Jump to content

αναπαραγωγη zebra danio


Mr.Angelos

Recommended Posts

Καλησπερα στο forum 

Σημερα με το που ανοιξαν τα φωτα ειδα τα zebra danio να κυνηγιουνται δεν εδοσα σημασια και ταισα κανονικα
και παω τωρα και βλεπω πανω στην java fern αυγα!!! πειρα αμεσως μικρο σωληνακη αεραντλιας και τα ρουφιξα για να μην φαγοθουν και τα εβαλα σε ενα μισολιτρο πλαστικο τι πρεπει να κανω? 
μπορω να τα βαλω στο 20ρι για λιγο που εχω 2 μικρα killifish ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Καλησπερα στο forum 

Σημερα με το που ανοιξαν τα φωτα ειδα τα zebra danio να κυνηγιουνται δεν εδοσα σημασια και ταισα κανονικα
και παω τωρα και βλεπω πανω στην java fern αυγα!!! πειρα αμεσως μικρο σωληνακη αεραντλιας και τα ρουφιξα για να μην φαγοθουν και τα εβαλα σε ενα μισολιτρο πλαστικο τι πρεπει να κανω? 
μπορω να τα βαλω στο 20ρι για λιγο που εχω 2 μικρα killifish ? 

Καλησπερα, εχω εμπειρια με ροζ danio(διαφορά δεν υπαρχει).

1 - Εαν δεν εχεις μικρο ενυδρειο (10-15 λ) , παρε ενα βαθυ ταπερ φαγητου(3-4λ τουλαχιστον)

Αλλα ψαρακια με τα αυγα - ΟΧΙ!

2 - ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ -στη σιγανη ροη (απαραιτητο)να μην σηκωνει τα αυγα στον αερα.

3 - θερμοστατης στα 24-25 βαθμους

4 - Βαλε λιγο Methylen blue στο νερο με τα αυγα μεχρι ανοιχτο γαλαζιο χρωμα(προλαμβανεις ετσι τον μυκητα)

5- Σε 4-5 ωρες πετας ολα τα αυγα ,που ασπρισαν(σημενει - νεκρά)

6- Σε 36-48 ωρες θα βγουν τα μικρα (σαν σκουλικακια)- τοτε αλλαζεις σιγα σιγα 20-30% νερο καθε 12 ωρες- μεχρι  να φυγει το χρωματακι(γαλαζιο).

7-  καθονται κατω ακομα 2-3 ημερες και μετα αρχιζουν να κολυμβουν - τοτε και μονο τοτε αρχιζεις το πρωτο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα, εχω εμπειρια με ροζ danio(διαφορά δεν υπαρχει).

1 - Εαν δεν εχεις μικρο ενυδρειο (10-15 λ) , παρε ενα βαθυ ταπερ φαγητου(3-4λ τουλαχιστον)

Αλλα ψαρακια με τα αυγα - ΟΧΙ!

2 - ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ -στη σιγανη ροη (απαραιτητο)να μην σηκωνει τα αυγα στον αερα.

3 - θερμοστατης στα 24-25 βαθμους

4 - Βαλε λιγο Methylen blue στο νερο με τα αυγα μεχρι ανοιχτο γαλαζιο χρωμα(προλαμβανεις ετσι τον μυκητα)

5- Σε 4-5 ωρες πετας ολα τα αυγα ,που ασπρισαν(σημενει - νεκρά)

6- Σε 36-48 ωρες θα βγουν τα μικρα (σαν σκουλικακια)- τοτε αλλαζεις σιγα σιγα 20-30% νερο καθε 12 ωρες- μεχρι  να φυγει το χρωματακι(γαλαζιο).

7-  καθονται κατω ακομα 2-3 ημερες και μετα αρχιζουν να κολυμβουν - τοτε και μονο τοτε αρχιζεις το πρωτο ταισμα.

Ευχαριστω θα περιμενω για αλλη γεννα γιατι αυτα ειναι ασπρα ολα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Ευχαριστω θα περιμενω για αλλη γεννα γιατι αυτα ειναι ασπρα ολα... 

Δεν πειραζει , την πρωτη φορα πολλες φορες ετσι ειναι. Χώρισε αρσενικα και θηλυκα για μια εβδομαδα και μετα βαλε για μια θηλυκια-2 αρσενικα.Θα δεις ,που θα πανε ολα καλα :thumbsu:. Απο την πρωτη φορα ουτε εμεις δεν τα καταφερνουμε :)))))))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν πειραζει , την πρωτη φορα πολλες φορες ετσι ειναι. Χώρισε αρσενικα και θηλυκα για μια εβδομαδα και μετα βαλε για μια θηλυκια-2 αρσενικα.Θα δεις ,που θα πανε ολα καλα :thumbsu:. Απο την πρωτη φορα ουτε εμεις δεν τα καταφερνουμε :)))))))

θα τα αφισω στο μεγαλο γιατι δεν εχω χωρο... παντος αν ξαναδω θα ποσταρω!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Να ρωτήσω κάτι, στο ενυδρείο γιατί δεν αναπαράγονται μονα τους? Επειδή πάντα κάποιος θα φάει τα αυγά? η υπάρχει κάποιος άλλο λόγος? Αν έχω σε ενυδρείο μονο ένα κοπαδακι Danio πάλι δεν θα αναπαραχτούν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Wind-sa έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι, στο ενυδρείο γιατί δεν αναπαράγονται μονα τους? Επειδή πάντα κάποιος θα φάει τα αυγά? η υπάρχει κάποιος άλλο λόγος? Αν έχω σε ενυδρείο μονο ένα κοπαδακι Danio πάλι δεν θα αναπαραχτούν?

Αναπαραγονται μονα τους, και ναι... καποιος παντα θα φαει τα αυγα(ή τα μικρα). Δεν υπαρχει κι αρκετο φαγητο για τα μικρα για να μεγαλωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ίσος να βάλω απόψε για μια νύχτα ένα χοντρούλικο θηλυκό με δυο αρσενικά σε ξεχωριστό κοντέινερ??? Μπας και θα μου γεννήσει αύριο πρωί?

Fish-0072.jpg

Fish-0078.jpg

Fish-0079.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...