Jump to content

Το χρονικο μιας αναβαθμισης


Νίκος_62558

Recommended Posts

Καλησπερα για αλλη μια φορα στην ομορφη παρεα.

Σημερα μετα απο τεσσερις ημερες, πολλες προσπαθειες, φιλους, γεμισματα και αδειασματα (για να βεβαιωθω οτι δεν υπαρχουν διαρροες) και εναν γερανο μεταφορικης (οι γειτονες επαθαν πλακα :hehe)  καταφερα να ανεβασω το καινουργιο ενυδρειο στο υπνοδωματιο.

Απο 125 πηγαμε στα 325 λιτρα! :jig:

Θα ηθελα να ευχαριστησω με ολη μου την καρδια τον @michalis900 για ολη του την βοηθεια, ευγενεια και υπομονη για την φορτωση του εξοπλισμου οπως επισης και ολους τους υπολοιπους φιλους και μη που βοηθησαν σε κατι που εκ πρωτης οψεως εμοιαζε ακατορθωτο (αλλα οπως λεει και ο λαος, πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι!)

Θα ακολουθησουν αναλυτικα φωτογραφιες μολις ολοκληρωθει η μεταφορα.

Για την ωρα θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να προετοιμασω χαλικι που ειναι αφημενο στο μπαλκονι καιρο για να μπει στο καινουργιο ενυδρειο; (Ξεκαθαρα χρειαζομαι αλλα 20 κιλα τουλαχιστον για να ειναι ικανοποιητικο, κατι που δεν ειχα υπολογησει..)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι πρώτες φωτογραφίες ! 731b3e12d3f2b24cb98b3f030c0e542e.jpg

f90d83f7585d8ffd3af4a9a9fbcb86b3.jpg σύγκριση των δυο ενυδρείων.

377576f6aceb27e5a6a5b11a0c287658.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις στο κάτω μέρος του ενυδρείου σου (τουλάχιστον στη φάτσα) ένα κομμάτι προφίλ pvc γωνιακό για να φαίνεται εντελώς καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, SOTIRIS said:

Μπορείς να βάλεις στο κάτω μέρος του ενυδρείου σου (τουλάχιστον στη φάτσα) ένα κομμάτι προφίλ pvc γωνιακό για να φαίνεται εντελώς καινούργιο.

Σε ευχαριστω πολυ! Θα ανεβασω αυριο και τον πινακα αναλυτικα που θα αναψω και τα φωτα.
Υποθετω αναφερεσαι στο 125 λιτρο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Νίκος_62558 έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ! Θα ανεβασω αυριο και τον πινακα αναλυτικα που θα αναψω και τα φωτα.
Υποθετω αναφερεσαι στο 125 λιτρο; 

Σε αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες.:D

Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, SOTIRIS said:

Σε αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες.:D

Αναμένουμε.


Δυο ειναι βρε συ

Το ενα εχει σπασμενους τους καθρεφτες στο κατω μερος του (λογω πολυκαιριας και ειναι το παλιο) και το αλλο ειναι γυμνο, δεν εχει κατι γυρω γυρω στο κατω μερος του)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Σημερα εγιναν οι πρωτες μετρησεις λοιπον και ανοιξαν τα φωτα, οποτε εχουμε και λεμε.

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 130x50x50
Συνολικά Λίτρα:325


Οργανισμοί
Φυτά: Java moss, Vallisneria asiatica, Anubia barteri, Εχινοδοροι, Riccia fluitans
Ψάρια: αρλεκινοι, congo tetra, guppies, platy
Άλλα είδη: Σαλιγκαρια λαθρομεταναστες :hehe

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μπλε τοιχος
Πέτρες: καμια
Ξύλα: Ριζα moor στο μελλον
Άλλα διακοσμητικά : Αμφορεας 
Υπόστρωμα: 20 κιλα χαλικι 1-2 mm
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x 54W 1200 mm. Η μια λευκη, η αλλη στο ροζ για αναπτυξη φυτων.
Διάρκεια φωτισμού: 12 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Aquoss Maxxxima 1000 (χωριτηκοτητα καδου: 6 λιτρα), 1000l/h
Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim Jager 150w
Λίπανση: λιπασματα νερου και υποστρωματος της easy life.
Παροχή CO2: οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: σωληνας στην εξοδο του φιλτρου και μειωση της εντασης της ροης.
Διατροφή: αρακας, φυλαρακια eheim professional


Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 20
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 11
Αμμωνία (ΝΗ3): λιγο πανω απο το 0 (ελαχιστα)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: καθε βδομαδα 20%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλωριο sera
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Παρακολουθηση φιλτρου για διαρροες.


Δυστυχως το φιλτρο μου ξαφνικα κανει νερα για καποιον λογο.
Μοιαζει σαν να υπερχυλιζει και στην συνεχεια δακρυζει απο τις πιαστρες. Του αδειασα λιγο νερο για την ωρα και το καθαρισα και αναμενω να δω εαν θα το ξανα κανει. Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.


Εχθες το βραδυ ειδα οτι ειχε πλημμυρησει ολο το πατωμα, ευτυχως δεν ειχε φτασει το νερο στις πρηζες, εβαλα το φλασ του κινητου και καθαριζα μια ωρα... Ξεχασα το κινητο πανω στο γραφειο μισο βαλμενο οσο σκουπιζα, επεσε, εσπασε, και μαζι με αυτο επεσε και ενα ποτηρι στο κεφαλι μου και χυθηκαν 10 μλ υγρων ηλεκτρονικου τσιγαρου σε οοοοοοοοοοολα τα μαλλια μου.

Με ματιασανε! :help::hehe

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις παραμενουν σταθερες σημερα. :bigemo_harabe_net-77:

Εχω βαλει την ριζα σε κουβα με νερο να βαρυνει και να ξεπλυθει και το παλιο ξεχασμενο χαλικι το ξεπλενω καλα στην μπανιερα.

Εχθες το φιλτρο ρουφηξε παλι ενα μικρο platy. Το καταλαβα απο την ροη του φιλτρου που μειωθηκε και το εβγαλα. Το ξανα βαζω μεσα στο ενυδρειο και ξανα βαζω το τουλι που ειχα ανοιγοντας μια μικρη τρυπα για να περνανε τα χοντρα καπως καλυτερα...

Σημερα το πρωι βλεπω παλι εχει πεσει η ροη τρομακτικα και το τουλι ρουφηγμενο προς τα μεσα. Κλεινω το φιλτρο βγαζω το τουλι και βλεπω το ιδιο ψαρι και αλλο ενα μπερδεμενα μεσα στο τουλι... Απο περιεργεια εβαλα το δαχτυλο μου κοντα στην εισοδο να δω ποσο δυνατα ρουφαει τελος παντων και οντως ρουφαει σαν ηλεκτρικη σκουπα το ατιμο...

Πηγα πηρα μια αποχη με μεγαλες τρυπες στο τουλι της, την εκοψα και εβαλα το τουλι αυτης για την ωρα ωστε να μην χρειαζεται να ανοιγω τρυπες αυτη την φορα και να ταιριαζει ακριβως πανω στην αρχη του σωληνα.

Οι διαρροες στον κουβα του φιλτρου ευτυχως για την ωρα εχουν σταματησει.
 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προστέθηκαν μερικά platy αεροπετρες και valisneria gigandea. Το χαλίκι πέρασε σε φάση βράσηματος όπως και η ρίζα. bdb1eafa8e8134f3b91b5c8569147e89.jpg046fb58baa2f67ca6ca8928c70a88f24.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ριζα ακομα στο καυτο νερο και δεν λεει να βουλιαξει (το τι τανινες εχει βγαλει ειναι αλλο θεμα)

Το χαλικι ειναι δυστυχως ακαταλληλο και ιδιαιτερα ασβεστολιθικο (και αυτο το χαλικι το ειχα την πρωτη φορα που ειχα ξεκινησει το ενυδρειο πριν 6 χρονια και στις μετρησεις θυμαμαι τωρα εβλεπα κατι ph 10 και τραβουσα τα μαλλια μου... Τωρα ξερω γιατι μου πεθαναν τα χρυσοψαρακια μου :( )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρειακι με αυτά και με εκείνα και μετά από πολλές αλλαγές στο aquascape για να γίνει έτσι ώστε να νιώθουν άνετα οι κάτοικοι κατέληξε όπως στην φωτογραφία. Παρόλα αυτά όλη η αριστερή του μεριά μου κλοτσαει άσχημα στο μάτι. Δώστε αν μπορείτε καμία ιδέα για το πως μπορώ να το φτιάξω γιατί έχω μπερδευτεί παρά πολύ ☹️

 

 

Σκέφτομαι να βάλω μερικές βαλσινεριες και στα αριστερά κι ένα μικρόσουμ στην θέση της σπηλιάς.

Θα φαίνεται καλά λέτε η θα έχει πάλι μεγάλα κενά ;

 

1a95156e69a43d8c74775ca0bfe36537.jpg&key=90792c75de68c20993dd70fcfaf5e1684edb3ae180a3a9e7c92ba1316b9177d6

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου ελεγα να φτιαξεις λιγο την ψαροσυνθεση σου,να κρατησεις ας πουμε μονο τα ζωοτοκα και να δωσεις τα υπολοιπα.

Να βαλεις μερικα ακομα ευκολα φυτα,οπως κρυπτοκορινες,εχυνοδορους,να δεσεις καποιο μικροσορουμ και μοςς στο ξυλο.Επισης μπορεις να βαλεις και κανα 2 ξυλαρακια ακομα για να γεμισει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσθέσεις περισσότερα ξύλα με δεμένα πανω τους εύκολα φυτα . 

Έτσι θα γεμίσει εύκολα το κενό που σου χτυπάει στο μάτι....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastafarian έγραψε:

Προσωπικα θα σου ελεγα να φτιαξεις λιγο την ψαροσυνθεση σου,να κρατησεις ας πουμε μονο τα ζωοτοκα και να δωσεις τα υπολοιπα.

Να βαλεις μερικα ακομα ευκολα φυτα,οπως κρυπτοκορινες,εχυνοδορους,να δεσεις καποιο μικροσορουμ και μοςς στο ξυλο.Επισης μπορεις να βαλεις και κανα 2 ξυλαρακια ακομα για να γεμισει.

Είχα πολύ καιρό να διαβάσω ποστ σου Κώστα και χαίρομαι που το κάνω τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

@rastafarian αν θυμαμαι καλα ησουν απο τους πρωτους που ασχοληθηκαν μαζι μου στο φορουμ ως καινουργιο μελος οποτε σε ευχαριστω ιδιαιτερως που με παρακολουθεις, εστω και μια φορα, και σε αυτη μου την νεα προσπαθεια! :) 

Οι συμβουλες σας ακουστηκαν και θα προστεθουν μια κρυπτοκορινα  μερικες ακομα βαλσινεριες gigantea και εχυνοδορος μικρος (εχει αλλαξει η ονομασια του απο οτι καταλαβα και τωρα λεγεται helanthium tenellum green. Μαζι με αυτα και αλλα 10 κιλα χαλικι λεπτοκοκο.

Java moss υπαρχει ηδη πανω στην υπαρχουσα ριζα αν προσεξετε καλα :) 

Ριζα θα ηθελα να βαλω αλλα δυστυχως δεν βρισκω κατι ομορφο (και φθηνο) οσο εψαξα.

Επισης για την ψαροσυνθεση συμφωνω απολυτα αλλα βλεπετε τα ψαρακια με τοσα φαρμακα που εχουν φαει κατα καιρους (αναθεμα η καραντινα που δεν εφτιαξα ποτε) πραγματικα φοβαμαι να τα δωσω σε καποιον και μετα να εχω τον φοβο οτι μπορει να του καταστρεψω το ενυδρειο του ανθρωπου. Απο την αλλη σε κανενα πετ σοπ δεν τα δεχονται και δεν υπαρχει καποιος δικος μου ανθρωπος να τα κρατησει, με εξαιρεση τον Θειο μου που εκανε το ενυδρειο του χρυσοψαραδικο.

Βεβαια εκει που διαφωνω ειναι οτι εγω θελω να κρατησω τα platy μονο απο ζωοτοκα και ως βασικο ψαρι. Τα γκαπι ειδικα με εχουν κουρασει ιδιαιτερα και δεν θελω να ξανα ασχοληθω και τα υπολοιπα (molly, ξυφοφοροι κα) μου φαινονται ασχημα σαν ψαρια,  να προσθεσω και κατι σε κοπαδοψαρο με εντονα χρωματα (να βαλω ας πουμε αλλα 2-3 congo ως δευτερο ψαρι).

Για αρλεκινους δεν το ξανα τολμαω καν μιας που το νερο μου αποδειχτηκε ιδιαιτερα σκληρο για τα γουστα τους και δεν μπορουσαν να εγκληματιστουν με τιποτα (ειναι 1ος ετους τωρα αυτοι οι δυο που εχουν μεινει αλλα ειχα παρει κοπαδι 8-9 μαζι και που οι υπολοιποι πεθαιναν σαν τις μυγες και τους εχασα σε εναν μηνα :( ). Αυτοι που εμειναν ομως  αφενος σιγουρα ειναι πολυ λυπημενοι γιατι ειναι μονο δυο αφετερου με εχουν μαγεψει με το ομορφο μπρονζε χρωμα που εχουν τωρα.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξερω εσεις στη Θεσσαλονικη εχετε πιο σκληρο νερο απο μας,οπωτε εχετε και λιγοτερες επιλογες αν δεν θελετε να μαλακωσετε το νερο.

Τα κοπαδοψαρα θελουν μαλακο νερο,οπωτε δεν θα ταιριαζαν με τα πλατυ που θες να κρατησεις.

Εγω θα σου ελεγα και την εξης λυση,τα δινεις ολα και βαζεις μια μεγαλη ομαδα απο τιγρακια,διαφορα χρωματα.

Ειναι ψαρια μεγαλουτσικα,δεν γεννανε και τα πανε καλα σε σκληρο νερακι.

Αλλιως κρατας τα πλατυ και παιζεις με ζωοτοκα.

Παντως αν τα ψαρια σου ειναι υγειη δεν εχεις να φοβασαι τιποτα στο να τα δωσεις σε καποιον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Είχα πολύ καιρό να διαβάσω ποστ σου Κώστα και χαίρομαι που το κάνω τώρα.

 Παρασκευα,ειχα μπλεξει με δουλεια φιλε και εμπαινα πολυ σπανια ρε συ! :)

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, rastafarian said:

Απ οτι ξερω εσεις στη Θεσσαλονικη εχετε πιο σκληρο νερο απο μας,οπωτε εχετε και λιγοτερες επιλογες αν δεν θελετε να μαλακωσετε το νερο.

Τα κοπαδοψαρα θελουν μαλακο νερο,οπωτε δεν θα ταιριαζαν με τα πλατυ που θες να κρατησεις.

Εγω θα σου ελεγα και την εξης λυση,τα δινεις ολα και βαζεις μια μεγαλη ομαδα απο τιγρακια,διαφορα χρωματα.

Ειναι ψαρια μεγαλουτσικα,δεν γεννανε και τα πανε καλα σε σκληρο νερακι.

Αλλιως κρατας τα πλατυ και παιζεις με ζωοτοκα.

Παντως αν τα ψαρια σου ειναι υγειη δεν εχεις να φοβασαι τιποτα στο να τα δωσεις σε καποιον αλλον.

Ναι το Gh ειναι καπου στο 20 και το ph στο 8.

τα τιγρακια που λες ειναι τα tiger barbs? Αυτα ειχα διαβασει οτι χρειαζονται ph γυρω στο 6 με 7, δεν ξερω βεβαια ποσες ποικιλιες υπαρχουν οποτε θα ηθελα αν γινεται να μου πεις συγκεκριμενα σε ποια αναφερεσαι :)

Τα περισσοτερα ψαρια ειναι υγιη αλλα καποια δεν ειναι. Ο ενας αρλεκινος πχ εχει μαυρισει στην κοιλια του και δειχνει να εχει κατι σαν ογκο και τα platy τα χτυπησε ολα καποιο ειδος ασθενειας που τα ταλαιπωρησε πολυ.

. Τωρα μοιαζουν να ειναι καλυτερα αφενος, αφετερου τα εχω ακομα με baktopur γιατι τα κοκκινα βραγχια που αναφερω στο αλλο θρεντ παραμενουν ( και οχι δεν υπαρχει αμμωνια που να το δικαιολογει :( ) .

Τα μοναδικα ψαρια τα οποια δεν μου προκαλεσαν ποτε κανενα προβλημα ειναι τα congo. 

 

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

Επισης μελανοταινιες θα μπορουσαν να μπουν; Αν ναι ποσες; 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και με εκείνα δεν πρόλαβα να ανεβάσω τι έγινε τελικά.

Λοιπόν προστέθηκαν αλλά δέκα κιλά και τα φυτά που ανέφερα και το αποτέλεσμα είναι αυτό. Τα φυτά δείχνουν να έχουν πάρει τα πάνω τους.

Ο θερμοστάτης για κάποιο λόγο έχει απορρυθμιστεί μέσα στο ενυδρείο ενώ σε κουβα δουλεύει κανονικά. Αύριο θα αγοραστεί καινούργιος εαν δεν βρεθεί κάποια λύση.

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν πειράζει που έβαλα την έξοδο του φίλτρου έτσι.

Επίσης αλλαχθηκε ο υαλοβάμβακας και προστέθηκαν λάμπες moonlight

Μερικές φωτογραφίες και βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=dYvajueY-Dc

507c6f912af0a60d40ec5703d5d50859.jpge115d858e82403480c16a8b4a0d553cd.jpg3c60155ff68524871688bf6a199dd3fc.jpge134b1287732c0660149ab0dbb478f88.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλη χρονια και καλημερα σε ολους! :)
Σηκωθηκα νωρις σημερα και ειπα να κανω ενα update να μου πειτε την γνωμη σας.

Οπως θα δειτε και στην φωτογραφια τα φυτα εχουν παρει τα πανω τους... Τα ψαρακια οχι και τοσο...
Θανατους δεν εχω, γεννες εχω, μαζι με ολα αυτα ομως το ξυσιμο συνεχιζει ακαθεκτο... Αγορασα μερικα υγιεστατα ψαρια και αρρωσταινουν μεσα στο δικο μου ενυδρειο... Δεν αντεχω να τα τυρανναω ετσι αφενος. Πλεον το baktopur δεν θεραπευεσε καν fin rot, το οποιο προεκυψε σε platy...

Το ενυδρειο εχει φαει τα φαρμακα της χρονιας του απο τοτε που ξεκινησε το προβλημα (περιπου 5 μηνες πριν) και προκοπη δεν βλεπω...
Ποτε αυξανεται το προβλημα, ποτε μειωνεται...

Σκεφτομαι λοιπον να μεταφερω τα ψαρια σε μια καραντινα που φτιαχνω και αργοτερα εαν δω οτι βελτιωνονται να αρχιζω να τα δινω...

Στο μεταξυ σκεφτομαι λογω σκληροτητας (22) και ph (8) νερου δικτυου να γυρισω το ενυδρειο σιγα σιγα σε κιχλιδοενυδρειο...

Αυτο φυσικα θα γινει υπερβολικα αργα και βημα βημα...
Θα στηθει πρωτα η βιολογια στο μικρο ενυδρειο χωρις ψαρακια, σιγα σιγα θα μεταφερθουν τα ψαρια εκει και μετα θα αδειασω το χαλικι απο το μεγαλο, θα το γεμισω με χλωρινη να πεθανει οτι και εαν ειναι αυτο που δημιουργει το προβλημα, θα πεταξω ολα τα υλικα απο το φιλτρο και θα τα αντικαταστησω με καινουργια και στην συνεχεια θα αρχισω παλι να στηνω... (μονο που το εγραψα πονεσε η ψυχη μου :( ).


Θα ηθελα να ρωτησω ομως με τα φυτα τι γινεται...; Καποια θα μπουν στο μικρο και καποια οπως οι βαλισνεριες θα μεινουν στο μεγαλο. Πως τα καθαριζω ομως και βεβαιωνομαι οτι δεν κουβαλανε τιποτα; 

Θα ανεβασω φωτογραφιες μολις αναψουν τα φωτα, για την ωρα ο βραδινος φωτισμος του ενυδρειου δεν ειναι επαρκης για να βγει καλα η οποια φωτο.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_62558
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά το τέλος της ασθένειας που τα ταλαιπωρούσε είναι υγιέστατα χαρούμενα και με πολλούς πολλούς γόνους ! Επιτέλους το χαίρομαι και με ευχαριστεί απίστευτα όπως έχει αρχίσει να γίνεται σαν ζούγκλα ! [emoji2]

0b56bac4d52ac6024c7674321ad3971d.jpgfbc7355cac01fb1a45cdc950f0e0e344.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από αρκετό καιρό και πολλές πολλές γέννες [emoji1] κατά την διάρκεια αλλαγής νερού

fee7995813e2ebef35d773928601cce6.jpg&key=276f93bd250963e5474c32a39ff9093d403a547aa9ef5d45a9644d8bcb849241dcd0e9d66e8b54326d203708ef9120aa.jpg&key=ae0f60f94094d53d4762115cb2aec283ea9a1c46bb2c5fee9d4dd87d86282482

 

Καλό Πάσχα και καλή ανάσταση σε όλους!

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...