 

Διάβασα και εδω τις απόψεις σας αλλά δεν υπάρχει κάποια απάντηση που να καλύπτει πλήρως το θέμα. 

 

Φαντάζομαι οι περισσότεροι το έχετε δοκιμάσει τον σπόρο έστω και σε ενυδρείο που είναι για τεστ.

 

Αξίζει να γλυτώσεις 30-35 ευρώ σε φυτό όπως

 

1. Bacopa australis

2. Hemianthus callitrichoides 'Cuba'

 

για να βάλεις τους σπόρους που το κόστος τους είναι 1 ευρώ; Επίσης αν καταλαβαίνω καλά γλυτώνεις και όλο το σύστημα CO2. (αν και έχω ήδη δρομολογήσει να αποκτήσω ενα ολοκληρωμένο σύστημα CO2). 

 

Έχω παρατηρήσει απο τα βίντεο, οτι και τα παραπάνω φυτά, εiδικά το Cuba που είναι carpeting, χρειάζεται και αυτό κλάδεμα. 

 

Το πρόβλημα είναι οτι οι σπόροι μεγαλώνουν και αναπτύσονται γρήγορα; Ενω τα ενυδριακά "ετοιμα" φυτά έχουν αργό ρυθμό ανάπτυξης σε ύψος; 

 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας και την βοήθειά σας εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Ότι φυτά και να βάλεις αν δεν τα φροντίσεις και δεν τα κλαδέψεις δεν θα αναπτυχθούν σωστά. Όσο αφορά τους σπόρους απλά δεν ξέρεις τη σπόρους παίρνεις και από ποιο φυτό είναι, οπότε δεν ξέρεις πως θα αναπτυχθεί, για αυτό στο ιντερνετ δεν θα βρεις σαφή πληροφορία.  Δεν σου μένει απο το να  μπεις στο λούκι του πειραματισμού, η βαδίζεις την περπατημένη και παίρνεις λίγι κούβα από κάποιον ή αγοράζεις με 5-6 ευρώ. Αν βρεί καλές συνθήκες γρήγορα απλόνει σε όλο το ενυδρείο.

Γενικά τα ενυδρειακα φυτά μεγαλώνουν από αργά έως πολύ γρήγορα ανάλογα με το είδος του φυτού που θα βάλεις.  Υπάρχουν φυτά που μεγαλώνουν και 10 εκατοστά την εβδομάδα και βαριέσαι να κλαδεύεις. Πίστεψε με μετά από καιρό θα παρακαλάς να μεγαλώνουν τα φυτά αργά και όχι γρήγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ότι φυτά και να βάλεις αν δεν τα φροντίσεις και δεν τα κλαδέψεις δεν θα αναπτυχθούν σωστά. Όσο αφορά τους σπόρους απλά δεν ξέρεις τη σπόρους παίρνεις και από ποιο φυτό είναι, οπότε δεν ξέρεις πως θα αναπτυχθεί, για αυτό στο ιντερνετ δεν θα βρεις σαφή πληροφορία.  Δεν σου μένει απο το να  μπεις στο λούκι του πειραματισμού, η βαδίζεις την περπατημένη και παίρνεις λίγι κούβα από κάποιον ή αγοράζεις με 5-6 ευρώ. Αν βρεί καλές συνθήκες γρήγορα απλόνει σε όλο το ενυδρείο.

Γενικά τα ενυδρειακα φυτά μεγαλώνουν από αργά έως πολύ γρήγορα ανάλογα με το είδος του φυτού που θα βάλεις.  Υπάρχουν φυτά που μεγαλώνουν και 10 εκατοστά την εβδομάδα και βαριέσαι να κλαδεύεις. Πίστεψε με μετά από καιρό θα παρακαλάς να μεγαλώνουν τα φυτά αργά και όχι γρήγορα.

Ακριβος!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. 

 

Φυσικά και θα πρέπει να το φορντίζεις το ενυδρείο. Αλλά είναι πολύ σωστη διατύπωση οτι μετά απο λίγο καιρό γίνεται κουραστικό να κλαδεύεις κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Θα προσπαθήσω και τα δύο. Στο ενυδρείο που στήνω τώρα θα χρησιμοποιήσω την Cuba και παράλληλα θα βάλω και σε ενα ενυδρείο που ήδη έχω και θα τεστάρω και εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Leonardo_10 έγραψε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. 

 

Φυσικά και θα πρέπει να το φορντίζεις το ενυδρείο. Αλλά είναι πολύ σωστη διατύπωση οτι μετά απο λίγο καιρό γίνεται κουραστικό να κλαδεύεις κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Θα προσπαθήσω και τα δύο. Στο ενυδρείο που στήνω τώρα θα χρησιμοποιήσω την Cuba και παράλληλα θα βάλω και σε ενα ενυδρείο που ήδη έχω και θα τεστάρω και εκεί. 

Cuba χωρις CO2 δεν......Κανω τωρα πειραματα με κουμπα μονο με Exel. Δυο εβδομαδες καθεται( στο soil),  ουτε μπρος ουτε πισω. Σε κανα μηνα θα δουμε τι θα γινει :)

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα θα παρω CO2. Απλα θελω να δω τι ειναι καλυτερο με βαση τις αναγκες μου. 

 

Δηλαδη να παρω μια φυαλη 1lt ή θα χρειαστω 2lt. Και ποια εταιρειας να παρω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...