Jump to content

Infusoria απορίες


panos nts

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση για την καλλιέργεια infusoria.. Έκανα όπως τα διάβασα τα βήματα απλά επειδή δεν είχα αεραντλία προσπάθησα να κάνω όσο μεγαλύτεροτο πάνω ανοιγμα για να μπαίνει αέρας.. Είναι έτσι η καλλιέργεια εδώ και 2 μέρες σε αυτη την απόχρωση απλά παρατήρησα κάτι. Εμφανίζεται ένα άσπρο φιλμ πάνω στην επιφάνεια που όταν το κουνάω διαλύεται είναι πρόβλημα αυτο?? Πάει καλά η καλλιέργεια??

23115079_1770941559584769_1160605699_n.jpg

23115090_1770941562918102_715353942_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panos nts έγραψε:

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση για την καλλιέργεια infusoria.. Έκανα όπως τα διάβασα τα βήματα απλά επειδή δεν είχα αεραντλία προσπάθησα να κάνω όσο μεγαλύτεροτο πάνω ανοιγμα για να μπαίνει αέρας.. Είναι έτσι η καλλιέργεια εδώ και 2 μέρες σε αυτη την απόχρωση απλά παρατήρησα κάτι. Εμφανίζεται ένα άσπρο φιλμ πάνω στην επιφάνεια που όταν το κουνάω διαλύεται είναι πρόβλημα αυτο?? Πάει καλά η καλλιέργεια??

23115079_1770941559584769_1160605699_n.jpg

23115090_1770941562918102_715353942_n.jpg

Δεν το γνωρίζω με σιγουριά, αλλά φαντάζομαι πως  η χρήση της αεραντλίας έχει σκοπό την ανατάραξη οξυγόνωση του μίγματος.

Η μεγαλύτερη τρύπα στην επιφάνεια δεν πιστεύω πως αρκεί από μόνη της να κάνει αυτή τη δουλειά.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε η προσθήκη αεραντλιας ειναι σχεδον απαραιτητη??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Οπότε η προσθήκη αεραντλιας ειναι σχεδον απαραιτητη??

Έτσι φαντάζομαι.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει θα το κάνω ετσι τοτε.. να την προσθεσω τωρα η να κανω κουνουργιο??

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο, για να σου απαντήσει κάποιος ο οποίος έχει ήδη παρασκευάσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει και τί έβαλες για μπόλι? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tρέχει από Σάββατο βραδυ και για μπολι εχει μια φλουδα μπαναναςοχι ολοκληρη σχεδον την μιση, σπιρουλινα τροφή για πλεκο και για βυθού ψάρια και λιγη μος για γρήγορη ανάπτυξη..

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένεις αρκετές ημέρες ακόμα μέχρι να ξεθολώσει. Να ανακατεύεις την επιφάνεια μία φορά την ημέρα! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σορρυ αν χαλαω το θεμα αλλα εχω 4 καλλιεργειες στο μπαλκονη και η μια περνει μια μαυρη αποχρωση στο νερο παρολο που εχει ιδιο νερο και τροφη με τις αλλες.... 
εχει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρο τρέχουν οι καλλιέργειες?? Αν τις εχεις καιρο και μαυρισαν και μυριζουν ασχημα νομιζω πως εχουν χαλασει..

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Πόσο καιρο τρέχουν οι καλλιέργειες?? Αν τις εχεις καιρο και μαυρισαν και μυριζουν ασχημα νομιζω πως εχουν χαλασει..

Αυτη ειναι μερικων ημερων και δεν μυριζει καθολου... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Τι έχεις βάλει για μπολι??

infusoria απο αλλη αποικια 
μπανανοφλουδες

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις και εγω μπανανοφλουδες εχω μεσα και η αληθεια είναι οτι αριχσαν να μυριζουν και πρέπει να βρω μια λύση γ αυτο... :/

Αλλα προς το μαυρο είναι και οι δικες μου καλλιέργειες... οποτε υποθέτω οτι περιμενεις.. ;)

Link to comment
Share on other sites

On 01.11.2017 at 7:59 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν το γνωρίζω με σιγουριά, αλλά φαντάζομαι πως  η χρήση της αεραντλίας έχει σκοπό την ανατάραξη οξυγόνωση του μίγματος.

Η μεγαλύτερη τρύπα στην επιφάνεια δεν πιστεύω πως αρκεί από μόνη της να κάνει αυτή τη δουλειά.

 

Μια χαρα και χωρις την αεραντλια γινεται! Απλα παιρνεις ενα βαζο 2,5 λ ,την μπανανοφλουδα πρεπει να ειναι αποξηραμενη τελιος και βαζεις κομματι περιπου 4Χ4 εκατοστα (οχι ολοκληρη). Την ασπρη γλιτσα απο την επιφανια μαζευεις με μια χαρτοπετσετα(για να αναπνεει το μιγμα) περιπου 1 φορα την εβδομαδα. Κλεινεις το βαζο με μια χαρτοπετσετα και λαστιχακι.  Θερμοκρασια 20-23 βαθμους. Αυτο το μαυρο στο βαζακι σου υποθετο ειναι "ζουμακι" απο το φιλτρο. Εγω μετα απο 7-10 ημερες παιρνω το ποιο καθαρο νερο , που ειναι πανω στο βαζο, και πεταω το μαυρο "ζουμακι " που μενει κατω , συμπληρωνω με νερο απο ενυδρειο και ριχνω ακομα μικρο κομματακι μπαννοφλουδα μεσα. Να σου πω την αληθεια - περιμενα 2-3 εβδομαδες  για να γεμίσει ινφουζορια το βαζο ,αλλα τωρα ,που εχω ετοιμη καλλιεργια - ολα γινονται πολυ ποιο γρηγορα (4-7 ημερες). Την τεταρτη  θα βγαλω φωτογραφιες και θα ανεβασω. Τωρα κανω περαματα με αποξηραμενο καροτο, ραπανακι κ.α : )))))))))))

Ξεχασα να γραψω οτι το βαζο δεν γεμιζουμε μεχρι πανω , αλλα στα 2/3 για να εχει ποιο μεγαλη επιφανεια για "ανασα".

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά εγω με τον τροπο που το εκανα με μη αποξηραμενη μπανανα και τα εχω στο καροριφερ με αρκετο φως απλά βλέπω ενα κιτρινο καφε χρωμα στο νερο και τιποτα παραπάνω.. πέρασαν ήδη 10 μέρες από όταν το εβαλα, δεν θα έπρεπε να εχει καθαρίσει???

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Απλά εγω με τον τροπο που το εκανα με μη αποξηραμενη μπανανα και τα εχω στο καροριφερ με αρκετο φως απλά βλέπω ενα κιτρινο καφε χρωμα στο νερο και τιποτα παραπάνω.. πέρασαν ήδη 10 μέρες από όταν το εβαλα, δεν θα έπρεπε να εχει καθαρίσει???

Μην το βαζεις στο καλοριφερ - θα ψηθουν , θερμοκρασια δωματιου ειναι μια χαρα , και μακρια απο το πολυ φως , δηληδη να υπαρχει φως , αλλα οχι μπροστα απο το παραθηρο να τα εχεις. Κανε ακομα 1-2 βαζα με ζουμακι απο το φιλτρο (δεν βγαινει παντα απο την πρωτη προσπαθεια αν δεν εχεις ετοιμη καλλιεργια.)

Και οπως αναίφερα πριν , θελει μερικες φορες και 3 εβδομαδες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μην το βαζεις στο καλοριφερ - θα ψηθουν , θερμοκρασια δωματιου ειναι μια χαρα , και μακρια απο το πολυ φως , δηληδη να υπαρχει φως , αλλα οχι μπροστα απο το παραθηρο να τα εχεις. Κανε ακομα 1-2 βαζα με ζουμακι απο το φιλτρο (δεν βγαινει παντα απο την πρωτη προσπαθεια αν δεν εχεις ετοιμη καλλιεργια.)

Και οπως αναίφερα πριν , θελει μερικες φορες και 3 εβδομαδες.

 

Τα βαζα εχω πισω απο το ψυγειο.Το συνεφο στο βαζο ειναι infuzoria.

1-1.jpg

1-2.jpg

1-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Τα βαζα εχω πισω απο το ψυγειο.Το συνεφο στο βαζο ειναι infuzoria.

1-1.jpg

1-2.jpg

1-3.jpg

Θα παω Θεσσαλονικη σε κανα 2 εβδομαδες, μπορω να σου φερω καλλιεργια  , η να την αφησω στο Aquavivere(ειναι κοντα στο mediterranean cosmos-δες στο χαρτι), η με γραμμα απλο. Σκεψου

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια μικρή ανανέωση στο θέμα..

Χάρη στην @natateo που μου έδωσε καλλιέργεια infusoria και φυσικά χάρη στον Νίκο @elatos που μου έδωσε αυγά κιλις μπορώ να πω ότι επανέρχομαι δυναμικά!!

Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω παιδιά αλήθεια.. Σας είμαι υπόχρεος!!!

Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για να μην αποτύχω ξανά!! 

Πλέον περιμένω να φουντώσει λιγο η ινφουσόρια και κατευθείαν βρέχω τα αυγα!! Εχω αγωνια είναι η αλήθεια και θέλω πολύ να τα βρέξω αλλα θα κρατηθωω.. :D:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...