Jump to content

Ερωτήσεις για χελωνάκια


Recommended Posts

Έχω 3 μικρές χελώνες περίπου 5 εκ η κάθε μία αλλά δεν έχουν δίπλα στον λαιμό κόκκινο χρώμα αλλά ούτε και κίτρινο νομίζω ? τι είδους είναι δεν ξέρω. θα ανεβάσω φώτο σύντομα αν ξέρετε να μου πειτε.

 

Προς το παρόν τις έχω μέσα σε ένα πλαστικό ανοιχτό ενυδρείο και τις βρίσκω συνήθως κάτω απο το νερό.  Οι θερμοκρασία εδώ στην περιοχή είναι ήδη αρκετα χαμηλή και νομίζω ότι αυτός είναι λόγος που δεν θέλουν ιδιαίτερα να φάνε και δεν είναι τόσο κινητικές σε σχέση με το καλοκαίρι που τις πήρα.  Αν κατάλαβα καλά μάλλον πρέπει να τους αγοράσω ενυδρείο, λάμπες κλπ. 

 

Στο ίντερνετ βρίσκω ειδικά για χελώνες ενυδρεία γυάλινα 55X29X20 CM  & 104X40X30 CM με όλον τον εξοπλισμό αλλά φοβάμαι ότι ίσως το πρώτο θα είναι πολύ μικρο για αυτές ίσως σε 2-3 χρόνια.  Σε πόσο καιρό ίσως χρειαστώ μεγαλύτερο για κάθενα απο τα παραπάνω ?   

 

Ισως να μπορούσα να τους πάρω και ενυδρείο ακόμα μεγαλύτερο που να μην είναι ειδικό για χελώνες και να το προσαρμόσω για αυτές με ειδικές λάμπες UVA UVB ενώ τα υπόλοιπα αν κατάλαβα καλά (θερμόμετρο, σύστημα καθαρισμού, θερμοστάτες και φίλτρα καθαρισμού) δεν είναι απαραίτητο να είναι ειδικά για χελώνες.  Ισχύει αυτό ?

 

Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά του ενυδρείου και των εξαρτημάτων ? 

 

Προς το παρόν τους δίνω μόνο αποξηραμένες γαρίδες μέχρι πότε είναι εντάξει για τροφή τους η γαρίδες ? 

Έχω ακούσει ότι ίσως μπορώ κάποια στιγμή να μπορώ να τις αφήνω να περιφέρονται μέσα στο σπίτι και ενθουσιάστηκα ισχύει ?  

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις συμβουλές σας εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία - GiorgosKo
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρεις φιλτρο και θερμοστατη 
επισης μπορεις να φιαξεις δικο σου ενυδρειο περνοντας τζαμια και ενυδρειακη σιλικονη και να ειναι οτι διαστασεις θες
απο λαμπες θες uvb για περισοτερα οσον αφορα την λαμπα μπορεις να περιμενεις αλλη απαντηση
επισης το νερο ειναι με αντιχλωριο? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση 

 

το χλώριο που έχουν τα πόσιμα νερά στην Ελλάδα φαντάζομαι δεν είναι καλό για τα χελωνάκια 

τι κάνουμε σε αυτη την περίπτωση ?

Έγινε επεξεργασία - GiorgosKo
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος GiorgosKo έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση 

 

το χλώριο που έχουν τα πόσιμα νερά στην Ελλάδα φαντάζομαι δεν είναι καλό για τα χελωνάκια 

τι κάνουμε σε αυτη την περίπτωση ?

Πουλάνε αντιχλώριο σταγόνες στα πετ σοπ. Βαζεις την αναλογη ποσοτητα βασει των οδηγιων της συσκευασιας 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο μενα και καλωσηρθες στο φορουμ.Πρωτα απο ολα πρεπει να παρεις αμεσα ενα ενυδρειο γυαλινο και οπωσδηποτε ενα θερμοσταστη και φιλτρο κανε την αρχη και θα δεις σιγα σιγα τα αλλα θα τα μαθεις.ΠΟΣΟΧΗ μην ακους τα πετ σοπ οι περισσοτεροι θελουν απλα να πουλησουν για οτι αλλες ερωτησεις εχεις καλυτερα θα κανεις να ρωτας εδω.

Αυτα απο μενα 

ΥΓ μην βιαστεις πολυ να τα παρεις κανε πρωτα μην ερευνα αγορας και μετα κινησου οταν λεω αμεσα ενωω να μην κανεις πανω απο δυο βδομαδες το πολυ γιατι τωρα winter is coming:jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις 

 

μου ειπαν απο pet shop για ενα ενυδρειο με όλα τα απαραίτητα 

ενυδρείο μεγάλο 100χ40χ30 κάτι τέτοιο,

λαμπες για φως/θερμανση,

θερμοσταση,

θερμομετρο,

φιλτρο 

 

υπάρχει το αντίστοιχο σε μισό περίπου μέγεθος αλλα σκέφτηκα ότι θα χρειαστώ πιο μεγάλο σε 3-4 χρόνια οπότε σκέφτικα ίσως αξίζει να το  πάρω απο τώρα, τι λέτε ?

 

μου ειπε επίσης ο συγκεκριμένος "πωλητής" ότι το φίλτρο έιναι καινούριου τύπου βρίσκεται στον πατω του ενυδρίου που το βγάζεις και το πλενεις .., νόμιζα πως ήθελε κάποιο μηχάνημα να ανακυκλώνει το νερό και να το περνάει απο φίλτρο ? 

 

μπορώ να βάλω link για την αγορά να μου πείτε μία γνώμη ή δεν επιτρέπετε ? 

ή αν μπορείτε να μου δώσετε μερικές επιλογές μεταξύ 100 - 200 ευρώ προς το παρόν που να είναι όλα μαζί ώστε να μην ψάχνω τι ακριβώς θα πρέπει να προσθέσω στο ενυδρείο ... 

 

αυτό που δεν κατάλαβα είναι πρέπει να πάρω απαραίτητα ενυδρείο για χελώνες ή μπορώ να πάρω οποιοδήποτε ενυδρείο (για ψάρια) και τα παρελκόμενα να είναι συγκεκριμένα για χελώνες ? (ποια κομμάτια πρέπει να είναι συγκεκριμένα για χελώνες ?)

 

ευχαριστω και πάλι

Έγινε επεξεργασία - GiorgosKo
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη και εγω εχω λιγο καιρο τις χελωνες δηλαδη κοντα στον 1,5 χρονοδεν τα ξερω ολα ακομα αλλα  ελπιζω να βοηθησω 

εχουμε και λεμε αμα το ενυδρειο που σου προτεινε ο πωλητης το βλεπεις γερο και τα υπολοιπα ειναι ενταξει νομιζω οτι πρεπει να το παρεις αλλα πρωτα βαλε και λινκ να δουμε πως ειναι οσο για το φιλτρο δεν ξερω να σου απαντησω περιμενε απαντηση απο καποιο πιο εμπειρο.Το ενυδρειο μπορει να ειναι και για ψαρια και να το μετατρεψεις για χελωνες τα πραγματα δηλ φιλτρο θερμοστατης και αλλα τετοια ειναι ιδια και στα ψαρια και στις χελωνες το μονο που πρεπει να ειναι μονο για χελωνες ειναι η λαμπα uvb αυτα απο μενα ελπιζω να σε καλυψα σε οτι μπορουσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε "θρύλε",

 

σκεφτόμουν μήπως πάρω κάποιο για ψάρια και παραγγείλω τα εξαρτήματα ξεχωριστά για να είναι για χελωνάκια 

το ενυδρείο που σκέφτομαι τελικά είναι αυτό http://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-νεροχελωνασ-με-αξεσουαρ-εξεδρα-aquatlantis-turtle-aquaterrarium-tortum-55-55x29x20-cm-white-025-clone.html 

ή το μεγαλύτερο που έχει (περίπου διπλό) για να μου κρατήσει περισσότερα χρόνια 

 

έχετε καμία γνώμη για το φίλτρο ? 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παρε μεγαλυτερο να κρατησει περισσοτερο εχω περιπου το ιδιο και ειναι γαματο σε ποιο μαγαζι πουλαει θελω και εγω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη μεγαλωνουν αρκετα και δημιουργουν πολλα αποβλητα, οτι σε μεγαλυτερο (ενυδρεριο, φιλτρο) θα σε βοηθησει ειδικα στο μελλον στην ολη συντηρηση του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε μου τι εγινε τα πηρες αμα τα πηρες βαλε και καμια φωτο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές 

πήρα τελικά το μικρό 26Λίτρα που γεμίζει νερό περίπου 14Λίτρα πήρα αυτά που φαίνονται στο link παραπάνω

 

ανέβασα και κάποιες φωτογραφίες 

 

εχω αρχήσει και διαβάζω και μαθαίνω αρκετά αλλά έχω ακόμα κάποιες ερωτήσεις 

 

το πρωί που τους ρίχνω φαγητό κάνουν σαν τρελά περιμένοντας τους ρίχνω αποξηραμένες γαρίδες 3-4 φορές την ημέρα

τρώνε περίπου 20-30 γαριδούλες το καθένα τους (μικρές σε μήκος 1εκ περίπου) την ημέρα

πιστεύω πως από τότε που τους έφτιαξα το ιδανικό περιβάλλον έχουν αρχήσει να έχουν όρεξη και ήδη νομίζω πως έχουν μεγαλώσει

αλλά νομίζω πως όλη την ώρα πεινάνε 

 

Είναι καλές οι ποσότητες ?  

είναι ΜΟΝΟ γαρίδες αρκετές για την διατροφή τους (τώρα πρέπει να είναι 6 μηνών)

πρέπει να ρίχνω συμπληρώματα ή άλλου είδους τροφές ? 

 

Επίσης βλέπω ότι απο τότε που τρώνε αρκετά γεμίζει ακαθαρσίες το ενυδρείο πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα το καθάρισμα 1 φορά την εβδομάδα να είναι απαραίτητο 

γιατί πρασινίζει ο πάτος και το νερό αρχίζει να θολώνει ... οπως είπε ο φίλος παραπάνω μάλλον έπρεπε να πάρω το μεγάλύτερο ενυδρείο και μεγαλύτερο φίλτρο ίσως να γίνει σύντομα ... έχω πάρει και ένα σκουπάκι υποβρύχιο για να τραβάω τις ακκαθαρσίες μεσοβδόμαδα αλλά πάλι στο τέλος εβδομάδας είναι απαραίτητο το καθάρισμα.

 

μου είπαν απο τοπικό petshop ότι το καθάρισμα καλύτερα να μην έχει χημικά (σαπούνια/χλωρίνες κλπ) αλλά με σκέτο ξίδι είναι μία χαρά 

το δοκίμασα και καθαρίζει μία χαρά τι γνώμη έχετε ?

 

Μία τελευταία ερώτηση (για την ώρα) θα βάζατε πέτρες απο την φύση για να φτιάξετε φυσική στεριά ? 

η πλατφόρμα που έχει το ενυδρείο είναι πολύ επίπεδη και η αλήθεια δεν τα βλέπω ποτέ να πηγαίνουν να λίαζονται οπως έχω ακούσει κάποιους να λένε

 

IMG_20171218_075324.jpg

IMG_20171218_075331.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε....

Για οσο ειναι μικρο θα την βγαλεις καπως με αυτο το ενυδρειο αλλα οπως θα εχεις διαπιστωση τα χελωνακια βρωμιζουν αρκετα και το φιλτρακι που εχει το συστημα ειναι πολυ μικρο για να μπορεσει να συγκρατηση ολα αυτα τα αποβλυτα που παραγωντε.... ενας εμπειρικος κανονας  ειναι 20 λιτρα νερου ανα εκατοστο χελωνας οποπτε καταλαβαινεις πως ηδη εισαι εκτος .....  μια φορα την ημερα φτανει να ταιζεις και επειδή ειναι μικρο οι γαριδουλες ειναι μια καλη πηγη πρωτεινης αλλα μπορεις να το ταιζεις και κανενα λαχανικο η φρουτο. Επειδη το ενυδρειο σου βρωμιζει γρηγορα μπορεις να το βαζεις σε ενα μπολ με νερο του ενυδρειου για να μην παθαινει θερμικο σοκ και να ταιζεις εκει μεσα.. Αφηνετο 15 με 20 λεπτα να φαει και να κανει και καμποσα κακακια και μετα το βαζεις παλι μεσα στο ενυδρειο. Ειναι μια λυση αναγκης στην περιπτωση σου γιατι αλλιως θα πρεπει να καθαριζεις μερα παρα μερα το ενυδρειο σου. 

Τα πλαστικα φυτακια και το χαλικακι θα το εβγασζα μια που θα μπορεις να καθαριζεις ποιο ευκολα τον βυθο του ενυδρειου. 

Επιστρεφοντας στο θεμα φιλτρο καλο ειναι να δεις για καποιο εξωτερικο φιλτρο που εχουν μεγαλο καδο για την καλυτερη φιλτρανση γιατι αλλιως θα πρεπει να καθαριζεις συνεχεια το φιλτρακι μερα παρα μερα το σφουγγαρακι του. Μην ξεπλενεις τα υλικα του φιλτρου και το ενυδρειο με νερο δικτιου η ξυδια αλλα απο το νερο του ενυδρειου γιατι τα βακτηρια απονιτροποιησης που δημιουργουντε  στο φιλτρο τα θελουμε και το χλωριο κανει κακο. Η θερμοκρασια νερου πρεπει να κυμαινετε 24 με 28 βαθμους ενω εξω απο 28 με 32.... ισως εχει ποιο πολυ ζεστη στο νερο παρα εξω και για αυτο δεν βγαινει συχνα εξω....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρασινισμα στο βυθο και τα τζαμια ειναι αλγες οπου δημιουργουντε λογο των πολλων θρεπτικων που υπαρχουν στο νερο. Επειδη οτι και να φυτεψεις απο ενυδρειακο φυτο θα το φαει η διαλυση μπορεις να παρεις καποιο φυτο  τυπου ποθος και να βουτιξεις μεσα τα κλωναρακια του ενω το υπολοιπο φυτο κατω απο το φως εξω για να τραβανε καμποσα νιτρικα  βοηθωντας την καθαροτητα του νερου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστατη βαλτον οριζοντια ωστε να ειναι ολος μεσα στο νερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@Rik ευχαριστώ για τις συμβουλές 

θα κοιτάξω για μεγαλύτερο φίλτρο και θα βγάλω τα χαλικάκια 

 

Η θερμοκρασία μέσα είναι όντως μεγαλύτερη (καστορια - χειμώνας δύσκολα θερμαίνεις ένα σπίτι) ίσως πρέπει να τους πάρω λάμπα θέρμανσης  

 

Με το φαγητό που λες 1 φορά την ημέρα δεν ξέρω ... δείχνουν να πεινάνε πάρα πολύ όλη την ώρα είναι στο τζάμι και περιμένουν να τους ρίξω ... πότε ξέρω αν χόρτασαν ? δεν ξέρουν να σταματήσουν ? είναι απλά λαίμαργες ? 

Αν κατάλαβα καλά εναλλακτικά για να μην τρώνε πολλές γαρίδες να ρίχνω φρούτα ή λαχανικά

 

@KostasGr ευχαριστώ για την συμβουλή το έκανα

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γιωργο...... σιγουρα στην Καστορια τον χειμωνα τον αισθανεσαι αρκετα ..... σε καταλαβαινω....μια λαμπα θερμανσης θα την εκτιμησουν σιγουρα αυτη την περιοδο μια που οι λαμπες οικονομιας και τα λεντ δεν παραγουν ιδιαιτερη ζεστη ενω μια λαμπα προβολακι πυρακτωσεως η αλογονου παραγουν καλη θερμανση. Μπορεις να παρεις απο πετ αλλα θα την χρυσοπληρωσεις ενω μπορεις να βαλεις μια απλη λαμπα του εμποριου και να κανεις το ιδιο την δουλεια σου.

Το βραδυ καμια ωρα πριν κλεισεις την λαμπα μπορεις να καπακωνεις το ενυδρειο με καποιο τζαμι, πλεξιγκλας, απλο φελιζολ για να μην παγωνη πολυ η ατμοσφαιρα μεσα στο ενυδρειο αλλα την ημερα να το βγαζεις για να αεριζεται μεσα ο χωρος και να στεγνωνη απο την υπερβολικη υγρασια.

 

Με το φαγητο ετσι ειναι οντως..... εαν εχεις πολυ ζεστο το νερο ο μεταβολισμος τους λειτουργει στο φουλ και πεινανε σαν τρελα....εαν τους εχεις κοντα στους 24 καπως θα κοψουν. Οσο ειναι μικρα τρωνε ποιο ευκολα πρωτεινουχες τροφες οπως τις γαριδες αλλα καλο ειναι να τα ριχνεις και  λαχανικα. μπορεις να ταιζεις και ποιο πολλες φορες την ημερα αλλα θα πρεπει να αλλαζεις νερο και να καθαριζεις καθε μερα και οτι δεν τρωνε πεταμα. Γιαυτο τα λιτρα και το φιλτρο παιζουν σημαντικο ρολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Rik ευχαριστώ για άλλη μία φορά 

 

θα προσπαθήσω να κάνω αυτά που λές 

 

δοκίμασα στο μεταξύ να τους ρίξω λαχανικά αλλά ούτε να τα δοκιμάσουν ... έχουν εθιστεί με τις γαρίδες φαίνεται ... θα δοκιμάσω και άλλες τροφές ίσως τους αρέσουν καλύτερα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ευχαριστώ όλους για όλες τις απαντήσεις.

 

Εχω κάνει αρκετή πρόοδο και έχω και κάποιες ερωτήσεις 

 

Οι χελώνες έχουν μεγαλώσει και φαίνονται υγειέστατες 

 

Έχω βάλει εσωτερικό φίλτρο με δυνατότητα 2500L/h (με ενεργό ανθρακα μέσα)

φαίνεται υπερ αρκετό αλλά επειδή είναι 3 στο σύνολο σε 2-3 μέρες πάλι φαίνονται τα υπολείματα τους και το νερό θολώνει στην εβδομάδα.

Με τα χημικά δεν έχω καταλάβει ακριβώς υπάρχει κάποιο που να τα διασπάει ώστε να μην χρειάζομαι ΚΑΘΕ εβδομάδα πλήρη καθαρισμό ? 

 

Έχω φτιάξει χειροποίητη στεριά απο πάνω με πατάκια μπανιου που τα πήρα απο κατάστημα με οικιακά είδη (φώτο παρακάτω)

έτσι έχουν και περισσότερο χώρο για κολύμπι και περισσότερη στεριά.  το έχουν παρει λίγο απο φόβο αλλά το συνηθίζουν σιγά σιγά νομίζω.

 

Τα 2 χελωνάκια πρέπει να είναι αρσενικά γιατί έχω δει κάτι μακρύ να εμφανίζεται απο εκεί που βγάζουν τις ακαθαρσίες και οπως φαίνεται ο ένας απο τους δύο είναι συνέχεια δίπλα στην θηλυκιά και την παρενοχλεί, αυτή κάποιες φορές το δέχεται κάποιες όχι.

 

Επειδή όμως τον τελευταίο καιρό είμαι ανάμεσα σε 2-3 πόλεις και δεν μπορώ να τις μετακινώ μαζί μου δεν είναι εφικτό να τις κρατήσω άλλο τι προτίνεται ? έχω ρωτήσει σε ενυδρεία και πάρκα που έχουν τέτοια ζώα αλλά δεν τις δέχονται.   Κάποιοι λένε να τις ρίξω στην λίμνη (καστοριάς) αλλά φοβάμαι πως δεν θα επιβιώσουν. Εχω ποστάρει στο offers, έχετε κάποια άλλη πρόταση ? 

 

Επισυνάπτω και την φώτο με την στεριά απο πάνω, το χάρτινο σκέπασμα είναι προσωρινό γιατί ανακάλυψα ότι σκαρφαλώνουν και βγαίνουν έξω οπότε ψάχνω να βρω τρόπο να το σκεπάσω λίγο πιο όμορφα (μάλλον με το ίδιο υλικό που είναι και τα τοιχώματα και το πατωμα)

 

 

 

PHOTO_20180612_091917_.jpg

Έγινε επεξεργασία - GiorgosKo
Link to comment
Share on other sites

Επουδενί να μην τις πετάξεις στη λίμνη....θα επιβιώσουν και διαταράσσουν το οικοσύστημα..  αν και πιστεύω ότι ολο και κάποιος θα το έχει κάνει ήδη...  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως επεσες στην ιδια παγιδα που εχουν πεσει τοσοι και τοσοι με τα χαριτωμενα χελωνακια.Τα χαζευουν ανυποψιαστοι σε καποιο πετσοπ και κανεις δεν τους προιδεαζει για το τελικο μεγεθος,για τα λιτρα που χρειαζονται και γενικα για τα εξοδα που πρεπει να κανεις [ ισχυρη φιλτρανση,λαμπες κτλ] ωστε να τα διατηρησεις υγειη και σε αξιοπρεπεις συνθηκες.Αγοραζουμε λοιπον 2-3-4 χελωνακια και μετα.....τρεχατε ποδαρακια μου!Η λιμνη δεν ειναι σιγουρα λυση ,οπως εγραψε και ο φιλος @gmarbel ,διοτι στην πολη σου εχει τοσο χαμηλες θερμοκρασιες που μαλλον δεν θα επιβιωσουν.Απο την αλλη μερια,αν επιβιωσουν,οντως μπορει να διαταραξεις το οικοσυστημα της λιμνης καθως θ'αρχισουν ν'αναπαραγονται και να γινονται ανταγωνιστικες με την τροφη και την περιοχη απειλωντας τα υπαρχοντα ειδη.Πιστευω οτι το μονο που μπορεις να κανεις στην παρουσα φαση ειναι υπομονη, μεχρι να βρεθουν καποιοι χομπιστες να τους χαρισεις τα χελωνακια.Μην περιμενεις μονο απο το φορουμ ,αλλα ρωτα φιλους και γνωστους μηπως καποιος θελει να υιοθετησει κανενα.

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους χελωνακια ειναι?Απ'οτι διακρινω μου φαινονται για missisipi map....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είχα προθεση να τα ρίξω στην λίμνη @gmarbel απλά έχω ακούσει διάφορα και όταν τα αγοράζεις δεν σου λένε τι ακριβώς συμβαίνει και η αλήθεια είναι ότι δεν τα αγόρασα εγώ @rafael αλλά η γυναίκα μου για τις κόρες μας που είναι μικρές αλλά τα έχω υοθετήσει εγώ επειδή γενικά νοιάζομαι για τα ζώα απλά οπως είπα  έχει γίνει πολύ δύσκολο πλέον να τα φροντίζω.  Είχα παλιά σκύλο και ξέρω ότι όλα τα κατοικίδια θέλουν φροντίδα και δεν θα έπερνα ποτέ μου άλλο ... αλλά τελοσπάντων, τώρα οπως είπατε θα κάνω υπομονή ... αν έχετε παντως κάποιον γνωστό και εσείς που ίσως να τα ήθελε ενημερώστε ... είναι αξιολάτρευτα σίγουρα και μακάρι να είχα μία βαση και να μην έπρεπε να είμαι απο πόλη σε πόλη.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς είδος είναι δεν είμαι σίγουρος ότι ούτε και απο το petshop ξέρουν ποστάρω κάποιες φώτο κοντινές μήπως κάποιος γνώστης μας πει.

 

 

 

 

PHOTO_20180612_144634_.jpg

PHOTO_20180612_144637_.jpg

PHOTO_20180612_144641_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...