Jump to content

Μύδια σε reef


GMOL

Recommended Posts

Καλησπέρα, διαβάζω σε διάφορες σελίδες για μύδια στρείδια και άλλα οστρακοειδή ότι έχουν φοβερές ικανότητες φιλτραρίσματος του νερού. Έχει χρησιμοποιήσει κάνεις σας όστρακα στο ενυδρείο του, για αυτή τη δουλειά? 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι μιλάς για  squamosa-derasa-crocea Ναι είχα στο παρελθόν 4 σίγουρα.Δηλωνουν καλής ποιότητας νερό και τρέφονται από την στήλη του νερού.Εχουν νεφρά που ουσιαστικά φιλτράρουν το νερό.Πρεπει να λάβεις υπόψιν σου ότι με όλα τα ψάρια δεν πάνε.

 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Squamosa-derasa-crocea δεν ξέρω τι είναι, εγώ σκεφτόμουν αυτά που σερβίρουν στα τσιπουράδικα αν θα ηταν καλή ιδέα να εριχνα καμιά εικοσαριά μέσα στο κυρίως ενυδρείο ή και στο sub...παλιά πριν 15 χρόνια στο πρώτο αποτυχημένο μου reef είχα ένα σαρωνικιότικο στρείδι και ζούσε μια χαρά αλλά το είχα για διακόσμηση. (Συγγνώμη τώρα το πρόσεξα αντί να γράψω reef έγραψα feef στο θέμα κ δεν ξέρω πως διορθώνεται)

Έγινε επεξεργασία - GMOL
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου δεν θα έβαζα γιατί δεν ξέρεις τι κουβαλάνε και μπορεί να έχεις θέμα στο ενυδρείο σου και ειδικά Τώρα με αυτό που έχει γίνει με το μαζούτ στην θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Τα μύδια που λες διηθούν το νερό και τρέφονται κυρίως με φυτοπλαγκτόν.  Θα ελεγα να μην βάλεις, για τον λογο που λεει ο Manos23 οχι τοσο για το μαζούτ, αλλά σε επίπεδο παθολογίας. Μην κουβαλίσεις κάποιο μικρόβιο που μπορεί να είναι απο κάποιο ενοχλητικό είδος άλγης, μέχρι και ασθένεια.   

 

Αν πάλι σου αρέσουν τόσο πολυ, πλύνε τα καλά καλά με γλυκό νερό και βάλε 1-2 μέσα να τα βλέπεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος GMOL έγραψε:

Squamosa-derasa-crocea δεν ξέρω τι είναι, εγώ σκεφτόμουν αυτά που σερβίρουν στα τσιπουράδικα αν θα ηταν καλή ιδέα να εριχνα καμιά εικοσαριά μέσα στο κυρίως ενυδρείο ή και στο sub...παλιά πριν 15 χρόνια στο πρώτο αποτυχημένο μου reef είχα ένα σαρωνικιότικο στρείδι και ζούσε μια χαρά αλλά το είχα για διακόσμηση. (Συγγνώμη τώρα το πρόσεξα αντί να γράψω reef έγραψα feef στο θέμα κ δεν ξέρω πως διορθώνεται)

Μην αγχώνεσαι διορθώθηκε.:)

Link to comment
Share on other sites

το εχω ακούσει να το κάνουν κάποιοι πολλά χρόνια πρίν σαν "φίλτρανση" και να τα τοποθετούν στο σαμπ.

κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με οσο έγραψε ο @submarine1981

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Εγώ έβαλα 3 αφού πρωτα τα βούτηξα λιγάκι σε γλυκό νερό. Τα έχω 4 μήνες και δεν έχω δει κάποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Karlos έγραψε:

Καλημέρα.

 

Εγώ έβαλα 3 αφού πρωτα τα βούτηξα λιγάκι σε γλυκό νερό. Τα έχω 4 μήνες και δεν έχω δει κάποιο προβλημα

Ρισκάρεις Νικόλα και βέβαια πριν την κηλίδα....

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, niknik said:

Ρισκάρεις Νικόλα και βέβαια πριν την κηλίδα....

Ζω επικίνδυνα!...εχεις δικιο Νικόλα!αν κάνω αποικία κερνάω μυδοπιλαφο!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Ζω επικίνδυνα!...εχεις δικιο Νικόλα!αν κάνω αποικία κερνάω μυδοπιλαφο!

Μύδια σαγανάκι αλλά μέχρι τότε οργάνωσε προβατίνα στα κάρβουνα με κρασί  χαχαχα

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, niknik said:

Μύδια σαγανάκι αλλά μέχρι τότε οργάνωσε προβατίνα στα κάρβουνα με κρασί  χαχαχα

Πάμε ολο το AZ για ζυγουρι στην Μανδρα! @nasos κανόνισε! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Karlos έγραψε:

Πάμε ολο το AZ για ζυγουρι στην Μανδρα! @nasos κανόνισε! 

Όποτε θέλετε,  ξέρεις ότι σε προβατίνα και τζολια δεν μπορώ να αντισταθώ :hehe:hehe:hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος nasos έγραψε:

Όποτε θέλετε,  ξέρεις ότι σε προβατίνα και τζολια δεν μπορώ να αντισταθώ :hehe:hehe:hehe

Ποια λες τζολια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Ποια λες τζολια?

Είναι τοπικό φαγητό,  φρέσκα μακαρόνια με μυζήθρα και καυτό λάδι με λίγο λίπος από προβατίνα,  άλλο μα στο περιγράφω και άλλο να το τρως  :hehe :hehe 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος nasos έγραψε:

Είναι τοπικό φαγητό,  φρέσκα μακαρόνια με μυζήθρα και καυτό λάδι με λίγο λίπος από προβατίνα,  άλλο μα στο περιγράφω και άλλο να το τρως  :hehe :hehe 

Για να κανονίσουμε σιγά σιγά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα κι από εμένα ... θα συμφωνήσω με τους προαναφερόμενους  ...... αλλα και παλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να βάλεις μύδια για την φιλτρανση αφου υπάρχουν  καλύτερη τρόποι... (χρειάζεσαι φίλτρανση επιπλέον?......) Για έμενα μην παίζεις με την φωτιά........και κατά την γνώμη μου αν μπορείς να βάλεις CHAETO θα ειναι μια πολύ καλή λύση...... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2017 at 10:59 ΠΜ, το μέλος Karlos έγραψε:

Καλημέρα.

 

Εγώ έβαλα 3 αφού πρωτα τα βούτηξα λιγάκι σε γλυκό νερό. Τα έχω 4 μήνες και δεν έχω δει κάποιο προβλημα

Καλημέρα και από εμένα.

Με την προσθήκη τους στο σύστημα, παρατήρησες κάποια βελτίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...