Jump to content

Χρήσιμα βιντεάκια και ιδέες για aquascape για Δίσκους


manos23

Recommended Posts

@Irakles κάτι τέτοιο εννοώ για τις ρίζες. Με πιο πολλές κρυψώνες και πιο ανοιχτό στο κέντρο. Απλά να έχεις μια εικόνα πως μπορούν να μπουν 

jcardona1e280b2s-wild-discus-biotope-3-9.jpg.2022b5e3689b355db19c4950caf316fe.jpg

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 45 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Όμορφο και λιτό και με πολύ χώρο για κολύμπι.

 

ΔΕΝ βλέπω την ομορφιά... θα μπορούσαν να λείπουν και τελείως οι 2 όλες κι όλες ρίζες. ΔΕΝ καλύπτουν τις ανάγκες των δίσκων.

Να κάνω σχόλιο... και για την παρουσία των ροδόστομων;

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Στους stendker ρε παιδιά κάπως με χαλάει το σχήμα Τους.

 

 

Είναι αλήθεια ότι... χρόνια τώρα, έχει "πέσει" η ποιότητα των δίσκων τους.-

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Πολύ όμορφα ψάρια.

 

Αυτό πρέπει να βλέπεις σε άγριους δίσκους, για να τους χαρείς... και στο "σκούρο" νερό ΔΕΝ είναι εφικτό.

Πρόσεξες πόσο κοντά είναι τα χρώματα τους, με των δικών μου "άγριων"; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Είναι αλήθεια ότι... χρόνια τώρα, έχει "πέσει" η ποιότητα των δίσκων τους.-

Νίκο μέχρι στιγμή δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο αλλά στην γύρα που βγήκα και πήγα σε αρκετά μαγαζιά και είδα τους stendker που όλα τα χρόνια άκουγα τα καλύτερα για τους συγκεκριμένους δίσκους είναι πολύ περίεργα τα σχήματα τους ενώ αντιθέτως δίσκους Μαλαισίας που είχαν είναι πολύ αξιοπρεπής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Αυτό πρέπει να βλέπεις σε άγριους δίσκους, για να τους χαρείς... και στο "σκούρο" νερό ΔΕΝ είναι εφικτό.

Πρόσεξες πόσο κοντά είναι τα χρώματα τους, με των δικών μου "άγριων"; :rolleyes:

Επειδή με τους συγκεκριμένους δίσκους αυτού του βίντεο έχω μπερδευτεί Είναι εκτροφής ή άγριοι?

Link to comment
Share on other sites

@DIMITRIOS και @diskus fan ευχαριστώ πολυ νομιζω καταλαβα το πρεπει να κάνω!!!! επισης η παρουσία πετρας μεγαλης, μεγεθος σαν μιση μπαλα μπασκετ θεωρείτε καλη προσθήκη στο aquascape ή περιττή???

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

@Irakles κάτι τέτοιο εννοώ για τις ρίζες. Με πιο πολλές κρυψώνες και πιο ανοιχτό στο κέντρο. Απλά να έχεις μια εικόνα πως μπορούν να μπουν 

jcardona1e280b2s-wild-discus-biotope-3-9.jpg.2022b5e3689b355db19c4950caf316fe.jpg

 

Εδώ οι ρίζες είναι πολλές αλλά και άνευ ουσίας. Το μέγεθος (πάχος) τους είναι ενδιαφέρον... ΑΝ όμως υπήρχαν και κάποιες πιο λεπτές, ο συνδυασμός τους θα μπορούσε να έχει και καλό οπτικό αποτέλεσμα.- 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Νίκο μέχρι στιγμή δεν ξέρω εάν είναι τυχαίο αλλά στην γύρα που βγήκα και πήγα σε αρκετά μαγαζιά και είδα τους stendker που όλα τα χρόνια άκουγα τα καλύτερα για τους συγκεκριμένους δίσκους είναι πολύ περίεργα τα σχήματα τους ενώ αντιθέτως δίσκους Μαλαισίας που είχαν είναι πολύ αξιοπρεπής.

 

 

Εγώ πλέον πηγαίνω στα μαγαζιά για δίσκους, επειδή μου ζητάνε φίλοι να τους διαλέξω ψάρια. Έχει τύχει να δούμε σε ένα ενυδρείο 200 μικρά και να διαλέξω 2 μετά βίας... κι ο φίλος να με κοιτάει ως εξωγήινο.- 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Επειδή με τους συγκεκριμένους δίσκους αυτού του βίντεο έχω μπερδευτεί Είναι εκτροφής ή άγριοι?

 

"Άγριοι" βέβαια.- 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Εδώ οι ρίζες είναι πολλές αλλά και άνευ ουσίας. Το μέγεθος (πάχος) τους είναι ενδιαφέρον... ΑΝ όμως υπήρχαν και κάποιες πιο λεπτές, ο συνδυασμός τους θα μπορούσε να έχει και καλό οπτικό αποτέλεσμα.- 

Δεν διαφωνώ σε όσα λες, μια εικόνα για την φορά και το πάχος που μπορούσε να χρησιμοποιησει ο Ηρακλής ήθελα να δώσω. Άλλωστε στα συμβατικά ενυδρεία εμπορίου , δεν υπάρχει ούτε ύψος ούτε πλάτος αρκετό  (ακόμη και στο 150χ50χ50) για να γίνουν πολλά με τα ξύλα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

@DIMITRIOS και @diskus fan ευχαριστώ πολυ νομιζω καταλαβα το πρεπει να κάνω!!!! επισης η παρουσία πετρας μεγαλης, μεγεθος σαν μιση μπαλα μπασκετ θεωρείτε καλη προσθήκη στο aquascape ή περιττή???

 

 

ΔΕΝ έχεις λόγο, να βάλεις πέτρα.-

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Δεν διαφωνώ σε όσα λες, μια εικόνα για την φορά και το πάχος που μπορούσε να χρησιμοποιησει ο Ηρακλής ήθελα να δώσω. Άλλωστε στα συμβατικά ενυδρεία εμπορίου , δεν υπάρχει ούτε ύψος ούτε πλάτος αρκετό  (ακόμη και στο 150χ50χ50) για να γίνουν πολλά με τα ξύλα .

 

 

Μα ΔΕΝ είπα ότι... κακώς το έβαλες... το "θέαμα" σχολίασα.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

"Άγριοι" βέβαια.- 

Κρίμα ΧΑΧΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος diskus fan έγραψε:

Γιατί κρίμα;

Άμα ήταν εκτροφής θα έψαχνα από αύριο το πρωί να τους βρώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και λίγο ακριβοί... ΔΕΝ φτάνει το ότι ΔΕΝ τους βρίσκεις εύκολα.

Πριν χρόνια έφερε ο Nidal... κάποια ωραία τέτοια ψάρια.-

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Είναι και λίγο ακριβοί... ΔΕΝ φτάνει το ότι ΔΕΝ τους βρίσκεις εύκολα.

Πριν χρόνια έφερε ο Nidal... κάποια ωραία τέτοια ψάρια.-

Σε εκτροφής τέτοια ψάρια υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα μπορούσα να ισχυριστώ κάτι τέτοιο... λίγο κοντά ΙΣΩΣ "πλησιάσουν" κάποια Red Alenquer αλλά σαν αυτά... ΔΕΝ τα βάζεις.- 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος diskus fan έγραψε:

ΔΕΝ θα μπορούσα να ισχυριστώ κάτι τέτοιο... λίγο κοντά ΙΣΩΣ "πλησιάσουν" κάποια Red Alenquer αλλά σαν αυτά... ΔΕΝ τα βάζεις.- 

Κατάλαβα.

Οκ υπομονή γιατί δεν υπάρχει χρόνος για αγρίους ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ένα πολύ ιδιαίτερο είδος "άγριου" δίσκου... και κάπως σπάνιο.-

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που βρηκα τον Νικο :bow:σε κεφια θελω και εγω να κανω μερικες ερωτησεις!!:lookatme:

πριν 15 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Για μένα το να κρέμονται ρίζες... είναι λάθος.

Το επικίνδυνες εξετάζεται... τα ψάρια ΔΕΝ είναι ηλίθια... και ΑΝ όλα βαίνουν καλώς στο ενυδρείο, κίνδυνος ΔΕΝ υπάρχει, αλλά "φυλάμε τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά".-

Εχουν ομως τα ιδια ενστικτα και την ιδια αισθηση του χωρου τα εκτροφης με τα αγρια αδελφια τους;;

Ή δεν ειναι τοσο "εκπαιδευμενα" αφου τον περισοτερο χρονο τους οταν ειναι σε νεαρη ηλικια τον περναν σε "dare bottom" γιαλες;;

πριν 15 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Σε αυτό ενυδρείο οι ρίζες απλά καταλαμβάνουν χώρο... θα μπορούσαν να λείπουν, ώστε να ΜΗΝ γίνονται οι δίσκοι, ψάρια επιφανείας.-

Ειναι ενυδρειο Ελληνα χομπιστα νομιζω Νικολα!!

πριν 14 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Μαύρα μάτια σε δίσκο... ΔΕΝ είναι "κάπως"... είναι πρόβλημα.-

Συνδεεται το μαυρο ματι με πιο θολο ματι;

Απο οτι το συνηθως φυσιολογικο(κοκκινο) ματι;

Γιαυτο;

πριν 14 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

Είναι και λίγο ακριβοί... ΔΕΝ φτάνει το ότι ΔΕΝ τους βρίσκεις εύκολα.

Πριν χρόνια έφερε ο Nidal... κάποια ωραία τέτοια ψάρια.-

Αναφερεσαι για τους κοκκινους-καφε που ειχε στο μαγαζι στον κορυδαλλο;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Τωρα που βρηκα τον Νικο :bow:σε κεφια θελω και εγω να κανω μερικες ερωτησεις!!:lookatme:

Εχουν ομως τα ιδια ενστικτα και την ιδια αισθηση του χωρου τα εκτροφης με τα αγρια αδελφια τους;;

Ή δεν ειναι τοσο "εκπαιδευμενα" αφου τον περισοτερο χρονο τους οταν ειναι σε νεαρη ηλικια τον περναν σε "dare bottom" γιαλες;;

Ειναι ενυδρειο Ελληνα χομπιστα νομιζω Νικολα!!

Συνδεεται το μαυρο ματι με πιο θολο ματι;

Απο οτι το συνηθως φυσιολογικο(κοκκινο) ματι;

Γιαυτο;

Αναφερεσαι για τους κοκκινους-καφε που ειχε στο μαγαζι στον κορυδαλλο;;

Τον κουράζω εγώ γι'αυτό ΧΑΧΑΧΑΧΑ:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

 

Ένα πολύ ιδιαίτερο είδος "άγριου" δίσκου... και κάπως σπάνιο.-

Μεσημεριατικα τι είδα παλι!!!!

Χάρμα οφθαλμών!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...