Jump to content

Rummy Nose Tetra - Περονόσπορος...


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος kkgr έγραψε:

Θα είχα ξεκινήσει αλλά το μπουκαλάκι μου το έχω δανείσει σε συγχομπιστα και εδώ και καιρό δεν έχουμε καταφέρει να βρεθούμε να το πάρω πίσω ενώ στην αγορά δεν το βρίσκεις πουθενά...

Τοτε αρχισε με omnipur που ειναι και αυτο ευρεως φασματος....

Η θεραπεία πρέπει να αρχίσει χωρίς καθυστέρηση καθώς η ασθένεια αναπτύσσεται και επεκτείνεται γρήγορα. Το χαμηλο pH  κάτω από το pH 7 υποστηρίζει την θεραπεία καθώς τα βακτήρια προτιμούν το αλκαλικό νερό. Η κατάλληλη ποιότητα νερού και η καλή οξυγόνωση θα πρέπει να τηρούνται σε κάθε περίπτωση βακτηριακής λοίμωξης.

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

 
Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία ... θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.

Τα μαγαζιά έχουν συνήθως ΡΗ : 7,6-7,8... το παλικάρι 6,0 και του λέτε ότι... ΔΕΝ υπάρχει θέμα γιατί έκανε 2 ώρες προσαρμογή... υπέροχα.

Σε 60λιτρο... με 7 κόρυ  και 1 Απιστογράμμα... άντε και μια 8άδα ροδόστομοι... πόσα εκατοστά ψαριού πάνε ανά λίτρο, λέει ο "κανόνας" ;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αρχισε με omnipur που ειναι και αυτο ευρεως φασματος....
Η θεραπεία πρέπει να αρχίσει χωρίς καθυστέρηση καθώς η ασθένεια αναπτύσσεται και επεκτείνεται γρήγορα. Το χαμηλο pH  κάτω από το pH 7 υποστηρίζει την θεραπεία καθώς τα βακτήρια προτιμούν το αλκαλικό νερό. Η κατάλληλη ποιότητα νερού και η καλή οξυγόνωση θα πρέπει να τηρούνται σε κάθε περίπτωση βακτηριακής λοίμωξης.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf
 
 
Omnipur εχω. Πλέον μόνο ένα ψάρι έμεινε χωρίς πρόβλημα, τα υπόλοιπα 2-3 σίγουρα δεν σώζονται, αξίζει να κάνω θεραπεία;
Link to comment
Share on other sites

Να ευθυνεται το Apistogramma το αποκλειεται,μηπως εκδηλωσε αυτο επιθετικη συμπεριφορα,μιας και ελειπαν οι ουρες απο τα ψαρια?

Ναι το αποκλείω, δεν εχει ασχοληθει καθολου μαζι τους.
Link to comment
Share on other sites



Πιο καθαρα φαινεται στο 1;50 και μετα αλλα δειτε το ολο. Στο βιντεο φαινεται και το εναπομείναν υγιές.
Link to comment
Share on other sites

Παντως φαινονται φοβισμενα και προσωπικα δεν θα μου εκανε εντυπωση να εχουν φαει και ξυλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως φαινονται φοβισμενα και προσωπικα δεν θα μου εκανε εντυπωση να εχουν φαει και ξυλο.

Δεν εχουν φαει αυτο ειναι βεβαια. Το αρρωστο εχει γρηγορες ανασες και πλεον κολυμπαει χαμηλα και οπως να ναι, αυριο θα ειναι τεζα. Το υγιές φαινεται οντως αγχωμενο γιατι εχει μεινει μονο του πιστευω.
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Θα είχα ξεκινήσει αλλά το μπουκαλάκι μου το έχω δανείσει σε συγχομπιστα και εδώ και καιρό δεν έχουμε καταφέρει να βρεθούμε να το πάρω πίσω ενώ στην αγορά δεν το βρίσκεις πουθενά...

http://www.petsupermarket.gr/3056/προϊόντα/esha-2000.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν, σίγουρο αυτό. Έχει αφραγκιές ο εισαγωγέας. 

Link to comment
Share on other sites

Το στρες επηρεάζει το ανοσοποιητικό σύστημα και εξασθενεί την αντίσταση στις ασθένειες.

Είναι συνεπώς  ένας από τους κύριους παράγοντες εμφάνισης ασθενειών στα ψάρια. Το στρες προκαλείται από διάφορους παράγοντες. Mεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας, υψηλή οργανική επιβάρυνση του νερού, σε συνδυασμό με ένα μεγάλο αριθμό παθογόνων στο νερό, είναι από τις πιο συνηθισμένες αιτίες. Πολύ συχνά, υπάρχει ξέσπασμα ασθενειών των οποίων τα παθογόνα ήταν ήδη παρόντα αλλά απαρατήρητα (δευτερογενή παράσιτα, μεταξύ άλλων).

Άλλοι παράγοντες που δημιουργούν στρες περιλαμβάνουν, τον φόβο κατά το πιάσιμο των ψαριών ή τον φοβο των συγκατικων, την μεταφορά τους, κλπ.

Διάφορες βακτηριακές λοιμώξεις μπορεί να εμφανιστούν στα ενυδρεία μας ξαφνικα.

Τα βακτήρια είναι παρόντα σε κάθε ενυδρείο και εκπληρώνουν σημαντικές λειτουργίες. Παρόλα αυτά, μερικά από τα είδη των βακτηρίων μπορεί να προκαλέσουν ασθένειες. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα στην περίπτωση  απο εξασθενημένο ανοσοποιητικό καποιων ψαριων και σε περιπτώσεις υψηλής συγκέντρωσης παθογόνων και ο ακριβής προσδιορισμός του είδους είναι δυνατός μόνο από εξειδικευμένο μικροβιολογικό εργαστήριο. Εμεις μπορουμε μονο να υποθεσουμε παρατηρωντας και να εφαρμοσουμε μια γενικοτερη θεραπεια.

Οπως και να εχει η έγκαιρη θεραπεία όμως είναι πολύ σημαντική καθώς τα επόμενα στάδια της ασθένειας προσβάλουν σοβαρα το ψαρι, και οι βλάβες είναι ανεπανόρθωτες και τα προσβεβλημένα ψάρια θα πρέπει να απομονώνονται για την αποφυγη τις εξαπλωσης της ασθενειας.

Οποτε γενικός κανόνας για όλες τις ασθένειες ειναι η άμεση θεραπεία που αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητες ίασης. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα στην περίπτωση πολύ μεταδοτικών ασθενειών.

Τωρα από την στιγμη που το κοπαδι ουσιαστικα δεν υπαρχει πια προσωπικα θα εβγαζα από μεσα το αρρωστο ψαρακι και θα το εβαζα καπου αλλου για θεραπεια με ένα ευρεως φασματος βακτηριακων  μολύνσεων σκευασμα όπως το ομνιπουρ που εχεις και θα εβαζα λιγο μελαφιξ για 2 με 3 ημερες στο κυριος ενυδρειο για μια γενικη απολυμανση μια που δεν επηρεάζει την βιολογία και το Ph και είναι ένα φυσικο προιον και όχι κάποιο φαρμακο στην κυριολεξια.

Επισης ενημερωτικα υπαρχουν και τα UV συστηματα που περιορίζουν τον αριθμό των παθογόνων σχεδόν με φυσικό τρόπο χωρίς την χρήση χημικών. Πολλά παθογόνα καθώς και η ενοχλητική άλγη, περιορίζονται με την χρήση ενός λαμπτήρα UV. Τα βακτήρια του φίλτρου παραμένουν ως επί το πλείστον ανεπηρέαστα καθώς τα περισσότερα βρίσκονται στα υλικά του φίλτρου και στο χαλίκι του βυθού. Δεν σου λεω να παρεις αναλογο συστημα και σιγουρα από όλα αυτά που αναφερω παραπανω ισως τα γνωριζεις απλα το αναφερω σαν ένα εξτρα συμμαχο σε κάθε περιπτωση.

 

Την καλημερα μου.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UV έχω αλλά δεν με έπεισε για την αποτελεσματικότητα του οπότε και το έχω εκτός. 

 

Ευχαριστώ για το μήνυμά σου.  Αν πω ότι θέλω να ξαναπροσπαθήσω να βάλω 5-6 ψαράκια, τι να έκανα; Γνωστά όλα αυτά για το στρες, τα παθογόνα κτλ, το θέμα είναι τι θεραπεία να κάνω και πότε; Τα ψάρια εμφανίζουν την μία μέρα τα συμπτώματα και την επόμενη είναι τέζα. Να κάνω θεραπεία ξεχωριστά και μετά να τα βάλω; Να κάνω στο κυρίως επιβαρύνοντας και τα υπόλοιπα ψάρια που χαίρουν άκρας υγείας;

 

Από το βίντεο αναγνωρίζει κάποιος κάτι;

Link to comment
Share on other sites

@kkgr  Είμαι εξωτερικό σε διαφορετικές ώρες....

 

Από αυτά που ήθελα να σου γράψω με κάλυψε λίγο ή πολύ ο @Rik.

Άν στην περίπτωση σου τα απίστο δέν χτυπάν τα ψάρια τότε είναι 100% βακτηριακό.

Βακτηριακό που είτε υπάρχει στο ενυδρείο σου όπως και σε όλα τα ενυδρεία, είτε το κουβάλησαν τα ψάρια μαζί τους και λόγο του στρέςς βγήκε στην επιφάνεια.

 

Τώρα για το τί θα κάνεις είτε 'το ξεχνάς' είτε κάνεις γενική θεραπεία στο ενυδρείο....επίσης το βασικό που αναφέρθηκε είναι καραντίνα....δέν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...είναι κάτι που μπορεί να συμβεί και είναι συνηθισμένο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

@Husky_Jim με omnipur λες κι εσύ;

Ναι ξεκίνα με omnipur

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

@kkgr  Είμαι εξωτερικό σε διαφορετικές ώρες....

 

Από αυτά που ήθελα να σου γράψω με κάλυψε λίγο ή πολύ ο @Rik.

Άν στην περίπτωση σου τα απίστο δέν χτυπάν τα ψάρια τότε είναι 100% βακτηριακό.

Βακτηριακό που είτε υπάρχει στο ενυδρείο σου όπως και σε όλα τα ενυδρεία, είτε το κουβάλησαν τα ψάρια μαζί τους και λόγο του στρέςς βγήκε στην επιφάνεια.

 

Τώρα για το τί θα κάνεις είτε 'το ξεχνάς' είτε κάνεις γενική θεραπεία στο ενυδρείο....επίσης το βασικό που αναφέρθηκε είναι καραντίνα....δέν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...είναι κάτι που μπορεί να συμβεί και είναι συνηθισμένο....

Καλημερα/καλησπερα και απο εμενα..

Δλδ απο οσο καταλαβαινω αυτο που συνιστάς συγκεκριμενα για κοπαδια (ροδοστομους κτλ) ειναι ολα μαζι τα νεοφερμενα σε μια καραντινα και μια γενικης αποψεως θεραπεια για παρασιτα κ.α ωστε μετα απο κανα 2 βδομαδο( υπολογιζω) να μπουνε στο κυριως ενυδρειο..σωστα?

Θεραπεια γενικης αποψεως δεν μπορει να γινει και με το αλατι η με μελαφιξ ειτε ακομα καλυτερα και με τα 2?

Η συνιστας καποιο πιο δυνατο ?

Αληθεια το αλατι το ανεχονται οι ροδοστομοι?

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι η θεραπεία πρέπει να γίνει στο κυρίως ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

UV έχω αλλά δεν με έπεισε για την αποτελεσματικότητα του οπότε και το έχω εκτός. 

Δεν θέλω να πω ότι είναι η λύση για όλα τα προβλήματα και ούτε θα δεις καλά αποτελέσματα εάν κατά τα άλλα το ενυδρείο υποφέρει από μεγάλη οργανική συγκέντρωση. Έτσι και αλλιώς και τα παθογόνα βρίσκονται κυρίως και αυτά στο φίλτρο και στον βυθό. Μια επιφανειακή σκούπα μια φορά το εξάμηνο δεν κάνει κακό και ένα καθάρισμα των φίλτρων μια στο τόσο για να ξελαφρώσουμε λίγο το όλο σύστημα από την υπερβολική συγκέντρωση οργανικής ύλης. Για αποφυγή παρεξήγησης δεν εννοώ ότι το ενυδρείο σου είναι βεβαρημένο, δεν το γνωρίζω άλλωστε απλά η όλη κουβέντα γίνεται  πληροφοριακά. Εάν κρατάμε στην τελική το όλο σύστημα σχετικά καθαρό είναι δύσκολο να εμφανιστούν ανάλογα προβλήματα κυρίως από το περιβάλλον του ενυδρείου αλλά σίγουρα εάν υπάρχει στρες στα ψάρια μπορεί και πάλι να έχουμε ανάλογα προβλήματα αλλά δεν θα φταίει σίγουρα το περιβάλλον που ζούνε σε αυτή την περίπτωση.

Ευχαριστώ για το μήνυμά σου.  Αν πω ότι θέλω να ξαναπροσπαθήσω να βάλω 5-6 ψαράκια, τι να έκανα; Γνωστά όλα αυτά για το στρες, τα παθογόνα κτλ, το θέμα είναι τι θεραπεία να κάνω και πότε; Τα ψάρια εμφανίζουν την μία μέρα τα συμπτώματα και την επόμενη είναι τέζα. Να κάνω θεραπεία ξεχωριστά και μετά να τα βάλω; Να κάνω στο κυρίως επιβαρύνοντας και τα υπόλοιπα ψάρια που χαίρουν άκρας υγείας;

Μια καραντίνα πάντα είναι καλό να υπάρχει αν και καταλαβαίνω πως πολλοί όπως και εγώ παίρνουμε πολλές φορές το ρίσκο και βάζουμε κατευθείαν τα ζωντανά στο κυρίως ενυδρείο και μια στο τόσο μπορεί να κάτσει και η στραβή…. Ειδικά τα ροδοστομακια έχουν κάποια θεματακια προσαρμογής και προσωπικά δεν στα προτείνω για το συγκεκριμένο ενυδρείο μια που θέλουν τον χώρο τους για την κολύμβηση και στρεσάρονται και σχετικά εύκολα συγκριτικά με άλλα είδη.

 

 

 

Σορρυ αλλα λογο δουλειας οποτε ξεκλεβω λιγο απαντω.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Καλημερα/καλησπερα και απο εμενα..

Δλδ απο οσο καταλαβαινω αυτο που συνιστάς συγκεκριμενα για κοπαδια (ροδοστομους κτλ) ειναι ολα μαζι τα νεοφερμενα σε μια καραντινα και μια γενικης αποψεως θεραπεια για παρασιτα κ.α ωστε μετα απο κανα 2 βδομαδο( υπολογιζω) να μπουνε στο κυριως ενυδρειο..σωστα?

Θεραπεια γενικης αποψεως δεν μπορει να γινει και με το αλατι η με μελαφιξ ειτε ακομα καλυτερα και με τα 2?

Η συνιστας καποιο πιο δυνατο ?

Αληθεια το αλατι το ανεχονται οι ροδοστομοι?

 

 

Στην καραντίνα δέν ειναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις φάρμακα εκτός και άν τα ψάρια εμφανίζουν συμπτώματα ή μιλάμε για άγρια ψάρια όπου απαιτείται αποπαρασίτωση

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι η θεραπεία πρέπει να γίνει στο κυρίως ενυδρείο. 

 

Στην περίπτωση σου ναί... 

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω προληπτική θεραπεία και δεν ξαναβάζω ροδόστομους μιας και δεν προτείνονται για το ενυδρείο μου. 

 

@Rik το ενυδρείο είναι πολύ καθαρό, με άψογο βυθό, έχει καλή ροή παντού και δεν μαζεύονται κάπου απόβλητα. Τα φυτά πάνε πολύ καλά και τα ψάρια που είναι ήδη μέσα δεν παρουσιάζουν κάτι. Σε κάθε περίπτωση, θα γίνει προληπτική θεραπεία. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλυτερο Κωστα.

Και θα ευχαριστηθεις και εσυ τα απιστο καλυτερα.:thumbsu:

 

Βαλε μας καποια στιγμη και κανενα ακομα βιντεο να τα χαζεψουμε που εχουν τοσο ομορφα χρωματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, argy1 said:

Και θα ευχαριστηθεις και εσυ τα απιστο καλυτερα.:thumbsu:

Ο λόγος που μπήκαν οι rodostomoi ήταν ακριβώς αυτός, σαν dither fish, ώστε να τραβήξουν τα apisto πιο έξω. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2017 at 10:46 ΠΜ, το μέλος kkgr έγραψε:

UV έχω αλλά δεν με έπεισε για την αποτελεσματικότητα του οπότε και το έχω εκτός. 

 

Ευχαριστώ για το μήνυμά σου.  Αν πω ότι θέλω να ξαναπροσπαθήσω να βάλω 5-6 ψαράκια, τι να έκανα; Γνωστά όλα αυτά για το στρες, τα παθογόνα κτλ, το θέμα είναι τι θεραπεία να κάνω και πότε; Τα ψάρια εμφανίζουν την μία μέρα τα συμπτώματα και την επόμενη είναι τέζα. Να κάνω θεραπεία ξεχωριστά και μετά να τα βάλω; Να κάνω στο κυρίως επιβαρύνοντας και τα υπόλοιπα ψάρια που χαίρουν άκρας υγείας;

 

Από το βίντεο αναγνωρίζει κάποιος κάτι;

Για τοσο γρηγορη εξελιξη κατι βακτηρια φταινε. Δες αυτο: Columnaris

 

 

10.jpg

114_FND_1.jpg

Columnaris_03.jpg

Болезни-аквариумных-рыбок.-Колумнариоз.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για τοσο γρηγορη εξελιξη κατι βακτηρια φταινε. Δες αυτο: Columnaris

 

 

10.jpg

114_FND_1.jpg

Columnaris_03.jpg

Болезни-аквариумных-рыбок.-Колумнариоз.jpg

ακομα

 

1331410032_columnaris_4.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...