Jump to content

αγορα frontosa blue zaire moba


george78

Recommended Posts

καλησπερα παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω να μου πειτε την αποψη για τα παραπανω ψαρια που αναφερω στον τιτλο θεματος.

Εδω και 1-1,5 χρονο ψαχνω αυτα τα ψαρακια να τα βρω στην ελλαδα αλλα δυστηχως δεν τα εχω βρει πουθενα και εχω ρωτησει 2-3 μαγαζια μηπως μπορουν να μου τα φερουν αλλα δεν εχω βρει τιποτα ακομα. Τελικα βρηκα  εκτροφεις ψαριων στην γερμανια κ απο οτι μιλησα διαδυκτιακα μου ειπαν (2-3 μονο) οτι μπορουν να μου τα στειλουν. Εχω την εξης απορια....καταρχην ζηταω να ειναι μικρα τα ψαρακια (γυρω στα 4-5 εκ το καθενα). Επειδη γενικως σαν ψαρια ,αυτο το ειδος ειναι απο τα πιο ακριβα ψαρια γλυκου νερου θα μπορουσα  να εμπιστευτω εναν εκτροφεα στην γερμανια οτι πραγματι θα μου στειλει αυτα τα ψαρια που θα συμφωνησω? Υπαρχει πιθανοτητα να με "ξεγελασει"? Γιατι απο οτι ξερετε, μαζι με τα μεταφορικα το κοστος αγορας ανεβαινει παρα πολυ. 

Επισης αυτη την στιγμη στο ενυδρειο μου εχω μονο δυο ψαρακια: Cynotilapia afra ,Neolamprologus leleupi (γηρω στα 7-8 εκ το καθενα.) θα πρεπει να τα βγαλω? Φοβαμαι μην τυχον αρχισουν κ τα κυνηγανε και φυσικα δεν ειμαστε για απωλειες για αυτα τα ψαρια που θελω να αγορασω. 

Τελος,αναρωτιομουν αν υπαρχει καποιο ψαρι (τυπου χελι)ωστε να ταιριαζει με τις φροντοζες κ το βασικοτερο αν ειναι ευκολο να το βρω εδω στην ελλαδα.

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

 
Έγινε επεξεργασία - george78
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις εισαγωγή ζωντανό οργανισμό θέλεις άδεια, και θα πρέπει να βγάλεις άδεια πρώτα και μετά θα κάνεις την αγορά, μίλα με έναν εκτελωνιστή πρώτα πριν κάνεις την αγορά, διαφορετικά υπάρχει περίπτωση να χάσεις χρήματα 

Link to comment
Share on other sites

ωχ πρωτη φορα το ακουω αυτο ! απο οτι μου εχει πει ο εκτροφεας τα στελνει  με DHL courier. κ η παραδοση γινετε σπιτι μου. λογικα  για αυτο πληρωνεις 200-300 ευρω μονο για την μεταφορα .

τελος, απο το pet chop που ψωνιζω ,τα πραγματα που χρειαζομαι λογικα,δεν θα μου  ελεγε αυτην την λεπτομερεια? τον εχω ρωτησει 3-4 φορες αν μπορει να μου τα φερει αυτος αλλα αφου δεν μπορει(ειτε δεν θελει ειτε δεν ξερω εγω)αποφασισα να κοιταξω απο γερμανια . εξαλλου αυτος μου εδωσε την ιδεα αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν το pet shop δεν εισάγει ψάρια αλλά τα παίρνει από εισαγωγέα, την ιδέα στην είπε τις λεπτομέρειες δεν σου είπε :D

Ψάξε το και εάν σε συμφέρει προχώρα, με ποιο κατάστημα μιλάς στο εξωτερικό 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν θα εχω προβλημα γιατι ειναι ευρωπαικη ενωση. αλλα για να το σιγουρεψω που πιστευεις οτι πρεπει να απευθηνθω ωστε να εχω μια επισημη απαντηση. μιλαω στην γερμανια με http://www.cichliden-stadl.de/index1.html

Link to comment
Share on other sites

Μίλα και με την DHL μην βρεθείς προ εκπλήξεων, είχα μιλήσει και εγώ με κατάστημα από Γερμανία και μου ζήτησε άδεια να έχω για να μου στείλει ψάρια, γι' αυτό στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες αδεια τι εννοεις? τι ειδος αδεια ηταν αυτη? 

θελω να πω οτι υπαρχει περιπτωση να ερθουν τα ψαρακια στο αεροδρομιο κ να μου τα μπλοκαρουν κ να μην μου τα παραδωσουν? λογικα ο εκτροφεας τα λευτα που μου ζηταει για την μεταφορα δεν συμπεριλαμβανονται μεσα στον εκτελονισμο (αν χρειαζετε ) η" θα μου ζητησουν εξτρα εδω στην ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Μου την είχαν πει την ονομασία της αλλά δεν θυμάμαι το όνομα της, άδεια από το Υπουργείο εμπορίου θέλει από ότι ξέρω, για να εισάγεις ζωντανό οργανισμό και περνάει και γιατρό από όσο ξέρω, υπάρχει πιθανότητα να σου πει η DHL φέρτε μου την άδεια σας, Μιλά μαζί τους πρώτα πριν κάνεις την εισαγωγή εάν τα αναλαμβάνουν όλα αυτοί τότε προχώρα, διαφορετικά θέλει τρέξιμο πρώτα από εσένα να εξασφαλίσεις τα κατάλληλα έγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

αρα περνω στο υπουργειο εμποριου κ τους λεω "γεια σας ειμαι ο ταδε και ειμαι ιδιωτης  κ περιμενω κατι τροπικα ψαρακια απο γερμανια?" με το συμπαθειο κιολας....αλλα σιγα μην βγαλω ακρη ...

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε το πρώτα καλά πριν στείλεις χρήματα έξω.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για να φέρεις ζωντανά στην χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Παραδοσιακά όσο πλησιάζουμε στις γιορτές των Χριστουγέννων τα μαγαζιά κάνουν εισαγωγές. Ποιο εύκολα να στο φέρουν αυτή την περίοδο.

Από την άλλη με το χειμώνα σε εξέλιξη οι μεμονωμένες αποστολές έχουν μεγαλύτερο ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου .

Η άποψη μου είναι ότι δεν θα βγάλεις άκρη και στο τέλος θα σου στοιχίσουν τα ψάρια Περισσότερα από ότι θα τα πάρεις από ένα ελληνικό μαγαζί.

Σε τι ενυδρείο θα φιλοξενηθούν?

Γνωρίζεις ότι θέλεις τουλάχιστον 1 αρσενικό με 3 θηλυκά έτσι?

Και αν τα πάρεις μικρά το εάν είναι αρσενικό θηλυκό δεν φαίνεται οπότε πρέπει να πας σε τουλάχιστον 8 κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Κοραλλια παντως φερνεις απο γερμανια χωρις τελωνεια και γενικος απο ευρωπαικη ενωση χωρις προβλημα με Ups next day delivery στην πορτα σου. λογικα το ιδιο θα ειναι και με τα ψαρια δες το.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου .

Η άποψη μου είναι ότι δεν θα βγάλεις άκρη και στο τέλος θα σου στοιχίσουν τα ψάρια Περισσότερα από ότι θα τα πάρεις από ένα ελληνικό μαγαζί.

Σε τι ενυδρείο θα φιλοξενηθούν?

Γνωρίζεις ότι θέλεις τουλάχιστον 1 αρσενικό με 3 θηλυκά έτσι?

Και αν τα πάρεις μικρά το εάν είναι αρσενικό θηλυκό δεν φαίνεται οπότε πρέπει να πας σε τουλάχιστον 8 κομμάτια.

για 8 παω. το ενυδρειο μου ειναι 450λτ και για αυτο τα θελω μικρα ωστε μεχρι να μεγαλωσουν να εχω την δυνατοτητα να παρω ενα 600αρι(αυτο ειναι το μελλοντικο πλανο μου). επισης σε ελληνικο pet δεν τα βρισκω απο οτι ειχα γραψει παραπανω. τα ψαχνω εδω και 1,5-2 χρονια περιπου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος trelopoulos έγραψε:

Κοραλλια παντως φερνεις απο γερμανια χωρις τελωνεια και γενικος απο ευρωπαικη ενωση χωρις προβλημα με Ups next day delivery στην πορτα σου. λογικα το ιδιο θα ειναι και με τα ψαρια δες το.

με  UPS ??? εισαι σιγουρος??? εχω φιλο που δουλευει χρονια στη Ups  και μου λεει οτι δεν φερνουν ζωντανους οργανισμους ! εκτος ,απο οτι μου εχει πει ο φιλος ,οτι δεν το δηλωνεις οτι ειναι ψαρια η" κοραλλια μεσα στην κουτα. (αρα παρανομα).

τελος απο οσους εχω μιλησει στην γερμανια (4-5 εκτροφεις ) ,ολοι με DHL μου ειπαν οτι τα στελνουν.

σημερα παντως πηρα τηλ στην DHL στο ελλαδα τηλεφωνο κ αυτοι το ιδιο μου ειπαν οτι δεν στελνουν ζωντανους οργανισμους εκτος αν ειναι cargo (οπου και για cargo,δεν ηταν σιγουρη.)

γενικως εχω μπερδευτει.!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Ψάξε το πρώτα καλά πριν στείλεις χρήματα έξω.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για να φέρεις ζωντανά στην χώρα μας.

μα εχω σκοπο να το ψαξω καλα γιατι ηδη με την μεταφορα το κοστος ανεβαινει παρα πολυ κ φυσικα δεν εχω ορεξη να βρω την λυση τελικα και να παω να τα παρω απο το αεροδρομιο κ να μου ζητανε "παπαδες"μετα.... θα παθω πατατρακ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει το καταστημα pet cumulus/prima pet  στη θεσσαλονικη αλλα μεγαλες.Δεν χανεις κατι να ρωτησεις μια τιμη εκτος κ ν θες αποκλειστικα μικρες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εχει το καταστημα pet cumulus/prima pet  στη θεσσαλονικη αλλα μεγαλες.Δεν χανεις κατι να ρωτησεις μια τιμη εκτος κ ν θες αποκλειστικα μικρες.

 εχω μιλησει ΚΑΙ εκει.!!! ασε τις δινει πολυ ακριβες ! με τα ιδια λευτα και περισσοτερες  προτιμω να τις παρω μικρες γιατι οπως ανεφερα παραπανω το ενυδρειο μου ειναι 450λτ κ εχω σκοπο να φτιαξω μεγαλητερο, οταν μεγαλωσουν αρκει να πανε ολα καλα (απο θεμα απωλειων εννοω). αν τις παρω απο εκει κ τις βαλω στο δικο μου ενυδρειο (που θεωρειτε μικρο) λογικα δεν θα παθουν "ζημια" τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος george78 έγραψε:

για 8 παω. το ενυδρειο μου ειναι 450λτ και για αυτο τα θελω μικρα ωστε μεχρι να μεγαλωσουν να εχω την δυνατοτητα να παρω ενα 600αρι(αυτο ειναι το μελλοντικο πλανο μου). επισης σε ελληνικο pet δεν τα βρισκω απο οτι ειχα γραψει παραπανω. τα ψαχνω εδω και 1,5-2 χρονια περιπου. 

Αποκλείεται εγώ ξέρω μαγαζί που φέρνει!

Link to comment
Share on other sites

Προχθες παρελαβα κοραλλια απο γερμανια με go express kurier λογικα πρεπει να συνεργαζονται με Ups γιατι αυτοι τα φεραν σπιτι μου και tracking μπορουσα να κανω και απο τα δυο σιτε και απο το go express και την ups.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος manos23 έγραψε:

Αποκλείεται εγώ ξέρω μαγαζί που φέρνει!

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Αποκλείεται εγώ ξέρω μαγαζί που φέρνει!

 δεν μου το λες κ σε μενα μηπως βγαλω ακρη? αν δεν θες να κανεις διαφημιση στειλε μου σε προσωπικο μυνημα.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...