Jump to content

Rummy Nose Tetra - Περονόσπορος...


Recommended Posts

Αποφάσισα πριν 10 ημέρες περίπου να βάλω στο 60άρι μου ένα κοπαδάκι ροδόστομους. Τι το ήθελα, σαννα έχει πέσει περονόσπορος, ψοφάνε ένα-ένα. 

 

Μπήκε μια 8άδα και μετά από 2ωρη περίπου προσαρμογή προσθέτοντας στην σακούλα νερό από το ενυδρείο μου, μπήκαν μέσα. Μέσα σε 48 ώρες έχασα τα πρώτα 2. Τα βρίσκω στον πάτο ανάποδα να σπαρταράνε, χωρίς ουρά και με το μισό τους σώμα ασπρισμένο. Σήμερα το πρωί κολυμπάνε μόνο τα τελευταία 3 και λογικά σε 1-2 μέρες θα τα χάσω κι αυτά. 

 

Στη συνέχεια πήρα άλλα 2 να συμπληρώσω την 8άδα (από άλλο κατάστημα). Μην τα πολυλογώ, ένα-ένα τα ψάρια χάνονται με τον ίδιο τρόπο. Αρχίζει και ασπρίζει η ουρά τους και προχωρά το άσπρισμα στο υπόλοιπο σώμα, αποκόπτονται από το κοπάδι και μετά από 48 ώρες είναι ανάποδα. 

 

Έχετε δει ξανά τέτοια συμπτώματα σε τέτοια ψάρια; Που μπορεί να οφείλονται; Στο διαδίκτυο το μόνο που βρήκα είναι ότι ίσως οφείλεται στις αλλαγές των παραμέτρων του νερού. Για ασθένεια δεν το κόβω, τα ψάρια ήταν υγιή από εκεί που τα πήρα. 

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Δες πιο πάνω. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εξ. Φιλτρο, Ονομαστικά 1200Λ/Ω

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 14 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 Corydoras, 1 Apistogramma Cacatuoides Double Red

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 2 φορές την ημέρα, νερό 80-20 Α.Ο. κάθε εβδομάδα αλλαγή 60%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,0

- KH: 1

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5-20

- Θερμοκρασία: ~25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: API, JBL

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Hemigrammus bleheri

- Ιστορικό Ψαριού: Βλέπε στην περιγραφή στην αρχή. 

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Βλέπε στην περιγραφή στην αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό θα είναι να ανεβάσεις και καμία φωτογραφία να δούμε τα ψάρια.

Μοιάζει με κάτι σαν αυτό που έβγαλαν οι καρδινάλιοι του Ορέστη;

Έχουν επηρεαστεί καθόλου τα άλλα ψάρια που έχεις μέσα στο ενυδρείο;

Δεν εννοώ μόνο αν εμφάνισαν κάποιο σημάδι, αλλά αν υπάρχει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά τους.

Για παράδειγμα συχνό ανέβασμα των corydoras στην επιφάνεια...ή οτιδήποτε άλλο.

 

Το ότι πήρες 2 μετά από άλλο κατάστημα και τα έχασες δεν λέει κάτι...

Καθώς αν τα πρώτα κουβαλούσαν κάτι, πολύ πιθανό να κόλλησαν και τα επόμενα.

 

Να είναι από την αλλαγή των παραμέτρων του νερού;  Μπορεί, αλλά έκανες και 2 ώρες προσαρμογή.

Τελικά θα πρέπει να κάνουμε 2 μέρες προσαρμογή για να είμαστε σίγουροι, ειδικά αν παίζει μεγάλο ποσοστό όσμωσης στο νερό του ενυδρείου μας, όπως στη δική σου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ροδοστομα απο συγκεκριμένο κατάστημα και τα έχασα σύντομα. Παιζει και κάποιο ρολο απο που έγινε η αγορά. Δεν είναι προσεκτικά όλα τα καταστήματα.

Έκανες 2 ώρες προσαρμογή;

Δεν είναι πολυυυυυυυυυυυυ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ γιατί; Το νερό μου είναι πολύ μαλακό και όξινο ενώ των καταστημάτων όχι. 

 

Τα υπόλοιπα ψάρια είναι οκ, δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά τους, ούτε παρουσίασαν κάτι. 

 

Θα ανεβάσω φωτογραφία το απόγευμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πεπεισμένος ότι τα ψάρια χάνονται λόγω των διαφορετικών παραμέτρων νερού και πως δεν είναι κάποια ασθένεια/παράσιτο. 

Link to comment
Share on other sites

Τι παραμέτρους νερου εχεις;

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,0

- KH: 1

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5-20

- Θερμοκρασία: ~25

 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Είμαι πεπεισμένος ότι τα ψάρια χάνονται λόγω των διαφορετικών παραμέτρων νερού και πως δεν είναι κάποια ασθένεια/παράσιτο. 

Μα γιατί να χάνονται απο τις διαφορετικές παραμέτρους; Δεν είναι απαγορευτικές νομίζω.

Εφ' όσον κανεις και προσαρμογή....

Τώρα για το δυωρο της προσαρμογης•

γνωρίζω οτι τόσο αργή προσαρμογή χρειάζεται σε ασπόνδυλα και πολύ ευπαθή ζωντανά. 

Δεν λέω οτι ευθύνεται η προσαρμογή για τους θανάτους, απλα μου έκανε πολύ εντύπωση το χρονικό διάστημα.

Νομιζω μισή ωρα ή σαράντα λεπτα αρκούν...

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί που τα πήρες τα ψάρια έδειχναν άψογα? Μπορεί να είχαν "κάτι" και με την αλλαγή και το stress να εκδηλώθηκε... 

(Φωτογραφίες θα βοηθούσαν πολύ!)

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησες την γυάλα του καταστήματος που τα πήρες; Υπήρχαν ψόφια ή ασθενικα ψάρια; Για να χαθούν τόσο γρήγορα, ίσως ήταν ήδη άρρωστα και η μεταφορά τα αποτέλειωσε. Τα υπόλοιπα ψάρια που ήδη είχες, πως πάνε; Ελπίζω να μην έπεσε νερό του Pet Shop στο ενυδρείο. 

Φυσικά δεν θέλω να κατηγορήσω το κατάστημα, απλά είναι μια σοβαρή πιθανότητα. 

Θα συμφωνήσω με τον Παρασκευά, 40 λεπτά θα έφταναν,  η θερμοκρασία είναι ζωτικής σημασίας κ τέτοια εποχή δεν έχουμε θέμα. 

Προσωπικά έχω δει σε rumy nose, ότι κάποια ίσως δυσκολευτούν στην προσαρμογή, αλλά όσα καθίσουν, δύσκολα τα χάνεις. Βέβαια δεν μιλάω για τέτοιες κατ αναλογία απώλειες. 

Κ ταπεινή μου άποψη, μην βάλεις τίποτα άλλο μέχρι να δεις σίγουρα τι τρέχει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξαναβάζω μιας και απογοητεύτηκα. 

 

Οι γυάλες με τα rummy του μαγαζιού είναι άψογες, όλα τα ψάρια μέχρι και προχθές που πέρασα ήταν άψογα και χωρίς απώλειες. Μιλάμε κουφό...

 

Θα ανεβάσω φωτό να δείτε, γίνονται από τη μέση και πίσω άσπρα σαν χαρτί και λιώνει η ουρά. 

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναδεί. Ειναι βακτηριακό... Δυστυχως δεν εχω χρόνο αυτην την στιγμή. Βάλε φωτό και θα επανέλθω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ Παρασκευά τι σου κανει εντύπωση στην προσαρμογή? εγω κανω 1:30 με 2 ωρες με την μέθοδο της σταγόνας... 

 

κατι τα εχει καψει τα ψαρια, καποιο φάρμακο ισως... ή βακτυριακη ασθένεια....

μηπως ακουμπανε στον θερμοστατη??? το λεω γιατι ειχα 2-3 απώλειες καποια στιγμή και μοιάζει η περιγραφή πιυ δίνεις.... για καποιο λογο τα ψαρια μου αραζαν πανω στο θερμοστατη οταν ηταν καυτος μεχρι που το πηρα χαμπαρι....

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι με τίποτα στον θερμοστάτη γιατί α) τα ψάρια κινούνται στην μέση του ενυδρείου και είναι κινητικά γενικώς β) ο θερμαντήρας έχει πλαστικό προστατευτικό και δεν μπορεί να έρθει σε άμεση επαφή με το ψάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιες περιπτωσεις τι μπορεις να κανεις?

Διοτι ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα απο παραμετρους δεν ειναι...

Συμφωνα απο αυτα που διαβαζω τοτε θα επρεπε να τα βαλεις σε διαφορετικο κουτι και να ριχνεις λιγο λιγο το Ph με την μερα λχ...

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι οντως πρεπει να εχουν κατι τα ψαρια,και ειναι κριμα γτ εχουν αναφερθει και αλλα συμβαντα απο διαφορετικα μαγαζια με τετοιες καταληξεις...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Irakles έγραψε:

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ Παρασκευά τι σου κανει εντύπωση στην προσαρμογή? εγω κανω 1:30 με 2 ωρες με την μέθοδο της σταγόνας... 

 

 

Θεωρώ απλα οτι δεν χρειάζεται.

Και επαναλαμβάνω, δεν μιλώ για ασπόνδυλα ή πολύ ευαίσθητα ζωντανά. Μιλάμε για τον μέσο όρο των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το εχω ξαναδεί. Ειναι βακτηριακό... Δυστυχως δεν εχω χρόνο αυτην την στιγμή. Βάλε φωτό και θα επανέλθω 

Νομιζω οτι η απάντηση έρχεται σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Πολύ γιατί; Το νερό μου είναι πολύ μαλακό και όξινο ενώ των καταστημάτων όχι. 

 

Τα υπόλοιπα ψάρια είναι οκ, δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά τους, ούτε παρουσίασαν κάτι. 

 

Θα ανεβάσω φωτογραφία το απόγευμα. 

foto,please . Αν θελεις-ακου την συμβουλη μου : ποτέ   ποτέ  ποτέ  ποτέ!!!!!!!!!!!!!! μην βαζεις στο ενυδρειο σου τα ψαρακια ,που μολις αγορασες!!!!!!!!!! ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ!!!!!!!!!!!!!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ 2 εβδομαδων!!!!!!!!!!!!! Μια φορα εκανα επανεκκινηση του ενυδρειου μου(πριν απο 2 χρονια) γιατι εφερα απο το κοντινο καταστιμα οχι μονο ich αλλα και κολουμναρης( Flexibacter columnaris )με τα νεον τετρα (Τωρα ζουν χωρια απο τα αλλα ψαρια στα 20 λ). Το δευτερο- Flexibacter columnaris - δεν ιατρευεται εντελως , αλλα " κοιμαται " στον οργανισμο του ψαριου και μολυνει και αλλα ψαρια . Για αυτο - μπορει να    φαινονται μονο     υγιεστατα.

Προσαρμογη 2 ωρων απο το νερο με Ph 7.6 (αν ηταν τοσο στο καταστημα) στο  Ph  6 , νομιζω ειναι αρκετο, αλλα μπορει και παραπανω να χρεαζεται .  Και εγω περιπου τοσο κανω.(εχω και εγω Ph γυρο στο 6.4 με 6.6 στο ενυδρειο μου- οχι το 6-η ομως! )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Έχω πάρει ροδοστομα απο συγκεκριμένο κατάστημα και τα έχασα σύντομα. Παιζει και κάποιο ρολο απο που έγινε η αγορά. Δεν είναι προσεκτικά όλα τα καταστήματα.

Έκανες 2 ώρες προσαρμογή;

Δεν είναι πολυυυυυυυυυυυυ;

 

πριν 3 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Πολύ γιατί; Το νερό μου είναι πολύ μαλακό και όξινο ενώ των καταστημάτων όχι. 

 

Τα υπόλοιπα ψάρια είναι οκ, δεν έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά τους, ούτε παρουσίασαν κάτι. 

 

Θα ανεβάσω φωτογραφία το απόγευμα. 

Συγνωμη που παρεμβαινω, αλλα και εγω για τον ιδιο ακριβως λογο (πιο μαλακο και οξινο νερο στο ενυδρειο) εκανα και εγω αρκετη ωρα προσαρμογη, καθως ξερω οτι ειναι πιο δυσκολη προσαρμογη απο αλκαλικο σε οξινο νερο απο οτι το αντιστρωφο. Αυτο ομως τι σχεση μπορει να εχει?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

.......

Δεν λέω οτι ευθύνεται η προσαρμογή για τους θανάτους, απλα μου έκανε πολύ εντύπωση το χρονικό διάστημα.......

Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να  ειναι θεμα παραμετρων νερου η προσαρμογης...... ανεβασε την θερμοκρασια του νερου σταδιακα στους 28 μια που οι χαμηλές θερμοκρασίες νερού βοηθανε την ανάπτυξη μυκήτων και αρχισε αμεσως με Esha 2000. Εννοείτε περιμενουμε και φωτο αλλα μην χανεις αλλο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Θα είχα ξεκινήσει αλλά το μπουκαλάκι μου το έχω δανείσει σε συγχομπιστα και εδώ και καιρό δεν έχουμε καταφέρει να βρεθούμε να το πάρω πίσω ενώ στην αγορά δεν το βρίσκεις πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...