Jump to content

Βρήκα Σαλιγκάρια


Recommended Posts

Ανακάλυψα χθες το βράδυ ένα μικροσκοπικό σαλιγκάρι πάνω στο τζάμι και είδα ακόμα ένα σήμερα πάνω σε ένα ξύλο. Πως βγήκε; Υπάρχει πρόβλημα; Μπορεί να είχω κανένα πρόβλημα με τα ψάρια; Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα χθες το βράδυ ένα μικροσκοπικό σαλιγκάρι πάνω στο τζάμι και είδα ακόμα ένα σήμερα πάνω σε ένα ξύλο. Πως βγήκε; Υπάρχει πρόβλημα; Μπορεί να είχω κανένα πρόβλημα με τα ψάρια; Τι πρέπει να κάνω;

κανενα προβλημα

ηρθε μαζι με καποιο απο τα φυτα σου και μαλλον εχει φερει και συγγενεις

μην ανησυχεις καλο κανουν τρωνε τα υπολειματα τροφης :)

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια φωτο να το δουμε μηπως ειναι απ'αυτα που μπορει να φερουν καμεια αρωστια.κατα τα αλλα κανενα προβλημα.εγω εχω 3 ειδη σαλιγκαριων μελανοειδη,πλανορμπ ενα ειδος και ενα αλλο που δεν θυμαμε.

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια φωτο να το δουμε μηπως ειναι απ'αυτα που μπορει να φερουν καμεια αρωστια.κατα τα αλλα κανενα προβλημα.εγω εχω 3 ειδη σαλιγκαριων μελανοειδη,πλανορμπ ενα ειδος και ενα αλλο που δεν θυμαμε.

Φωτογραφία δύσκολο να βάλω γιατί εκτός ότι είναι τόσο μικρά που δεν θα φαίνονται στην φώτο και δεύτερον δεν το βλέπω. Μια φορά είδα αυτά τα 2

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και έβγαλα φωτογραφία ένα σαλιγκάρι...

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια φωτο να το δουμε μηπως ειναι απ'αυτα που μπορει να φερουν καμεια αρωστια.κατα τα αλλα κανενα προβλημα.εγω εχω 3 ειδη σαλιγκαριων μελανοειδη,πλανορμπ ενα ειδος και ενα αλλο που δεν θυμαμε.

Υπάρχει τέτοιο είδος ;

Περίεργο να υπάρχει είδος που μεταφέρει αρρώστειες ενω τα άλλα όχι.

Σε παρακαλώ ενημέρωσέ με.Ποιό είναι αυτό;Που θα βρώ φωτό και πληροφορίες;

Μια και όσο ασχολούμε με ενυδρεία δεν εχω διαβάση κάτι σχετικό. :);):angry2::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και έβγαλα φωτογραφία ένα σαλιγκάρι...

Το προβλημα ειναι οτι πολαπλασιαζονται σα τρλα και σε ενα μηνα θα εχεις 100.Αν στο ενυδρειο δεν εχεις φυτα τοτε εχει καλως διαφορετικα θα τα ριμαξουν ολα εκτος τις Ανουμπιες και τους Εχινοδορους.Εγω ειδα κι επαθα νατα απομακρυνο.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι πολαπλασιαζονται σα τρλα και σε ενα μηνα θα εχεις 100.Αν στο ενυδρειο δεν εχεις φυτα τοτε εχει καλως διαφορετικα θα τα ριμαξουν ολα εκτος τις Ανουμπιες και τους Εχινοδορους.Εγω ειδα κι επαθα νατα απομακρυνο.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Στράτο. Το συγκεκριμένο είδος μπορεί να πολλαπλασιαστεί με γοργούς ρυθμούς, μετατρέποντας το έργο της απομάκρυνης δύσκολο αλλά και μπορούν να καταστρέψουν τα φυτά σου αν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί βρήκα κι εγώ 3 σαλιγκαράκια. Κάθε πότε γενάνε; Σε 100 λίτρα πόσα περίπου να αφήσω για να μην έχω πρόβλημα; Το ενυδρείο είναι φυτεμένο με egeria densa και Lilaeopsis brasilienis. Θα έχω πρόβλημα με τα φυτά; Προς το παρόν κόβουν βόλτες μόνο στο τζάμι. Το χαλικάκι πότε θα το καθαρίσουν; :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί βρήκα κι εγώ 3 σαλιγκαράκια. Κάθε πότε γενάνε; Σε 100 λίτρα πόσα περίπου να αφήσω για να μην έχω πρόβλημα; Το ενυδρείο είναι φυτεμένο με egeria densa και Lilaeopsis brasilienis. Θα έχω πρόβλημα με τα φυτά; Προς το παρόν κόβουν βόλτες μόνο στο τζάμι. Το χαλικάκι πότε θα το καθαρίσουν; :)

Να ξεκινήσεις σιγά σιγά να απομακρίνεις κάθε καινούργιο που βρίσκεις γιατί πολύ εύκολα και γρήγορα θα πολλαπλασιαστούν και θα ξεκινήσουν έφοδο στα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί βρήκα κι εγώ 3 σαλιγκαράκια. Κάθε πότε γενάνε; Σε 100 λίτρα πόσα περίπου να αφήσω για να μην έχω πρόβλημα; Το ενυδρείο είναι φυτεμένο με egeria densa και Lilaeopsis brasilienis. Θα έχω πρόβλημα με τα φυτά; Προς το παρόν κόβουν βόλτες μόνο στο τζάμι. Το χαλικάκι πότε θα το καθαρίσουν; ;)

Τα αυγά τους (μιλάω για τα συγκεκριμένα μικρά σαλιγκάρια, όχι για apple snails...) είναι σαν διαφανές ζελέ, αρκετά σκληρό. Συνήθως τα κάνουν στην κάτω πλευρά των φύλλων, εγώ τα είχα παρατηρήσει κάτω από τα φύλλα της ανούμπιας και χρειάστηκε αρκετή υπομονή και τρίψιμο για να τα απομακρύνω.

Αν στο ενυδρείο υπάρχει μπόλικη τροφή τότε πολλαπλασιάζονται με γοργούς ρυθμούς :angry2: Γι' αυτό θέλει προσοχή στο τάϊσμα ώστε να μην υπάρχει "περίσευμα" :)

Για το χαλικάκι τι εννοείς? Μην περιμένεις να το καθαρίσουν από τις ακαθαρσίες των ψαριών, ίσα-ίσα προσθέτουν και τις δικιές τους (και είναι μπόλικες :wootwoot: )

Συνήθως ΙΜΟ δεν πειράζουν τα φυτά, εκτός κι άν δεν έχουν τίποτα άλλο να φάνε (τροφή, άλγη)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο να μου πείτε τι είδος ειναι μόλις μπορέσω. ( τώρα είναι πολύ μικρά και δεν βγαίνουν καλα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...