Jump to content

Χρήσιμα βιντεάκια και ιδέες για aquascape για Δίσκους


manos23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ μπορούμε να καταθέτουμε ότι θεωρούμε ενδιαφέρων για τους δίσκους. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι δίσκοι έχουν την δικιά τους ενότητα. Γιατί να μπερδεύεται ο κόσμος?

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα όπου βλέπω «Rule of thumb» συνήθως δεν δίνω ιδιαίτερη βάση, και γιατί να είναι οπωσδήποτε το ενυδρείο 30 ίντσες από το πάτωμα ώστε να βλέπουν τα ψάρια τους ανθρώπους που έρχονται;

Επιπλέον, ενυδρεία με 3 ή 5 δίσκους δεν τα θεωρώ βιώσιμα και λόγω της φύσης του ψαριού να σχηματίζει κοπάδια αλλά και λόγω επιθετικότητας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά... ΔΕΝ κατανοώ γιατί θα πρέπει video σαν αυτό, θα πρέπει να θεωρηθούν "ευαγγέλια". Μήπως επειδή είναι... σε διαφορετική γλώσσα;

Παρόλ' αυτά... το 1.80 μήκος και 60 πλάτος, 60 ύψος που λέει στο τέλος, θεωρώ από την προσωπική μου εμπειρία, ότι είναι ικανοποιητικό ενυδρείο για αυτό είδος.

Το μήκος 1.50 που επίσης προτείνει σαν 2η "θεαματική" επιλογή... είναι ανεκτό

Τα σχόλια που υπάρχουν κάτω από το video όμως... θα τα σχολιάσω.

 

Recommendations Aquarium Size When keeping discus fish, you should choose one of the following four options:

1. Breeding Discuses (Discus Pair) To breed discus fish, we recommend using an aquarium with a capacity of 150 litres/40 US gallons (60 cm x 50 cm x 50 cm) (24” x 20” x 20”)

Εν προκειμένω... ΔΕΝ ενδιαφέρει η ποσότητα του νερού αλλά οι διαστάσεις της γυάλας (με τις οποίες συμφωνώ) που παίζουν σημαντικότατο ρόλο.

 

Juvenile fish should be separated from the parent fishes when they are 12 – 14 days old. At this age they start seeking out food on the floor of the aquarium and could ingest pathogens or germs.

Μπορώ να το δεχτώ... αλλά η παραμονή με τους γονείς για λίγο ακόμα χρονικό διάστημα έχει και κάποια πλεονεκτήματα. Αυτό όμως είναι κάτι, που ΔΕΝ "εξυπηρετεί" τους εκτροφείς.

 

2. Discus Pair with Companion Fish in an Aquarium with Plant Life You will need an aquarium with a capacity of at least 180 litres/50 US gallons (100 cm x 40 cm x 45 cm) (40” x 16” x 18”) We recommend an aquarium size of 250 litres / 65 gallons (100 cm x 50 cm x 50 cm) ( 40” x 20” x 20”)

Ψάρια που να μπορούν να ζήσουν στις συνθήκες που συνήθως ζουν οι δίσκοι, είναι συνήθως μεγάλα σε μέγεθος και κοπαδόψαρα (Severum, Festivum, Chichla, Pirancha κλπ... οπότε διαφωνώ με το προτεινόμενο μέγεθος ενυδρείου.

 

When keeping a pair of discus fish, the two fish should be at least 14 cm in size, because two smaller fish, kept as a pair, will not grow well in size,

Συμφωνώ απολύτως.

 

as “competitive feeding” does not take place.

Έτσι... ΑΚΡΙΒΩΣ.

 

3. Rearing Discus Fish, Keeping a Discus Group To rear a discus group (of at least 10 fish)

Η προσωπική εμπειρία μου έχει δείξει ότι διπλάσιος αριθμός, είναι πολύ καλύτερα... άλλωστε το έγραψε και μόνος του.

 

an aquarium with as small a capacity as180 litres / 50 US gallon is sufficient (100 cm x 40 cm x 45 cm) (40” x 16” x 18”)

Αυτό είναι κάτι απλό για έναν εκτροφέα, που διαθέτει γυάλες διαφόρων μεγεθών για τις ανάγκες του. Για έναν χομπίστα ΔΕΝ είναι εύκολο... έχει επιπλέον αρχικό κόστος και έξοδα (και απαιτείται και χώρος που ΙΣΩΣ να ΜΗΝ διατίθεται). Εν προκειμένω βέβαια μιλάει, για μικρούς δίσκους.

 

However, for 10 fully-grown fish we recommend using an aquarium with a capacity of at least 300 litres/ 80 gallons.

Το βρίσκω αστείο... και όποιος έχει δει δίσκους σε τελικό μέγεθος, μάλλον θα συμφωνήσει μαζί μου.

 

4. Discus Group with Companion Fish in Aquarium with Plant Life For 10 fully-grown discus fish with additional companion fish and plant life we recommend using an aquarium with a capacity of at least 400 litres / 105 US gallons. (160 cm x 50 cm x 50 cm) (63” x 20” x 20”)

 

Για τα ψάρια που θα μπορούσαν να ζήσουν με τους δίσκους, έγραψα ήδη πιο πάνω.... όπως και για το μέγεθος, του ενυδρείου.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο aquascape τι λέτε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

μου αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο aquascape τι λέτε?

Τα φυτά που βγαίνουν έξω τι είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

2. Discus Pair with Companion Fish in an Aquarium with Plant Life You will need an aquarium with a capacity of at least 180 litres/50 US gallons (100 cm x 40 cm x 45 cm) (40” x 16” x 18”) We recommend an aquarium size of 250 litres / 65 gallons (100 cm x 50 cm x 50 cm) ( 40” x 20” x 20”)

Ψάρια που να μπορούν να ζήσουν στις συνθήκες που συνήθως ζουν οι δίσκοι, είναι συνήθως μεγάλα σε μέγεθος και κοπαδόψαρα (Severum, Festivum, Chichla, Pirancha κλπ... οπότε διαφωνώ με το προτεινόμενο μέγεθος ενυδρείου.

 

 

 

Ουτε corydoras?

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

μου αρέσει αρκετά το συγκεκριμένο aquascape τι λέτε?

 

Ιδανικό Aquascape... ειδικά ΑΝ σου αρέσει... να βλέπεις τους δίσκους, ξάπλα στο πάτωμα.-

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Ιδανικό Aquascape... ειδικά ΑΝ σου αρέσει... να βλέπεις τους δίσκους, ξάπλα στο πάτωμα.-

Όταν λες ξάπλα στο πάτωμα πως το εννοείς? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Ουτε corydoras?

 

 

Έχεις πρόθεση να βάλεις... 1 ζευγάρι (πιστοποιημένο) δίσκους, μαζί με corydoras... σε 100 εκ. ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

Όταν λες ξάπλα στο πάτωμα πως το εννοείς? 

 

 

Φτιάξε εσύ δισκοενυδρείο χωρίς καπάκι... και θα καταλάβεις όταν τον βρεις. Εγώ πάντως... ΔΕΝ μπορώ να πω ότι χάρηκα, όταν το είδα.-

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Φτιάξε εσύ δισκοενυδρείο χωρίς καπάκι... και θα καταλάβεις όταν τον βρεις. Εγώ πάντως... ΔΕΝ μπορώ να πω ότι χάρηκα, όταν το είδα.-

Λες τώρα που Δεν έχω καπάκι να τους μαζεύω από το πάτωμα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Έχεις πρόθεση να βάλεις... 1 ζευγάρι (πιστοποιημένο) δίσκους, μαζί με corydoras... σε 100 εκ. ενυδρείο;

Όχι βέβαια.  Δεν μιλάω για ζευγάρι ούτε για 1 μέτρο ενυδρειο.

Αναφερομαι στα γραφόμενα σου σχετικά με τα ψάρια που θα μπορούσαν να ζήσουν με δίσκους.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Όχι βέβαια.  Δεν μιλάω για ζευγάρι ούτε για 1 μέτρο ενυδρειο.

Αναφερομαι στα γραφόμενα σου σχετικά με τα ψάρια που θα μπορούσαν να ζήσουν με δίσκους.

 

Στις συνθήκες που μπορούν να ζήσουν που ζουν οι δίσκοι Όχι στην ίδια δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Λες τώρα που Δεν έχω καπάκι να τους μαζεύω από το πάτωμα?

Οχι Μανο.Δεν θα τους μαζευεις απο το πατωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Όχι βέβαια.  Δεν μιλάω για ζευγάρι ούτε για 1 μέτρο ενυδρειο.

Αναφερομαι στα γραφόμενα σου σχετικά με τα ψάρια που θα μπορούσαν να ζήσουν με δίσκους.

 

 

Στην παράθεση που έβαλες... για άλλο γράφω. Το προτεινόμενο μήκος είναι 100 εκ. κι ας μιλάει για 250 λίτρα.

Πάντως... πιστοποιημένο ζευγάρι... ΔΕΝ θα έβαζα ποτέ, μαζί με συγκάτοικους.

Τα corydoras είναι πολλά είδη... κάποια από αυτά (πχ. Leucomelas, Sterbai, πράσινες βρογχίδες) , ανέχονται την θερμοκρασία, που συνήθως διατηρούνται οι δίσκοι.

Καλό όμως είναι να έχουμε κατά νου πριν βάλουμε συγκατοίκους.... όταν παρουσιαστεί πρόβλημα και απαιτηθούν "κινήσεις", ΑΝ αυτές θα είναι ανεκτές, από τα άλλα ψάρια.-

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δίας έγραψε:

Οχι Μανο.Δεν θα τους μαζευεις απο το πατωμα!!!

Χαχαχαχ έτσι πιστεύω και εγώ ότι δεν θα το κάνω και πραγματικά δεν Θέλω να το πιστέψω ότι θα κάνω ότι έκανα στο reef με τα ρασακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Λες τώρα που Δεν έχω καπάκι να τους μαζεύω από το πάτωμα?

 

 

Λέω ότι... "των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν μαγειρεύουν". ΔΕΝ θα ήθελες να δεις, πως πετάει ένας δίσκος. Πολύ άσχημη εμπειρία.-  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

Χαχαχαχ έτσι πιστεύω και εγώ ότι δεν θα το κάνω και πραγματικά δεν Θέλω να το πιστέψω ότι θα κάνω ότι έκανα στο reef με τα ρασακια.

Μπορει να τυχει αλλα μονο κατω υπο προυποθεσεις.Δεν ειναι ο κανονας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Στην παράθεση που έβαλες... για άλλο γράφω. Το προτεινόμενο μήκος είναι 100 εκ. κι ας μιλάει για 250 λίτρα.

Πάντως... πιστοποιημένο ζευγάρι... ΔΕΝ θα έβαζα ποτέ, μαζί με συγκάτοικους.

Τα corydoras είναι πολλά είδη... κάποια από αυτά (πχ. Leucomelas, Sterbai, πράσινες βρογχίδες) , ανέχονται την θερμοκρασία, που συνήθως διατηρούνται οι δίσκοι.

Καλό όμως είναι να έχουμε κατά νου πριν βάλουμε συγκατοίκους.... όταν παρουσιαστεί πρόβλημα και απαιτηθούν "κινήσεις", ΑΝ αυτές θα είναι ανεκτές, από τα άλλα ψάρια.-

Στο τέλος, στο 4 αναφέρει για συγκάτοικους και λίτρα.  Εκεί γράφεις ότι για συγκάτοικους και λίτρα έχεις ήδη αναφερθεί πιο πάνω, για αυτό σου παρέθεσα το πιο πάνω κομμάτι.:geek:

 

Κατανοητο... και δεκτό το ενδεχόμενο παρουσίασης προβλήματος και τρόπου αντιμετώπισης του!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δίας έγραψε:

Μπορει να τυχει αλλα μονο κατω υπο προυποθεσεις.Δεν ειναι ο κανονας.

Κατάλαβα φίλος.

πριν 2 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Λέω ότι... "των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν μαγειρεύουν". ΔΕΝ θα ήθελες να δεις, πως πετάει ένας δίσκος. Πολύ άσχημη εμπειρία.-  ;)

Καλά εάν γίνει Οκ ζωή σε εμάς ΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δίας έγραψε:

Μπορει να τυχει αλλα μονο κατω υπο προυποθεσεις.Δεν ειναι ο κανονας.

 

 

Μίλησε κανείς για κανόνα; ΔΕΝ καταλαβαίνω... την διαφωνία σου;

Είναι προτιμότερο να το προλάβει... ή να κλαίει για το ψάρι;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Μίλησε κανείς για κανόνα; ΔΕΝ καταλαβαίνω... την διαφωνία σου;

Είναι προτιμότερο να το προλάβει... ή να κλαίει για το ψάρι;  :rolleyes:

Νικο οπως γραφεις δειχνεις απολυτος.

Του εδωσες να καταλαβει οτι θα του συμβει.

Απλα δεν ειναι ετσι.

Εξ'αλλου με ολα τα ψαρια μπορει να συμβει

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων θα ανεβάσει κάνεις τίποτα ενδιαφέρον κανένα πρότυπο aquascape η ότι άλλο νομίζει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...